Рішення № 99446443, 31.08.2021, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
906/517/21
Номер документу
99446443
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд

Житомирської області

_________

____________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" серпня 2021 р. Справа № 906/517/21

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

секретар судового засідання: Шмойлова Л.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Угримчук Г.Р. (адвокат, ордер серії КВ №278177 від 26.03.21)

від відповідача: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Фермерського господарства "Агродол"

до Брусилівської селищної ради

про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди землі № 108 і № 109 від 15 вересня 2012 року

Фермерським господарством "Агродол" пред`явлено позов про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди землі від 15.09.2012 року за №108 і №109. Позивачем у позовній заяві наведені проекти додаткових угод.

Позовні вимоги обгрунтовані наступним:

- Відбувся перехід земельної ділянки по договору оренди земельної ділянки № 109 від 15 вересня 2012 року до комунальної власності внаслідок зміни власника земельної ділянки площею 22,9054 га, кадастровий № 1820985300:02:000:0174 по договору оренди земельної ділянки № 109 від 15 вересня 2012 року, та по договору оренди земельної ділянки № 108 від 15 вересня 2012 року до комунальної власності внаслідок зміни власника земельної ділянки площею 136,2034 га, кадастровий № 1820985300:02:000:0173 по договору оренди земельної ділянки № 108 від 15 вересня 2012 року з Брусилівської районної адміністрації Житомирської області на Брусилівську селищну раду Житомирського району Житомирської області, у зв`язку з переданням на виконання вимог законодавства України Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області права власності на земельні ділянки Брусилівській селищній раді на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 6-5020/14-18-СГ від 22 грудня 2018 року "Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність", акта приймання-передачі земельних ділянок від 22 грудня 2018 року, рішення двадцять восьмої сесії Брусилівської селищної ради сьомого скликання № 897 від 13 лютого 2019 року "Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність";

- Договори оренди землі №108 та № 109 від 15 вересня 2012 року між Брусилівською районною Державною адміністрацією та ОСОБА_1 зареєстровані 26 грудня 2012 року у Відділі Держземагентства у Брусилівському районі Житомирської області за №182090004002638 та № 182090004002639;

- у лютому 2013 року було засновано фермерське господарство Агродол" (код ЄДРПОУ 38107292), єдиним засновником якого і головою якого є ОСОБА_1 , яке постійно використовувало ці ділянки згідно їх цільового призначення - для ведення фермерського господарства і сплачувало орендну плату;

- 10 квітня 2019 року Великою палатою Верховного суду України було винесено постанову у справі № 275/82/18, відповідно до якої саме ФГ "Агродол" має право на укладення додаткових угод щодо продовження дії вищезазначених договорів оренди земельних ділянок № 108 і № 109 від 15 вересня 2012 року;

-Північно-західним апеляційним господарським судом 24 березня 2021 , за результатами розгляду апеляційної скарги Фермерського господарства Агродол" по справі № 906/604/20 за позовом Фермерського господарства "Агродол" до відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Брусилівська селищна рада Брусилівського району Житомирської області, про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди землі № 108 і № 109 від 15 вересня 2012 року та визнання незаконною відмови Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у поновленні договорів оренди землі № 108 і № 109 від 15.09.2012 р., викладену у листі відповідача від 28.12.2017 № 4-16744/0-12613/6-17, прийнято постанову, якою визнано незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у поновленні договорів оренди землі № 108 і № 109 від 15.09.2012 р.

До суду 09.06.21 надійшов відзив на позовну заяву №04-26/1214, в якому відповідач позов не визнав посилаючись на те, що договори оренди припинили діяти 26.12.17, а також припинилось переважне право орендаря на укладення договору оренди землі; звернувшись 01.04.19 та 04.07.19 з пропозицією переукласти договори оренди позивач пропустив передбачені у договорах строки для продовження дії договорів; з 22.05.19 спірні земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах окремими лотами, тому вказані земельні ділянки не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з перебуванням представника у відпустці.

Клопотання не підлягає задоволенню, оскільки неявка відповідача є повторною.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Брусилівською РДА (Орендодавець) та гр. ОСОБА_1 (Орендар) 15 вересня 2012 року були укладені договори оренди землі №108 та №109 (надалі - Договір №108 та Договір №109) (а.с.23, 31).

Відповідно до пункту 1 розділу "Предмет договору" Договору №108 та Договору №109, Орендодавець надає, а Орендар (гр. ОСОБА_1 ) приймає в строкове платне користування земельні ділянки для ведення фермерського господарства, які знаходяться за межами населених пунктів Соболівської сільської ради.

Згідно пункту 1 Розділу "Об`єкт оренди" Договору №108, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 136,2034га кадастровий №1820985300:02:000:0173, в тому числі рілля 136,2034 га.

Відповідно до пункту 1 Розділу "Об`єкт оренди" договору №109, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 22,9054га кадастровий №1820985300:02:000:0174, в тому числі рілля 22,9054 га.

Згідно пунктів 1 Розділів "Строк дії договору" Договору №108 та Договору №109: договори укладено на 5 (п`ять) років; після закінчення строку дії договорів Орендар (гр. ОСОБА_1 ) має переважне право поновити їх на новий строк; у цьому разі Орендар (гр. ОСОБА_1 ) повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Згідно з пунктом 3 Розділів "Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду" Договору №108 та Договору №109, передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після реєстрації цих Договорів за актом її приймання-передачі.

Договори набирають чинності після підписання сторонами та їх державної реєстрації.

Договір №108 та Договір №109 були зареєстровані у відділі Держземагенства у Брусилівському районі Житомирської області, про що вчинено записи від 26 грудня 2012 року за № 182090004002638 та № 182090004002639 .

Договори № 108 та №109 від імені Орендодавця підписано головою Брусилівської РДА Шпаковичем В.І. ,від імені Орендаря - гр. ОСОБА_1 .

На виконання умов Договору №108 та Договору №109 сторонами 26 грудня 2012 року було складено та підписано Акти приймання-передачі земельних ділянок, відповідно до яких Орендодавець передав, а Орендар (гр. ОСОБА_1 ) прийняв в строкове платне користування земельні ділянки площею 136,2034 га та 22,9054га для ведення фермерського господарства, строком на 5 років (а.с.27,35).

26 грудня 2012року у Державному земельному кадастрі проведено державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами №1820985300:02:000:0173 та №1820985300:02:000:0174 , власником яких є держава в особі Брусилівської РДА та державну реєстрацію речового права оренди на ці земельні ділянки фізичної особи ОСОБА_1 зі строком дії - 5(п`ять) років ( а.с. 40, 41).

З 01.01.2013 року відповідно до внесених змін до статті 122 Земельного кодексу України повноваження щодо передачі у власність або в користування земельних ділянок, що визначені у Договорі №108 та Договорі №109 перейшли від Брусилівської РДА до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

21 січня 2013 року за рішенням власника - громадянина ОСОБА_1 було створено Фермерське господарство"Агродол", яке здійснює свою діяльність на земельних ділянках, що знаходяться за межами сіл Долинівка та Соболівка, Соболівської сільської ради, Брусилівського району та орендованих відповідно Договору №108 та Договору №109 земельних ділянок за з кадастровими номерами №1820985300:02:000:0173 та №1820985300:02:000:0174 (а.с. 42).

Як юридичну особу Фермерське господарство "Агродол" зареєстровано 14.02.2013р. , про що внесено запис № 12841020000000483 (а.с. 61).

Оскільки після державної реєстрації 26.12.12 договорів оренди позивач заснував і зареєстрував фермерське господарство, у правовідносинах користування земельними ділянками відбулася фактична заміна орендаря, й обов`язки землекористувача земельних ділянок перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації.

Судом встановлено, що Засновник та голова Фермерського господарства гр. ОСОБА_1 3 листопада 2017 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з листом-повідомленням про поновлення договорів оренди, в якому просив поновити Договір №108 та Договір №109 щодо оренди земельних ділянок площею 136,2034 га та 22,9054 га з кадастровими номерами №1820985300:02:000:0173 та №1820985300:02:000:0174 для ведення фермерського господарства на новий строк - 7 років (а.с.54).

За результатами розгляду вказаного листа голови Фермерського господарства "Агродол" ОСОБА_1 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області в листі від 30 листопада 2017 року за №Ч-15633/0-12084/6-17 повідомило орендаря про відсутність правових підстав щодо прийняття рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області про поновлення Договору №108 та Договору №109, з огляду на те, що при вивчені додаткових угод до договорів №108 та №109 встановлено, що орендар пропонує не змінювати орендну плату , яка становить 4% від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, та запропонувало поновити вказані договори оренди на умовах встановлення максимальної відсоткової ставки орендної плати, визначеної ст.288 Податкового кодексу України.

Листом від 06.12.17 голова Фермерського господарства "Агродол" ОСОБА_1 надіслав згоду на запропоновані умови щодо розміру орендної плати та просив поновити дії договорів на новий строк - 7 років, з орендною платою 12% від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 30 листопада 2017 року за №Ч-15633/0-12084/6-17 (а.с.57).

За результатами розгляду листа голови Фермерського господарства "Агродол" ОСОБА_1 від 06.12.17 Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області в листі від 28 грудня 2017 року за №Ч-16744/0-12613/6-17 повідомило орендаря про відсутність правових підстав щодо прийняття рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області про поновлення Договору №108 та Договору №109, з огляду на те, що орендарем не надано проекти додаткових угод, чим порушено статтю 33 Закону України "Про оренду землі", а також у зв`язку з відсутністю агрохімічних паспортів поля земельних ділянок .

Північно-західним апеляційним господарським судом 24 березня 2021 , за результатами розгляду апеляційної скарги Фермерського господарства Агродол" по справі № 906/604/20 за позовом Фермерського господарства "Агродол" до відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Брусилівська селищна рада Брусилівського району Житомирської області, про визнання укладеними додаткових угод до договорів оренди землі № 108 і № 109 від 15 вересня 2012 року та визнання незаконною відмови Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у поновленні договорів оренди землі № 108 і № 109 від 15.09.2012 р., викладену у листі відповідача від 28.12.2017 № 4-16744/0-12613/6-17, прийнято постанову, якою визнано незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у поновленні договорів оренди землі № 108 і № 109 від 15.09.2012 р.

Вподальшому Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області передало Брусилівській селищній раді право власності на земельні ділянки : площею 136,2034 га, яка знаходиться за межами с. Соболівка, Брусилівської селищної ради, кадастровий номер 1820985300:02:000:0173 та площею 22,9054 га, яка знаходиться за межами с.Соболівка, Брусилівської селищної ради, кадастровий номер 1820985300:02:000:0174 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №6-5020/14-18-СГ від 22 грудня 2018 року "Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність" та акту приймання-передачі земельних ділянок від 22 грудня 2018 року.

Рішенням двадцять восьмої сесії Брусилівській селищній раді сьомого скликання №897 від 13 лютого 2019 року "Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність" прийнято у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів Брусилівської селищної об`єднаної територіальної громади Брусилівського району Житомирської області, серед іншого, земельних ділянок, які знаходились в оренді у позивача : кадастровий номер: 1820985300:02:000:0174, площа - 22,9054 га (знаходиться за межами с. Соболівка, Брусилівської селищної ради); кадастровий номер: 1820985300:02:000:0173, площа - 136,2034 га (знаходиться за межами с. Соболівка, Брусилівської селищної ради).

22 березня 2019 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені відомості про реєстрацію за Брусилівською селищною радою земельних ділянок площею 136,2034га кадастровий №1820985300:02:000:0173, площею 22,9054га кадастровий №1820985300:02:000:0174, форма власності комунальна.

У зв`язку з цим, Фермерське господарство "Агродол" звернулося до Брусилівської селищної ради з листом від 29 березня 2019 року про укладення додаткових угод до договорів оренди №108 та №109 щодо внесення змін в частині строку оренди - на 7 (сім) років, з орендною платою у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі, та в частині заміни сторони орендодавця - на Брусилівську селищну раду.

Брусилівська селищна рада листом від 18 квітня 2019 року за №296 повідомила Фермерському господарству "Агродол" про те, що рішенням 27 сесії 7 скликання Брусилівської селищної ради №847 від 23 січня 2019 року введено мораторій щодо відведення земельних ділянок в користування із земель державної власності, що були передані у комунальну власність Брусилівської селищної ради, до закінчення проведення інвентаризації земельних ділянок та державної реєстрації речових прав на вище згадану земельну ділянку згідно вимог чинного законодавства. В листі також вказано, що заява Фермерського господарства "Агродол" повторно буде розглянуто після проведення інвентаризації.

4 липня 2019 року Фермерське господарство "Агродол" подало до Брусилівської селищної ради заяву від 3 липня 2019 року в якій просило переукласти договори оренди земельних ділянок площею 136,2034га та 22,9054га, кадастрові номери земельних ділянок 1820985300:02:000:0173 та 1820985300:02:000:0174 для ведення фермерського господарства, які зареєстровані у відділі Держземагентства у Брусилівському районі Житомирської області 26 грудня 2012 зі строком оренди 7 (сім) років та орендною платою у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі в частині заміни сторони орендодавця.

Рішенням Брусилівської селищної ради №1061 від 17 липня 2019 року "Про скасування мораторію" було скасовано мораторій на прийняття рішень з надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та/або виготовлення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) земельних ділянок, що були передані в комунальну власність Брусилівської селищної ради відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22 грудня 2018 року №65020/14-18-СГ "Про передачу земельної ділянки державної власності у комунальну власність" та земель за межами населених пунктів, що входять до складу Брусилівської селищної ради, введений рішенням Брусилівської селищної ради 27 сесії 7 скликання від 23 січня 2019 року №847.

В подальшому, рішенням Брусилівської селищної ради №1148 від 21 серпня 2019 року "Про розгляд заяв", серед іншого, було розглянуто заяву Фермерського господарства "Агродол" від 4 липня 2019 року вхідний номер №1379 про передачу в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства площею 136,2034га кадастровий номер 1820985300:02:000:0173, площею 22,9054га, кадастровий номер 1820985300:02:000:0174 та відмовлено Фермерському господарству "Агродол" в передачі в користування на умовах договору оренди землі, для ведення фермерського господарства земельних ділянок, в зв`язку з тим, що вказані земельні ділянки включено до Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) окремими лотами (пункт 5 рішення).

Вказане стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (статті 1, 2 Закону України "Про оренду землі" тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ( з 03.11.17р. до 28.12.17р.).

Частиною третьою статті 792 Цивільного кодексу України встановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Земельний кодекс України визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду (стаття 124).

Проте саме Законом України "Про оренду землі" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, врегульовано відносини, що виникають між власником земельної ділянки та іншими особами в зв`язку із передачею її у користування та володіння, в тому числі конкретизовано та деталізовано особливості та порядок укладення договору оренди землі, його істотні умови, основні права та обов`язки його сторін, порядок зміни, припинення та поновлення такого договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що статтею ЗЗ Закону України "Про оренду землі" було визначено алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та визначено певні правові запобіжники для захисту орендаря, як більш уразливої сторони в цих правовідносинах, від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря. При цьому законодавець ототожнив поняття "переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк" та "поновлення договору оренди землі", використовуючи конструкцію "поновлення договору оренди землі" як для підстави такого поновлення, передбаченої частинами першою-п`ятою, так і для підстави, передбаченої частиною шостою цієї статті, що свідчить про їх логічну послідовність.

Так, дійсний орендар, який добросовісно виконував свої обов`язки за договором оренди землі, має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин. Маючи такий намір, він (орендар) зобов`язаний до закінчення строку оренди землі (у строки, визначені частиною другою статті 33 вказаного Закону) повідомити про це орендаря та надіслати проект додаткової угоди. Мета такого повідомлення - запобігання укладення орендодавцем договору оренди з іншою особою у зв`язку з відсутністю в нього інформації про наявність наміру в дійсного орендаря продовжувати орендні правовідносини. При цьому таке завчасне повідомлення з надсиланням проекту додаткової угоди є передумовою для зміни сторонами умов договору оренди під час його поновлення (укладення на новий строк). Орендодавець, розглянувши у місячний термін таке повідомлення і проект додаткової угоди, за необхідності узгодивши з орендарем істотні умови, зобов`язаний або укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, або повідомити орендаря про наявність обґрунтованих заперечень щодо поновлення договору оренди землі шляхом надсилання листа-повідомлення про прийняте рішення (частини перша - п`ята статті 33 Закону України "Про оренду землі").

У разі, якщо орендодавець протягом одного місяця після закінчення строку договору оренди землі не надіслав орендареві такого листа-повідомлення про наявність заперечень щодо поновлення договору, про яке йшлося вище, а орендар продовжував користуватися земельною ділянкою після його закінчення, то такий договір вважатиметься поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, без можливості внесення змін до умов договору оренди (частина шоста статті 33 Закону України "Про оренду землі").

При цьому додаткова угода про поновлення договору оренди землі має бути укладена в обов`язковому порядку, а за наявності відмови чи ухилення орендодавця від її укладення після дотримання усіх перелічених вище умов - орендар може оскаржити такі дії орендодавця в судовому порядку.

Тобто виникненню в орендодавця обов`язку прийняти рішення про поновлення договору оренди землі або про наявність заперечень щодо такого поновлення договору з надсиланням відповідного листа-повідомлення має передувати звернення орендаря з повідомленням про намір продовжити орендні правовідносини, до якого має бути додано проект додаткової угоди. Факт порушення орендодавцем місячного терміну для направлення орендареві листа-повідомлення про прийняте ним рішення у відповідь на вчасно надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди дає орендареві підстави розраховувати на можливість поновлення договору оренди землі в силу закону, а саме частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі". І саме у такому випадку відсутність листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі можна кваліфікувати як "мовчазну згоду" орендодавця на поновлення договору та той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором ( правові висновки ВПВС , викладені у постанові від 22 вересня 2020 року у справі № 159/5756/18).

Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" не передбачає повторного направлення проектів додаткових угод орендарем при висловленні згоди на запропоновані орендодавцем умови оренди землі.

При цьому, як вбачається зі змісту листа Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 28 грудня 2017 року за №Ч-16744/0-12613/6-17, заявник проінформував орендаря про відсутність агрохімічних паспортів поля, земельних ділянок.

Водночас Закон України "Про оренду землі" не передбачає надання орендарем в обов`язковому порядку інших додаткових документів до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі, крім проекту додаткової угоди.

Отже, повторне надання проекту додаткової угоди та надання агрохімічних паспортів поля не можуть бути підставами для відмови у поновленні договору оренди, натомість у листі-повідомленні Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області неправомірно послався на необхідність надання додаткових документів, не зазначаючи конкретних підстав для відмови у поновленні договору оренди земельної ділянки.

Тобто, Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області була порушена процедура реалізації позивачем переважного права на поновлення договору відповідно до вимог статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Право на поновлення (пролонгацію) договору оренди землі - це визначене законом переважне право орендаря укласти договір оренди землі на новий строк, що виникає у разі належного виконання ним обов`язків за умовами договору та після закінчення строку договору оренди землі.

Отже, з урахуванням своєчасного і належного виконання орендарем земельних ділянок своїх зобов`язань щодо повідомлення орендодавцю про намір скористатися переважним правом на поновлення договорів оренди земельних ділянок, шляхом направлення у визначений законом і умовами договору строк листів від 03 листопада 2017 року з проектами Додаткових угод до договорів оренди та від 06 грудня 2017 року, зокрема, із проектом додаткової угоди до договору, суд вважає, що орендодавець порушив право позивача на встановлений законом порядок розгляду питання про поновлення договору оренди на новий строк.

Тобто, за відсутності порушення прав позивача з боку Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Додаткові угоди до договорів оренди №108 та №109 на новий строк та на нових умовах були б укладені вчасно.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області як власник земельної ділянки (на час звернення позивача) (орендодавець) діяло неправомірно, несправедливо та недобросовісно, порушуючи визначені статтею 3 Цивільного кодексу України загальні засади цивільного законодавства, оскільки зауваживши у листі-повідомленні від 30 листопада 2017 року за №Ч-15633/0-12084/6-17 про незгоду щодо умов договорів оренди земельних ділянок в частині орендної плати, посилаючись на встановлення максимальної відсоткової ставки орендної плати, визначеної статтею 288 Податкового кодексу України, у подальшому, після погодження позивача на зазначене зауваження, він фактично ухилився від укладення додаткових угод мотивувавши це необхідністю повторного надання проектів додаткових угод та необхідністю надання агрохімічних паспортів полів, що не передбачено статтею 33 Закону України "Про оренду землі".

Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що між позивачем та орендодавцем було досягнуто згоди щодо всіх змінених істотних умов договорів оренди земельних ділянок №108 та №109 щодо строку дії договорів, ставки орендної плати в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зміни орендодавця - з Брусилівської РДА на Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, та орендаря - з гр. ОСОБА_1 на Фермарське господарство "Агродол", однак Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області безпідставно відмовило в укладенні Додаткових угод до договорів оренди №108 та №109.

Оскільки 22 березня 2019 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно були внесені відомості про реєстрацію за Брусилівською селищною радою земельних ділянок площею 136,2034га кадастровий №1820985300:02:000:0173, площею 22,9054га кадастровий №1820985300:02:000:0174, саме Брусилівська селищна рада Житомирського району Житомирської області (код 04348504) є стороною - орендодавцем, у Додаткових угодах до Договорів оренди землі №108 та №109 від 15.09.2012.

Заперечення відповідача спростовуються викладеним вище.

Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи.

Разом з тим запропоновані позивачем проекти додаткових угод містять обґрунтування позивача щодо права на укладення цих угод. Такі обгрунтуваня не є необхідними для визначення правовідносин сторін і не є істотними умовами договору, тому суд вважає їх зайвими, в зв`язку з чим задовольняє позов частково скоротивши тексти запропонованих позивачем додаткових угод залишивши те, що є необхідним та достатнім для угод такого типу.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись статтями 129, 236 ,237, 238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

І. Позов задовольнити частково.

ІІ. Визнати укладеною між Фермерським господарством "Агродол" (код 38107292) та Брусилівською селищною радою Житомирського району Житомирської області (код 04348504) Додаткову угоду до Договору оренди землі №108 від 15.09.2012 в такій редакції:

"«Додаткова угода до Договору оренди землі №108 від 15 вересня 2012 року.

Брусилівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, яка надалі іменується "Орендодавець", та Фермерське господарство «Агродол», що надалі іменується Орендар", а разом надалі іменуються «Сторони»,

уклали дану Додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки № 108 від 15 вересня 2012 року, укладеного між Брусилівською районною державною аміністрацією Житомирської області та ОСОБА_1 та зареєстрованого у Відділі Держземагентства у Брусилівському районі Житомирської області 26 грудня 2012 року за №182090004002638, площею 136,2034 га, кадастровий номер 1820985300:02:000:0173, яка розташована за межами населених пунктів Соболівської сільської ради Брусилівського району Житомирської області (надалі - Договір оренди) про наступне:

1. Сторони вирішили замінити сторону Орендодавця по Договору оренди з Брусилівської районної адміністрації Житомирської області - на Брусилівську селищну раду Житомирського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04348504.

2. Сторони вирішили замінити сторону Орендаря по Договору оренди з ОСОБА_1 на Фермерське господарство «Агродол», код ЄДРПОУ 38107292.

3. Продовжити на 7 (сім) років, з 26.12.2017 року - до 26.12.2024 року дію Договору оренди.

4. Встановити Орендну плату по Договору оренди у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

5. В іншій частині Договір оренди залишити без змін.

6. Дана додаткова угода є укладеною і набирає чинності з моменту її підписання сторонами (або з моменту набрання законної сили відповідним судовим рішенням) та підлягає поданню державному реєстратору для державної реєстрації права оренди.

7. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною Договору оренди.

Орендар:

Фермерське господарство «Агродол», код ЄДРПОУ 38107292, вул. Центральна, 29В, с. Долинівка, Житомирський р-н, Житомирська обл., тел. 096-597-56-80.

Орендодавець:

Брусилівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, вул. Метрополіта Іларіона, 50, смт.Брусилів, Житомирська обл., 12601, код ЄДРПОУ 04348504, тел. (04162) 30-473, ел. пошта: brusilivsr@ukr.net "

ІІІ. Визнати укладеною між Фермерським господарством "Агродол" (код 3810792) та Брусилівською селищною радою Житомирського району Житомирської області (код 04348504) Додаткову угоду до Договору оренди землі №109 від 15.09.2012 в такій редакції:

«Додаткова угода до договору оренди землі №109 від 15 вересня 2012 року.

Брусилівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, яка надалі іменується "Орендодавець", та Фермерське господарство «Агродол», що надалі іменується Орендар", а разом надалі іменуються «Сторони»,

уклали дану Додаткову угоду до Договору оренди земельної ділянки № 109 від 15 вересня 2012 року, укладеного між Брусилівською районною державною аміністрацією Житомирської області та ОСОБА_1 та зареєстрованого у Відділі Держземагентства у Брусилівському районі Житомирської області 26 грудня 2012 року за №182090004002639, площею 22,9054 га, кадастровий номер 1820985300:02:000:0174, яка розташована за межами населених пунктів Соболівської сільської ради Брусилівського району Житомирської області (надалі - Договір оренди) про наступне:

1. Сторони вирішили замінити сторону Орендодавця по Договору оренди з Брусилівської районної адміністрації Житомирської області - на Брусилівську селищну раду Житомирського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04348504.

2. Сторони вирішили замінити сторону Орендаря по Договору оренди з ОСОБА_1 на Фермерське господарство «Агродол», код ЄДРПОУ 38107292.

3. Продовжити на 7 (сім) років, з 26.12.2017 року - до 26.12.2024 року дію Договору оренди.

4. Встановити Орендну плату по Договору оренди у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

5. В іншій частині Договір оренди залишити без змін.

6. Дана додаткова угода є укладеною і набирає чинності з моменту її підписання сторонами (або з моменту набрання законної сили відповідним судовим рішенням) та підлягає поданню державному реєстратору для державної реєстрації права оренди.

7. Дана додаткова угода є невід`ємною частиною Договору оренди.

Орендар:

Фермерське господарство «Агродол», код ЄДРПОУ 38107292, вул. Центральна, 29В, с. Долинівка, Житомирський р-н, Житомирська обл., тел. 096-597-56-80.

Орендодавець:

Брусилівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, вул. Метрополіта Іларіона, 50, смт.Брусилів, Житомирська обл., 12601, код ЄДРПОУ 04348504, тел. (04162) 30-473, ел. пошта: brusilivsr@ukr.net "

IV. Стягнути з Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області (12601, Житомирська область, смт.Брусилів,вул.Небесної Сотні,2; код 04348504) на користь Фермерського господарства "Агродол" (12640, Житомирська область, Житомирський район, с.Долинівка, вул.Центральна, 29В; код 38107292) - 4540,00 грн. судового збору.

V. В іншій частині позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 08.09.21

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- у справу

2,3 - сторонам (рек. з повідом.)