Рішення № 99417257, 07.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.09.2021
Номер справи
826/11512/18
Номер документу
99417257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2021 року м. Київ № 826/11512/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Національного наукового центру "Інститут механізації та електрифікації

сільського господарства" Національної академії аграрних наук України

до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області

третя особа Гаражний кооператив "Берізка"

про визнання протиправним та скасування приписів від 25.06.2018 та

постанови від 09.07.2018,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Припис №С-2506/9 від 25.06.2018 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким зобов`язано Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України зупинити експлуатацію об`єкта (гаражного комплексу) з 25.06.2018 до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;

- визнати протиправним та скасувати Припис № С-2506/10 від 25.06.2018 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким зобов`язано Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України усунути допущені порушення містобудівного законодавства в термін до 25.08.2018 року;

- визнати протиправним та скасувати Постанову №3-0907/1-10/10-27/0907/08/02 від 09.07.2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в сумі 66 276,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.07.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору гаражний кооператив "Берізка" та призначено підготовче судове засідання по справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач послалась на те, що оскаржувані приписи та постанова про накладення штрафу є незаконними та підлягають скасуванню, а викладені в акті перевірки факти не відповідають дійсності, та не є такими, що ґрунтуються на нормах матеріального права України.

Так, позивач зазначає, що Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України не є замовником будівництва, власником або користувачем збудованих 85 гаражів на земельній ділянці за адресою вул. Вокзальна 11, с. Глеваха, Васильківського району, Київської області. Як вказує позивач, у 2010 році, працівниками інституту, яким була виділена вказана земельна ділянка для будівництва гаражів, було утворено гаражний кооператив «Берізка» (код 36900627), якому і належать всі речові права на вказаний комплекс гаражів.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржувані приписи та постанови прийняті у відповідності до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011.

Третя особа у наданих поясненнях позовні вимоги підтримала.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2018 закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У зв`язку з неявкою представників сторін в судове засідання 31.01.2019 судом постановлено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області, на підставі наказу №121/П від 13.06.2018 та посвідчення №410.18/2 від 13.06.2018, була проведена у період з 18.06.2018 по 25.06.2018 позапланова перевірка дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: «Будівництво гаражного комплексу» за адресою: Київська область, Васильківський район, земельна ділянка з кадастровим номером 3221455300:01:017:0234.

За результатами перевірки складено Акт №Т-2506/5, яким встановлено наступні порушення.

Згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 3221455300:01:017:0234 за адресою вул. Вокзальна, 11 с. Глеваха, Васильківський район, Київська область, належить Національному науковому центру "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України, цільове призначення земельної ділянки - для дослідницьких та навчальних цілей.

Відповідного до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутня інформація щодо реєстрації дозвільних документів на виконання будівельних робіт або документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів (гаражний комплекс)на земельній ділянці з кадастровим номером 3221455300:01:017:0234, замовник Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України.

Під час проведення перевірки встановлено, що замовником будівництва, Національним науковим центром "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України, на частині земельної ділянки кадастровим номером 3221455300:01:017:0234, що розташована вздовж автотраси Київ-Одеса, з невизначеного періоду по теперішній час, виконано будівельні роботи по будівництву гаражного комплексу, який складається з 85 гаражів, без отримання вихідних даних, без розроблення та затвердження проектної документації та без отримання права на виконання будівельних робіт.

Вказане, на думку відповідача, є порушенням статті 26, частини першої статті 34, статті 36, пункту тринадцять Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 №466, частини першої статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність».

Таким чином, оскільки на вищезазначеному об`єкті будівництва будо встановлено ряд порушень вимог містобудівного законодавства, Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області було складено відносно позивача Припис № С-2506/9 від 25.06.2018 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, з вимогою зупинити експлуатацію об`єкта (гаражного комплексу) з 25.06.2018р. до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів.

Також Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області було складено відносно позивача Припис №С-2506/10 від 25.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, з вимогою усунути допущені порушення містобудівного законодавства в термін до 25.08.2018.

Окрім того, відносно позивача було складено Протокол № 1-Л-3-2506/4 від 25.06.2018 року, яким встановлено порушення вимог містобудівного законодавства, відповідальність за які передбачена пунктом 2 частини другої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення 18.12.2017 року, відповідно і положень Закону України «Про відповідальністю за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області було винесено відносно позивача Постанову № 3-0907/1-10/10-27/0907/08/02 від 09.07.2018 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 66 276,00 грн.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся з даним позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №439/2011, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

У відповідності до положень пункту 4 того ж Положення, Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сферах містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, у сфері житлово-комунального господарства; проводить перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються у будівництві, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням.

Працівники Держархбудінспекції України та її територіальних органів у випадках, визначених законодавством, мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів, об`єктів будівництва та житлово-комунального господарства, а також з метою здійснення контролю за додержанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов`язаної зі створенням об`єктів архітектури, до місць провадження такої господарської діяльності незалежно від форми власності.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-VI від 17.02.2011 (далі - Закон №3038-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частин першої та другої статті 41 Закону № 3038-VI Державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є: 1) подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; 2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об`єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; 3) виявлення факту самочинного будівництва об`єкта; 4) перевірка виконання суб`єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; 5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом; 6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року (далі - Порядок №553).

Згідно з пунктом п`ятим Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Підстави для проведення позапланової перевірки наведені у пункті сьомому Порядку № 553, і які аналогічними з частиною першою статті 41 Закону № 3038-VI.

Аналізуючи позовну заяву, а також надані представником позивача пояснення, суд приходить до висновку, що в даному випадку спірним питанням є те, що позивач вважає що гаражі (85 шт.) на земельній ділянці за адресою вул. Вокзальна 11, с. Глеваха, Васильківського району, Київської області належать Гаражному кооперативу «Берізка». Отже оскаржувані приписи та постанова є неправомірними, оскільки Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України не є замовником їх будівництва, власником або користувачем.

Як вбачається з матеріалів справи, 12.06.1972 Рішенням Виконавчого комітету Глевахівської сільської Ради депутатів трудящих «Про будівництво індивідуальних кооперативних гаражів на території Українського філіалу «ГОСНИТИ» для мешканців будинку № 1» надано дозвіл на будівництво гаражів на 21 автомашину на земельній ділянці 500 кв.м. та зобов`язано директора оформити технічну документацію на забудову (а.с. 49).

Розпорядженням Українського філіалу «ГОСНИТИ» від 23.07.1972 №43, підписаним директором І.Деревец, виділено співробітникам інститута мешкаючих в будинку № 1 земельну ділянку площею 500 кв.м. (а.с. 50).

Відповідно до Висновків від 25.09.1972 року, наданих Інспекцією Державного пожежного нагляду, Інспекція не заперечує проти будівництва гаражів за умови дотримання визначених інспекцією умов (а.с. 51).

Виконавчий комітет Васильківської районної ради народних депутатів Київської області листом від 08.08.1988 за вих. №444 повідомив директора інституту «ГОСНИТИ», що Райвиконком не заперечує проти облаштування під`їзду до існуючих гаражів, дозвіл по яким існує згідно схеми руху, погодженої в 1972 році. Також Райвиконком повідомив про те, що не заперечує проти створення автокооперативу при інституті «ГОСНИТИ» (а.с. 52).

В 1996 році Інститут технічного сервісу приєднано до Інституту механізації та електрифікації сільського господарства (наказ УААН від 16.09.1996 №85), якому в подальшому Указом Президента України від 12.04.2000 року №585/2000 надано статус національного наукового центру» і надалі іменується - Національний науковий центр «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства» Національної академії аграрних наук України (а.с. 53).

Відповідно до Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, станом на 11.06.2018 (а.с. 113), земельна ділянка з кадастровим номером 3221455300:01:017:0234 площею 27,0864 га, що розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Глеваха, вул. Вокзальна, буд. 11, належить на праві власності Національному науковому центру "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 5496135), цільове призначення 01.09 для дослідницьких і навчальних цілей.

Згідно статуту позивача (а.с. 14-31) та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 10-11) Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України розташований за адресою: 08631, Київська область, Васильківський район, с. Глеваха, вул. Вокзальна, буд. 11.

З аналізу плану-розташування земельної ділянки (а.с. 114), а також аналізуючи інформацію з офіційного сайту Публічної кадастрової карти України (https://map.land.gov.ua/?cc=3374453.46407653,6490906.96700112&z=16&l=kadastr&bl=ortho10k_all&marker=3374778.2812592397,6490906.967001116) за кадастровим номером 3221455300:01:017:0234, суд приходить до висновку, що 85 гаражів, стосовно яких відповідачем проведено перевірку, побудовані на земельній ділянці з кадастровим номером 3221455300:01:017:0234 площею 27,0865 га, що розташована за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Глеваха, вул. Вокзальна, буд. 11, належить на праві власності Національному науковому центру "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства" Національної академії аграрних наук України, тип власності - державна власність.

За змістом статей 3 та 4 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Положеннями п. «б» частини першої статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

За змістом статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

В свою чергу позивачем не подано доказів права власності на вказані 85 гаражів за іншою, ніж він особою (особами).

Третьою особою також не подано належних доказів, що земельна ділянка, на якій збудовані 85 гаражів за адресою вул. Вокзальна 11, с. Глеваха, Васильківського району, Київської області належить на праві власності саме Гаражному кооперативу "Берізка" або його членам.

Подані позивачем, в обгрунтування власної позиції, свідоцтво про державну реєстрацію Гаражного кооперативу «Берізка» та технічні паспорти на 85 гаражів (а.с. 54-101) не підтверджують наявність на даний час права власності на вказані 85 гаражів у членів кооперативу або безпосередньо у Гаражного кооперативу «Берізка».

Відповідно до пункту 17 Порядку №553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт. У приписі обов`язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Згідно пункту 2 частини другої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб`єкти містобудування, які є замовниками будівництва об`єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення, зокрема, виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні, вчинене щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), - у розмірі тридцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Отже, під час судового розгляду справи позовні вимоги не знайшли свого нормативного та документального підтвердження.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, довів правомірність свого рішення.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.