
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2021 р. Справа№200/5935/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому просив:
визнати постанову від 19 березня 2021 року №0508/8377/8377/4 в частині неврахування при розрахунку страхових виплат заробітку за період з лютого 2019 року по січень 2020 року включно незаконною та в цій частині скасувати її;
зобов`язати нарахувати страхові виплати у зв`язку із професійним захворюванням відповідно до заяви від 12 березня 2021 року з урахуванням заробітку за вказаний період відповідно до довідки ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» від 05.04.2021 року №16.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачем призначені страхові виплати в зв`язку з нещасним випадком на виробництві із розрахунку середньомісячної заробітної плати в сумі 2270,00 грн. не врахувавши заробітну плату за період з лютого 2019 року по січень 2020 року включно відповідно до довідки ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС». Підставою для відмови у проведенні розрахунку на підставі довідки про заробітну плату, стала відсутність сплати підприємством єдиного соціального внеску. Позивач вважає, що не може нести відповідальність за несплату роботодавцем внесків з єдиного соціального страхування та через це бути позбавленим конституційного права на відповідне соціальне забезпечення, на підставі чого просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою від 28 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ухвали від 14 червня 2021 року відбулася заміна складу суду.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначив, що 12.03.2021 року позивач звернувся до Торецького міського відділення Фонду із заявою про призначення страхових виплат у зв`язку з професійним захворюванням, яке отримане за час роботи на підприємстві ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС». Відповідно до даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-7) єдиний внесок за період з лютого 2019 року по січень 2020 року підприємством ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» не сплачений. Отже, на підставі діючого законодавства, заробітна плата позивача для розрахунку страхових виплат складає 0 (нуль) гривень.
Оскільки відповідно до статті 42 Закону Закон №1105-XIV мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, Торецьким міським відділенням Фонду постановою від 19.03.2021 року №0508/8377/8377/4 встановлений розмір щомісячної страхової виплати в розмірі 567,50 грн. виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2270,00 грн., встановленого законом на дату настання права на страхову виплату.
Відповідач зазначає, що довідка про заробітну плату позивача не підтверджує факту сплати страхових внесків, при цьому в ній невірно відображена кількість календарних днів у лютому 2019 року. Сума щомісячних страхових виплат буде перерахована та проведена доплата після надходження даних з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо сплати єдиного внеску за відповідний розрахунковий період.
З`ясовуючи обставини справи, судом встановлено таке.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (а.с.5-6).
12.03.2021 року позивач звернувся до Торецького міського відділення Фонду з заявою про призначення страхових виплат у зв`язку з професійним захворюванням, яке отримане за час роботи на підприємстві ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» (а.с.8).
Згідно з довідкою МСЕК від 22.02.2021 ОСОБА_1 встановлено 25% стійкої втрати професійної працездатності без подальшого переогляду на МСЕК (а.с.9).
Відповідно до довідки ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» від 05.04.2021 року №16, сума отриманого заробітку ОСОБА_1 за період з лютого 2019 року по січень 2020 року включно (350 календарних днів) склала 190901,60 грн. (а.с.10).
Згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу за формою ОК-7 ОСОБА_1 підприємством ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» (код ЄДРПОУ 35398312) сплачено заробітну плату, але не перераховано страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з лютого 2019 року по січень 2020 року (а.с.14-15).
Постановою Торецького міського відділення Фонду від 19.03.2021 року №0508/8377/8377/4 позивачу встановлений розмір щомісячної страхової виплати в розмірі 567,50 грн. виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2270,00 грн., встановленого законом на дату настання права на страхову виплату (а.с.7).
З наданого відповідачем витягу зі сплати єдиного соціального внеску підприємства за кодом ЄДРПОУ 35398312, останнім відповідна сплата проводиться несвоєчасно (а.с.51-63).
Листом від 23.04.2021 року № 37.01-03/с-5/3 відповідач роз`яснив позивачу про не врахування довідки про заробітну плату при призначенні щомісячних страхових платежів на підставі положень статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №1105-XIV від 23.09.1999 року (а.с.13).
Вважаючи неправомірними дії відповідача позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.
Відповідно до статей 1, 3 Конституції України, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №1105-XIV від 23.09.1999 (далі - Закон №1105-XIV).
Частиною 1 статті 42 Закону №1105-XIV передбачено, що сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров`я.
Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Максимальний розмір щомісячної страхової виплати після проведеного перерахування відповідно до частини другої статті 37 цього Закону не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб.
Відповідно до частин 9, 10 статті 42 Закону №1105-XIV середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв`язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Під час обчислення середньомісячного заробітку враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески.
Кабінетом міністрів України 26.09.2001 року прийнято постанову №1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» (далі - Постанова).
Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - єдиний внесок та/або страхові внески), на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, проходження служби, провадження підприємницької або іншої діяльності, пов`язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв`язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі - поважні причини) (пункт 3 Постанови).
Пункт 7 Постанови встановлює, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення), є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (для розрахунку допомоги по безробіттю - реєстрації особи в державній службі зайнятості як безробітної).
Згідно з пунктом 31 Постанови середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно зі статтею 20 Закону № 1058-IV, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм суд дійшов висновку, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не є підставою для позбавлення позивача права на розрахунок середньоденної заробітної плати для виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на підставі виданої довідки про заробітну плату.
Суд зазначає, що наведені норми статті 42 Закону №1105-XIV та Постанови №1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» передбачають розрахунок страхових виплат потерпілому виходячи із нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а не виключно фактично сплаченого.
Пункт 31 Постанови передбачає використання даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування для добровільно застрахованих осіб, а посилання відповідача на Наказ Міністерства соціальної політики України №1022 від 21.10.2015 року «Приклади обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування», є підзаконним нормативним актом, а тому не може обмежувати права громадян, які встановлено законами.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач при розрахунку суми щомісячної страхової виплати у зв`язку з професійним захворюванням ОСОБА_1 протиправно не врахував дані довідки ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» про заробітну плату потерпілого.
Отже прийнята постанова Торецького міського відділення Фонду від 19.03.2021 року №0508/8377/8377/4 є протиправною та підлягає скасуванню в частині встановлення позивачу розміру щомісячної страхової виплати в сумі 567,50 грн.
Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів тощо.
Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, суд не може підміняти орган Фонду соціального страхування України, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення виплат громадянам, та втручатися в дискреційні повноваження цього органу.
Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови Торецького міського відділення Фонду від 19.03.2021 року №0508/8377/8377/4 в частині встановлення позивачу розміру щомісячної страхової виплати в сумі 567,50 грн. та зобов`язання відповідачаповторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12 березня 2021 року з врахуванням розміру заробітної плати відповідно до довідки ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» від 05.04.2021 року №16.
Відповідно до частини 1 статі 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Тому сплачений позивачем судовий збір у розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Свободи, 5, код ЄДРПОУ 41325231) - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Торецького міського відділення Фонду від 19.03.2021 року №0508/8377/8377/4 в частині неврахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) при розрахунку страхових виплат заробітку за період з лютого 2019 року по січень 2020 року включно
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12 березня 2021 року та нарахувати страхові виплати у зв`язку із професійним захворюванням з урахуванням висновків суду про врахування заробітку за період з лютого 2019 року по січень 2020 року включно відповідно до довідки ТОВ «УКРГЄОСЕРВІС» від 05.04.2021 року №16.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5, код ЄДРПОУ 41325231) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення складено у повному обсязі та підписане 06 вересня 2021 року, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Г.А. Чекменьов