Рішення № 99415942, 06.09.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
560/2267/21
Номер документу
99415942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/2267/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 вересня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулося до суду з позовом до Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, розташованих за адресою: Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н., с. Вихилівка, (ЄДРПОУ 23652923) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 9 від 22.02.2021.

В обґрунтування позовних вимог у позовній заяві позивач зазначив, що з 19 по 22 лютого 2021 року начальником Ярмолинецького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області підполковником служби цивільного захисту Дудником Петром Петровичем та провідним інспектором Ярмолинецького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Попчуком Вадимом Сергійовичем було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, розташованого за адресою: Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н, с. Вихилівка (ЄДРПОУ 23652923). За результатами проведеної перевірки Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації складений акт № 9 від 22.02.2021, яким встановлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.03.2021 суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

25.03.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що Хмельницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації проти позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області заперечує в повному обсязі, вважає їх безпідставними та необґрунтованими. Зазначає, що станом на дату подання відзиву на позов до Хмельницького окружного адміністративного суду ряд порушень, визначених за результатами проведення позапланової перевірки - усунуто (п.п. 5, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21), про що надає відповідні документи. враховуючи викладене просить суд у задоволені позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації про застосування заходів реагування - відмовити.

06.04.2021 представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якому останній просив суд адміністративний позов задовольнити та застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2021 зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, подати до суду письмові пояснення відносно усунення Хмельницьким обласним центром соціально-психологічної реабілітації встановлених порушень за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що визначені в акті від 22.02.2021 № 9, та провести перевірку усунутих порушень.

30.06.2021 представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області подало до суду заяву, в якій повідомив суд про те, що на виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2021 року та на підставі поданої відповідачем заяви про проведення позапланової перевірки, Головним управлінням видано наказ «Про проведення позапланових перевірок» від 24.06.2021 року №337. У період з 25 по 29 червня 2021 року уповноваженими особами Головного управління проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) об`єкту відповідача. За результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) складено та вручено Відповідачу Акт № 396 від 29.06.2021, яким зафіксовано 4 порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме:

- п. 1. Усі приміщення адміністративної будівлі, сауни, господарчих будівель, гаражу (приміщення майстерні, приміщення котельні, приміщення кухні, приміщення електрощитової, приміщення насосної) не обладнано системою пожежної сигналізації;

- п. 2. Житловий будинок №1, житловий будинок №2, адміністративна будівля не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 3 типу;

- п. 3. У будівлях житлового будинку №1, житлового будинку №2, адміністративної будівлі, приміщеннях сауни, гаражу, господарчих будівлях з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- п. 4. Допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. На дверях встановлених в приміщення електрощитової не нанесено ударним способом (ручним чи машинним) клеймування. Маркування, яке наноситься на двері повинно містити:

- товарний знак підприємства-виробника чи його найменування; - рік виготовлення; - клас вогнестійкості.

Повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи та докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу Головного управління від 29.01.2021 № 46, з 19 по 22 лютого 2021 року начальником Ярмолинецького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області підполковником служби цивільного захисту Дудником Петром Петровичем та провідним інспектором Ярмолинецького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Попчуком Вадимом Сергійовичем здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, розташованого за адресою: Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н, с. Вихилівка (ЄДРПОУ 23652923).

За результатами проведеної позапланової перевірки Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації підготовлений та вручений директору Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 9 від 22.02.2021, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI від 02.10.2012 (далі - КЦЗУ), Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів, затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 № 98 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160 (далі - Методика ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Державних будівельних норм України В. 1.1 - 7:2016 Пожежна безпека об`єктів будівництва, затверджених наказом Мінрегіону України від 31.10.2016 № 287 (далі - ДБН В. 1.1-7:2016), Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2013 №444 (ПКМУ № 444 від 25.06.2013), Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 № 879 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.11.2018 за № 1346/32798 (далі - ПТБ), Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів, затвердженого наказом МНС України від 18.12.2000 № 338 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.09.2005р. за № 970/11250 (далі - Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів, затверджених наказом МНС від 23.02.2006 № 98, Постанови Кабінету Міністрів України № 819 від 23.10.2013 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту», а саме:

п. 1. Дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) житлового будинку №1, житлового будинку №2, адміністративної будівлі, сауни, господарчих будівлях, складів інвентарного майна не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

п. 2. Усі приміщення адміністративної будівлі, сауни, господарчих будівель, гаражу (приміщення майстерні, приміщення котельні, приміщення кухні, приміщення електрощитової, приміщення насосної) не обладнано системою пожежної сигналізації;

п. 3. Житловий будинок №1, житловий будинок №2, адміністративна будівля не обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 3 типу;

п. 4. не здійснено ревізію захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;

п. 5. Не забезпечено запас пристроїв пожежних сповіщувачів, не менше 10% від загальної кількості змонтованих;

п. 6. В житловому будинку №1, житловому будинку №2, адміністративній будівлі, сауни, гаражу, кухні, господарчих будівлях замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання не проводиться 1 раз на 2 роки";

п. 7. Використовуються на шляхах евакуації облицювання стін в житловому будинку №1, приміщеннях сауни будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки ніж Г2, В2, Д2, Т2 (деревуяні панелі);

п. 8. Для покриття сходів на шляхах евакуації використовуються будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, ніж Г2, РП1, Д2, Т2 в житловому будинку №1;

п. 9. В житловому будинку №1, приміщеннях сауни електророзетки та вимикачі встановлені на горючій основі (конструкції);

п. 10. Використовуються меблі, інвентар та інше обладнання під сходовою клітиною в житловому будинку №1;

п. 11. Потребують коригування плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі. До схематичного плану евакуації не розроблена та не затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників, також дії у нічний час;

п. 12. Із другого поверху житлового будинку №2 евакуаційні входи, які ведуть назовні утримуються в не належному стані (відсутня драбина);

п. 13. Відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлено протипожежний режим;

п. 14. Для кожного приміщення житлового будинку №1, житлового будинку №2, адміністративної будівлі, сауни, гаражу, кухні не розроблені та не затверджені директором закладу або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки;

п.15. Посадовими особами та відповідальними за пожежну безпеку не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»;

п. 16. У будівлях житлового будинку №1, житлового будинку №2, адміністративної будівлі, приміщеннях сауни, гаражу, господарчих будівлях зуєднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

п. 17. Допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. На дверях встановлених в приміщення електрощитової не нанесено ударним способом (ручним чи машинним) клеймування. Маркування, яке наноситься на двері повинно містити:

- товарний знак підприємства-виробника чи його найменування;

- рік виготовлення;

- клас вогнестійкості;

п. 18 В складських приміщеннях та гаражі (майстерні) не визначена категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок», у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні;

п. 19 Не проведено ідентифікацію потенційно-небезпечного об`єкта;

п. 20 Керівником не пройдено навчання з питань цивільного захисту у відповідних навчально-методичних центрах сфери цивільного захисту;

п. 21 Не обладнано інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту;

п. 22 Не здійснено лабораторні випробування засобів РХЗ (наявних протигазів).

У зв`язку з виявленими перевіркою порушеннями позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування до відповідача у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, розташованих за адресою: Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н., с. Вихилівка, (ЄДРПОУ 23652923) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 9 від 22.02.2021.

На виконання Ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 червня 2021 року та на підставі поданої відповідачем заяви про проведення позапланової перевірки, Головним управлінням видано наказ «Про проведення позапланових перевірок» від 24.06.2021 №337. У період з 25 по 29 червня 2021 року уповноваженими особами Головного управління проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, розташованого за адресою: Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н, с. Вихилівка (ЄДРПОУ 23652923).

За результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) складено та вручено відповідачу Акт № 396 від 29.06.2021, яким зафіксовано 4 порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме:

- п. 1. Усі приміщення адміністративної будівлі, сауни, господарчих будівель, гаражу (приміщення майстерні, приміщення котельні, приміщення кухні, приміщення електрощитової, приміщення насосної) не обладнано системою пожежної сигналізації;

- п. 2. Житловий будинок №1, житловий будинок №2, адміністративна будівля не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 3 типу;

- п. 3. У будівлях житлового будинку №1, житлового будинку №2, адміністративної будівлі, приміщеннях сауни, гаражу, господарчих будівлях з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- п. 4. Допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах. На дверях встановлених в приміщення електрощитової не нанесено ударним способом (ручним чи машинним) клеймування. Маркування, яке наноситься на двері повинно містити:

- товарний знак підприємства-виробника чи його найменування; - рік виготовлення; - клас вогнестійкості.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697.

Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина четверта статті 4 Закону №877-V).

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Таким чином, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Згідно з частиною другою цієї статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Згідно з частиною другою статті 51 та частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Відповідно до пунктів 26, 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Суд зазначає, що в контексті вищенаведених норм настання реальної загрози життю та здоров`ю людей слід пов`язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.

Враховуючи те, що заходи реагування застосовуються судом за позовом органу державного нагляду, останній повинен обґрунтувати наявність підстав для цього, тобто вказати та довести, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а також необхідність застосування конкретного заходу реагування залежно від характеру порушень та ступеню їх небезпеки.

Разом з тим, аналізуючи положення частини п`ятої статті 4 Закону №877-V та статей 68, 70 Кодексу цивільного захисту України, суд також приходить до висновку, що цими правовими нормами установлена можливість застосування як органом державного нагляду, так і судом різних заходів реагування за одні й ті самі порушення, при цьому критерієм їх розмежування є створення такими порушеннями загрози життю та здоров`ю людей і саме наявність такої загрози надає можливість для застосування адміністративним судом заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.

Отже, загрозу життю та здоров`ю людей створюють такі порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства, які можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища (пункт 32 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України).

Саме такі порушення вимагають вжиття заходів реагування адміністративним судом у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що захід реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а тому необхідність вжиття таких заходів слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи. При цьому, підстави для застосування заходів реагування мають бути підтверджені та існувати на день винесення судового рішення.

Як встановлено судом із матеріалів справи, виявлені позивачем порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки стали підставою для звернення до суду з даним позовом щодо застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, розташованих за адресою: Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н., с. Вихилівка, (ЄДРПОУ 23652923) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 9 від 22.02.2021, що на думку суду свідчить про застосування позивачем відносно відповідача крайнього заходу.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідачем основний масив порушень, зазначених в акті перевірки № 9 від 22.02.2021 усунутий, що не заперечується відповідачем у наданій до суду заяві від 30.06.2021 та підтверджується актом перевірки № 396 від 29.06.2021.

На виконання порушення встановленого під час проведеної відповідачем позапланової перевірки та зафіксованого у Акті № 396 від 29.06.2021, а саме, стосовно порушення "п. 2. Житловий будинок №1, житловий будинок №2, адміністративна будівля не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 3 типу" відповідач повідомив суд про те, що в 2012 році ліцензованою організацією ТОВ «Інтервідеосервіс» розроблена проектна документація на системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей (II типу), яка була узгоджена управлінням Держтехногенбезпеки у Хмельницькій області, відповідно до якої були змонтовані вище зазначені системи згідно актів прийняття в експлуатацію, система протипожежного захисту справна та виведена на пульт централізованого пожежного моніторингу (автодозвон), що підтверджується наданими до суду представником відповідача копіями актів прийняття в експлуатацію систем протипожежного захисту серії ХМ№001655 від 03.09.2012, серії ХМ№001656 від 03.09.2012, серії ХМ№001654 від 03.09.2012, копією договору № 10Я/GSM-каналу наданих послуг на спостерігання за установками пожежної автоматики, обслуговування системи пожежного моніторингу (автодозвону) від 22.01.2021, видатковою накладною №00010/21/03/04 від 09.03.2021, копією договору №10/03 купівлі-продажу від 09.03.2021.

Щодо порушень визначених у пунктах 1, 3, 4 Акту № 396 від 29.06.2021, позивачем на усунення останніх взято комерційні пропозиції, які в подальшому будуть подані на розгляд сесії Хмельницької ОДА для виділення додаткового фінансування.

Крім того, судом не встановлено, що виявлені порушення викликають необхідність застосування саме судом заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації.

Водночас суд приймає до уваги наведені відповідачем твердження щодо вжиття ним необхідних заходів, спрямованих на дотримання пожежної безпеки та усунення порушень, виявлених перевіркою, про що свідчать надані до суду докази.

Із системного аналізу викладеного, суд дійшов висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи відповідача є крайнім заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому позовні вимоги щодо повного зупинення експлуатації будівель Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації, розташованих за адресою: Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н., с. Вихилівка, (ЄДРПОУ 23652923), не є достатньо обґрунтованими для вжиття таких заходів, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст.ст. 139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Хмельницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації про застосування заходів реагування - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Хмельницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації (проспект Миру, 76/3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 23652923)

Головуючий суддя І.І. Тарновецький