
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1842/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати неправомірними дії Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати Департамент житлово-комунального господарства Чернівецької ради провести безоплатний капітальний ремонт квартири АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що є власником квартири загальною площею – 52,10 кв.м та, як особа з інвалідністю 3 групи, яке пов`язане із захистом Батьківщини, має право на першочерговий капітальний ремонт вказаної квартири. Позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою щодо проведення безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 , однак відповідач протиправно відмовив у проведенні безоплатного капітального ремонту.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. У відзиві відповідач вказує, що Законом України «Про державний бюджет України на 2021 рік» субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення такого заходу як - безоплатний капітальний ремонт квартири не передбачено. Таким чином, відповідач стверджує, що у Департамента була відсутня фінансова можливість проведення капітального ремонту квартири позивача, а тому вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Також відповідач вказав, що Департаментом не було прийнято рішення про задоволення або відмову у проведенні капітального ремонту квартири позивача, а тому вважає позовні вимоги зобов`язального характеру передчасними.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 26.04.2021 р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Позивач являється особою з інвалідністю 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни. (а.с. 7).
Згідно договору купівлі-продажу від 03.12.2018 р. позивач придбав житло – квартиру загальною площею 52,1 кв.м, як розташована по АДРЕСА_2 . Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, за позивачем 10.12.2018 р. зареєстроване право власності на вказну квартиру. (а.с. 8-12).
05.03.2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 , в якій проживають ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с. 13-14).
11.03.2021 р. відповідачем направлено позивачу лист, в якому зазначено, що міськими програмами не передбачено видатки на ремонт власних квартир. (а.с. 16).
Матеріали справи містять протокол засідання ВЛК №86 від 12.03.2018 р., довідка до акту огляду МСЕК серія 12ААБ №857806 від 01.05.2021 р., довідка про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого (40%) від 15.05.2018 р. (а.с. 17-19).
Позивач звернувся 05.03.2021 р. до відповідача із заявою про надання довідки про невикористання права на безоплатний ремонт квартири АДРЕСА_3 протягом останніх 10 років. На вказану заяву відповідач склав лист, в якому зазначив, що від листопада 2015 р. по березень 2021 р. Департамент не був замовником робіт з ремонту квартири за вказаною адресою. (а.с. 20-21).
Мотивувальна частина
Спірні відносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280), Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551) та Порядком проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 565 (далі - Порядок № 565).
У відповідності до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 10 Закону № 3551 визначено коло осіб, на яких поширюється чинність цього Закону, зокрема на сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Відповідно до посвідчення особи з інвалідністю 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни, протоколу засідання ВЛК №86 від 12.03.2018 р., довідки до акту огляду МСЕК серія 12ААБ №857806 від 01.05.2021 р., довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого (40%) від 15.05.2018 р., судом встановлено, що на позивача розповсюджується дія Закону № 3551.
Згідно з абз. 1 п. 1 Порядку № 565 визначено, що відповідно до цього Порядку проводиться безоплатний капітальний ремонт житлових будинків і квартир тих осіб, що мають право згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту": на безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир (п. 8 ч. 1 ст. 13 Закону № 3551 ) - осіб з інвалідністю внаслідок війни та прирівняних до них осіб; на безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків (п. 8 ч. 1 ст. 15) - осіб, на яких поширюється чинність зазначеного Закону № 3551; на безоплатний капітальний ремонт житлових будинків і квартир, що перебувають у їх власності (п. 10 ч. 1 ст. 16 Закону № 3551-12 ), - осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Відповідно до п. 2 Порядку № 565 визначено, що безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир (далі - безоплатний капітальний ремонт) проводиться за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на зазначені у п. 1 цього Порядку № 565 пільги (далі - особа, що має право на пільгу). Безоплатному капітальному ремонту підлягає житловий будинок чи квартира, які належать особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності. Безоплатний капітальний ремонт проводиться виходячи з розрахунку 21 кв. метр загальної площі будинку, квартири на кожну особу, що має право на пільгу.
У відповідності до п. 3 Порядку № 565 для проведення безоплатного капітального ремонту особа, що має право на пільгу, подає до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем свого постійного проживання і реєстрації письмову заяву за формою згідно з додатком 1.
Згідно п. 5 Порядку № 565 для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб. Співголовами комісії призначаються заступник керівника органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та керівник органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету. Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву.
Відповідно до п. 7 Порядку № 565 визначено, що комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій.
Згідно з п. 8 Порядку № 565 встановлено, що за результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту.
Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва" та ДБН Д.2.4-2000 "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи".
На підставі визначеної загальної вартості капітального ремонту розраховується вартість капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири.
Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.
Відповідно до п. 9 Порядку № 565 за заявою особи, щодо якої прийнято рішення про проведення безоплатного капітального ремонту, комісія приймає рішення про виконання в межах вартості безоплатного капітального ремонту одного чи кількох видів ремонтних робіт, визначених за результатами обстеження (перекриття всієї площі покрівлі, заміна віконних рам, перекриття всієї площі підлоги будинку тощо).
Пунктом 10 Порядку № 565 визначено, що кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту затверджуються рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за поданням комісії і не підлягають зміні.
Згідно п. 11 Порядку № 565 затверджені кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту передаються у встановленому законодавством порядку до органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, для подальшої роботи.
Пунктом 12 Порядку № 565 визначено, що безоплатний капітальний ремонт проводиться у встановленому порядку суб`єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, на замовлення органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.
Також п. 16 Порядку № 565 визначено, що фінансування витрат, пов`язаних з проведенням безоплатного капітального ремонту і складенням проектно-кошторисної документації, здійснюється за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у межах затверджених бюджетних призначень на відповідний рік.
Таким чином, суд приходить до висновку, що за заявою позивача, відповідний орган місцевого самоврядування, для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту житлової квартири ОСОБА_1 мав утворити комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб, та прийняти відповідне рішення. Зокрема, рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Дане обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву.
Як встановлено, відповідачем не було проведено відповідні дії, а саме не призначено комісію та не проведено огляд квартири, у якому позивач просить провести капітальний ремонт. З вказаних підстав суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду звернення та вирішення питання про проведення безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 та необґрунтовано відмовив у проведенні безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 . Крім того, відповідач не надав суду жодних доказів на підтвердження доводів щодо відсутності фінансової можливості проведення капітального ремонту квартири позивача.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За результатами судового розгляду встановлено, що відповідач допустив протиправну бездіяльність не розглянувши у відповідності до Порядку № 565 заяву позивача про проведення безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 та необґрунтовано відмовив у проведенні безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 . А тому, суд визнає неправомірними дії Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 .
Крім того, суд звертає увагу, що позивач просить суд зобов`язати відповідача провести капітальний ремонт його квартири, однак судом встановлено, що відповідачем в порушення Порядку № 565 не розглянуто належним чином заяву позивача 05.03.2021 р., не проведено обстеження квартири не складено дефектний акт, кошторисний розрахунок, не визначено загальну вартість капітального ремонту, не призначено комісію, що має розглядати питання про проведення такого ремонту. Таким чином, обраний позивачем спосіб відновлення порушеного права є неналежним та передчасним, а отже не може бути задоволений.
Однак, з урахуванням вимог ст. 9 КАС України, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов`язати відповідача у відповідності до Порядку № 565 прийняти рішення за заявою позивача щодо проведення капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 .
У зв`язку із зазначеним, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати
Відповідно до ч.1 та ч. 4 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
У зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору, суд не вирішує питання про стягнення на його користь сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати неправомірною бездіяльність Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради щодо не розгляду в Порядку № 565 заяви ОСОБА_1 про проведення безоплатного капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 .
3. Зобов`язати Департамент житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради прийняти у відповідності до Порядку № 565 рішення за заявою ОСОБА_1 щодо проведення капітального ремонту квартири АДРЕСА_1 .
4. В решті позову відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Департамент житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради (вул. Героїв Майдану, 176, м.Чернівці, 58029, код ЄДРПОУ 25082708).
Суддя Т.М. Брезіна