Рішення № 99415774, 07.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2021
Номер справи
520/9841/21
Номер документу
99415774
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 вересня 2021 року Справа № 520/9841/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління Держпродспоживслужби України в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 9 830, 00 грн. (дев`ять тисяч вісімсот тридцять гривень) до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: Харківська міська ТГ, код отримувача 37874947, розрахунковий рахунок UА558999980313030106000020649, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням складено протоколи про порушення Фізичною особою-підприємцем законодавства про рекламу та прийняти рішення. Вказані рішення про накладення штрафів були надіслані суб`єкту господарювання листом з повідомленням. Штрафи за порушення законодавства про рекламу не сплачені відповідачем, рішення є чинними та не скасованими, відтак, суми штрафів підлягають стягненню в судовому порядку.

Відповідач не надав до суду відзив, причин поважності не подання до суду не повідомив.

Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

На адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області у відповідності до п. 46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 надійшло рішення Харківської міської ради №113 «Про демонтаж спеціальних конструкцій, які розмішені на території м. Харкова з порушенням законодавства про рекламу». У пунктах 172, 173 додатку до вказаного рішення Харківської міської ради визначено розміщення Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 зовнішню рекламу- щит на фасаді з інформаційними полями «ЗD томографія», «Доктор Лор...», рекламу з інформаційним полем «ЗD томограф» за адресою: м. Харків, вул. Холодногірська, 7, з порушенням законодавства про рекламу.

У зв`язку із вказаним виявлено зовнішню рекламу - щит па фасаді з інформаційними полями «ЗD томографія», «Доктор Лор...» за адресою: м. Харків, вул. Холодногірська, 7 з ознаками порушення вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме: без наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами; рекламу з інформаційним полем «ЗD томограф» з ознаками порушення вимог абз. 5 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу», а саме: без тексту попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров`я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) цієї реклами.

На адресу ФО-П ОСОБА_1 було надіслано вимоги Головного управління №5.2/3428, №52/5132, №52/5131, №5.2/6662, №5.2/6661 щодо надання копій документів щодо розміщення реклами, а також інформації щодо вартості реклами. Вимогу отримано особисто засобом поштового зв`язку 27.04.2019.

Листом від 30.05.2019 №5.2/6662 Головним управлінням було повідомлено вказаного суб`єкта господарювання засідання щодо розгляду справи про порушення законодавства про рекламу. Лист отримано особисто засобом поштового зв`язку 05.07.2019.

Головним управлінням було складено протоколи про порушення законодавства про рекламу від 02.05.2019 № 166, № 167, №168, а також прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 28.05.2019 № 206, №207, №208.

На адресу Головного управління листом від 21.06.2019 №10568 ФО-П ОСОБА_1 були подані пояснення щодо зазначеної реклами, а також листом було надано інформацію щодо вартості реклами.

Листом Головним управлінням було повідомлено відповідача про те, що засідання стосовно розгляду справ про порушення Закону України «Про рекламу» відбулось 06.08.2019 о 11год. 00 хв., об 12.год. 00хв., 13год. 00хв., у приміщенні Управління захисту споживачів Головного управління за адресою : м.Харків, вул. Сумська, 45.

Лист отримано особисто засобом поштового зв`язку 11.07.2019, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (Харків. 6116609996242).

У відповідності до частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, шо надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до абз. 5 ч. 4 сг. 21 Закону України «Про рекламу» реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров`я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) цієї реклами.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

На підставі вказаного та протоколів засідання від 29.08.2019 №326, №327, №328, прийнято рішення від 29.08.2019 №283, №284 №285 про накладення штрафів на рекламодавця Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за наступні порушення законодавства про рекламу: рекламодавцем було розміщено зовнішню рекламу щит на фасаді з інформаційними полями «ЗЭ томографія», «Доктор Лор...» за адресою: м. Харків, вул. Холодногірська, 7 наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами, що є порушенням ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу»; рекламу з інформаційним полем «ЗЭ томограф» без тексту попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров`я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) цієї реклами, що є порушенням абз. 5 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу».

Загальна сума штрафів становить 9 830, 00 грн. (930+4600+4300).

Відповідачеві надіслано другі примірники рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 29.08.2019 №283, №284 №285, другі примірники протоколів засідання від 29.08.2019 №326, №327, №328 та приписи про усунення порушень від 29.09.2019 №199, №200.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до абз. 5 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу» реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров`я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) цієї реклами.

Частиною 1 етапі 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до вимог частини другої статті 27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за дані порушення несе розповсюджувач реклами, який винний в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Згідно ч. 4 ст. 27 Закону України «Про рекламу» Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами.

Вищевказані рішення Головного управління відповідачем не оскаржено, в добровільному порядку штраф не сплачено.

Суд відзначає, що засади рекламної діяльності в Україні, відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу".

Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про рекламу", реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.

За вимогами пп.1 п.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.

Згідно з вимогами ст. 26 Закону України "Про рекламу" Головне управління Держпродспоживслужби відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу.

Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Пунктом 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 передбачено, що цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав)

Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах, зокрема, на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Суд зауважує, що на час розгляду справи, рішення про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу не оскаржуються відповідачем або доказів про їх скасування, виконання рішення відповідачем суду не надано.

Одночасно, суд вважає за необхідне наголосити, що предмет доказування у цій адміністративній справі входять обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку: 1) наявність рішення про накладення штрафу; 2) факт набрання ним чинності; 3) встановлення факту сплати штрафу у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги той факт, що відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а відповідач належними доказами не довів факту погашення штрафу, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу – задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 9 830, 00 грн. (дев`ять тисяч вісімсот тридцять гривень) до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: Харківська міська ТГ, код отримувача 37874947, розрахунковий рахунок UА558999980313030106000020649, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07 вересня 2021 року.

Суддя Сагайдак В.В.