Ухвала суду № 99451083, 06.09.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
280/7935/21
Номер документу
99451083
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

06 вересня 2021 року Справа № 280/7935/21 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., перевіривши матеріали адміністративного позову Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 39396146) до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 21-А), стягувач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

01.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (далі - відповідач), стягувач: ОСОБА_1 , відповідно до якого просить суд:

- скасувати Постанову про відкриття виконавчого провадження №66577914 від 19.08.2021 Державного виконавця Зюбрицького А.В.;

- скасувати Постанову про стягнення виконавчого збору від 19.08.2021 ВП №66577914 у сумі 24 000 грн. Державного виконавця Зюбрицького А.В.;

- скасувати Постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 19.08.2021 ВП №66577914 у сумі 173,87 грн. Державного виконавця Зюбрицького А.В.;

- скасувати Постанову про відкриття виконавчого провадження №66578065 від 19.08.2021 Державного виконавця Зюбрицького А.В.;

- скасувати Постанову про стягнення виконавчого збору від 19.08.2021 ВП №66578065 у сумі 24 000 грн. Державного виконавця Зюбрицького А.В.;

- скасувати Постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 19.08.2021 ВП №66578065 у сумі 173,87 грн. Державного виконавця Зюбрицького А.В.;

- зупинити стягнення на підставі виконавчого листа по справі №280/2922/20 від 05.08.2021 до розгляду скарги по суті.

За приписами частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

За приписами частини другої статті 150 КАС України заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Статтею 160 КАС України визначена форма звернення позивача до суду позовна заява та вимоги щодо неї.

Крім того, частиною першою статті 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Отже, наведеними нормами визначена форма звернення до суду учасника виконавчого провадження щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця позовна заява.

Позовна заява не відповідає вимогам пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в частині зазначення процесуального статусу учасників справи. Зокрема, Кодексом адміністративного судочинства України не передбачений такий процесуальний статус учасника справи, як особа, на дії якої подається скарга, а так само боржник (скаржник) та стягувач.

За приписами частини першої статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Відповідно до частини першої статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

При цьому за приписами частини третьої статті 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.

Отже, належним відповідачем по даній справі є Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро).

Крім того, позов не відповідає вимогам пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в частині зазначення відомих номерів засобів зв`язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти третьої особи. Суддя зазначає, що необхідність зазначення цих відомостей у позовній заяві викликана скороченими строками розгляду справи, визначеними частиною четвертою статті 287 КАС України, а відтак, необхідністю термінового повідомлення учасників справи про дату, час та місце судового засідання.

Також, всупереч вимогам статті 49 КАС України у позові не зазначено, на яких підставах ОСОБА_1 належить залучити до участі у справі.

Згідно пункту 7 прохальної частини позивачем зазначено вимогу зупинити стягнення на підставі виконавчого листа по справі №280/2922/20 від 05.08.2021 до розгляду скарги по суті.

Вказаними вимогами позивач фактично просить суд вчинити дії з забезпечення позову.

З наведених підстав суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

У статті 152 КАС України визначено вимоги до змісту та форми заяви про забезпечення позову.

Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлено судовий збір у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

До позовної заяви не додано заяви про забезпечення позову, оформленої відповідно до вимог статті 152 КАС України з доказами сплати судового збору.

За змістом частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При цьому суд зазначає, що частиною першою статті 4 Закону №3674-VI визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Так, відповідно до частини другої статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру суб`єкт владних повноважень, юридична особа сплачує 1,5 відсоток ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання позовної заяви немайнового характеру суб`єкт владних повноважень, юридична особа сплачує 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За змістом частини третьої статті 6 Закону №3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно зі статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2021 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2021 становить 2270 грн.

В матеріалах справи відсутні докази сплати позивачем судового збору за подання позову до суду.

З наведених підстав, позивачу, з урахуванням уточнених позовних вимог, необхідно надати доказ сплати судового збору в розмірі ставки, встановленої статтею 4 Закону України Закону №3674-VI.

У позовній заяві зазначено, що Головне управління ДФС у Запорізькій області не має обов`язку сплачувати судовий збір за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця з огляду на наступне:

«Головне управління ДФС у Запорізькій області зауважує, що провадження стосовно виконання судових рішень є завершальною й невід`ємною частиною (стадією) судового провадження у справі №280/2922/20, в якій нове провадження за скаргою не відкривається, а за подання позовної заяви вже сплачено судовий збір.

Відповідний висновок мотивовано тим що частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» не передбачено необхідність сплати судового збору за подання скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, а тому судовий збір за подання такої скарги не сплачується.».

Однак, суд з такими висновком позивача не погоджується, оскільки статтею 287 КАС України встановлено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Тобто КАС України чітко регулює питання розгляду позовних вимог у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби. Разом з цим позивач у цій справі звернувся до суду з відповідною позовною заявою, а не скаргою на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, як зазначає позивач.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід залишити без руху.

Згідно частини третьої статті 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ 39396146) до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 21-А), стягувач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправними та скасування постанов, - залишити без руху.

Позивачу усунути недоліки позовної заяви, а саме надати:

- позовну заяву із доказами її надіслання іншим учасникам справи, оформлену із додержанням вимог статей 160, 161 КАС України, в якій, крім іншого, навести: вірний процесуальний статус учасників справи (позивач, відповідач та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача); інформацію щодо відомих номерів засобів зв`язку, адреси електронної пошти ОСОБА_1 ; обґрунтування необхідності залучення третьої особи до участі в справі (на які права, свободи чи інтереси цієї особи може вплинути судове рішення у цій справі).

- в разі необхідності - заяву про забезпечення позову, оформлену відповідно до вимог статті 152 КАС України з доказами сплати судового збору;

- докази сплати судового збору в розмірі ставки, встановленої статтею 4 Закону України «Про судовий збір», оформлений відповідно до вимог законодавства за наступними реквізитами: «Отримувач коштів - ГУК у Зап.обл./м.Зап.Дніпров./ 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37941997; Банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.); Рахунок отримувача UA538999980313131206084008512; Код класифікації доходів бюджету 22030101 «Судовий збір (державна судова адміністрація України, 050); Призначення платежу - *; 101; ___ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Запорізький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)».

Зазначені документи повинні бути надані суду у визначений строк у двох примірниках суду та для направлення відповідачу супровідним листом з посиланням на номер справи.

Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви терміном 10 календарних днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя М.С. Лазаренко