Рішення № 99416974, 06.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
640/31979/20
Номер документу
99416974
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2021 року м. Київ № 640/31979/20

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., здійснюючи розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративної справи

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Національної поліції в м. Києвіпровизнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Національної поліції в м. Києві (відповідач/ ГУ НП в м. Києві), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у м. Києві щодо не проведення своєчасного повного розрахунку при звільненні ОСОБА_1 ;

- стягнути з Головного управління Національної поліції у м. Києві на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 20.09.2020 по 28.10.2020, в розмірі 26 802 грн. 75 коп.

На обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправну бездіяльність відповідача в частині своєчасного розрахунку при звільненні відповідача.

У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, з підстав того, що виплата одноразової грошової допомоги позивачу проведена протягом 37 календарних днів з моменту звільнення, зазначає, що Головне управління діяло правомірно в межах спеціального законодавства, а саме наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції у м. Києві від 14.09.2020 №752 о/с «Щодо особового складу», відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77: старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 1 роти № 6 полку поліції особливого призначення № 2, 19 вересня 2020 року, встановивши щомісячну премію за вересень 2020 року в розмірі 85,455 відсотка.

Згідно наказу від 14.09.2020 №752 о/с:

- кількість днів відпустки, наданих у рахунок невідпрацьованої частини 2020 року, становить 14 діб;

- стаж служби в поліції на день звільнення в календарному обчисленні складає 16 років 03 місяці 03 дні, у пільговому обчисленні 16 років 04 місяці 19 днів, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 16 років 03 місяці 03 дні.

З листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в м. Києві від 19.01.2021 №145вх/125/30/01-2021 вбачається, що остаточний розрахунок (одноразова грошова допомога при звільненні) з колишнім співробітником ППОП№2 ГУНП у м. Києві ОСОБА_1 був проведений 26 жовтня 2020 року.

Вважаючи, що непроведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у момент звільнення є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 Кодексу законів про працю України, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.116 Кодексу законів про працю України (КЗпП України) при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Частиною 1 ст.117 КЗпП України визначено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку.

Проте, статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби передбачена ст.9 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не врегульовано питання щодо порядку та строків проведення повного грошового розрахунку при звільненні.

В свою чергу, наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Відповідно до п.3 Розділу І Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з п.23 розділу І Порядку №260 поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 липня 2020 року № 539 затверджено Зміни до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Наказ МВС №539), пункт 23 виключено.

Крім того, розділ VI Порядку №260 доповнено пунктом 8 - одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п`яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 14.09.2020 №752о/с позивача звільнено зі служби з 19 вересня 2020 року.

З листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в м. Києві від 19.01.2021 №145вх/125/30/01-2021 вбачається, що остаточний розрахунок (одноразова грошова допомога при звільненні) з ОСОБА_1 був проведений 26 жовтня 2020 року.

Згідно скріншоту з мобільного додатку і як зазначає позивач, одноразову грошову допомогу при звільненні ОСОБА_1 виплачено 28 жовтня 2020 року.

Тобто, затримка у виплаті з моменту звільнення до моменту отримання одноразової грошової допомоги склала менш ніж два місяці, а позивач був звільнений зі служби в період коли вже діяв п.8 розділу VI Порядку №260, який передбачає, що одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби.

Щодо застосування ст.116, 177 КЗпП України, на які посилається позивач, суд зазначає, що норми визначенні Порядком №260 є спеціальними і прямо встановлюють строки виплати одноразової грошової допомоги, а тому мають застосовуватись саме вони, а не загальні норми.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене у сукупності, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог та відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 72-77, 241-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.К. Каракашьян