Рішення № 99433813, 03.09.2021, Чорнухинський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
03.09.2021
Номер справи
549/149/21
Номер документу
99433813
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа №549/149/21

Провадження№2/549/57/21

РІШЕННЯ

Іменем України

31 серпня 2021 року Чорнухинський районний суд Полтавської області

у складі: головуючого - судді Крєпкого С.І.

за участю: секретаря судового засідання - Бибик О.В.

позивача – ОСОБА_1

представників відповідача - Торяника О.Я., Сімонькіна А.А.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у селищі Чорнухи у приміщенні суду, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Лубенської районної ради Полтавської області про стягнення нарахованої, але не виплаченої суми заробітної плати, інших належних грошових сум при звільненні та середнього заробітку за час затримки розрахунку,

установив:

Позивач звернувся до суду з позовом до Лубенської районної ради Полтавської області про стягнення заборгованості по заробітній платі, вихідної допомоги, грошової компенсації за невикористану щорічну основну і додаткову відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та моральної шкоди.

Позовні вимоги мотивував тим, що з 04.12.2020 розпорядженням голови Чорнухинської районної ради №26 його призначено на посаду водія Чорнухинської районної ради за сумісництом.

Відповідно до рішення Лубенської районної ради Полтавської області від 15.12.2020 розпочата реорганізація Чорнухинської районної ради Полтавської області шляхом приєднання до Лубенської районної ради Полтавської області, яка є її правонаступником.

У зв`язку з цим розпорядженням голови Лубенської районної ради Полтавської області від 15 лютого 2021року №71 його з 16.02.2021 звільнено з займаної посади за п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України.

В порушення вимог ст.116 КЗпП України, згідно з якою при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать позивачу від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення, Лубенська районна рада Полтавської області при звільненні не провела з ним повний розрахунок.

З огляду на викладене просив стягнути з Лубенської районної ради заборгованість по заробітній платі за січень 2021 року в розмірі 2 415 грн 00 коп; за лютий 2021 року (до 16.02.2021 включно), за 4 календарні дні невикористаної основної і додаткової відпусток, вихідну допомогу при звільненны в розмірі 4 148 грн 57 коп.

Крім того, посилаючись на ст.117 КЗпП, також прохає стягнути з відповідача середній заробіток за весь період затримки розрахунку по день ухвалення судового рішення.

26 травня 2021 року позовну заяву ОСОБА_2 залишено без руху.

03 червня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, встановлено строк для подання відзиву.

У поданому відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги не визнає, проти їх задоволення заперечує, оскільки відповідно до ч.1 ст. 117 КЗпП в разі невиплати належних звільненому працівникові суму строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку з вини власника або уповноваженого ним органу.

Обов`язковою умовою для виплати власником або уповноваженим органом середнього заробітку звільненому працівнику за весь час затримки виплати розрахункових являється наявність вини роботодавця.

Вважає, що у Лубенської районної ради Полтавської області відсутня вина щодо вчасної не виплати ОСОБА_2 всіх належних йому сум при звільненні заважаючи на таке.

Рішенням першої сесії Лубенської районної ради Полтавської області від 15 грудня 2020 року розпочато процедуру реорганізації Чорнухинської районної ради шляхом приєднання до Лубенської районної ради Полтавської області.

Розпорядженням голови районної ради від 15.12.2020 № 36 «Про попередження працівників Хорольської, Чорнухинської, Пирятинської, Оржицької, Гребінківської районнах рад про наступне вивільнення у порядку ст. 49-2 Кодексу законів про працю України» працівники виконавчого апарату Чорнухинської районної ради були попереджені про наступне вивільнення у зв`язку з реорганізацією Чорнухинської районної ради, в тому числі і водія виконавчого апарату Чорнухинської районної ради ОСОБА_2 .

З метою дотримання законодавства про працю в частині не звільнення працівників раніше двомісячного терміну, згідно з розпорядження голови районної ради №54 від 31.12.2020, з ОСОБА_2 було продовжено трудові відносини в позаштатному режимі.

16 лютого 2021 року ОСОБА_2 , відповідно до розпорядження голови Лубенської районної ради №71 від 15.02.2021, було звільнено з посади водія виконавчого апарату Чорнухинської районної ради на підставі п.1ч.1ст.40 КЗпП у зв`язку з реорганізацією установи.

При цьому Лубенською районною радою Полтавської області, як правонаступником, було вчасно нараховано усі належні позивачу суми, які належать до виплати при звільненні.

В свою чергу, єдиним джерелом для здійснення розрахунку з вивільненими працівниками виконавчого апарату Чорнухинської районної ради, в т.ч.і ОСОБА_2 , є вільні залишки бюджетних коштів, що утворилися по районному бюджету колишнього Чорнухинського району на 01.01.2021.

Станом на 01.01.2021 та до 17.05.2021 залишки бюджетних коштів районного бюджету ліквідованого Чорнухинського району перебували на рахунку фінансового управління Чорнухинської районної державної адміністрації, що підтверджується листами ГУ Державної казначейської служби України у Полтавській області за вхідним номером від 01.04.2021 та листами фінансового відділу Лубенської районної державної адміністрації № 02-19/82 від 24.02.2021 р., № 01-24/183 від 17.05.2021.

Нормативно-правовим актом, який врегульовує питання перерахування залишків коштів, що утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунках районних бюджетів ліквідованих районів (в тому числі для здійснення розрахунку з працівниками Пирятинської районної ради) є Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» № 1009-ІХ від 17.11.2020 (далі - Закон № 1009-ІХ).

Відповідно до п. 62 вищевказаного Закону залишки коштів (у тому числі боргові зобов`язання), що утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунках районних бюджетів ліквідованих районів, перераховуються одночасно до районного бюджету новоутвореного району, бюджету територіальної громади з урахуванням цільового призначення таких коштів, особливостей розподілу нерухомого майна на підставі платіжних доручень за підписом голови районної ради новоутвореного району або голови комісії з реорганізації районної ради, що припиняється, або керівника місцевого фінансового органу, утвореного до утворення та ліквідації районів.

Фінансовий орган (фінансове управління) Чорнухинської РДА з 12.01.2021 перебувало в стадії припинення.

Відповідно до ч.4 ст.105 Цивільного кодексу України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) бо ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо правління справамиюридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами а виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Таким чином, відповідальною посадовою особою, що має право підписати платіжні доручення щодо перерахування залишків коштів, являється голова комісій з припинення фінансового органу Чорнухинської районної державної адміністрації, у зв`язку з чим, саме на неї у органах державної казначейської служби України були відкриті Картки із зразками підписів та відбитка печатки відповідного фінансового органу.

Неодноразові звернення Лубенської районної ради Полтавської області щодо виконання норм Закону № 1009-ІХ в частині перерахування залишків коштів головою комісії з припинення фінансового управління Чорнухинської РДА не розглядались та не виконувались.

17 травня 2021 року фінансовий відділ Лубенської районної державної адміністрації повідомив, що з районного бюджету Чорнухинського району надійшли кошти та проведено фінансування заробітної плати з нарахуваннями по вивільнених працівниках Чорнухинської районної ради, а 31.05.2021 позивачу в повному обсязі було виплачено всі суми, що належали йому при звільненні.

Враховуючи вищевикладене Лубенська районна рада Полтавської області вжила всіх можливих заходів щодо якнайшвидшої виплати усіх належних сум, що підлягали виплаті позивачу при звільненні, при цьому таке становище виникло не з вини Лубенської районної ради Полтавської області.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні, викладеним в позовній заяві.

Крім того пояснив, що 17 травня 2021 рок йому відповідачем була виплачена частина заробітної плати, а 31 травня 2021 року заборгованість по заробітній платі виплачена у повному обсязі.

Представники відповідача Лубенської районної ради Полтавської області просили відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 з підстав, викладених у відзиві.

Ухвалою суду від 31.08.2021 провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Лубенської районної ради Полтавської області в частині позовних вимог про стягнення нарахованої, але не виплаченої суми заробітної плати, інших належних грошових сум при звільненні та середнього заробітку за час затримки розрахунку в частині позовних вимог про стягнення нарахованої, але не виплаченої суми заробітної плати, інших належних грошових сум при звільненні - закрито в зв`язку з прийняттям відмови позивача від цыэъ частини позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню зважаючи на таке.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).

Згідно принципу диспозитивності суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

Згідно ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Статтею 116 Кодексу законів про працю України передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Згідно з частиною першою статті 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Виплата працівникові середнього заробітку за час затримку розрахунку при звільненні є формою матеріальної відповідальності роботодавця, яка виникає у випадку вчинення ним порушення норм трудового законодадвства.

Тягар відсутності вини у вчиненні такого порушення покладається на роботодавця.

Відповідно до п.20 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» N13 від 24.12.1999, установивши при розгляді справи про стягнення заробітної плати у зв`язку із затримкою розрахунку при звільненні, що працівникові не були виплачені належні йому від підприємства, установи, організації суми в день звільнення, коли ж він у цей день не був на роботі, - наступного дня після пред`явлення ним роботодавцеві вимог про розрахунок, суд на підставі ст.117 КЗпП стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при не проведенні його до розгляду справи по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

ОСОБА_3 з 04.12.2020 працював на посаді водія Чорнухинської районної ради до 16.02.2021 за сумісництвом (а.с. 8,12-13).

Постановою Верховної ради України від 17 липня 2020 року №807-ІХ"Про утворення та ліквідацію районів" у Полтавській області утворено Лубенський район (з адміністративним центром у місті Лубни) у складі територій Гребінківської міської, Лубенської міської, Новооржицької селищної, Оржицької селищної, Пирятинської міської, Хорольської міської, Чорнухинської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Правонаступником Чорнухинської районної ради, відповідно до Закону України від 17.11.2020 №1009-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" є Лубенська районна рада.

Відповідно до рішення першої сесії Лубенської районної ради Полтавської області восьмого скликання від 15 грудня 2020 року розпочата реорганізація Чорнухинської районної ради Полтавської області шляхом приєднання до Лубенської районної ради Полтавської області, яка є її правонаступником (а.с. 19). Лубенська районна рада Полтавської області є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Чорнухинської районної ради.

Розпорядженням Лубенської районної ради від 15.12.2020 №36 «Про попередження працівників Хорольської, Чорнухинської, Пирятинської, Оржицької, Гребінківської районних рад про наступне вивільнення у порядку ст. 49-2 Кодексу законів про працю України» попереджено працівників виконавчого апарату та відділу управління комунальним майном Чорнухинської районної ради про наступне вивільнення у зв`язку з реорганізацією Чорнухинської районної ради. Протягом дії розпорядження здійснювати нарахування та виплату всіх належних працівникам коштів відповідно до чинного законодавства (а.с.52).

Розпорядженням Лубенської районної ради від 31.12.2020 №54 «Про продовження трудових відносин у позаштатному режимі з 01.01.2021», п. 1.42, виведено за штат виконавчого апарату Лубенської районної ради Полтавської області з 01.01.2021 ОСОБА_2 , водія виконавчого апарату Чорнухинської районної ради (а.с.54-57).

З розпоряджень вбачається, що на момент звільнення позивача правонаступником та роботодавцем була Лубенська районна рада.

Розпорядженням голови Лубенської районної ради Полтавської області від 15.02.2021 №72 ОСОБА_2 з 16.02.2021 звільнено з займаної посади за п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України та зобов`язано здійснити повний розрахунок зі звільненим працівником, у тому числі виплатити: вихідну допомогу у розмірі середньомісячного заробітку та грошову компенсацію за 4 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки, за період роботи з 04.12.2020 по 03.12.2021 (пропорційно відпрацьованого часу на день звільнення), вихідну допомогу у розмірі трикратної середньомісячної заробітної плати за рахунок коштів державного бюджету як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) (а.с.12-13).

31 травня 2021 року Лубенською районною радою Полтавської області ОСОБА_2 було повністю виплачено заборгованість по заробітній платі, вихідну допомогу при звільненні, грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку, у розмірі 6 563,57 грн (а.с.100).

У судовому засіданні знайшло свого підтвердження те, що відповідачем вживалися відповідні заходи для своєчасного проведення розрахунку із звільненим позивачем на момент звільнення у зв`язку з тим, що комісією з припинення діяльності фінансового управління Чорнухинської райдержадміністрації не перераховано до загального фонду районного бюджету Лубенського району залишки коштів загальних фондів районного бюджету ліквідованого району.

Відповідно до протоколу наради при голові Лубенської районної ради Полтавської області від 27.01.2021 «Про організацію проведення третьої сесії Лубенської районної ради 8 скликання» у зв`язку з реформою адміністративно-територіального устрою України обговорювалися питання щодо підготовки та подачі на розгляд сесії Лубенської районної ради фінансових питань, оскільки до цього часу від Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області не надійшов проект рішення, який би передбачав кошти на розрахунок з працівниками районних рад ліквідованих районів, що будуть звільнені 16.02.2021, а єдиним джерелом для здійснення розрахунку з вивільненими працівниками ліквідованих районних рад є вільні залишки бюджетних коштів, що утворилися по районних бюджетах ліквідованих районів станом на 01.01.2021 (а.с.110).

Згідно з розпорядженням голови районної ради №6 від 28.01.2021 «Про скликання чергової третьої сесії районної ради», на розгляд сесії було винесено, зокрема, питання про розподіл та перерахування залишків коштів (а.с.111-112).

Відповідно до розпорядження голови районної ради №10 від 03.02.2021 «Про перенесення дати проведення третьої сесії районної ради восьмого скликання» у зв`язку з неподанням Лубенською районною державною адміністрацією та районними державними адміністраціями ліквідованих районів в повному обсязі сесійних матеріалів з фінансових питань сесія була перенесена на 16.02.2021 (а.с.113).

Відповідно до листів Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області від 16 і 18 лютого 2021 року «Про відкликання проектів рішень» районна державна адміністрація відкликала поданий 04.02.2021 №01-30/60 проект рішення районної ради «Про перерахування та розподіл залишків коштів», поданий 10.02.2021 №01-30/81, проект рішення районної ради «Про внесення змін до показників районного бюджету Лубенського району на 2021 рік», поданий 18.02.2021 №01-30/106, проект рішення районної ради «Про перерахування та розподіл залишків коштів» та поданий 18.02.2021 №01-30/105 проект рішення районної ради «Про внесення змін до показників районного бюджету Лубенського району на 2021 рік» (а.с.115-116).

Згідно з рішенням Лубенської районної ради №97-ІІІ від 18.02.2021 «Про внесення змін до показників районного бюджету Лубенського району на 2021 рік» вбачається, що з моменту початку і до завершення виконання заходів з реорганізації шляхом приєднання, вирішено здійснювати видатки на забезпечення діяльності бюджетних установ та закладів з районного бюджету Лубенського району та приєднаних районів (а.с.118).

Листом керівнику Лубенської окружної прокуратури від 09.04.2021 голова Лубенської районної ради повідомляє, що голови комісій з припинення діяльності фінансових органів ліквідованих районів, зокрема і ОСОБА_4 , повинні одночасно перерахувати до районного бюджету новоутвореного району та бюджетів територіальних громад, залишки коштів, що утворилися на кінець бюджетного періоду на рахунок районних бюджетів, ліквідованих районів.

Станом на 08.04.2021 дану вимогу посадовими особами не виконано, що унеможливлює Лубенською районною радою здійснити розрахунок із звільненими працівниками районних рад та працівниками бюджетних установ, ліквідованих районів (а.с.119).

З акту Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ1695/1329/АВ від 13.05.2021, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони праці Лубенської районної ради Полтавської області, вбачається, що в письмовому поясненні голови Лубенської районної ради Качаненко Т.П. зазначила, що єдине джерелом для здійснення розрахунку з працівниками районних рад ліквідованих районів - вільні залишки бюджетних коштів що утворилися по районному бюджету колишніх районів, в тому числі і Чорнухинського, станом на 01.01.2021.

12 травня 2021 року (на момент проведення позапланової перевірки) встановлено, що жоден з голів комісії з припинення фінансових органів, в тому числі і Чорнухинського, не здійснив перерахунок залишків коштів на рахунок районного бюджету Лубенського району (а.с.120-129).

Приписом про усунення виявлених порушень законодавства про працю №ПЛ1695/1329/АВ/П від 13.05.2021 зобов`язано голову Лубенської районної ради ОСОБА_5 усунути порушення ч.1 ст.115 КЗпП, , ч.1 ст.24 Закону України "Про оплату праці", ч.1 ст.116 КЗпП до 12.08.2021 (а.с.130).

З листа Державної казначейської служби України від 06.05.2021 вбачається, що Лубенська районна рада зверталась до казначейської служби з питання перерахування залишків коштів ліквідованих районів на рахунки районного бюджету Лубенського району.

Платіжні доручення були повернуті без виконання. Роз`яснено, що для перерахування залишків коштів районних бюджетів ліквідованих районів до органів Казначейства потрібно подати платіжні доручення за підписом осіб наведених у картці із зразками підписів та відбитка печатки установи (а.с.82-83).

Таким чином, перевіривши доводи сторін, суд вважає, що невиплата ОСОБА_2 належних йому сум при звільнені у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, відбулася за відсутності вини відповідача.

Залишкі кошти для оплати праці звільнених працівників знаходились на рахунках районного бюджету Чорнухинської районної ради (а.с.72,73), а у відповідача була відсутня змога самостійно здійснити їх перерахування на рахунки бюджету Лубенського району.

Останнім вживалися відповідні заходи для своєчасного проведення розрахунку із звільненим позивачем на момент звільнення і таке становище виникло у зв`язку з тим, що тільки 17 травня 2021 року з районного бюджету Чорнухинського району надійшли кошти та проведено фінансування заробітної плати з нарахуваннями по вивільнених працівниках Чорнухинської районної ради (а.с.84). Саме після цього у відповідача з`явилась можливість виплатити позивачу належні йому суми.

З огляду на викладене, враховуючи обставини, за які настав такий наслідок, підстав для задоволення позову не вбачається,

Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст.259, 263-265 ЦПК України, суд,

ухвалив:

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Лубенської районної ради Полтавської області про стягнення нарахованої, але не виплаченої суми заробітної плати, інших належних грошових сум при звільненні та середнього заробітку за час затримки розрахунку відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання через Чорнухинський районний суд Полтавської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання повного тексту судового рішення – 06.09.2021.

Суддя С.І.Крєпкий