
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
31 серпня 2021 року № 520/3720/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Зоркіної Ю.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Пройдак С.М.,
представників позивача - Войцехович С.Р., Безроднього О.Г.
представника відповідача - Полухіна А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Тепловодосервіс" Лозівської міської ради Харківської області до Державної екологічної інспекції у Харківській області про визнання протиправним та скасування припису,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: зупинити дію припису Державної екологічної інспекції у Харківській області від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 на час розгляду справи; визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Харківській області від 22 лютого 2021 року №09/04-04; стягнути з Державної екологічної інспекції у Харківській області на користь комунального підприємства «Тепловодосервіс» Лозівської міської ради Харківської області сплачений судовий збір.
Ухвалами від 12.03.2021 адміністративний позов залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, шляхом надання суду квитанції про сплату судового збору, заяву про вжиття заходів забезпечення позову - повернути заявнику без розгляду.
Ухвалою від 02.04.2021 у справі відкрито спрощене провадження та ухвалою від 26.05.2021 визначено розгляд адміністративної справи №520/3720/21 - здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні представники позивача заявлений позов підтримали у повному обсязі, просили позовні вимоги задовольнити пославшись на порушення порядку проведення перевірки та винесення припису, відсутність порушень законодавства у сфері екологічної безпеки.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, порсав позовні вимоги залишити без задоволення, зазначивши, що у спірних правовідносинах відповідач, як суб`єкт владних повноважень діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017р. № 275 (надалі Положення № 275), Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п. 1 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого Наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за № 350/34633 (надалі Положення) Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.
На підставі п. 2 розділу 2 Положення, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.
У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Судовим розглядом встановлено, що фахівцями відповідача на підставі ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.4,5,6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 28 січня 2021 року за № 100/12-02 та направлення на проведення планової перевірки, в термін з 03 по 05, з 08 по 12, з 15 по 16 лютого 2021 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності КП «Тепловодсервіс» Лозівської міської ради Харківської області (надалі КП «Тепловодсервіс»).
За наслідками вказаного заходу, складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог природоохоронного законодавства при здійсненні господарської діяльності КП «Тепловодсервіс» № 100/12-02/04-04 від 16.02.2020 року, який направлено на адресу підприємства, яким встановлено порушення вимог ст.44,48-49 Водного кодексу України, ст.11 Закону України «Про основні зсади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» ст.125,126 Земельного кодексу України, ст.16,19 Кодексу України «Про надра», ст.10,11 закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.17 Закону України «Про відходи», Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Міністерством з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435, ст.35 Закону України «Про охорону земель» (а.с.131-199, т.1)
Порушення встановлені актом перевірки стали підставою для винесення припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 (а.с.20-26, т.1)
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Що стосується пункту 1 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» отримати дозвіл на спеціальне водокористування в частині забору води з підземних джерел (артсвердловин), які розташовані у с. Бунаково та с. Смірнівка Лозівського р-ну Харківської області. Пунктом 9 ч.41 ст.44 ВК України передбачено, що водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;
Приписами ч.1,2 ст.48 та ч.1,2 ст.49 ВК України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб. Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Перевіркою встановлено, що КП «Тепловодосервис» Лозівської районної ради з 2020 року здійснює забір води з підземних джерел, а саме: з двох артезіанських свердловин глибиною 18метрів та 30метрів, які розташовані у с. Бунаково та з 2020 року з двох артезіанських свердловин глибиною 160 метрів та 50 метрів, розташованих у селі Смірнівка. Дозвіл на спеціальне водокористування в частині забору води з вищевказаних підземних джерел (артсвердловини) КП «Тепловодосервіс» Лозівської районої ради не отримано.
Дозвіл на спеціальне водокористування в частині забору води з вищевказаних підземних джерел (артсвердловини) КП «Тепловодосервіс» Лозівської районої ради не отримано.
Відповідно до даних первинно-облікової документації (ведеться у електронному вигляді) забір води зі свердловин, розташованих у с. Бунаково, здійснювався з першого січня 2020 року, а забір води зі свердловин у с. Смірнівка – з першого серпня 2020 року.
Таким чином, в період з 01.01.2020р. позивачем здійснювалось самовільне водокористування з підземних джерел (2-х артсвердловин), розташованих у с. Бунаково Лозівського р-ну Харківської області. Також, з 01.08.2020р. підприємством здійснювалось самовільне водокористування, а саме - забір води з підземних джерел (2-х артсвердловин) розташованих у с. Смірнівка Лозівського р-ну Харківської області.
Що стосується пункту 2 та 3 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, якими зобов`язано КП «Тепловодсервіс» надати до Державної екологічної інспекції у Харківській області інформацію (у вигляді довідки на фірмовому бланку за підписом керівника) щодо обсягів забраної в період з 01.01.2020 року по 03.02.2021р. води з підземних джерел (2-х артсвердловин), розташованих в с. Бунаково Лозівського р-ну Харківської області та інформацію (у вигляді довідки на фірмовому бланку за підписом керівника) щодо обсягів забраної в період з 01.08.2020 року по 03.02.2021р. води з підземних джерел (2-х артсвердловин), розташованих в с. Смірнівка Лозівського р-ну Харківської області; пункту 4 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» вести первинний облік обсягів забраної води з підземних джерел відповідно до правил ведення первинного обліку водокористування, а саме - за показниками лічильників щоденно.
Згідно п.3,7 ч.1 ст.44 ВК України водокористувачі зобов`язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Відповідно до ст. 25 Водного кодексу України, державний облік та аналіз стану водокористування здійснюються шляхом подання водокористувачами звітів про водокористування.
Єдині правила ведення державного обліку водокористування, які є обов`язковими для фізичних та юридичних осіб, встановлені Порядком ведення державного обліку водокористування, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16 березня 2015 року № 78 (далі - Порядок).
Пункт 1.3 Порядку наголошує на тому, що державний облік водокористування здійснюється шляхом подання водокористувачами звітів про використання води за формою № 2-ТП (водгосп) (річна).
Згідно з п. 1.7 Порядку звіт складається на основі даних первинного обліку водокористування згідно з показниками засобів вимірювальної техніки, результатів вимірювань показників якості води (не менше ніж один раз на квартал), які подаються до організацій, що належать до сфери управління Держводагентства, разом зі звітом.
Як вже зазначалось раніше, що Інспекцією встановлено самовільне водокористування з підземних джерел (2-х артсвердловин), розташованих у с. Бунаково та з 2-х артсвердловин у с. Смірнівка Лозівського р-ну Харківської області. Інформація щодо обсягів забраної з вищевказаних підземних джерел (артсвердловин) води за період з 01.01.2020р. по 03.02.2021р., та за період з 01.08.2020р. по 03.02.2021р. при перевірці не надана (в зв`язку з порушенням правил ведення первинного обліку).
Що стосується пункту 5 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» надати Державній екологічній інспекції у Харківській області документи щодо підстав користування артсвердловинами, які розташовані у с. Бунаково та с. Смірнівка Лозівського р-ну Харківської області.
Як вже зазначалось раніше, перевіркою встановлено, що КП «Тепловодосервис» Лозівської районої ради з 2020 року здійснює забір води з підземних джерел, а саме: з двох артезіанських свердловин глибиною 18метрів та 30метрів, які розташовані у с. Бунаково та з двох артезіанських свердловин глибиною 160 метрів та 50 метрів, розташованих у селі Смірнівка.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Документи щодо підстав користування КП «Тепловодосервис» Лозівської районої ради вищевказаними підземними джерелами (рішення, розпорядження, тощо) про передачу на баланс, у оперативне керування та ін.)) при перевірці не надані.
Відносно твердження позивача про незаконність пункту 5 припису Інспекції від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 з підстав не дослідження документів на право користування земельними ділянками підприємства, суд зазначає, що в пункті 5 припису Інспекції від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 йдеться мова про надання документів щодо підстав користування артсвердловинами, які розташовані у с. Бунаково та с. Смірнівка, Лозівського району Харківської області, а не надання документів щодо підстав використання земельними ділянками під артсвердловинами.
Що стосується пункту 6 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» надати Державній екологічній інспекції у Харківській області документи, що посвідчують право користування земельними ділянками, на яких розташовані об`єкти КП «Тепловодосервіс» Лозівської районної ради (очисні споруди, проммайданчики (крім полігону ТПВ)).
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав; право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Судовим розглядом встановлено, що на час проведення перевірки, документи, які посвідчують право користування земельними ділянками КП «Тепловодосервіс» Лозівської районої ради, на яких розташовані об`єкти підприємства (очисні споруди, проммайданчики) не представлені.
Посилання позивача на незаконність пункту 6 припису Інспекції від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 в зв`язку з неможливістю оформити документи на земельні ділянки в смт Краснопавлівка в зв`язку із відсутністю Генерального плану населеного пункту, суд вважає необгрунтованими, оскільки припис не містить посилання на отримання позивачем документів на право користування земельними ділянками у смт Краснопавлівка; позивач використовує земельні ділянки на яких розташовані артсвердловинами у с. Бунаково та с. Смірнівка, Лозівського району Харківської області, однак документи на право користування земельними ділянками під аретзіанськими свердловинами не надано.
Що стосується пункту 7 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні джерела), а саме – артсвердловинами, які розташовані у с. Бунаково та с. Смірнівка Лозівського р-ну Харківської області.
Так, перевіркою встановлено, що КП «Тепловодосервис» Лозівської районої ради з 2020 року здійснює забір води з підземних джерел, а саме: з двох артезіанських свердловин глибиною 18метрів та 30метрів, які розташовані у с. Бунаково та з двох артезіанських свердловин глибиною 160 метрів та 50 метрів, розташованих у селі Смірнівка. Передача води здійснюється для потреб населення та вторинних водокористувачів.
Згідно зі ст. 56 Кодексу України про надра, однією із основних вимог в галузі охорони надр є додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами.
За приписами статті 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність відповідно до порядку спеціального водокористування, пов`язаного із застосуванням водопровідних мереж, споруд, технічних пристроїв для забору води безпосередньо з водних об`єктів. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування визначаються ліміти та строки спеціального водокористування. Строки спеціального водокористування встановлюються органом, який видає дозвіл на спеціальне водокористування. У разі використання підземних вод для питного водопостачання відповідне підприємство повинне одержати згідно з законом дозвіл на користування надрами.
Надра, згідно статті 14 Кодексу України про надра, надаються у користування для видобування корисних копалин.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» підземні води відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр (частина 1 статті 19 Кодексу України про надра).
Під час проведення перевірки встановлено, що спеціальний дозвіл на користування надрами (підземні води) не отриманий, що є порушенням ст. 16,19,21 Кодексу України про надра та ст. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» .
Що стосується пункту 8 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» надати до Державної екологічної інспекції у Харківській області інформацію (у вигляді довідки на фірмовому бланку за підписом керівника) щодо обсягів (м3) стічних вод, скинутих КП «Тепловодосервіс» Лозівської районної ради до р. Орілька за період з 06.02.2018р. по 21.11.2018р. та завірені належним чином копії результатів вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод на скиді їх до поверхневої водойми (р. Орільки) після очисних споруд, проведених в період з 06.02.2018р. по 21.11.2018р.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Судовим розглядом встановлено, що на перевірку надано дозвіл на спеціальне водокористування від 22.11.2018р. за № 527/ХР/49д, дійсний до 22.11. 2021р. Попердній дозвіл на спеціальне водокористування за № 04.01-10-330 А/Хар. від 03.02.2015р. був дійсний до 05.02.2018р.
Таким чином, в період з 06.02.2018р. по 21.11.2018р. підприємством здійснювалось самовільне водокористування, а саме самовільний скид стічних вод до поверхневої водойми (р. Орілька). Інформація щодо обсягів скинутих за цей період стічних вод, результати вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод на скиді їх до поверхневої водойми (р. Орільки) після очисних споруд при перевірці не надана.
Що стосується пункту 9 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» забезпечити нормативну очистку стічних вод на скиді стоків до р. Орілька, тим самим забезпечивши дотримання умов дозволу на спеціальне водокористування від 22.11.18 № 527/ХР/49д.
В ході перевірки відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Харківській області 03.02.2021р., 08.02.2021 та 10.02.2021 здійснені вимірювання показників складу та властивостей проб вод. За результатами досліджень встановлено перевищення вмісту забруднюючих речовин (згідно дозволу на спеціальне водокористування) по таких показниках: азот амонійний, нітрати, БСК5, фосфати, залізо (загальне), сульфати.
Протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб води від 09.02.2021 за № 5/25-26, від 15.02.2021 за № 7/29-30 та за № 8/31-32 від 15.02.2021 містяться у матеріалах справи.
Отже, під час перевірки встановлено, що очисні споруди біологічної очистки не забезпечують нормативну очистку стічних вод на скиді стоків до р.Орілька, що є також невиконанням умов дозволу на спеціальне водокористування від 22.11.18 № 527/ХР/49д.
Згідно пункту 3 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язанні дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Щодо посилання позивача на те, що технологічним регламентом не передбачено розбавлення стоків водою, як підстави протиправності припису в цій частині вимог, то суд зазначає, що ч.4 ст. 44 ВК України визначено, що водокористувачі зобов`язані: використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; пункт 8 опису виявлених порушень вимог законодавства чітко зазначено, що на перевірку представлені аналізи стічних вод на скиді їх з очисних споруд біологічної очистки в р.Орілька, виконані Лозівською міськміжрайонною філією ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» (на підставі договірних відносин з цією установою) по пробах стічних вод (протоколи досліджень за 2019, 2020 роки – поквартально), які зафіксували перевищення дозволених нормативів ГДС забруднюючих речовин по БСК5, сульфатам, азоту амонійному, нітритам, азоту амонійного, завсилим речовинам, ХСК, хлоридам, фосфатам, залізу, СПАР, нафтопродуктам; в пункті 7 опису виявлених порушень вимог законодавства чітко зазначено, що в ході перевірки відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Харківській області 03.02.2021р., 08.02.2021 та 10.02.2021 здійснені вимірювання показників складу та властивостей проб вод.
За результатами досліджень встановлено перевищення вмісту забруднюючих речовин (згідно дозволу на спецводокористування) по таких показниках: азот амонійний, нітрати, БСК5, фосфати, залізо (загальне), сульфати. Таким чином, в ході перевірки встановлено, що очисні споруди біологічної очистки не забезпечують нормативну очистку стічних вод на скиді стоків до р.Орілька, що є також невиконанням умов дозволу на спеціальне водокористування від 22.11.18 № 527/ХР/49д.
Що стосується пункту 10 та 11 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» надати до Державної екологічної інспекції у Харківській області інформацію (у вигляді довідки на фірмовому бланку за підписом керівника) щодо обсягів (м3) стічних вод, скинутих КП «Тепловодосервіс» Лозівської районної ради до р. Орілька за період з 27.03.2019р. по 24.07.2019р., з 25.07.2019р. по 01.10.2019р., з 02.10.2019р. по 23.12.2019р., з 24.12.2019р. по 09.04.2020р., з 10.04.2020р. по 29.06.2020р., з 30.06.2020р. по 05.10.2020р., з 06.10.2020р. по 23.12.2020р. з 03.02.2021р. по 10.02.2021р. (окремо за кожний вказаний період).
Згідно пункту 3 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов`язанні дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
На перевірку представлені аналізи стічних вод на скиді їх з очисних споруд біологічної очистки в р.Орілька, виконані Лозівською міськміжрайонною філією ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» (на підставі договірних відносин з цією установою) по пробах стічних вод (протоколи досліджень за 2019, 2020 роки – поквартально), які зафіксували перевищення дозволених нормативів ГДС забруднюючих речовин по БСК5, сульфатам, азоту амонійному, нітритам, азоту амонійного, завсилим речовинам, ХСК, хлоридам, фосфатам, залізу, СПАР, нафтопродуктам.
Окрім того, як вже зазначалось раніше, що в ході перевірки відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Харківській області 03.02.2021р., 08.02.2021 та 10.02.2021 здійснені вимірювання показників складу та властивостей проб вод.
За результатами досліджень встановлено перевищення вмісту забруднюючих речовин (згідно дозволу на спеціальне водокористування) по таких показниках: азот амонійний, нітрати, БСК5, фосфати, залізо (загальне), сульфати, що є невиконанням умов дозволу на спеціальне водокористування від 22.11.18 № 527/ХР/49д.
Що стосується пункту 12 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» вжити заходи щодо припинення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на дж. №1 (топкова, котел АОГВ-50) (з урахуванням вимог п. 3.12 “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, яка затверджена наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.04.20 № 277, та зареєстрована в Мін`юсті України 07.05.20 за № 414/34697).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані:- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;-здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
Так, в ході перевірки відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Харківській області 03.02.2021р. та 08.02.2021 здійснені вимірювання вмісту забруднюючих речовин у викидах від стаціонарних джерелах: №1 (топкова, котел АОГВ-50); №19 (котельня КТРП-10,5, котлоагрегат ТОПАЗ-3500; №22 (котельня, котел №1 KOLBI-120); №15 (модульная котельня, УКТМ-600, ТОПАЗ-300 котел№1), №21 (котельня, котел №3 SAB-0.25 ATON).
За результатами вимірювань на дж.№1 виявлено перевищення вмісту вуглецю оксиду та оксиду азоту(оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту.
Протокол вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 08.02.2021р. № 100/12-02 містяться в матеріалах справи.
Таким чином, в період з 03.02.2021р. «Тепловодосервіс» Лозівської районої ради здійснюються наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарного джерела №1 (топкова, котел АОГВ-50).
Щодо посилань підприємства на те, що в дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 6323955400-4105 від 06.07.2018 року зазначено, про відсутність нормативів для пересувних неорганізованих джерел (12,13), як підстави протиправності вказаного пункту припису, суд зазначає, пунктом 12 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, зобов`язано КП «Тепловодсервіс» вжити заходи щодо припинення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на дж. №1 (топкова, котел АОГВ-50) (з урахуванням вимог п. 3.12 “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, яка затверджена наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.04.20 № 277, та зареєстрована в Мін`юсті України 07.05.20 за № 414/34697), тоді як позивач зазначає в обґрунтування незаконності пункту 12 припису на умови визначені до джерел № 12 та № 13 коли йдеться мова в приписі про джерело № 1.
Що стосується пункту 13 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» на полігон ТПВ правокористувачем якого являється КП «ТЕПЛОВОДОСЕРВІС» ЛОЗІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ під який виділена земельна ділянка з кадастровим номером 6233988500:01:000:0283 - установити: щит, на в`їзді до полігону ТПВ з необхідною, згідно Правил, інформацією; автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон ТПВ побутових відходів; вишку для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами; на КПП спеціальні прилади радіометричного контролю всіх відходів, що надходять на полігон ТПВ; маршрути на в`їзд і проїзд по території полігону ТПВ. На шляху руху транспорту обладнати таблички, які вказують напрямок. На зазначений полігон ТПВ розробити: щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти; робочі карти складування відходів , що включає дотримання розділу «Складування відходів» вказаних Правил. На полігон ТПВ право користувачем якого являється КП «ТЕПЛОВОДОСЕРВІС» Лозівської районної ради здійснити: визначення ступеню ущільненості твердих побутових відходів; систему моніторингу та заходи екологічної безпеки спрямовані на захист нормального стану підземних вод; дослідження ґрунту в межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м); систему моніторингу та заходи екологічної безпеки спрямовані на захист нормального стану повітря, а саме дослідження проб повітря не проводиться за такими показниками: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний, систему моніторингу та заходи екологічної безпеки спрямовані на захист нормального стану повітря, а саме дослідження проб повітря не проводиться за такими показниками: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний; Зазначений полігон ТПВ оснастити: контрольно-дезінфікуючою зоною (далі - дезбар`єр) (при температурі повітря понад +5 град.C), що використовується для проїзду транспортних засобів; системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату; спеціальним обладнанням для відлякування птахів (звукове та біоакустичне); На полігон ТПВ здійснити: геодезична зйомку висоти тіла та площі полігону ТПВ, необхідна для визначення абсолютної відмітки висотного складування відходів; по периметру території полігону ТПВ суцільну огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон ТПВ лише через КПП.
Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 р. за № 1307/18602
Перевіркою встановлено, що на момент проведення перевірки зберігання та видалення відходів КП «ТЕПЛОВОДОСЕРВІС» не здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки, а саме виявлено наступні порушення правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 р. за N 1307/18602 (далі Правила), а саме: - відсутній щит, на в`їзді до полігону ТПВ з необхідною, згідно Правил, інформацією;- відсутні автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон ТПВ побутових відходів;- відсутня вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами; -КПП не оснащено спеціальними приладами радіометричного контролю всіх відходів, що надходять на полігон ТПВ; - в`їзд на полігон ТПВ і проїзд по його території здійснюються не за встановленими маршрутами. На шляху руху транспорту мають відсутні таблички, які вказують напрямок; -відсутні щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти; - складування відходів здійснюється не по робочим картам, що виключає дотримання розділу «Складування відходів» вказаних Правил; не проводиться визначення ступеню ущільненості твердих побутових відходів; - не здійснюється система моніторингу та заходи екологічної безпеки спрямовані на захист нормального стану підземних вод; - не здійснюється дослідження ґрунту в межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м); - відсутня контрольно-дезінфікуюча зона (далі - дезбар`єр) (при температурі повітря понад +5 град.C), що використовується для проїзду транспортних засобів; не здійснюється система моніторингу та заходи екологічної безпеки спрямовані на захист нормального стану повітря, а саме дослідження проб повітря не проводиться за такими показниками: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний, вуглецю оксид, сірководень, фенол, формальдегід;- не здійснюється контроль за станом підземних вод, який має проводитись щокварталу через спостережні свердловини;- полігон ТПВ не оснащено системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату;- не здійснюється геодезична зйомка висоти тіла та площі полігону ТПВ, необхідна для визначення абсолютної відмітки висотного складування відходів;- відсутнє спеціальне обладнання для відлякування птахів (звукове та біоакустичне);- по периметру території полігону ТПВ відсутня суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон ТПВ лише через КПП.
У відповіді на відзив зазначено лише про відновлення щиту на в`їзді до полігону, що не може свідчити про протиправність пункту 13 припису Інспекції від 22 лютого 2021 року № 09/04-04.
Що стосується пункту 14 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» вживати заходів, щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу, а саме під час експлуатації полігону ТПВ підприємством здійснити обладнання дренажного стоку, бортових ізоляційних екранів.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу
Матеріалами перевірки встановлено, що КП «ТЕПЛОВОДОСЕРВІС» не уживаються заходи, щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу, а саме під час експлуатації полігону ТПВ підприємством не здійснено обладнання дренажного стоку, бортові ізоляційні екрани відсутні.
Що стосується пункту 15 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» забезпечити професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами.
Згідно пункту м) ст. 17 Закону України «Про відходи», встановлено, що суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані: забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами.
Так, під час перевірки встановлено, що позивач не забезпечує професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами.
Наданий позивачем сертифікат не спростовує факту наявності порушення на момент проведення перевірки, оскільки виданий після проведення ревізійного заходу.
Що стосується пункту 16 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» отримати висновок з оцінки впливу на довкілля на видалення, захоронення побутових відходів.
Відповідно до положень ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Відповідно підпункту 11, п. 3, ст. 3 зазначеного закону, другою категорією видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля інші види діяльності, а саме: які здійснюють: утилізація, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів.
Згідно ст. 15 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» правопорушеннями у сфері оцінки впливу на довкілля є: провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності.
Так, під час перевірки встановлено, що діяльність КП «ТЕПЛОВОДОСЕРВІС», що пов`язана із захороненням ТПВ відноситься до другої категорії видів планової діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля. Висновок з оцінки впливу на довкілля на видалення, захоронення побутових відходів на КП «ТЕПЛОВОДОСЕРВІС» на момент проведення перевірки був відсутній.
Що стосується пункту 17 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04, яким зобов`язано КП «Тепловодсервіс» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від полігону ТПВ який експлуатується.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров`я.
Актом перевірки встановлено, що у позивача відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на полігон твердих побутових відходів.
Що стосується ствердження Позивача про незаконність пунктів 1,4,7,8 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 в зв`язку із начебто не встановленням перевищення ліміту 5 кубічних метрів води на добу та пунктів 2,3,5,6,8,10,11 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 не є приписом в розумінні ч.8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»,
Доказів недопущення порушень зазначених в пунктах 1,4,7,8 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 до матеріалів адміністративної справи позивачем не надано, не здійснення первинного обліку обсягів забраної води з підземних джерел відповідно до правил ведення первинного обліку водокористування, в а саме - за показниками лічильників щоденно, спростовує доводи позивача про не перевищення ліміту в 5 кубічних метрів на добу.
Так, відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Під час перевірки інформацію зазначену в пунктах 2,3,5,6,8,10,11 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 не надано, про що зазначено в акті проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог природоохоронного законодавства при здійсненні господарської діяльності КП «Тепловодсервіс» № 100/12-02/04-04 від 16.02.2020 року.
Частиною 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», так ось припис – це обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Не надання інформації необхідної для здійснення державного нагляду (контролю) це є порушенням зокрема ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Таким чином, вимоги викладені в пунктах 2,3,5,6,8,10,11 припису від 22 лютого 2021 року № 09/04-04 відповідають нормам ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та є усуненням допущених позивачем порушень ст. 11 зазначеного вище Закону.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі "РуїзТорія проти Іспанії", параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх. У рішенні "Петриченко проти України" (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Враховуючи викладене, вище суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС У країни.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У повному обсязі рішення виготовлено 06.09.2021
Суддя Зоркіна Ю.В.