
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/7961/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області та Міністерства внутрішніх справ України в особі Департамента фінансово-облікової політики МВС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області /далі - відповідач-1, УМВС України в Полтавській області/ та Міністерства внутрішніх справ України в особі Департамента фінансово-облікової політики МВС України /далі - відповідач-2/ про:
- визнання протиправним та скасування листа-рішення Департамента фінансово-облікової політики МВС України від 29 грудня 2020 року за вих. №44503/15-2020 про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІ групи з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України № 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850;
- визнання протиправним та скасування листа-рішення №4/А-6/Оп-19 голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 12 січня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІ групи з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України № 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850;
- зобов`язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІ групи з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України № 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850;
- зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України в особі Департамента фінансово-облікової політики МВС України прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІ групи з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України № 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 /а.с. 1-10/.
Позов обґрунтований тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та був звільнений зі служби 15 грудня 2003 року через хворобу. З 14 лютого 2019 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності у зв`язку з наявністю захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. 21 березня 2019 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги. На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року у справі №440/4340/19 Департаментом фінансово-облікової політики МВС України 29 грудня 2020 року розглянуто питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги та листом УМВС України в Полтавській області №4/А-6/Оп-19 від 12 січня 2021 року позивачу повідомлено про відмову у призначанні одноразової грошової допомоги. З відмовою Департамента фінансово-облікової політики МВС України, оформленою листом від 29 грудня 2020 року за вих. №44503/15-2020, та УМВС України в Полтавській області, оформленою листом від 12 січня 2021 року за вих. №4/А-6/Оп-19, позивач не погодився та звернувся до суду із цим позовом.
Відповідач-1 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 41-44/ посилався на те, що до повноважень УМВС України в Полтавській області відповідно до пунктів 7-11 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, належить лише направлення до МВС висновку щодо можливості проведення грошової допомоги разом із документами та Управління не наділене повноваженнями щодо прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні спірної допомоги, тоді як такі повноваження належать Міністерству внутрішніх справ України. Листом УМВС України в Полтавській області позивачу лише повідомлено про прийняте МВС України рішення та такий лист не є індивідуальним атом суб`єкта владних повноважень, а тому скасуванню не підлягає.
Відповідач-2 також позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 62-67/ зазначив, що у 2005 році за результатами первинного огляду позивача медико-соціальною експертизою йому встановлено 25 % втрати працездатності, у зв`язку з чим йому ПАТ Національною акціонерною страховою компанією «Оранта» виплачено 11 листопада 2005 року 2000, 00 грн. 04 березня 2019 року за результатами повторного огляду позивача встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок 80% втрати працездатності. 21 березня 2019 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги на підставі Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850. Матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 направлені Ліквідаційною комісією до Департаменту фінансово-облікової політики МВС України, яким за результатами опрацювання матеріалів заяви позивача на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року у справі №440/4340/19 затверджено висновок про відмову у призначенні позивачу спірної допомоги, оскільки невідповідність матеріалів вимогам пункту 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, не була усунута. Оскільки після первинного огляду МСЕК позивача пройшло понад 2 роки, то правових підстав для призначення йому одноразової грошової допомоги відповідно до положень вказаного Порядку №850 немає.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Наказом начальника УМВС України в Полтавській області №103 о/с від 15 грудня 2003 року /а.с. 13/ лейтенанта міліції ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом "ж" статті 64 (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
Відповідно до свідоцтва про хворобу №334-с /а.с. 14/ 17 грудня 2003 року Військово-лікарською комісією УМВС України в Полтавській області здійснено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено, що його захворювання (Гіпертонічна хвороба ІІ ст., Хронічна дисциркуляторна енцефалопатія І ст. з розсіяними мікросимптомами, лікворно-венозною дистензією. ІХС: Стенокардія напруги І ф.кл. Кардіосклероз атеросклеротичний, Н 0 ст. Деформуючий остеоартроз колінних суглобів без порушення функції. Ангіопатія сітківки обох очей. Міопія легкого ступеню обох очей) - так, пов`язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
На підставі вказаного свідоцтва наказом начальника УМВС України в Полтавській області №107 о/с від 29 грудня 2003 року /а.с. 15/ внесено зміни до наказу УМВС України в Полтавській області №103 о/с від 15 грудня 2003 року в частині звільнення за статтею 64 пунктом "ж" (за власним бажанням) лейтенанта міліції ОСОБА_1 , а саме: вважати ОСОБА_1 звільненим за статтею 64 пунктом "б" (через хворобу).
Відповідно до довідки Полтавської обласної дирекції ПАТ НАСК «Оранта» №03-01/1254 від 11 березня 2019 року /а.с. 51/ ОСОБА_1 звернувся із заявою про виплату страхової суми з державного обов`язкового страхування працівників органів внутрішніх справ України до ПАТ Національної акціонерної страхової компанії «Оранта» у 2005 році та 11 листопада 2005 року за визначеним медико-соціальною експертною комісією ступенем втрати працездатності 25 % була виплачена страхова сума в розмірі 2000,00 грн. В наступні роки страхові виплати з державного обов`язкового особистого страхування гр. ОСОБА_1 ПАТ «НАСК «Оранта» не проводила.
З 14 лютого 2019 року при повторному огляді ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності (80% втрати працездатності) внаслідок захворювання, так, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ №0021686 від 04 березня 2019 року /а.с. 18/, довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ №0022847 від 04 березня 2019 року /а.с. 20/, довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №102176 від 15 лютого 2021 року /а.с.19/.
ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із заявою (рапортом) від 21 березня 2019 року /а.с.46/, в якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку тим, що він отримав інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. До вказаної заяви додав: копію свідоцтва про хворобу, довідку МСЕК, копії паспорта та ідентифікаційного номера, довідку НАСК «Оранта», реквізити банку /а.с.47-51/.
Листом Управління МВС України в Полтавській області №4/2617 від 02 липня 2019 року /а.с. 22// ОСОБА_1 повідомлено про те, що Департаментом фінансово-облікової політики МВС України розглянуто матеріали щодо призначення йому одноразової грошової допомоги та відмовлено у її призначенні і виплаті листом від 14 червня 2019 року вих.№15/2-2318 з посиланням на пункт 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, оскільки у 2005 році йому виплачено страхову суму за встановлені МСЕК первинно 25% втрати працездатності, а повторний огляд, яким встановлено ІІ групу інвалідності та 80% втрати працездатності, проведено 14 лютого 2019 року, що перевищує установлений вказаним Порядком дворічний термін.
Не погодившись з відмовою у призначенні йому одноразової грошової допомоги, ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року у справі №440/4340/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 87351895) позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у затвердженні висновку про призначення та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850; зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням другої групи інвалідності з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, в решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року у справі №440/4340/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 91376013) рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року у справі № 440/4340/19 скасовано в частині зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням другої групи інвалідності з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, та ухвалено постанову, якою в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням другої групи інвалідності з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до вимог Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, а в іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року по справі № 440/4340/19 - залишено без змін.
Висновком про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року у справі №440/4340/19, складеним 20 листопада 2020 року УМВС України в Полтавській області на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням інвалідності, 22 грудня 2020 року відмовлено у призначенні такої допомоги /а.с.57, 69/.
Листом Департаменту фінансово - облікової політики МВС України №44503/15-2020 від 29 грудня 2020 року /а.с. 58, 70-71/ повідомлено Ліквідаційній комісії УМВС України в Полтавській області про те, що за результатами розгляду матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на те, що медико-соціальна експертна комісія йому проведена з порушенням пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03 грудня 2009 року, оскільки при проведенні йому медико-соціальної експертизи представники закладів охорони здоров`я МСВ до складу комісії не залучались. Пунктом 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, передбачено, що у випадку якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Установлення ОСОБА_1 другої групи інвалідності та 80 % втрати працездатності (2019 рік) відбулося в період понад два роки від дати встановлення йому 25% втрати працездатності (2005 рік), що суперечить умовам Порядку. Наявність зазначених невідповідностей надісланих матеріалів вимогам Положення та Порядку унеможливлює затвердження Міністерством висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Враховуючи викладене, за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 прийнято рішення про відмову та затверджено відповідний висновок.
Листом Управління МВС України в Полтавській області №4/А-6/Оп-19 від 12 січня 2021 року /а.с. 23, 59/ повідомлено ОСОБА_1 про те, що Департаментом фінансово- облікової політики МВС України розглянуто його матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року у справі № 440/4340/19 та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року у справі №440/4340/19. Листом ДФОП МВС України від 29 грудня 2020 року за вих. №44503/15-2020 повідомлено, що за результатами розгляду його матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на те, що медико-соціальна експертна комісія йому проведена з порушенням пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03 грудня 2009 року, оскільки при проведенні йому медико-соціальної експертизи представники закладів охорони здоров`я МСВ до складу комісії не залучались. Пунктом 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, передбачено, що у випадку якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Установлення йому другої групи інвалідності та 80 % втрати працездатності (2019 рік) відбулося в період понад два роки від дати встановлення йому 25% втрати працездатності (2005 рік), що суперечить умовам Порядку. Наявність зазначених невідповідностей надісланих матеріалів вимогам Положення та Порядку унеможливлює затвердження Міністерством висновку про призначення йому одноразової грошової допомоги. Ураховуючи викладене, за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення йому одноразової грошової допомоги прийнято рішення про відмову та затверджено відповідний висновок.
Не погодившись з відмовою відповідачів щодо призначення одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року № 580-VIII /далі - Закон № 580-VIII/ право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Частиною шостою статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII /далі - Закон № 565-XII / встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначає Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 /далі - Порядок №850/.
Відповідно до пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги, зокрема у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Підпунктом 2 пункту 3 Порядку №850 встановлено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі:
250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи;
200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи;
150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно з пунктом 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку №850 передбачено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Відповідно до пункту 9 Порядку №850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Пунктом 14 Порядку №850 встановлено, що призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:
учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;
учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);
подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
З аналізу наведених положень слідує, що колишній працівник міліції має право на призначення йому одноразової грошової допомоги у разі встановлення йому інвалідності, якщо така інвалідність настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ. Така особа подає відповідну заяву (рапорт) із документами, які керівник органу внутрішніх справ подає до МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документів. МВС в місячний строк після надходження зазначених документів приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов.
Водночас згідно з пунктом 4 Порядку №850 якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
В постанові від 22 жовтня 2020 року у справі № 711/1837/18 Верховний Суд дійшов таких висновків щодо застосування положень статті 23 Закону № 565-XII та пункту 4 Порядку № 850 у подібних правовідносинах (п. 41):
(1) із втратою чинності з 07 листопада 2015 року Законом №565-XII право на отримання одноразової грошової допомоги за працівниками міліції зберігається відповідно до пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VII і здійснюється в порядку та на умовах, визначених Порядком № 850;
(2) Закон № 565-XII, що діяв до набрання чинності Законом № 580-VII, так само як і Закон №580-VII не містять положень щодо можливості отримання відповідною категорією осіб одноразової грошової допомоги у більшому розмірі з урахуванням раніше виплаченої суми;
(3) положення щодо отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі у зв`язку із встановленням працівникові міліції під час повторного огляду вищої групи інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності чи зміни причини інвалідності (виплату різниці у розмірах одноразової грошової допомоги) визначається за законодавством, що діє на день повторного огляду та міститься виключно у пункті 4 Порядку № 850;
(4) передбачені пунктом 4 Порядку № 850 обмеження права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі дворічним строком після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності чи зміни причини інвалідності застосовуються починаючи з 31 жовтня 2015 року - з дня набрання чинності вказаним Порядком;
(5) зазначений дворічний строк обчислюється з дня первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності чи зміни причини інвалідності незалежно від дати, коли їх встановлено вперше до 31 жовтня 2015 року чи після.
Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №2340/3024/18, від 15 липня 2021 року у справі № 120/1222/19-а та від 13 серпня 2021 року у справі №707/1951/17.
Судовим розглядом встановлено та учасниками справи визнано, що у 2005 році ОСОБА_1 звертався із заявою на виплату страхової суми з державного обов`язкового страхування працівників органів внутрішніх справ України до ПАТ Національної акціонерної страхової компанії «Оранта» та 11 листопада 2005 року йому була виплачена страхова сума у розмірі 2000,00 грн за визначеним медико-соціальною експертною комісією у 2005 році ступенем втрати працездатності ( 25 %). В подальшому при повторному огляді в 2019 році ОСОБА_1 з 14 лютого 2019 року встановлено другу групу інвалідності (80% втрати працездатності) внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Таким чином, суд доходить висновку, що повторний огляд, за наслідками якого позивачу було встановлено ІІ групу інвалідності, відбувся понад два роки після первинного встановлення ступеня втрати працездатності в розмірі 25 % (2005 рік), а тому позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі відповідно до положень пункту 4 Порядку №850.
ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області із заявою (рапортом) від 21 березня 2019 року, в якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку тим, що він отримав інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. До вказаної заяви додав, зокрема, довідку з НАСК «Оранта».
За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів Міністерством внутрішніх справ України 22 грудня 2020 року відмовлено позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги та не погоджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, що складений 20 листопада 2020 року УМВС України в Полтавській області на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням інвалідності.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, в ході розгляду справи відповідач довів, що у спірних правовідносинах він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та прийняв правомірне рішення про відмову у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги та не погодження висновку про призначення одноразової грошової допомоги, а тому підстави для визнання протиправним та скасування такого рішення та зобов`язання відповідача-2 призначити та виплатити одноразову грошову допомогу відсутні.
Суд зауважує, що відповідно до наведених вище положень законодавства до повноважень органу внутрішніх справ, в якому проходив (проходить) службу працівник міліції, не належить прийняття рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги.
Таким чином, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги позивача до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання протиправним і скасування листа-рішення №4/А-6/Оп-19 голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 12 січня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги та зобов`язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІ групи з 14 лютого 2019 року внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, передбаченої статтею 23 Закону України № 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, оскільки до повноважень Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області не належить розгляд по суті заяви (рапорту) позивача та прийняття рішення за результатами розгляду такої заяви про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Крім того, суд враховує, що листом Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/А-6/Оп-19 від 12 січня 2021 року позивачу лише повідомлено про результати розгляду його заяви, а тому такий лист не є в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України індивідуальним актом та не може бути визнаний судом протиправним та/або скасованим.
Також лист Департамента фінансово-облікової політики МВС України від 29 грудня 2020 року за вих. №44503/15-2020 не містить ознак індивідуального акта, наведених в Кодексі адміністративного судочинства України.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 83, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 08592276) та Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01024, ідентифікаційний код 00032684) в особі Департамента фінансово-облікової політики МВС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк