Ухвала суду № 99436920, 12.08.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
804/145/17
Номер документу
99436920
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

12 серпня 2021 року Справа №804/145/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхно І.В.

за участю секретаря судового засідання Главчева В.Ф.

представники сторін не з`явились

в судовому засіданні розглянувши заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну відповідача (боржника) у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 по справі №804/145/17:

- адміністративний позов ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задоволено повністю;

- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 10.06.2015р. №71-17, яким визначено ОСОБА_1 грошове зобов`язання зі сплати транспортного податку у розмірі 25 000 грн. (двадцять п`ять тисяч гривень).

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 по справі №804/145/17:

- апеляційну скаргу Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області задоволено;

- постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 9 червня 2017 року у справі № 804/145/17 скасовано.

- в задоволенні позову ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.

Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24.05.2018 по справі №804/145/17:

- касаційну скаргу Касаційний адміністративний суд Верховного Суду задоволено;

- постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 скасовано, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 - залишено в силі.

09.08.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну боржника його правонаступником у справі №804/145/17 за позовом ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до розпорядження Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 №834 д призначено проведення повторного автоматизованого розподілу заяви, у зв`язку із перебуванням судді Букіної Л.Є. у тривалій відпустці.

Згідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 09.08.2021 визначено головуючого суддю Юхно І.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2021 заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну відповідача (боржника) у справі №804/145/17 за позовом ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення призначено до розгляду у судовому засіданні на 12 серпня 2021 року.

В судове засідання 12.08.2021 сторони не з`явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Частиною 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

При вирішенні даної заяви, суд виходить з наступного.

Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII, який набув чинності з 05.10.2016, передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Вказаній нормі матеріального права відповідають певні положення Кодексу адміністративного судочинства України.

Доказів щодо наявності відкритого виконавчого провадження до суду не надано.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 311 Східно-Дніпровська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області була реорганізована шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби в Східно-Дніпровську ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпровській області.

Також, 04.08.2016 року відбулась реорганізація Східно-Дніпровської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, шляхом приєднання до Західно-Донбаської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, що підтверджується записом в ЄДР відносно Західно-Донбаської ОДПІ від 04.08.2016 року №12321050004003894 (витяг ЄДР станом на 05.08.2016 року № 1001237219).

Наказом ДФС України від 19.04.2016 року № 337 затверджено Положення про Західно-Донбаську ОДПІ ГУ ФС у Дніпропетровській області, відповідно до п. 1 Положення Західно-Донбаська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з центром у м. Павлограді з Васильківським, Межівським, Першотравенським, Петропавлівським, Покровським, Тернівським та Юр"ївським відділеннями є територіальним органом ДФС України, який підпорядковується ДФС та Головному управлінню ДФС у Дніпропетровській області. ОДПІ є органом доходів і зборів. ОДПІ забезпечує реалізацію повноважень ДФС на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць. ОДПІ є правонаступником усіх прав та обов`язків Західно-Донбаської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області та Східно-Дніпровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016р. № 1797-VIII, який набрав чинності 01.01.2017р., обмежив функції податкових інспекцій.

Так, відповідно до ст. 19-3 ПКУ «Функції державних податкових інспекцій»: 19 3.1 Державні податкові інспекції: 19 3.1.1. здійснюється сервісне обслуговування платників податків; 19 3.1.2. здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням; 19 3.1.3. формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; 19 3.1.4. виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

В той же час, передбачені п.п. 191-1.1.22, 191-1.1.45 п. 191-1.1 ст. 19-1 ПКУ функції щодо здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звернення до суду у випадках, передбачених законодавством, перейшли до контролюючих органів і відповідно до Наказу ДФС України від 19.10.2016р. № 875 «Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС» закріплені за Головними управліннями ДФС України в областях.

Повноваження Західно-Донбаської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області бути передані Головному управлінню ДФС у Дніпропетровській області.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Абзацом 3 підпункту 4 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 №846 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України” визначено, що підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, тобто виконувати правоохоронну функцію.

Згідно вимог ст.108 Цивільного кодексу України, пунктів 6-8 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, внаслідок реорганізації шляхом поділу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області правонаступником усього майна, майнових прав та обов`язків, всіх фінансових зобов`язань, всіх кредиторів та боржників, у тому числі зобов`язань, які оспорюються сторонами є Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

Згідно даних "Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (код в ЄДРПОУ 39394856) з 02.08.2019 року перебуває в стані припинення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, а отже має певне коло прав та обов`язків останньої.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 вирішено: ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

Абзацом 3 п. 2 постанови кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п.1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30 % вакансій.

В абзаці 4 п. 2 постанови кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.

Наказом ДПС України від 30.09.2020 №529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 року здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893.

Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Таким чином, на теперішній час всі права та обов`язки Головного управління ДПС у Дніпропетровській області перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, утворене на правах відокремленого територіального підрозділу Державної податкової служби України.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 805/4361/17-а зазначив, що для заміни сторони у виконавчому провадженні факт припинення (ліквідації) юридичної особи не є вирішальним. Спірним у цій справі було питання можливості застосування механізму заміни сторони виконавчого провадження у випадку, якщо станом на час проведення виконавчих дій боржник, який є суб`єктом владних повноважень, перебуває у стані припинення, але ще не припинений як юридична особа публічного права, проте його управлінські функції передані іншій юридичній особі публічного права.

У рішенні від 20.07.2004 у справі "Шматько проти України" Європейський Суд з прав людини, зазначив, що "право на суд" було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін.

З огляду на вищенаведене та з метою виконання судового рішення у справі №804/145/17, суд дійшов висновку щодо необхідності заміни боржника у виконавчому листі, а саме "Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області" на його правонаступника "Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відокремленого підрозділу на правах філії ".

Керуючись статтями 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заміну сторони у виконавчому листі у справі №804/145/17 - задовольнити.

Замінити сторону у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі №804/145/17 а саме: боржника – Західно-Донбаську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області відокремленого підрозділу на правах філії (49005 м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ 44118658).

Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам) та заявнику.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Юхно