
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 вересня 2021 року м. Рівне №460/1994/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій., -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо не урахування ч. 1 ст. 27, ст. 40, Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та відмови застосування індивідуального коефіцієнта заробітної плати без врахування заробітної плати (доходу) за період з 01.03.1980 по 28.02.1985 і включення в розрахунок даного коефіцієнта невраховану заробітну плату за період з 01.08.2011 по 29.08.2011 та застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 роки, при призначенні пенсії за віком з 01.05.2020 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 01.05.2020 провести перерахунок та виплатити пенсію за віком відповідно до ст.27, ст.40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки та із застосуванням індивідуального коефіцієнта заробітної плати, який розрахувати без врахування заробітної плати (доходу) за період з 01.03.1980 по 28.02.1985 з включенням заробітної плати за період з 01.08.2011 по 29.08.2011, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.05.2020 їй призначено пенсію за віком, згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003. Однак, відповідачем при визначені розміру пенсії безпідставно не здійснено перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 роки. Не здійснено розрахунок індивідуального коефіцієнта заробітної плати без врахування заробітної плати (доходу) за період з 01.03.1980 по 28.02.1985 та не враховано заробітну плату за період 01.08.2011 по 29.08.2011. У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому він вказує на те, що вимоги позивача не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. З 01.05.2020 автоматизованим способом позивача переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Коефіцієнт страхового стажу, визначений з урахуванням вартості оцінки одного року страхового стажу 1%, відповідно до статті 25 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” становив 0,35917 ((35 років х 12 місяців + 11 місяців) х1%:(100%х12)). У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Враховуючи зазначене, обчислення пенсії з урахуванням лише заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року без врахування заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року суперечить вищезазначеним законодавчим нормам. На підставі вищенаведеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, за безпідставністю.
Ухвалою суду від 23.03.2021 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріли по справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
З 30.08.2011, відповідно до поданої заяви, пенсійним органом призначено ОСОБА_1 пенсію за віком згідно положень статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII, що стверджується копіями заяви про призначення пенсії та протоколом за пенсійною справою (а. с. 15, 16).
З 01.05.2020 автоматизованим способом позивача переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згодом, 30.01.2021 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, якою просила здійснити розрахунок індивідуального коефіцієнта заробітної плати без врахування заробітної плати (доходу) за період з 01.03.1980 по 28.02.1985 роки; включити в розрахунок даного коефіцієнта невраховану заробітну плату за період 01.08.2011 року по 29.08.2011 року; включити до страхового стажу період з 01.08.2011 року по 29.08.2011 року; перерахувати і виплатити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням середи заробітної плати (доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої середній показник за 2017, 2018, 2019 роки відповідно до ст.27, ч.2 ст.40 Закону № 10 IV з 1 травня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум(а.с.10).
На вказане звернення відповідач листом від 26.02.2021 повідомив, що з 01.05.2020 автоматизованим способом позивача переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Коефіцієнт страхового стажу, визначений з урахуванням вартості оцінки одного року страхового стажу 1 % відповідно до статті 25 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, становив 0,35917 ((35 років х 12 місяців + 11 місяців) х1%:(100%х12)). Обчислення пенсії з урахуванням лише заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року без врахування заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року суперечить вищезазначеним законодавчим нормам (а.с.11-14).
Не погоджуючись із твердженнями відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.05.2020, та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV від 09.03.2003, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В ч.3 ст.45 цього Закону також зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-IV від 09.03.2003 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України №1058-IV від 09.03.2003.
Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України №1058-IV від 09.03.2003.
Отже, у даному випадку позивачу призначено іншу пенсію за іншим Законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії ( пенсії за віком на умовах Закону України № 1058-IV від 09.03.2003).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій у постанові від 04.02.2021 у справі №509/3080/16-а, у постанові від 23.10.2020 у справі № 528/196/17, від 14.02.2018 у справі № 465/5246/17, постанові від 23.10.2018 у справі № 334/2653/17, постанові від 13.12.2018 у справі № 185/860/17, постанові від 06.02.2019 у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.
В силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
Отже, судом встановлено, що призначення пенсії з 01.05.2020 за віком відповідно до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003, ОСОБА_1 було здійснено вперше.
Відтак, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV від 09.03.2003.
Що стосується висновків пенсійного органу, що неможливості обчислення пенсії ОСОБА_1 лише із заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року без врахування заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, то суд з ними не погоджується з огляду на таке.
Суд констатує, що у даному випадку позивачу призначено пенсію з 01.05.2020 вперше, а не переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, на пенсію за віком на умовах Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Відтак, повинні застосовуватися норми пенсійного законодавства щодо призначення іншої пенсії, за іншим Законом і таке призначення повинне регулюватися нормами ст.27, 40 Закону України № 1058 в редакції станом на 01.05.2020, тобто на дату призначення нового виду пенсії.
Відповідно до ч.1, 2 ст.27 цього Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп - Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
За приписами ч.1 ст.40 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 (в редакції на момент призначення пенсії з 01.05.2020), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Як стверджується заявами по суті сторін, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування наявна інформація про страховий стаж позивача, набутий з 01.08.2011 по 31.08.2011.
Таким чином, під час обрахунку розміру пенсії за віком для ОСОБА_1 з 01.05.2020, відповідач не мав законних на те підстав здійснювати обчислення пенсії, вперше призначеної відповідно до Закону України № 1058, шляхом проведення перерахунку вже призначеної пенсії з 30.08.2011, із застосуванням ст.40 Закону № 1058 (в редакції, чинній до 01.10.2011).
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Отже, з метою повного відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне позов задовольнити шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.05.2020 перерахунок та виплату призначеної вперше пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до ст. 27, ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати на суму 908,00грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо нездійснення з 01.05.2020 перерахунку та виплати призначеної вперше пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до ст. 27, ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.05.2020 перерахунок та виплату призначеної вперше пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до ст. 27, ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017, 2018, 2019 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) судовий збір у розмірі 908,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 06 вересня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля