
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1952/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області внести зміни в Наказ №8о/с дск від 11.03.2021 р. про звільнення ОСОБА_1 , вказавши повну вислугу, в тому числі пільгову вислугу за весь період служби, включивши її в календарну (від 14.04.2021 №1702/123/05/12-2021);
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 01.08.2001 до 12.08.2011 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби, про що внести відповідні зміни в Наказ №8о/с дск від 11.03.2021 р. про звільнення ОСОБА_1 , в частині календарної вислуги років.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області №8 о/с дск від 11.03.2021 р. звільнено ОСОБА_1 зі служби, однак відповідачем при підрахунку вислуги років не враховано пільгове обчислення вислуги років, а саме період з 01.08.2001 р. по 12.08.2011 р., в результаті чого не донараховано 05 років 05 днів.
Головним управлінням Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач) подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити. У відзиві відповідач зазначив, що позивач у заяві від 07.04.2021 р. не порушував питання перерахунку вислуги років, а просив виключно внести зміни до наказу про його звільнення. Таким чином, відповідач вважає передчасним звернення до суду з даним позовом про зобов`язання здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні. Крім того відповідач зазначив, що для оформлення пенсії за вислугою років, необхідно звернутись до уповноваженого підрозділу із відповідною заявою для виготовлення та направлення відповідного подання про призначення пенсії до територіального органу ПФУ. З вказаних підстав, відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 27.04.2021 року адміністративний позов залишено без руху. 28.04.2021 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, у зв`язку із цим, 29.04.2021 р. ухвалою суду відкрито провадження у справі, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Позивач з 15.08.1997 р. по 11.03.2021 р. проходив службу в органах МВС України та в органах Національної поліції України. (а.с. 60-75).
Згідно наказу ГУНП в Чернівецькій області від 11.03.2021 р. №8о/с дск підполковника поліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого сектору захисту інтересів суспільства і держави ГУНП в Чернівецькій області з 11.03.2021 року. В наказі зазначено, що стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 23 роки 06 місяців 26 днів. (а.с. 76).
07.04.2021 р. позивач подав до відповідача заяву щодо внесення змін до наказу ГУНП в Чернівецькій області від 11.03.2021 р. №8о/с дск, вказавши повну вислугу, в тому числі пільгову вислугу за весь період служби, включивши її в календарну. Однак, відповідач 14.04.2021 р. відмовив у внесені змін до наказу, зазначивши, що станом на 11.03.2021 р. у позивача було відсутнє право на призначення пенсії за вислугою років, з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не набув календарної вислуги років. Відповідач зазначив, що при виданні наказу від 11.03.2021 р. №8о/с дск порушень не допущено і підстав для внесення змін до нього немає. (а.с. 77-78, 95).
13.05.2021 р. прийнято наказ №16 о/с дск про внесення змін до наказу ГУНП в Чернівецькій області від 11.03.2021 р. №8о/с дск, доповнивши його після слів та цифр: « 23 роки 06 місяців 26 днів» через кому словами та цифрами: «вислуга років в пільговому обчисленні складає - 28 років 06 місяців 23 дні». (а.с. 94).
Мотивувальна частина
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку N 2262-XII (далі - Закон №2262-XII.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону №2262-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до п. "а" ст. 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. "б"-"д", "ж" ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу років 25 календарних років більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.
У свою чергу статтею 17-1 Закону №2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Водночас Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.
У вищезазначеній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393».
Таким чином, до календарної вислуги років позивача, яка дає право на призначення йому пенсії, підлягає зарахуванню вислуга в пільговому обчисленні.
Наказом МВС України від 23.11.2016 р. №1235 затверджено Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції (далі - Порядок №1235).
Згідно з п. 10 розділу ІІІ Порядку №1235 у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.
Судом встановлено, що згідно наказу ГУНП в Чернівецькій області від 11.03.2021 р. №8о/с дск підполковника поліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого сектору захисту інтересів суспільства і держави ГУНП в Чернівецькій області з 11.03.2021 року. В наказі зазначено, що стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 23 роки 06 місяців 26 днів.
13.05.2021 р. прийнято наказ №16 о/с дск про внесення змін до наказу ГУНП в Чернівецькій області від 11.03.2021 р. №8о/с дск, доповнивши його після слів та цифр: « 23 роки 06 місяців 26 днів» через кому словами та цифрами: «вислуга років в пільговому обчисленні складає - 28 років 06 місяців 23 дні».
Таким чином, суд встановив, що наказ від 11.03.2021 р. №8о/с дск, з урахуванням наказу від 13.05.2021 р. №16 о/с дск, відповідає вимогам п. 10 розділу ІІІ Порядку №1235, та містить зазначення стажу служби в поліції - 23 роки 06 місяців 26 днів, та вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) - 28 років 06 місяців 23 дні.
При цьому, суд вважає безпідставними та необґрунтованими доводи позивача, що відповідачем не враховано вислугу років у пільговому обчислені за період з 01.08.2001 р. по 12.08.2011 р., оскільки відповідно до наказу від 13.05.2021 р. №16 о/с дск відповідачем обраховано вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) та вказано 28 років 06 місяців 23 дні. Позивач не надав суду належних обґрунтувань та доказів, що до зазначеної відповідачем вислугу років - 28 років 06 місяців 23 дні, не було враховано якісь періоди його служби на посадах, що дають право на пільгове обчислення. Крім того, відповідачем у листі від 14.04.2021 р. про відмову у внесені змін до спірного наказу, та у відзиві проти позову, не заперечувався факт необхідності врахування періоду служби з 01.08.2001 р. по 12.08.2011 р. у пільговому обчислені, а тому суд вважає вказані доводи безпідставними.
Суд встановив, що обставини, які вказані у листі від 14.04.2021 р. про відмову у внесені змін до спірного наказу, в частині зазначення, що станом на 11.03.2021 р. у позивача було відсутнє право на призначення пенсії за вислугою років, з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не набув календарної вислуги років, були виправлені відповідачем самостійно, шляхом прийняття наказу від 13.05.2021 р. №16 о/с дск. Суд наголошує, що згідно даного наказу визначено вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) - 28 років 06 місяців 23 дні, що у відповідності до п. "а" ст. 12 Закону №2262-XII надає позивачу право на призначення пенсії.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем не доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог, в той час як відповідачем доведено відсутність наразі правових підстав для внесення змін в Наказ №8о/с дск від 11.03.2021 року. Крім того, суд вважає передчасними позовні вимоги щодо здійснення перерахунку вислуги років позивача, оскільки позивач не звертався до відповідача із вимогами щодо вказаного перерахунку, як і відповідачем не приймалось жодного рішення з приводу перерахунку вислуги років позивача. Також суд вважає передчасними та необґрунтованими вимоги позивача щодо відмови відповідача у пільговому обчисленні періоду служби з 01.08.2001 до 12.08.2011 - з розрахунку 1,5 року за 1 рік служби, оскільки матеріали справи не містять доказів та прийнятих відповідачем рішень з вказаного питання.
На підставі зазначеного суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволені позову.
Судові витрати
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (вул. Головна, 24, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40109079).
Суддя Т.М. Брезіна