
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про роз`яснення судового рішення
"07" вересня 2021 р. №520/9250/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження заяву позивача про роз`яснення судового рішення по адміністративній справі №520/9250/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою про роз`яснення рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/9250/19 від 15.10.2019.
Обґрунтовуючи подану заяву, заявник вказав, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 незрозуміле в частині порядку здійснення перерахунку пенсії позивача для суб`єкта владних повноважень, який буде здійснювати виконання рішення суду.
Дослідивши матеріали справи та вищевказану заяву про роз`яснення рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання про роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Враховуючи, що рішення від 15.10.2019 у даній справі було ухвалене в порядку спрощеного провадження, суд вважає за можливе розглянути подану заяву без повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 у адміністративній справі №520/9250/19 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) призначити та виплачувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) по інвалідності з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати згідно довідки про складові заробітної плати, виданих Прокуратурою Донецької області № 18-82-446 від 29.07.2019 без обмеження її максимального розміру, відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-ХП, з доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993 у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111.
Рішення суду набрало законної сили 15.11.2019.
Враховуючи зміст рішення, суд вказує, що позивачем дотримано строки, передбачені ч.2 ст.254 КАС України, для подання заяви про роз`яснення рішення.
Розглядаючи вказану заяву, суд бере до уваги, що відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Отже, необхідність роз`яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.
Таким чином, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення та постановлення додаткового рішення цим же судом.
Отже, заява про роз`яснення судового рішення підлягає задоволенню в разі встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим.
Можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення передбачена з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Суд зазначає, що з тексту поданої заяви вбачається, що незрозумілість рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/9250/19 від 15.10.2019 позивач пов`язував з наступним.
Постановою КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури" внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 №505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури.
Враховуючи існування вказаної постанови КМ України позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, право на яку підтверджено у судовому порядку.
Як вказував позивач, рішенням пенсійного органу №204050001708 від 04.02.2021 відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.
Враховуючи викладене, позивач зазначав, що має місце невірне розуміння пенсійним органом рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/9250/19 від 15.10.2019 та необґрунтоване, у зв`язку з зазначеним, обмеження права позивача на перерахунок пенсії, яке нерозривно пов`язане з правом на призначення пенсії згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
Посилаючись на наведене, позивач вважав, що є необхідність роз`яснення рішення суду таким чином, що при його виконанні слід проводити виплати пенсії в повному обсязі за вислугу років 90 відсотків від розміру заробітної плати та проводити перерахунки пенсії з дати звернення за перерахунком. Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року на підставі Постанови КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (розрахункових листів) про заробітну плату, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо плати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 № 505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури у розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати, в тому числі від довідки виданою прокуратурою Донецької області про дійсну заробітну плату заявника за травень 2020 року на посаді прокурора Слов`янської місцевої прокуратури Донецької області від 16.12.2020 №21-85-205складових, а саме: окладу за військове звання; вислуги років; премії щомісячної; матдопомоги на СПП; матдопомоги до відпустки; компенсація відпустки; індекс доходів 2012, у їх повному розмірі, зазначеному у довідці від 16.12.2020 № 21-85-205, виданою прокуратурою Донецької області, без зменшення або ділення на загальну вказану в довідці про грошове забезпечення від 16.12.2020 № 21-85-205 суми (122286,48), без обмежень максимального розміру заробітної плати для розрахунку пенсії, без її оподаткування та нарахування військового збору та проводити виплати перерахованої пенсії за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії в повному обсязі та без обмежень, як працюючій особі. У разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити перерахунок пенсії та її виплатити, з урахуванням виплачених сум, але не більш як за 12 місяців з 04.02.2021, тобто з моменту звернення про перерахунок пенсії до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області.
Приписами ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII визначено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відтак, оскільки у судовому порядку підтверджено право позивача на пенсію за ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, останній має також право на перерахунок призначеної пенсії відповідно до наведеної норми.
Суд зауважує, що при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії з урахуванням рішення суду, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи "від 08.07.2011 №3668-VI та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII, зміни на позивача не розповсюджуються.
Положеннями ст.ст. 22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з п. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" (заява № 3236/03) від 3 квітня 2008 року вказано, що сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу остаточності рішень суду. Цей принцип наголошує, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов`язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення.
У рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 у адміністративній справі №520/9250/19, яке набрало законної сили, встановлено, що позивач має право на призначення та перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
Відповідно до частини 14 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, з доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-111 пенсія, призначена відповідно до цієї статті, виплачується у повному розмірі незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Прокурори і слідчі прокуратури, яким призначено пенсію за вислугу років і які працюють на прокурорсько-слідчих посадах, мають право одержувати заробітну плату відповідно до законодавства.
Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що поставлені питання охоплюються сферою застосування ст.254 КАС України, у зв`язку з чим, заява позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 254, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву позивача про роз`яснення судового рішення по адміністративній справі №520/9250/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Роз`яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/9250/19 від 15.10.2019 таким чином, що при його виконанні слід проводити виплати пенсії в повному обсязі за вислугу років 90 відсотків від розміру заробітної плати та проводити перерахунки пенсії з дати звернення за перерахунком. Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року на підставі Постанови КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури і довідок (розрахункових листів) про заробітну плату, у тому числі Постанови КМУ від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо плати праці працівників прокуратури», якою внесені зміни до Постанови КМУ від 31.05.2012 № 505 та підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури у розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати, в тому числі від довідки виданою прокуратурою Донецької області про дійсну заробітну плату заявника за травень 2020 року на посаді прокурора Слов`янської місцевої прокуратури Донецької області від 16.12.2020 №21-85-205складових, а саме: окладу за військове звання; вислуги років; премії щомісячної; матдопомоги на СПП; матдопомоги до відпустки; компенсація відпустки; індекс доходів 2012, у їх повному розмірі, зазначеному у довідці від 16.12.2020 № 21-85-205, виданою прокуратурою Донецької області, без зменшення або ділення на загальну вказану в довідці про грошове забезпечення від 16.12.2020 № 21-85-205 суми (122286,48), без обмежень максимального розміру заробітної плати для розрахунку пенсії, без її оподаткування та нарахування військового збору та проводити виплати перерахованої пенсії за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії в повному обсязі та без обмежень, як працюючій особі. У разі підвищення заробітної плати працівникам прокуратури проводити перерахунок пенсії та її виплатити, з урахуванням виплачених сум, але не більш як за 12 місяців з 04.02.2021, тобто з моменту звернення про перерахунок пенсії до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.М.Тітов