
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2021 року № 320/3966/19
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області в якому просить суд:
- визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Славутичі Київської області у зарахуванні повного періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці, зазначеного у довідках форми № 122, а саме - Славутицької філії «Струм - Славутич» Приватного малого Науково - впроваджувального інноваційного підприємства «Струм» № 265 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 522 - з 14 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року, за № 266 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 521 - з 01 січня 2006 року по 16 серпня 2006 року у страховий стаж роботи для призначення державної пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, у відповідності до п. п."а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області зарахувати повний період роботи з особливо шкідливими умовами праці, зазначений у довідках форми № 122 Славутицької філії «Струм - Славутич» Приватного малого науково - впроваджувального інноваційного підприємства «Струм» № 265 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 522 - з 14 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року, № 266 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 521 - з 01 січня 2006 року по 16 серпня 2006 року до страхового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, згідно п. п."а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і провести перерахунок призначеної пенсії за віком з врахуванням вищезазначенного спеціального трудового стажу з дня її призначення.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відмова Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області у зарахуванні в повному обсязі позивачу роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу при обчисленні пенсії періоду роботи у 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС, є протиправною, оскільки як свідчать наявні у матеріалах даної справи письмові докази (довідки форми № 122, інші первинні документи), а також документи, що містяться у пенсійній справі, зі сторони позивача виконані всі вимоги законодавчо-нормативних актів щодо переліку документів, які подаються до Пенсійного Фонду для призначення пенсії з урахуванням спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку за Списком №1, за період роботи в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження у вказаній справі без проведення судового засідання.
Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області просило суд відмовити в його задоволенні, оскільки не вбачає в своїх діях порушення діючого Пенсійного законодавства, і вважає, що зарахування періодів роботи позивача здійснено правомірно на підставі наявних у пенсійній справі документів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На протязі всієї трудової діяльності позивач певний час працював на різних підприємствах у 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС в особливо шкідливих умовах праці, в тому числі і у філії «Струм - Славутич» Приватного малого науково - впроваджувального інноваційного підприємства «Струм», про що свідчать записи у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 07.04.1986.
Відповідно до наказу № 168 - к від 14 серпня 2003 року позивач з того ж дня, 14 серпня 2003 року, був прийнятий на роботу до філії «Струм - Славутич» Приватного малого науково - впроваджувального інноваційного підприємства «Струм» на посаду водія.
Продовжуючи виконувати функціональні обов`язки за посадою водія, незважаючи на внутрішні переведення з одного структурного підрозділу філії до іншого позивач продовжував постійно працювати у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в особливо шкідливих умовах праці, на підтвердження чого йому була видана довідка форми № 122 для зарахування до трудового стажу на державну пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженим постановою РМ СРСР № 1173 від 22.08.1956 р, за № 265 від 17.09.2007 року вихідний № 522 за період роботи з 14 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року та за № 266 від 17.09.2007 року вихідний № 521 за період роботи з 1 січня 2006 року по 16 серпня 2006 року у зоні відчуження ЧАЕС.
Після досягнення позивачем відповідного віку, з врахуванням загального терміну наявного у нього трудового стажу роботи на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 р. та наявного у нього статусу громадянина, який постійно проживав на території посиленого радіоекологічного контролю у 1987 році категорія 4, позивачем 12 червня 2018 року було подано до Управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі Київської області заяву про призначення пенсії за віком згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
До заяви про призначення пенсії були додані всі необхідні документи, в тому числі: паспорт громадянина України; картка фізичної особи - платника податків; посвідчення громадянина, який постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю у 1987 році категорія 4; трудова книжка в повному обсязі; інші документи, в тому числі і вищевказані довідки форми № 122, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173 та постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 р. за № 265 від 17.09.2007 року вихідний № 522 та № 266 від 17.09.2007 року вихідний № 521.
Незважаючи на наявність згідно поданих документів пільгового стажу роботи на посадах та за професією, що передбачені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, відповідачем при призначенні пенсії з 16 червня 2018 року не було включено до страхового стажу за Списком № 1 вищевказаний період роботи в особливо шкідливих умовах праці, що дає позивачу право на державну пенсію на пільгових умовах згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ч. 1 п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у філії «Струм - Славутич» ПМ НВІП «Струм».
Позивач 7 лютого 2019 року повторно звернувся з заявою до відповідача, щодо питання стосовно включення періоду роботи позивача у філії «Струм - Славутич» ПМНВІП «Струм» в зоні відчуження ЧАЕС в особливо шкідливих умовах праці у спеціальний страховий стаж.
На звернення позивач отримав від УПФУ у м. Славутичі Київської області відповідь від 21 лютого 2019 року за № 15/М-03, з змісту якої вбачається, що період роботи у філії «Струм - Славутич» ПМ НВІП «Струм» в зоні відчуження ЧАЕС в особливо шкідливих умовах з 14 серпня 2003 року по 16 серпня 2006 року не включений до спеціального страхового стажу, що дає право на пільгову пенсію, внаслідок чого і перерахунок пенсії не був здійснений. На обґрунтування прийняття такого рішення УПФУ у м. Славутичі Київської області послалося на те, що до розрахунку вищезазначеного пільгового стажу не може бути прийнята довідка форми № 122 за № 265 від 17.09.2007 року вихідний № 522 за період роботи з 14 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року та за № 266 від 17.09.2007 року вихідний № 521 за період роботи з 1 січня 2006 року по 16 серпня 2006 року у зоні відчуження ЧАЕС, оскільки підприємство не може підтвердити правомірність їх видачі.
Як вбачається з листа ПМ НВІП «Струм» від 27.08.2018 р. за вих. № 09, на якому ґрунтується відповідь УПФУ у м. Славутичі Київської області, дане підприємство не змогло надати підтвердження або спростування будь - яких фактів щодо позивача як працівника у зв`язку з відсутністю первинної документації з причини вилучення документів арбітражними керуючими під час проведення процедури банкрутства, колишнім власником ТОВ «Холдінгова компанія «Єдина будівельна» та судовими процесами.
Позивач вважає таку відмову відповідача у зарахуванні страхового стажу за наданими довідками форми № 122, які відповідають законодавчо встановленій формі, з посиланням на відсутність первинних документів, безпідставною та такою, що суперечить вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення», Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та п. 2.1 розділу 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 2 Розділу XV Перехідні положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року № 250, від 30.06.1998 року № 982, від 07.02.2000 року № 223, від 29.01.2003 року № 137, від 27.04.2006 року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).
Вищенаведене дає всі підстави стверджувати, що дія даної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1.
Відповідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За приписами ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс : 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Тобто, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Як встановлено судом, ГУ ПФУ у Київській області було подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. На обгрунтування своєї позиції відповідач послався на те, що записи про період роботи позивача у філії «Струм-Славутич» НВІП «Струм» у 2003-2006 роках не містять будь-якої інформації про роботу на пільгових умовах за СП №1, натомість дані записи певним чином суперечать даним довідок Ф-122 №265 та 266 від 17. 09.2007 про роботу саме в зоні відчуження. Згідно відповіді, що надійшла до пенсійного органу, підприємство не має змоги підтвердити правомірність видачі довідок Ф-122 №265 та 266 від 17.09.2007.
Суд вважає доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, необгрунтованами та такими, що повністю суперечить як наявним у справі письмовим доказам, які є належними, достатніми, достовірними і допустимими, та при ретельному аналізі яких у сукупності у органів Пенсійного Фонду України є можливість з достовірністю встановити фактичний період роботи позивача в особливо шкідливих умовах праці на посадах, визначених Списком №1 у 30-ти кілометрової зоні відчуження Чорнобильської АЕС, що дає право на зарахування до спеціального трудового стажу та зниження пенсійного віку, з огляду на таке.
Як вбачається з довідок форми 122, поданих позивачем відповідачу, та інших доданих до позову письмових доказів позивач працював в особливо шкідливих умовах праці у 30-ти кілометрової зоні відчуження Чорнобильської АЕС:
- з 14 серпня 2003 року по 16 серпня 2006 року у Славутицькій філії «Струм - Славутич» ПМ НВІП «Струм».
Крім даних, викладених у вищевказаних довідках форми № 122 стосовно періоду часу роботи позивача на даному підприємстві в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на зарахування цього періоду до пільгового страхового стажу при нарахуванні пенсії у полуторному розмірі, факт роботи та її термін в таких умовах підтверджується також трудовою книжкою серії НОМЕР_1 (стор. 12-13).
Документами, які підтверджують період роботи за посадою, професією за Списком № 1 у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в особливо шкідливих умовах праці є довідки встановленого зразку форми № 122.
Позивач є особою, яка постійно проживала на території посиленого радіоекологічного контролю у 1987 році категорія 4, на підтвердження чого позивачу Київською облдержадміністрацією 7 квітня 1994 року було видано посвідчення категорія 4 серія НОМЕР_2 .
Суд зазначає, що повну відповідальність за правильність та достовірність даних, викладених у даних довідках формою №122, несуть посадові особи підприємства, які засвідчили своїм підписом та печаткою ці документи. Дані обставини, які є істотними для правильного вирішення справи, не були враховані, а ні УПФУ у м. Славутичі Київської області при прийнятті рішення за заявою позивача, а ні при наданні відзиву на позов.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає доводи відповідача щодо правильності рішення УПФУ у м. Славутичі Київської області про відмову у зарахуванні страхового стажу за наданими позивачем довідками форми № 122 з Славутицької філії «Струм-Славутич» ПМНВІП «Струм», які відповідають законодавчо встановленій формі, іншими первинними документами, є безпідставними, неаргументованими та такими, що суперечить вимогам ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п. 2.1 розділу 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Суд звертає увагу, що Відповідно п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 року № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
За приписами п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як свідчать наявні у матеріалах даної справи письмові докази (довідки форми № 122, інші первинні документи), а також документи, що містяться у пенсійній справі, зі сторони позивача виконані всі вимоги законодавства щодо переліку документів, які подаються до Пенсійного Фонду для призначення пенсії з урахуванням спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку за Списком № 1 за період роботи в особливо шкідливих умовах праці у 30-ти кілометрової зони відчуження Чорнобильської АЕС.
За приписами п. 2 Розділу XV. Перехідні положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Як зазначено у ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за №1058-ІУ від 09.07.2003 року право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Надаючи оцінку вищевказаним нормам закону у питаннях спірних правовідносин за даною справою, треба враховувати також і вимоги спеціального закону - Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та прийнятих на його виконання підзаконних актів - постанов уряду України.
Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року № 250, від 30.06.1998 року № 982, від 07.02.2000 року № 223, від 29.01.2003 року № 137, від року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).
Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.
Вищенаведене дає підстави вважати, що дія вищевказаних постанов уряду поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, що дає всі законні підстави органам Пенсійного Фонду України для зарахування до спеціального трудового стажу позивача, що дає право на зниження пенсійного віку, у пільговому обчисленні у полуторному розмірі період роботи у 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС в філії «Струм-Славутич» ПМНВІП «Струм» за період з 14 серпня 2003 року по 16 серпня 2006 року, призначити та виплати позивачу пенсію з урахуванням зазначеного страхового стажу.
Згідно ч.2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн., отже такі понесені витрати підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в м. Славутичі Київської області у зарахуванні ОСОБА_1 повного періоду роботи з особливо шкідливими умовами праці, зазначеного у довідках форми № 122, а саме - Славутицької філії «Струм - Славутич» Приватного малого Науково - впроваджувального інноваційного підприємства «Струм» № 265 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 522 - з 14 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року, за № 266 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 521 - з 01 січня 2006 року по 16 серпня 2006 року у страховий стаж роботи для призначення державної пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, у відповідності до п. п."а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області зарахувати ОСОБА_1 повний період роботи з особливо шкідливими умовами праці, зазначений у довідках форми № 122 Славутицької філії «Струм - Славутич» Приватного малого науково - впроваджувального інноваційного підприємства «Струм» № 265 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 522 - з 14 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року, № 266 від 17 вересня 2007 року за вихідним № 521 - з 01 січня 2006 року по 16 серпня 2006 року до страхового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України, який дає право на державну пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, згідно п. п."а" ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і провести перерахунок призначеної пенсії за віком з врахуванням вищезазначенного спеціального трудового стажу з дня її призначення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області (код ЄДРПОУ 22203152).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.