Рішення № 99452857, 06.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
380/8616/21
Номер документу
99452857
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/8616/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2021 року зал судових засідань №11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

представника позивача Терлецького Д.Р.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Компанія Дністер” про застосування заходів реагування

в с т а н о в и в:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Компанія Дністер”, в якому позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити виконання вантажувально-розвантажувальних робіт, виконання робіт в діючих електроустановках та експлуатацію ТП-6/0,4 кВ (400кВА) м.Львів. вул.Шевченка, 317Д – до усунення зазначених в акті перевірки порушень.

Ухвалою судді від 02.06.2021 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженою особою ГУ Держпраці у Львівській області проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, якою встановлено факти порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників. У зв`язку із чим, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, що згідно з частиною 6 статті 162 КАС України не перешкоджає вирішенню справи за наявними матеріалами.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

У судове засідання відповідач явку представника не забезпечив, належним чином повідомлений про час, дату і місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду не подав.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 14.04.2021 №0506-П та направлення на проведення перевірки від 14.04.2021 №0493, уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області – начальником Управління нагляду в промисловості і на об`єктах підвищеної небезпеки Сало Ю.А., головними державними інспекторами відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Люльчуком А.В. та Чепілем Т.В., головними державними інспекторами відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв`язку Сметанюком Є.М. та Могильницьким Б.Р., головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці Гелетій С.І., у присутності уповноважених осіб Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Дністер» (надалі - Товариство) - генерального директора Гвоздікова О.В., у період часу з 10.00 год. 19 квітня 2021 року по 15.00 год. 30 квітня 2021 року, проведено планову перевірку ТзОВ «Компанія Дністер» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно- правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Перевірка проведена згідно з планом проведення перевірок суб`єктів господарювання Головного управління Держпраці у Львівській області на 2021 рік, що затверджений наказом Державної служби України з питань праці від 27.11.2020 №158.

За результатами перевірки складено акт ЛВ8330/420/АПП від 30.04.2021. У вказаному акті зафіксовано порушення, а саме:

1) допуск до експлуатації манометрів, які встановлені на редукторах кисневих балонів, без клейма про їх повірку та розбите скло, чим порушено вимоги статті 13 ЗУ №2694, п.6.2.6 НПАОП 37.0-1.01-09 «Правила безпеки при заготівлі і переробці брухту та відходів чорних і кольорових металів».

Відповідно до п.6.2.6 НПАОП 37.0-1.01-09, справність дії запобіжних клапанів, установлених на резервуарах, їх спрацьовування при заданому тиску перевіряються відповідно до інструкції підприємства-виготовлювача. Відповідно до вимог нормативно-правових актів манометри, що установлені на ємностях, повинні перевірятися щотижня шляхом скидання тиску до нуля, один раз на місяць - контрольним манометром, один раз на рік - проходити державну повірку.

2) не проводиться випробовування на герметичність гумовотканинних рукавів, що є порушенням п.5.2.10 НПАОП 37.0-1.01-09 «Правила безпеки при заготівлі і переробці брухту та відходів чорних і кольорових металів».

Згідно з п.5.2.10 НПАОП 37.0-1.01-09 газорізальні апарати повинні перевірятися газорізальником на газо-рідинонепроникність щодня перед початком роботи. Не рідше одного разу на квартал необхідно здійснювати технічний огляд і перевірку кисневих і газових редукторів. Застосовувані при газокисневому різанні гумовотканинні рукави не менше двох разів на рік повинні випробовуватися на герметичність.

3) не отримано Дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки а саме: вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, що є порушенням статті 21, ЗУ №2694, п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого ПКМУ від 26 жовтня 2011 р. №1107, додаток 2, Група А, п.20 Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки затвердженого ПКМУ від 3 лютого 2021 р. №77.

4) відсутній дозвіл на виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях з напругою понад 1000 В, що є порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці» №2694-ХІІ, додатку 2 пункту 9 Порядку видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ №1107 від 26.10.2011 змінами від 03 лютого 2021 р. №77.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Згідно з пунктом 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затв. ПКМУ від 26.10.2011 №1107 (далі-Порядок №1107), дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається: роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. №77.

Відповідно до пункту 9 додатку 2 до Порядку №1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 77), до переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу «Група А», належать, зокрема,' роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В.

5) керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме: не забезпечив достатню кількість електротехнічних працівників (відсутня особа відповідальна за електрогосподарство та електротехнічні працівники для обслуговування обладнання 6/0,4 кВ); не забезпечив проведення протиаварійних, і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок ТП-6/0,4 кВ (400 кВА) м. Львів, вул. Шевченка, 317 Д (ПТЕ), що є порушенням п. 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (далі НПАОП 40.1-1.21-98).

Згідно з пунктом 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98, керівник підприємства зобов`язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен: -призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство); -забезпечити достатню кількість електротехнічних працівників; -затвердити Положення про енергетичну службу підприємства, а також посадові інструкції і інструкції з охорони праці; -встановити такий порядок, щоб працівники, на яких покладено обов`язки з обслуговування електроустановок, вели ретельні спостереження за дорученим їм обладнанням і мережами - оглядом, перевіркою дії, випробуванням і вимірюванням; - забезпечити перевірку знань працівників у встановлені строки згідно з вимогами цих Правил і "Правил технической зксплуатации злектроустановок потребителей /Москва, Знергоатомиздат, 1989", затверджених Міненерго СРСР 21.12.84 (далі-ПТЕ); -забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ); -забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.

6) електроустановки товариства не укомплектовані засобами захисту згідно норм, чим порушено вимоги статті 8 Закону України №2694-ХІІ, пункт 4.2.9 додатку 2 НПАОП 40.1.-1.07-01.

Відповідно до пункту 4.2.9 НПАОП 40.1.-1.07-01 інвентарні засоби захисту необхідно розподіляти між об`єктами, оперативно виїздними та іншими бригадами відповідно до системи організації експлуатації, місцевих умов і норм комплектування згідно з додатком 2 до цих Правил. Такий розподіл засобів захисту з визначенням місць зберігання необхідно зафіксувати в списках, які затверджує роботодавець підприємства або працівник, який відповідає за електрогосподарство.

Один примірник акта 30.04.2021 вручено генеральному директору ТзОВ «Компанія Дністер» і підписано останнім без жодних зауважень та заперечень.

Враховуючи виявлені під час проведення перевірки порушення, з метою заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, ГУ Держпраці у Львівській області звернулося до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд керується таким.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Досліджуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Абзацом 2 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення).

У відповідності до приписів пункту 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до абзаців 1-2 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII, із змінами та доповненнями, (далі - Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Частиною 7 статті 7 цього Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

З огляду на викладені положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про охорону праці", підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.

Як вже зазначалося, за результатами перевірки відповідача на предмет додержання законодавства в сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин встановлено ряд порушень, які підприємство зобов`язане усунути.

Щодо наявності підстав для вжиття відповідних заходів, про які просить заявник, суд зважає на те, що згідно з статтею 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб`єктом господарювання загрози життю.

Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

У частині 7 статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За приписами частини 5 статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказів усунення порушень виявлених за наслідками проведення перевірки відповідачем не надано.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між стронами не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

вирішив:

позов задовольнити повністю.

Заборонити товариству з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства “Компанія Дністер” виконання вантажувально-розвантажувальних робіт, виконання робіт в діючих електроустановках та експлуатацію ТП-6/0,4кв (400кВА) м.Львів. вул.Шевченка, 317Д до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Головного управління Держпраці у Львівській області ЛВ8330/420/АПП від 30.04.2021.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 8 вересня 2021 року.

Суддя А.Г. Гулик