Рішення № 99416707, 06.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
320/12180/20
Номер документу
99416707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2021 року м. Київ № 320/12180/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у нездійсненні перерахунку пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1 у 2018 році, у не збільшенні показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016-2017 роки (5 377, 90 грн.) в 1, 11 рази, нарахуванні та її виплати (пенсії за віком) у відповідному розмірі з дати перерахунку пенсії 01.05.2020;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести з 01.05.2020 року у суворій відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 та від 01.04.2020 №251 перерахунок пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1 у 2018 році, збільшивши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016-2017 роки в 1, 11 рази, нарахування та виплату її у відповідному розмірі з дати перерахунку пенсії - 1 травня 2020 року.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 адміністративну справу №320/12180/20 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної йому у 2018 році, не збільшивши показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016-2017 роки (5 377, 90 грн.) в 1,11 рази, а відтак не здійснив нарахування та виплату пенсії у відповідному розмірі з дати перерахунку пенсії - 01 травня 2020 року.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач звернувся до Управління із зверненням від 29.07.2020, яке згідно Інформаційної Системи (ІКІС) Пенсійного фонду України «Документообіг» Управлінням зареєстровано 29.07.2020 за вхідним номером № 19724/К-2600-20 з проханням обчислити пенсію в належному розмірі з 01.05.2020. Оскільки, Позивачем було подано заяву від 29.07.2020, яка не відповідає формі встановленій Порядком, а укладена у довільній формі, у Відповідача обов`язок прийняти рішення щодо перерахунку чи відмови в перерахунку пенсії не виник. Заява позивача була розглянута як звернення на підставі Закону України «Про звернення громадян». Таким чином, Управління вчинило дії щодо розгляду звернення Позивача від 29.07.2020, яке згідно Інформаційної Системи (ІКІС) Пенсійного фонду України «Документообіг» Управлінням зареєстровано 29.07.2020 за вхідним номером № 19724/К-2600-20 в рамках Закону України «Про звернення громадян». Отже, на переконання відповідача, права та законні інтереси Позивача не були порушені, оскільки, Управлінням не приймалося рішення про відмову в перерахунку, дане свідчить про передчасність звернення до суду. Також відповідачем зазначено, що оскільки розмір пенсії позивача за віком обчислений з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки (5377,90 грн.), який є більшою величиною за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення/перерахунку пенсії в розмірі (4888,83 грн.), тому підстави для здійснення перерахунку його пенсії - відсутні.

Позивач надав суду відповідь на відзив, в якій наголосив, що перерахунок пенсії у зв`язку з проведенням індексації робиться автоматично за матеріалами пенсійних справ і не потребує додаткових звернень громадян до Пенсійного фонду України, отже доводи відповідача про те, що позивачем мала б бути подана заява встановленої форми є абсурдними та не обґрунтованими. Також позивачем зазначено, що урядовою постановою від 01.04.2020 №251 було визначено, як коефіцієнт індексації - 1,11, так і дату проведення даного перерахунку - 01 травня 2020 року, а тому відповідач, не виконавши перерахунок пенсії позивача за віком, порушив норму прямої дії, визначену частиною другою ст.42 Закону 1058. Внаслідок таких дій Управління, позивач з 01.05.2020 року отримує пенсію у розмірі на 1021 грн. меншому, ніж має бути за Законом.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 03 січня 2018 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

29.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зі зверненням щодо обчислення пенсії в належному розмірі, а саме з урахуванням проведення індексації, з 01.05.2020.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 27.08.2020 №19199-19724/К-02/8-2600/20 позивача було повідомлено, що оскільки розмір його пенсії за віком обчислений з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2017 роки (5377,90 грн.), який є більшою величиною за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення/перерахунку пенсії в розмірі (4888,83 грн.), тому підстави для здійснення перерахунку його пенсії - відсутні.

ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку його пенсії за віком, з врахуванням збільшення показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016-2017 роки (5 377, 90 грн.) в 1, 11 рази, з 01.05.2020, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно із статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Положеннями статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що пенсії є об`єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Так, спірним питанням у даній справі є наявність чи відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01 березня 2019 року та з 01 травня 2020 року на підставі частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що:

- у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Зазначений коефіцієнт (1,17) визначений виходячи з індексу споживчих цін на товари і послуги у 2018 році - 9,8 % та зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески у 2018 році - 24,5 %.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" визначено Пенсійному фонду України забезпечити:

- перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року;

- виплату одноразових доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124.

Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, а саме - перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» встановлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія з 02 липня 2018 року відповідно до Закону №1058, що відповідає вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 Порядку.

Разом з цим, суд вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2019 року та з 01 травня 2020 року, з огляду на наступне.

Так, абзацом другим пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 визначено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Судом встановлено, що пенсію позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 33 роки 7 місяців 16 днів із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 та 2017 роки, що відповідно до постанови ПФУ склало 5 377, 90 грн., що позивачем не оскаржується.

Таким чином, при призначенні пенсії позивачеві, відповідачем у відповідності до абзацу другого пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016 та 2017 роки, в розмірі 5 377,90 грн.

Суд зазначає, що при обчисленні пенсій станом на 01 жовтня 2017 року застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн., і саме з урахуванням цього показника було перераховано всі раніше призначені пенсії з 01 жовтня 2017 року.

Таким чином, з 01 березня 2019 року перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3764,40 грн.

Оскільки пенсія позивачу призначена у 2018 році та обчислювалася з урахуванням показника середньої заробітної плати 5377,90 грн., тому перерахунку з 01 березня 2019 року не підлягала.

При цьому, суд зазначає, що з 01 травня 2020 року перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4888,82 грн. (3764,40 грн. *1,17*1,11).

Враховуючи, що при обчисленні розміру пенсійної виплати позивача враховані дані про заробіток із застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки в розмірі 5377,90 грн., суд приходить висновку про відсутність підстав для перерахунку з 01 травня 2020 року пенсії позивача, оскільки показник середньої заробітної плати в Україні, який враховувався при обчисленні пенсії позивачу (5377,90 грн.) є більшим ніж середня заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 77, 159, 243-245, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.Г. Вєкуа