
Справа № 296/958/21
2/296/654/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2021 року м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира в складі:
головуючого Сингаївського О.П.,
з участю секретаря Туровської К.Б.,
представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Іваненко М.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування протоколу ліквідованої об`єднаної житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату, визнання протиправним та скасування наказу військового комісара Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та зобов`язання зарахування на квартирний облік -
ВСТАНОВИВ:
Із вказаним позовом 04.02.2021 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , в якому вказав, що він проходив військову службу у військовій частині А-4192 смт. Березівка Житомирського району.
Рішенням житлової комісії військової частини А-4192 від 23.12.1997 №3 він та члени його сім`ї в складі три особи були зараховані на квартирний облік у загальну чергу.
Рішенням житлової комісії вказаної військової частини від 31.10.2005 №7 позивач та члени його сім`ї в складі трьох осіб зараховані у списки військовослужбовців, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень.
Наказом командира військової частини А-4192 від 31.10.2005 №271 позивача звільнено з військової служби, в зв`язку з скороченням штатів та виключено із списків особового складу військової частини з 31.10.2005.
В 2007 році військову частину А-4192 було розформовано.
У відповідності до чинного законодавства, в разі розформування військової частини, військовослужбовці, які перебували у такій військовій частині на квартирному обліку, зараховуються на квартирний облік при військовому комісаріаті.
В листопаді 2020 року позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату, який на даний час перейменовано у Житомирський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання довідки (інформації) про перебування на квартирному обліку.
Листом від 16.12.2020 №7312 відповідач надіслав позивачу витяг з протоколу засідання об`єднаної житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату від 03.12.2020 №7 та витяг з наказу військового комісара ЖОТЦК та СП від 15.12.2020 №68, якими позивачу відмовлено у зарахуванні його та членів його сім`ї на квартирний облік при ЖОТЦК та СП.
Вважаючи дії відповідача протиправними позивач просить: «Визнати протиправним (незаконним) та скасувати протокол ліквідованої об`єднаної житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату від 03.12.2020 року №7. Визнати протиправними (незаконними) та скасувати пункти 1, 8 наказу військового комісара Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.12.2020 року №68. Зобов`язати житлову комісію Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зарахувати мене та членів моєї сім`ї складом три особи в загальну чергу з 23.12.1997 року та в позачергову чергу з 31.10.2005 року».
Ухвалою судді від 15.02.2021 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено судове засідання (а.с.28-29).
13.04.2021 до суду надійшов відзив Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на позовну заяву, де представник відповідача просить позовні вимоги залишити без задоволення за безпідставністю та закрити провадження у справі, оскільки спір між сторонами підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства (а.с.34, 35).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав. Представник відповідача заперечував проти позову, посилаючись на правомірність прийнятого відповідачем рішення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд задовольняє позов виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А-4192 смт. Березівка Житомирського району.
Рішенням житлової комісії військової частини А-4192 від 23.12.1997 №3 він та члени його сім`ї у складі три особи зараховані на квартирний облік в загальну чергу (а.с.13).
Рішенням житлової комісії вказаної військової частини від 31.10.2005 №7 позивач та члени його сім`ї в складі трьох осіб зараховані в списки військовослужбовців, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень (а.с.14).
Наказом командира військової частини А-4192 від 31.10.2005 №271 позивача звільнено з військової служби, у зв`язку з скороченням штатів та виключено із списків особового складу військової частини з 31.10.2005 (а.с.16).
В 2007 році військову частину А-4192 розформовано, що не заперечувалось відповідачем.
Рішенням житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату від 03.12.2020 було відмовлено ОСОБА_1 в зарахуванні на квартирний облік при Житомирському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (а.с.19).
Відповідно до ч.1 ст.12 ЗУ від 20.12.1991 №2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - закон №2011-ХІІ) в редакції чинній на день виникнення спірних правовідносин, Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також, розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.12 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі- Порядок №1081).
Згідно п.4 Порядку №1081, в редакцій чинній на день розформування військової частини А4192, Центральні органи виконавчої влади, які здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, правоохоронні органи спеціального призначення та Держспецтрансслужба, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, видають нормативно-правові акти з питань забезпечення військовослужбовців житлом, а також щороку визначають обсяги службового житла і житла, що надається військовослужбовцям для постійного проживання.
Згідно п.24 Порядку №1081 Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
Відповідно до п.29 Порядку №1081, військовослужбовці, які перебувають на обліку, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
Водночас, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081, наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 №577, затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (далі - Інструкція №577).
Згідно п.1.1. Інструкції №577, в редакції чинній на день розформування військової частини А4192, Інструкція визначає організацію забезпечення та надання житлових приміщень військовослужбовцям - особам офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил України, у тому числі які проходять військову службу у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), що належать до сфери управління Міністерства оборони України, у його структурних підрозділах, а також особам, звільненим в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).
Відповідно до п.3.2. Інструкції №577, облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах. Повний та всебічний облік за всі військові частини організовується та ведеться Головним квартирно-експлуатаційним управлінням Збройних Сил України. Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.
Відповідно до п.3.10. Інструкції №577, Військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.
Крім того, згідно п.3 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція №380), що затверджена наказом Міністра оборони України від 31.07.2018 №380 (в редакції чинній на день прийняття відповідачем рішення про відмову у зарахуванні позивача на квартирний облік) особи, звільнені з військової служби із залишенням на обліку для забезпечення їх житлом за рахунок Міноборони, у разі розформування військової частини зараховуються на відповідний облік у військовому комісаріаті, на території обслуговування якого знаходилася розформована військова частина, з правом реєстрації місця проживання (перебування) при військовому комісаріаті.
Тобто, законодавством, яке було чинним на дату звільнення позивача та розформування військової частини А-4192 та законодавством, яке було чинним на день прийняття відповідачем рішення про відмову у його зарахуванні на квартирний облік, залишається чинним досі, де чітко визначено, що військовослужбовці, які звільнені з військової служби із залишенням на квартирному обліку, у разі розформування військової частини, при якій вони перебували на квартирному обліку на день звільнення, зараховуються на квартирний облік у військовому комісаріаті.
Таким чином, судом встановлено невідповідність оскаржуваного рішення вимогами зазначених нормативних актів.
Крім цього, відповідно до п.1 Розділу II Інструкції №380, для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах утворюються житлові комісії.
Згідно п.4 Розділу II Інструкції № 380, у разі розформування військової частини житлова комісія військової частини припиняє свою діяльність та передає облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, до визначеного правонаступника.
31.10.2020 Житомирський обласний військовий комісаріат переформовано у Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Тобто фактично з 31.10.2020 «Житомирський обласний військовий комісаріат» припинив своє існування, а тому, з 31.10.2020 припинила існування об`єднана житлова комісія Житомирського обласного військового комісаріату. Відтак, житлова комісія Житомирського обласного військового комісаріату не мала 03.12.2020 приймати будь-яке рішення, в тому числі щодо відмови в зарахуванні позивача та членів його сім`ї на квартирний облік при ЖОТЦК та СП.
Із вказаних підстав незаконним є і наказ військового комісара Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.12.2020 №68 про затвердження протокольного рішення житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату від 03.12.2020 №7.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Оскільки судом встановлено, що оскаржувані рішення були прийняті з порушенням Законів України, є підставі для їх скасування.
Крім того, питання зняття з обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, врегульовані Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради про470).
Відповідно до п.26 Правил №470, Громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті.
Підпунктом 3 п.26 Правил №470 передбачено, що Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР.
Такий випадок передбачений в абз.4 ч.1 ст.12 ЗУ від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також в п.3 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081.
Так, згідно абз.4 ч.1 ст.12 Закону №2011-XII, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених п.10 цієї статті.
Пунктом 3 Порядку №1081 передбачено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
На момент звільнення позивач мав вислугу більше 20 років, що підтверджено витягом із особової справи (а.с.21-24).
Водночас ст.47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Пунктом і частиною 2 ст.40 ЖК України визначено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Отже, ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядок №1081 та Інструкція №380 прямо передбачають право позивача на отримання житлового приміщення у зв`язку з тим, що він має вислугу років більше 20 років.
Ці обставини свідчить про те, що позивач має право на отримання житла для постійного проживання. Отримати таке житло він може лише за умови перебування на квартирному обліку.
Згідно п.1 ст.202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до п.1 ст.27 ЦК України правочин, що обмежує можливість фізичної особи мати не заборонені законом цивільні права та обов`язки, є нікчемним.
Приймаючи рішення про фактичне зняття позивача з квартирного обліку відповідач автоматично позбавляє його законного права на отримання житлового приміщення.
Отже, рішення ліквідованої об`єднаної житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату щодо зняття позивача з квартирного обліку, оформлене протоколом від 03.12.2020 №7, є нікчемним правочином, оскільки обмежує право позивача на забезпечення житлом.
Водночас, відповідно до ч.1 ст.8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Згідно зі ст.48 Конституції України, кожен мас право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Позивач перебував на військовій службі більше 20 років, є ветераном військової служби, а тому, у нього виникли справедливі сподівання на отримання житла та поліпшення у такий спосіб життєвого рівня його сім`ї. Зняття позивача з квартирного обліку унеможливлює досягнення цієї мети та становить порушення ч.1 ст.8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також, ст.48 Конституції України.
Аналогічний правовий висновок сформований у постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.03.2019 за справою №359/2295/17 та у постанові Верховний Суд від 28.12.2020 за справою №683/2271/18.
До подібних висновків також дійшов Верховний Суд в постанові від 10.09.2020 в справі №359/5527/19 (провадження № 61-9539св20). Вказане також узгоджується з правовим висновком, викладеним Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 06.06.2018 в справі №752/5881/15-ц (провадження № 14-169цс18).
Згідно п.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, п.7 розділу VI Інструкції №380 визначено вичерпний перелік підстав, за яких на облік не беруться військовослужбовці та члени їх сімей.
Так, на облік не беруться військовослужбовці та члени їх сімей, які: забезпечувалися під час проходження військової служби житловою площею для постійного проживання від Міноборони; мають житлову площу на праві власності, що відповідає нормам та вимогам законодавства для забезпечення громадян житлом, крім випадків забезпечення житловими приміщеннями на територіях, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження,- із урахуванням вимог законодавства України щодо тимчасово окупованих територій; в інших випадках, передбачених законодавством.
Суду не надано доказів того, що позивач забезпечений від Міноборони житловою площею для постійного проживання, або має житлову площу на праві власності, що відповідає нормам та вимогам законодавства для забезпечення громадян житлом.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про те, що рішення ліквідованої об`єднаної житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату, оформлене протоколом від 03.12.2020 №7, прийняте після ліквідації вказаної житлової комісії, ухвалено з порушенням повноважень та є незаконним.
Оскільки судом встановлено, що позивач має право на перебування на квартирному обліку в Житомирському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, однак останній не визнає цього права, є обґрунтованою і підлягає задоволенню вимога про зобов`язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 та членів його сім`ї складом три особи в загальну чергу Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з 23.12.1997 та в позачергову чергу з 31.10.2005 з метою захисту його прав.
На підставі викладеного, керуючись ст.19, 40, 47, 48 Конституції України, Законом України від 20.12.1991 №2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081, Інструкцією про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 №577, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984 №470, ст.10, 11, 12, 81, 258, 263, 265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним (незаконним) та скасувати рішення ліквідованої об`єднаної житлової комісії Житомирського обласного військового комісаріату оформлене протоколом від 03.12.2020 року №7.
Визнати протиправними (незаконними) та скасувати пункти 1, 8 наказу військового комісара Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.12.2020 року № 68.
Зобов`язати житлову комісію Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зарахувати ОСОБА_1 та членів його сім`ї складом три особи в загальну чергу Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з 23.12.1997 року та в позачергову чергу з 31.10.2005 року.
Стягнути з Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в дохід державного бюджету України судовий збір в сумі 2 724 (дві тисячі сімсот двадцять чотири) грн.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд протягом місяця з дня його проголошення.
Суддя О. П. Сингаївський
Сторони:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ;
Відповідач - Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, код ЄДРПОУ 07873079, адреса: 10001, м. Житомир, вул. С.Параджанова, 4, тел. 0412-47-37-23.