
Номер провадження 2/243/1328/2021
Номер справи 243/3067/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
« 03 » вересня 2021 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого – судді Гончарової А.О.,
за участю: секретаря судового засідання – Симонової В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 5 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго» про захист прав споживачів, -
ВСТАНОВИВ:
До Слов`янського міськрайонного суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_1 до КП Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго» про захист прав споживачів, яка мотивована тим, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з січня 2010 року разом зі своєю сім`єю: чоловіком ОСОБА_2 , донькою ОСОБА_3 та сином ОСОБА_4 . З вересня 2020 року від відповідача надходять платіжні доручення, за якими позивач має сплачувати послуги з управління будинком. Згідно з платіжними дорученнями нарахована наступна заборгованість: за серпень 2020 року – 446,48 грн.; за вересень 2020 року – 446,48 грн., за жовтень 2020 року – 265,64 грн., за листопад 2020 року – 446,48 грн., за грудень 2020 року – 453,08 грн., за січень 2021 року – 476,38 грн., за лютий 2021 року – 446,48 грн., за травень 2021 року – 476,38 грн., за червень 2021 року – 513,36 грн., за липень 2021 року – 439,40 грн. Борг на кінець місяця становить 4731,84 грн. З вказаною заборгованістю позивач не згодна, про що щомісяця повідомляє відповідача. В лютому 2021 року позивачу стало відомо, що згідно з договором №126 від 14.02.2020 року, укладеним між КП «Сервіскомуненерго» та співвласниками багатоквартирного будинку в особі Миколаївського міського голови Цикунової О.М., було узгоджено ціну на послуги з управління будинком, що становить 4,8268 грн. на місяць на 1 кв.м загальної площі. Проте, жоден з мешканців будинку згоди на укладення такого договору не надавав та з вказаною ціною не погоджується. В будинку крім періодичного прибирання прилеглої території більш 10 років не проводилось жодних робіт. Мешканці будинку самостійно займаються прибиранням, дезінфекцією, ремонтом та освітленням будинку. Вважає вимоги відповідача щодо проведення оплати за управління будинком незаконними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки вказані послуги відповідачем фактично не надаються.
В зв`язку з викладеним просила визнати протиправним та скасувати рішення КП Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго» про нарахування їй заборгованості з управління будинком в сумі 4410,16 грн.
У визначений законом строк відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, зазначає, що статтею 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який набрав чинності з 01.07.2015р., були визначені форми управління багатоквартирним будинком. Частиною 5 статті 13 даного Закону встановлено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У зв`язку з тим, що мешканці багатоквартирних будинків в м. Миколаївка до 2019 року не визначились з формою управління багатоквартирними будинками, виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийняте рішення від 18.07.2019р. № 140 «При визначення організатора конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, затвердження складу конкурсної комісії та положення про конкурсну комісію». На підставі рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 17.12.2019р. № 283, був оголошений та проведений конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади, в тому числі житлового будинку АДРЕСА_2 . За результатами проведеного конкурсу, рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 28 від 11.02.2020, управителем багатоквартирних будинків Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади, в тому числі житлового будинку АДРЕСА_2 , було призначено КП «Сервіскомуненерго». На підставі ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 був укладений від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування - Миколаївським міським головою. Частиною 2 статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Якщо управитель визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу. Вартість послуги з управління, згідно з конкурсною пропозицією КП «Сервіскомуненерго» була визначена в п. 10 Договору № 126 від 14.02.2020р. та становить: 4,8268 гривень (в тому числі податок на додану вартість) на місяць за 1 кв.м загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 3,8268 гривень з ПДВ відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис витрат), що міститься у додатку 5 до цього договору; винагороду управителю в розмірі 1,00 гривень на місяць з ПДВ за 1 кв.м загальної площі житлового та нежитлового приміщення. Фактично виконувати роботи, передбачені договором на управління та здійснювати нарахування оплати споживачам пропорційно загальної площі житлових приміщень КП «Сервіскомуненерго» почало з 01.08.2020р. Нарахування послуги з управління багатоквартирним будинком позивачу здійснювалось з розрахунку на 92,5 кв.м загальної площі квартири, а саме 446,48 грн. на місяць (4,8268 грн. х 92,5 кв.м = 446,48 грн.).
Дана вартість послуги включає:
- прибирання прибудинкової території - 0,441 грн. за 1 кв.м.
- поточний ремонт несучих та захисних конструкцій - 0,0283 грн. за 1 кв.м.
- освітлення місць загального користування, підвалів та відкачування води - 0,5431 грн.
за 1 кв.м.
- поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку - 2,20492
грн. за 1 кв.м.
Загалом: 3,189 грн. за 1 кв.м. без ПДВ; ПДВ 20% - 0,6378 грн. за 1 кв.м., винагорода управитель: 1 грн. грн. за 1 кв.м., разом: 4,8268 грн. за 1 кв.м. з ПДВ.
У зв`язку з наданням послуги не в повному обсязі (помилково було нараховано за освітлення місць загального користування, підвалів та відкачування води в сумі 0,5431 грн. за 1 кв.м без ПДВ, відповідно 0,6517 грн. з ПДВ), позивачу здійснювався перерахунок нарахованої оплати за послугу з управління в сумі 60,28 грн. за кожен нарахований місяць.
Перерахунок становив 0,6517 грн. за кожний квадратний метр площі квартири (з ПДВ) та був здійснений наступним чином: 92,5 кв.м. (площа квартири позивача, на яку здійснюється нарахування послуги) х 0,6517 грн. = 60,28 грн. з ПДВ на місяць.
Факт здійснення перерахунку відображений в квитанціях, які були додані Позивачем до позовної заяви, а саме: в жовтні 2020 року в сумі 180,84 грн. за серпень, вересень, жовтень 2020 року; в грудні 2020 року в сумі 120,56 грн. за листопад, грудень 2020 року; в січні 2021 року в сумі 60,28 грн. за січень 2021 року; в лютому 2021 року в сумі 60,28 грн. за лютий 2021 року.
Вартість послуги встановлена з дотриманням вимог чинного законодавства України та розрахована в межах фактичних витрат підприємства на утримання та обслуговування житлового будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_2 .
У зв`язку з наданням в неповному обсязі послуги з управління багатоквартирним будинком, відповідачем здійснювався перерахунок нарахованої оплати.
Повідомлення від співвласників житлового багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 про зміну форми управління будинком або про зміну управителя на адресу КП «Сервіскомуненерго» не надходило.
В зв`язку з викладеним, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Позивачем надано заперечення на відзив, в якому позивач зазначає, що згідно з протоколом № 1 засідання конкурсної комісії Миколаївської міської ради з призначення управителя багатоквартирними будинками об`єктами конкурсу були 126 будинків (комунальної форми власності). Жодних заявок, крім окремої пропозиції від підпорядкованого міській раді КП «Сервіскомуненерго» не надходило. В переліку об`єктів значиться будинок за адресою АДРЕСА_2 , втім відомостями щодо загальної та житлової площі міська рада не володіє до теперішнього часу, враховуючи відсутність будь-якої технічної документації.
При укладенні договору з управління будинком № 126 від 14 лютого 2020 року була та до теперішнього часу відсутня будь-яка технічна документація, на підставі якої була б обґрунтована ціна з управління будинком в сумі 4,8268 грн. Невідомо, яким чином відповідач вирахував саме таку вартість за свої послуги, не маючи ні технічної документації, ні навіть відомостей щодо площі будинку.
На теперішній час саме через відсутність технічної документації на будинок мешканці позбавлені права оформити своє право власності на квартири, яке набули відповідно до закону та яке підтверджується ордером.
Вважає, що доводи відповідача відносно того, що мешканці самостійно не визначилися з формою управління будинком не заслуговують уваги, оскільки позбавляючи мешканців квартир права власності на належні їм житлові приміщення, Миколаївська міська рада нав`язує свої послуги з управління будинком, знаючи про неможливість без оформлення права власності, утворення жителями будинку ОСББ. Від відповідача не було одержано послуг належної якості та не в повному обсязі. До якості послуг з управління будинком згідно з договором № 126 від 14 лютого 2020 року висунуті наступні вимоги:
- Електропостачання місць загального користування і підвалів та відкачування води (224.84 грн. на місяць);
- Прибирання прибудинкової території (182,57 грн. на місяць);
- Поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку (912 грн. на місяць);
- Винагорода управителя (345 грн. на місяць).
Позивач зазначає, що освітленням будинку відповідач не займався жодного разу, підвал в будинку відсутній та не зрозуміло з чого виходив відповідач нараховуючи послугу за електропостачання підвалів і відкачування води. Перерахунок за ненадані послуги здійснений не в повному обсязі (в серпні, вересні та листопаді 2020 року перерахунок не проводився взагалі). Крім того, жодних ремонтних робіт на суму 912 грн. на місяць відповідач не здійснював жодного разу. Прибиранням, освітленням та приведенням до ладу території навколо будинку, фарбуванням лавок, дверей під`їзду займаються виключно його мешканці.
Крім того, позивач зазначає, що неправдивою є інформація відповідача щодо відсутності звернень щодо розірвання договору, оскільки на її звернення до Миколаївської міської ради щодо припинення дії договору № 126 від 14 лютого 2020 року була надана відповідь щодо можливості створення мешканцями ОСББ, що не відповідає дійсним обставинам справи через неможливість оформлення власниками квартир своїх прав.
В судове засідання позивач не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, наполягала на задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, в задоволенні позову просила відмовити.
Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, приходить до наступного висновку.
На підставі рішення виконкому Миколаївської міської ради №3 від 15.01.2010 року ОСОБА_1 видано ордер на житлову площу №3589 на право заняття житлового приміщення житловою площею 58,4 кв.м, яке складається з трьох кімнат в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . Окрім позивача, в квартирі зареєстровані її чоловік ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 .
Згідно з Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Порядком проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016р. № 150, виконавчим комітетом Миколаївської міської ради було прийняте рішення від 18.07.2019р. № 140 «Про визначення організатора конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків, затвердження складу конкурсної комісії та положення про конкурсну комісію».
На підставі рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 17.12.2019р. № 283, був оголошений та проведений конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади, в тому числі житлового будинку АДРЕСА_2 .
За результатами проведеного конкурсу, рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 28 від 11.02.2020 року, управителем багатоквартирних будинків Миколаївської міської об`єднаної територіальної громади, в тому числі житлового будинку АДРЕСА_2 , було призначено КП «Сервіскомуненерго».
На підставі ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 був укладений від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування - Миколаївським міським головою.
Якщо управитель визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
Вартість послуги з управління, згідно з конкурсною пропозицією КП «Сервіскомуненерго» була визначена в п. 10 Договору № 126 від 14.02.2020р. та становить: 4.8268 гривень (в тому числі податок на додану вартість) на місяць за 1 кв.м загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 3.8268 гривень з ПДВ відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території; винагороду управителю в розмірі 1.00 гривень на місяць з ПДВ за 1 кв.м загальної площі житлового та нежитлового приміщення.
Нарахування послуги з управління багатоквартирним будинком позивачу здійснювалось з розрахунку на 92,5 кв.м загальної площі квартири, а саме 446,48 грн. на місяць. Дана вартість послуги включає: прибирання прибудинкової території - 0,441 грн. за 1 кв.м; поточний ремонт несучих та захисних конструкцій - 0,0283 грн. за 1 кв.м; освітлення місць загального користування, підвалів та відкачування води - 0,5431 грн. за 1 кв.м; поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинку - 2,20492 грн. за 1 кв.м.
Позивачем вищевказане рішення міської ради, договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком та визначена ціна за надані послуги в судовому порядку не оспорювались.
Відповідачем не оспорюється той факт, що у зв`язку з наданням послуги не в повному обсязі помилково було нараховано суму за освітлення місць загального користування, підвалів та відкачування води в сумі 0,5431 грн. за 1 кв.м. без ПДВ, відповідно 0,6517 грн. з ПДВ. В зв`язку з цим позивачу здійснювався перерахунок нарахованої оплати за послугу з управління в сумі 60,28 грн. за кожен нарахований місяць.
З квитанцій відповідача вбачається, що не зважаючи на відсутність в будинку позивача підвалів та визнання відповідачем помилкового нарахування сум за освітлення місць загального користування, підвалів та відкачування води, він продовжує нараховувати суми за оплату цих послуг, а потім проводить перерахунок за надані послуги.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст.4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод, чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Пунктом 1 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів, при цьому такому право прямо відповідає визначених п.4 ч.2 ст.7 Закону обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов`язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними.
Судом встановлено, що позивач є наймачем квартири АДРЕСА_3 .
Відомостей про розірвання вказаного договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком матеріали справи не містять.
Отже, між сторонами існують правовідносини із надання та споживання послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управитель багатоквартирного будинку - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
У зв`язку з прийняттям 09 листопада 2017 року Верховною Радою України Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (надалі Закон № 2189-VIII), який введений в дію 01 травня 2019 року, між КП "Сервіскомуненерго" в особі директора Трифонова Д.Г. з однієї сторони та співвласниками багатоквартирного будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в особі міського голови Цикунової О.М., з іншої сторони, 14.02.2020 року було укладено договір №126 "Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком".
Статтею 5 Закону №2189-VIII визначено перелік житлово-комунальних послуг, до яких належить: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Таким чином, послуги, які надаються відповідачем, належать до житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а правовідносини, що виникли між сторонами у справі - правовідносинами між виконавцем послуг та споживачем послуг.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 Закону №2189-VIII індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно ч.2 ст. 10 Закону №2189-VIII, вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
Відповідно до п.1 вказаного договору Управитель зобов`язується надати Співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою АДРЕСА_2 , а Співвласники зобов`язуються оплачувати Управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору.
Пунктом 3 Договору визначено, що послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території. Послуга з управління включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньоприбудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладання індивідуальних договорів про надання такої послуги за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем) тощо. Купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до Пункту 10 вказаного договору ціна послуги з управління становить 4,8268 грн. (в тому числі податок на додану вартість) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 3,8268 гривень відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис витрат), що міститься у додатку 5 до цього договору та винагороду управителю в розмірі 1.00 гривень на місяць.
Таким чином, законодавством покладено обов`язок утримання квартири та сплати житлово-комунальних послуг на власника (наймача) квартири у багатоквартирному будинку.
Оскільки балансоутримувачем даного будинку і виконавцем послуг є КП «Сервіскомуненерго», який несе витрати з утримання будинку і прибудинкової території, надає послуги його мешканцям, у тому числі і позивачу, то остання повинна сплачувати житлово-комунальні послуги.
Отже, нарахування коштів за житлово-комунальні послуги за період з серпня 2020 року по теперішній час відповідачем здійснюється за укладеним на підставі Закону №2189-VIII договором від 14.02.2020 року.
Як вбачається з квитанції КП «Сервіскомуненерго», заборгованість ОСОБА_1 за житлово-комунальні послуги станом на липень 2021 року становить 4 731,84 грн.
На ухвалу суду про витребування доказів КП «Сервіскомуненерго» надано детальну відповідь, в якій зазначено, що послуга з прибирання прибудинкової території надається підприємством щоденно при пятиденному робочому тижні. Складання акту виконаних робіт на послуги діючим законодавством не передбачено. Фактично прибирання здійснюють працівники КП «Сервіскомуненерго», які працюють на умовах постійної зайнятості, про що надано витяг зі штатного розкладу про наявність працівників. Вартість цих витрат визначена в кошторисі та становить 0,44100 грн. без ПДВ за 1 кв.м. Крім того, в квітні 2021 року КП «Сервіскомуненерго» був здійснений поточний ремонт мереж освітлювальної арматури в житловому будинку АДРЕСА_2 , що підтверджується актом виконаних робіт.
У своїх запереченнях на відзив на позовну заяву позивач вказувала, що від відповідача не було одержано послуг належної якості та не в повному обсязі.
Відповідно до ст.27 Закону № 2189-VIII у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком). Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача. Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості. У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
Вказаний порядок складання актів-претензій у разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління передбачений також умовами договору №126 від 14.02.2020 року, однак доказів звернення позивача до КП "Сервіскомуненерго" з актами-претензіями з приводу неотримання нею послуг з управління будинком у встановленому Законом порядку протягом спірного періоду не надано і такі в матеріалах справи відсутні.
Крім того, у правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, яка підтверджена у багатьох наступних постановах Верховного Суду, зокрема у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04 липня 2018 року у справі № 904/7183/17 зазначено, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору з відповідачем не позбавляє позивача обов`язку оплачувати надані послуги.
Судом встановлено, що між сторонами існують правовідносини щодо надання послуг, пов`язаних з утриманням будинку та прибудинкової території багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , які відповідач фактично надав позивачу, а тому позивач зобов`язана такі послуги оплачувати.
Позивач стверджувала, що мешканці будинку не мали можливості укладати договір на утримання будинку через не оформлення свого права власності на квартири, в чому їм перешкоджає відповідач, проте доказів намагання оформити свої права та доказів перешкоджання відповідачем в оформленні прав власності суду не надано.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За положеннями статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом, у передбачених цим Кодексом випадках.
Під час вирішення питання розподілу тягаря доведення судом підлягають до застосування правила статей 12, 81 ЦПК України, відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами частини 1 статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З врахуванням наведеного, оскільки судом встановлено, що відповідачем надаються послуги, останній несе витрати, а тому позивач зобов`язана сплачувати свою частку витрат у загальних витратах на утримання будинку (житла) та прибудинкової території пропорційно до займаної площі.
У відповідності до положень ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, твердження позивача щодо ненадання послуг судом до уваги не беруться, оскільки позивач належними та допустимими доказами не довела, що відповідач послуги по утриманні будинку, в якому знаходиться квартира позивача, не надає, чи надає послуги неналежної якості.
Враховуючи наведене вище, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог, суд не вбачає підстав для повного звільнення позивача від заборгованості за надані житлово-комунальні послуги, а приходить до висновку про скасування рішення відповідача в частині нарахування сум за освітлення місць загального користування, підвалів та відкачування води.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
В зв`язку з викладеним, враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору на підставі ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів», з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 908,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго» про захист прав споживачів задовольнити частково.
Скасувати рішення Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго» в частині нарахування ОСОБА_1 сум за освітлення місць загального користування, підвалів та відкачування води.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго», код ЄДРПОУ 36209174, розташованого за адресою: Донецька область, м. Миколаївка, вул. 50-річчя Слов`янської ТЕС, 22, на користь держави на р/р UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повний текст рішення виготовлений 07 вересня 2021 року.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області А.О. Гончарова