Рішення № 99455689, 08.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2021
Номер справи
560/5781/21
Номер документу
99455689
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/5781/21

РІШЕННЯ

іменем України

08 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 розглянути на засіданні комісії для розвитку питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни питання про встановлення статусу учасника війни та зобов`язати комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни встановити ОСОБА_1 статус учасника війни.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебував в зоні проведення АТО на будівництві інженерних споруд третьої лінії оборони в с. Шахове (Октябрське) Добропільського району Донецької області з 27.06.2015 по 18.07.2015, з 30.07.2015 по 28.08.2015, з 02.09.2015 по 08.02.2015. 04.03.2021 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про винесення на комісію для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" питання про встановлення позивачу статусу учасника війни. Відповідач надав відповідь, у якій зазначено, що дане питання буде розглянуто на засіданні комісії у разі надання повного пакету документів. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки управлінням не прийнято інші документи, які підтверджують безпосереднє залучення позивача до виконання завдань антитерористичної операції.

Ухвалою суду від 08.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що відповідно до п.7-1 Наказу Міністерства соціального захисту населення України №79 від 30.05.1996 є чіткий перелік підстав надання статусу учасника війни, а саме документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документи про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Даний перелік є вичерпним і не може бути зміненим. Позивачем було подано не повний пакет документів, тому питання щодо встановлення йому статусу учасника війни на комісії не розглядалось.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Згідно наказу Управління регіонального розвитку та будівництва Хмельницької обласної державної адміністрації від 26.06.2015 №9-н/від позивача було відряджено з 26.06.2015 по 18.07.2015 в Донецьку область для участі у будівництві інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави.

Відповідно до наказу Департаменту житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації від 28.07.2015 №15-н/від позивача було відряджено з 29.07.2015 по 22.08.2015 в Донецьку область для участі у будівництві інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави.

Згідно відміток на посвідченні про відрядження позивача, він 26.06.2015 вибув з м.Хмельницького і 27.06.2015 прибув у с.Октябрське. У подальшому 18.07.2015 вибув з с.Октябрське і повернувся в м.Хмельницький 19.07.2015.

Відповідно до наказу Управління регіонального розвитку та будівництва Хмельницької обласної державної адміністрації від 31.08.2015 №16-н/від позивача було відряджено з 01.09.2015 по 06.09.2015 в Донецьку область для участі у будівництві інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави.

Згідно відміток на посвідченні про відрядження позивача, він 01.09.2015 вибув з м.Хмельницького і 02.09.2015 прибув у с.Октябрське. У подальшому 06.09.2015 вибув з с.Октябрське і повернувся в м.Хмельницький 07.09.2015.

Згідно довідки Шахівської сільської ради Добропільського району Донецької області від 08.02.2021 №02-33/257 позивач перебував в зоні проведення АТО на будівництві інженерних споруд третьої лінії оборони в с. Шахове (Октябрське) Добропільського району Донецької області з 27.06.2015 по 18.07.2015, з 30.07.2015 по 22.08.2015, з 02.09.2015 по 06.09.2015.

Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою від 04.03.2021, у якій просив винести на комісію з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, питання про встановлення йому статусу учасника війни у зв`язку з перебуванням у зоні проведення АТО на будівництві інженерних споруд першої лінії оборони в с.Октябрське Добропільського району Донецької області з 27.06.2015 по 18.07.2015, з 30.07.2015 по 22.08.2015, з 02.09.2015 по 06.09.2015.

Листом від 15.03.2021 №2996 управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомило позивача, що дане питання буде розглянуто на засіданні комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, у разі надання в управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повного пакету документів. Зазначено у листі також про те, що управління регіонального розвитку та будівництва Хмельницької обласної державної адміністрації не входить до переліку сил та засобів, зазначеного у статті 8 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях".

Також судом встановлено, що Управлінням регіонального розвитку та будівництва було направлено до Антитерористичного центру при Службі безпеки України запит від 24.01.2020 №01/14-0100 про надання підтверджуючих документів про безпосередню участь ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Листом від 06.02.2020 №33/7-812 Штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України повідомив, що клопотання від суб`єкта боротьби з тероризмом щодо персонального залучення ОСОБА_1 до проведення АТО в Штаб АТЦ при СБУ не надходило, наказів керівника АТЦ при СБУ не видавався. Також зазначено, що відповідно до ч.6 ст. 4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" залучення до участі в антитерористичних операціях громадян за їх згодою могло відбуватись правами першого заступника керівника АТЦ при СБУ - керівника оперативного штабу з управління АТО. Видання наказів першого заступника керівника АТЦ при СБУ здійснювалось в оперативному штабі з управління АТО з подальшою передачею на зберігання до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

Департаментом розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства було направлено запит першому заступнику керівника АТЦ при Службі безпеки України від 05.03.2020 №02/13-0266 про надання підтверджуючих документів про безпосередню участь ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.

Згідно листа від 26.03.2020 №33/7-2167 Штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України повідомив, що клопотання від суб`єкта боротьби з тероризмом щодо персонального залучення ОСОБА_1 до проведення АТО в Штаб АТЦ при СБУ не надходило, наказів керівника АТЦ при СБУ не видавався. Запропоновано звернутись до Міністерства оборони України (замовника будівництва інженерних споруд) для отримання запитуваних документів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини шостої статті 4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" від 20.03.2003 № 638-IV до участі в антитерористичних операціях за рішенням керівництва антитерористичної операції можуть бути залучені з дотриманням вимог цього Закону й інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкованості і форми власності, їх посадові особи, а також громадяни за їх згодою. Координацію діяльності суб`єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України" № 291-VIII від 07.04.2015, з метою впорядкування кола осіб, які беручи безпосередню участь в антитерористичній операції, захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, забезпечення належного рівня соціального захисту та гарантій цих осіб, статтю 9 Закону № 3551-XII доповнено пунктом 13, відповідно до якого, учасниками війни вважаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством. Порядок надання статусу учасника війни особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 №739 "Питання надання статусу учасника війни деяким особам" (далі - Постанова №739) на комісії, утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 458 від 26.04.1996 "Про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" покладено розгляд питань про встановлення статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення.

Згідно пункту 2 Постанови № 739 підставами для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій є:

- документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угрупувань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення), а також інші документи, видані державними органами, підприємствами, установами, організаціями, що містять відомості про безпосередню участь працівника в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів і розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень) - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення;

- витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витяги з наказів Командувача об`єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угрупувань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів, документи про направлення у відрядження до районів здійснення таких заходів - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок створення і діяльності комісій щодо встановлення статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції (або залучалися до її проведення), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення регламентує Типове положення про комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затверджене наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.05.1996 №79 (далі - Типове положення).

Зокрема, абз.4 п.2 Типового положення передбачено, що статус учасника війни встановлюється відповідними комісіями за місцем перебування громадянина на пенсійному обліку або за місцем роботи.

Згідно п.7-1 Типового положення, підставою для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції (або залучалися до її проведення), перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документи про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Пунктами 5-6 Типового положення передбачено, що комісії організовують прийняття заяв, документів та інших доказів громадян, їх розгляд, ведуть облік цих документів та приймають рішення щодо надання або відмови у наданні статусу учасника війни.

Районні, міські, районні в містах, відомчі комісії зобов`язані уважно вивчити документи, заслухати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій, рад ветеранів, дослідити інші докази, надати допомогу громадянам у розшуку документів, інших доказів, необхідних для встановлення статусу учасника війни, та в 10-денний термін з дня подання документів прийняти відповідне рішення, про що інформувати громадянина.

Комісія в обов`язковому порядку приймає документи та розглядає питання встановлення статусу учасника війни на своєму засіданні.

Аналіз норм Типового положення дозволяє прийти до висновку, що встановлення статусу учасника війни є виключною компетенцією комісій для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Рішення про становлення певній особі статусу учасника війни відповідна комісія приймає за наслідками розгляду документів, поданих такою особою.

При цьому суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено можливості попередньої перевірки поданих заявником документів, та пропонувати заявнику надавати додаткові документи.

Судом встановлено, що листом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від 15.03.2021 позивача повідомлено, що питання надання статусу учасника війни буде розглянуто на засіданні комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, у разі надання в управління праці та соціального захисту населення повного пакету документів.

Отже, відповідачем порушено вимоги вищевказаних нормативно-правових актів, оскільки подані позивачем документи відповідач не направив на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради було неправомірно не направлено заяву ОСОБА_1 від 01.03.2021 та додані до неї документи до комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни.

Водночас, суд зазначає, що застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов`язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення про надання статусу учасника війни є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким відмовив в його задоволенні.

В такому разі, суд під час перевірки підстав прийняття рішення, перевіряє конкретні підстави відмови в наданні такого статусу. У разі визнання незаконності підстав, що стали причиною прийняття рішення про відмову в наданні статусу учасника війни, доцільним способом захисту є власне зобов`язання уповноваженого суб`єкта прийняти конкретне рішення.

Однак заява уповноваженим органом не було розглянуто, рішення не прийнято.

Враховуючи наведене, з метою належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради направити на розгляд комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, заяву ОСОБА_1 від 01.03.2021 та додані до неї документи.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1,3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі №620/1116/20.

Позивач сплатив судовий збір в сумі 908 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо не направлення до комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, заяву ОСОБА_1 від 01.03.2021 та додані до неї документи.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради направити комісії з розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу учасника війни, заяву ОСОБА_1 від 01.03.2021 та додані до неї документи.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 вересня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 03198563)

Головуючий суддя Д.А. Божук