Рішення № 99415759, 07.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2021
Номер справи
520/10565/21
Номер документу
99415759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 вересня 2021 року Справа № 520/10565/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Керівника Ізюмської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Управління освіти Ізюмської міської ради, Ізюмської міської ради Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Ізюмська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Керівник Ізюмської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність Ізюмської міської ради Харківської області та Управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області, яка полягає у невжитті заходів, спрямованих на усунення порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в діяльності Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради, зазначеного у Акті перевірки вказаного навчального закладу № 92 від 02.10.2020 (та Акті від 06.04.2021 №23) складеного Ізюмським РВ ГУ ДСНС у Харківській області та зобов`язати Ізюмську міську раду Харківської області та Управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області вчинити певні дії, а саме усунути вказане порушення.

Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

На підставі наказу начальника Ізюмського районного відділу ГУ ДСНС України у Харківській області від 18.09.2020 №67 проведено позапланову перевірку законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ряду суб`єктів, серед яких Ізюмська загальноосвітня школа I- III ступенів №5 Ізюмської міської ради.

За результатами перевірки 02.10.2020 складено Акт №92 відповідно до якого виявлено наступні порушення вимог законодавства:

1. На шляхах евакуації не демонтовані спалимі панелі (порушення вимог пункту 2.23 глави 2 розділу III ППБУ);

2. Приміщення будівлі школи не обладнані системами протипожежного захисту (порушення вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ).

З метою усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, Ізюмським районним відділом ГУ ДСНС України в Харківській області складено та вручено керівнику вказаного закладу освіти припис від 02.10.2020 №90.

Відповідно до припису, з метою усунення виявлених порушень, вимагається демонтувати спалимі панелі на шляхах евакуації та обладнати приміщення школи системами протипожежного захисту (вжиття вказаних заходів вимагається з 11.05.2005).

Крім того, на підставі наказу т.в.о. начальника Ізюмського районного відділу ГУ ДСНС України у Харківській області від 30.03.2021 №51, з метою перевірки виконання приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) діяльності Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради.

За результатами перевірки 06.04.2021 складено акт №23 відповідно до якого раніше виявлені порушення вимог законодавства в повному обсязі не усунуто.

Зокрема, приміщення будівлі школи не обладнані системами протипожежного захисту (порушення вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ).

Враховуючи викладене, за результатами заходу контролю 06.04.2021 внесено припис №12 керівнику навчального закладу про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме необхідність обладнання приміщення навчального закладу системами протипожежного захисту.

Вказана позапланова перевірка проводилась за участі (тобто за особистої присутності) директора Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради - Павлюк Н.В.

Примірники Актів перевірок та приписів вручено ОСОБА_1 (про що свідчать особисті підписи останньої в актах та приписах)

Будь-яких зауважень або заперечень з приводу процедури проведення перевірок, виявлених за їх результатами порушень, а так само щодо складених Актів перевірок - від ОСОБА_1 . Приписи до Державної служби України з надзвичайних ситуацій чи до суду не оскаржувалися.

Зазначене вище порушення - відсутність системи протипожежного захисту, виявлене в ході позапланової перевірки Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради, носить довго тривалий характер, оскільки воно не усувається відповідальними за це суб`єктами протягом тривалого часу, а саме з 11.05.2005.

Моніторингом сайту державних закупівель встановлено, що протягом 2019-2021 років Ізюмською міською радою (чи її структурним підрозділом Управлінням освіти), та Ізюмською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради закупівля робіт, послуг або товарів з метою обладнання приміщення закладу освіти системами протипожежного захисту, не проводилися.

Забезпечення протипожежної безпеки в діяльності навчального закладу має здійснювати директор Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради, Ізюмська міська рада та Управління освіти Ізюмської міської ради.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. З ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.

Стаття 327 ЦК України визначає, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Тобто законодавець чітко визначає, що власником комунального майна є територіальна громада через утворені нею органи місцевого самоврядування, тобто іншого держаного органу, який би мав право на розпорядження комунальним майном, у т.ч. щодо виділення коштів для усунення порушень, встановлених Ізюмським РВ ТУ ДСНС України у Харківській області, законом не визначено.

Статтею 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до змісту п.1.5 Статуту Ізюмської загальноосвітньої школи I- III ступенів №5 Ізюмської міської ради, затвердженого наказом управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області від 01.06.2017 №301 (далі - Статуту), засновником навчального закладу є Ізюмська міська рада. Уповноваженим органом засновника є Управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області, який здійснює фінансування навчального закладу, його матеріально - технічне забезпечення, надає необхідні будівлі, інженерні комунікації, обладнання, організує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування учнів, медичне обслуговування

Згідно із підпунктами 1, 13, 19, 21, 22, 23 пункту 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України на суб`єкта господарювання серед іншого покладається обов`язок: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об`єктах суб`єкта господарювання; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.

Порушення, яке зафіксовано в акті Ізюмського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області є таким, що залишаються без належного реагування протягом тривалого часу з боку Відповідачів та об`єктивно впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації внаслідок пожежі, що може спричинити загрозу життю та здоров`ю дітей, які перебувають у закладі освіти, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятування людей.

Згідно з п. 1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.

Ці правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Чисельні повідомлення у засобах масової інформації про випадки пожеж, у тому числі у навчальних закладах, що призвели до трагічних наслідків - загибелі дітей, свідчать про актуальність проблеми та нагальної необхідності у її вирішенні.

Статтею 53 Конституції України гарантовано право кожного на освіту, тому прокурором питання щодо повного або часткового зупинення дошкільного закладу до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки не ставиться.

Права дитини у сфері освіти визначені Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про повну загальну середню освіту» та іншими нормативно-правовими актами. Вказаними актами передбачено, що дитина має гарантоване державою право на безпечні та нешкідливі для здоров`я умови утримання, розвитку, виховання і навчання.

Згідно ст. З Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Праву громадян на належні та безпечні умови здобуття освіти кореспондує обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування створювати та забезпечувати належні умови здобуття освіти.

Відповідно до ст. З Конвенції про права дитини, прийнятої Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1989 року (ратифікована Постановою ВРУ № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року), передбачено, що держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров`я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 07 березня 2017 року у справі В.К. проти Російської Федерації (V.K. v. Russia, скарга № 68059/13) поряд з іншим, судді дійшли одноголосного висновку, що держава несе відповідальність за шкоду завдану дитині, яка перебуває під її контролем (під час перебування дитини на вихованні у закладі освіти).

Пунктами 24, 33 частини першої статті 1 Кодексу цивільного захисту України визначено, що пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Відповідачами не вживаються достатні заходи для усунення порушень пожежної безпеки.

Тривалий характер порушень протипожежної безпеки свідчить про бездіяльність відповідачів - Ізюмської міської ради та Управління освіти Ізюмської міської ради у вирішенні проблем навчального закладу в питанні усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.

Такої ж позиції у п. 35 постанови за аналогічним позовом прокурора дійшов 27.02.2020 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 804/4583/18.

Частиною 4 ст. 13 Конституції України визначено, що держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.

У зв`язку з цим, уповноважені державні та інші органи зобов`язані вживати (реалізувати) комплекс організаційно-правових та інших заходів, спрямованих на створення умов для такого захисту прав.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Керівника Ізюмської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Управління освіти Ізюмської міської ради, Ізюмської міської ради Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Ізюмська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Ізюмської міської ради Харківської області та Управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області, яка полягає у невжитті заходів, спрямованих на усунення порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки в діяльності Ізюмської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Ізюмської міської ради, зазначеного у Акті перевірки вказаного навчального закладу № 92 від 02.10.2020 (та Акті від 06.04.2021 №23) складеного Ізюмським РВ ГУ ДСНС у Харківській області та зобов`язати Ізюмську міську раду Харківської області та Управління освіти Ізюмської міської ради Харківської області вчинити певні дії, а саме усунути вказане порушення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07 вересня 2021 року.

Суддя Сагайдак В.В.