Рішення № 99415608, 06.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
520/989/21
Номер документу
99415608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2021 р. Справа № 520/989/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області про визнання дій протиправними та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агросет", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області щодо проведення перевірки, проведеної на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №513-ДК від 04 листопада 2020 року, за наслідками якої було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року №513-ДК/557/АП/09/01/-20;

- визнати незаконним та скасувати припис Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області №513-ДК/0298Пр/03/01-20 про усунення виявлених порушень від 17 грудня 2020 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 року (суддя Панченко О.В.) відкрито провадження по даній справі в загальному позовному провадженні. Призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 24.05.2021 року відкладено підготовче засідання.

Ухвалами суду від 17.02.2021 року та від 27.04.2021 року зупинено та поновлено провадження по даній справі.

Згідно Витягу з протоколу автоматичного розподілу справи між суддями, справу розподілено до провадження судді Шевченко О.В.

Ухвалою суду від 02.06.2021 року прийнято до провадження адміністративну справу. Призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 22.06.2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрити підготовче судове засідання та призначено розгляд справи по суті.

Ухвалою суду від 13.07.2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, прийнято рішення здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що припис Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Харківській області №513-ДК/0298Пр/03/01-20 про усунення виявлених порушень від 17.12.2020 року, є незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку. Крім того, дії відповідача щодо проведення перевірки, проведеної на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №513-ДК від 04.11.2020 року, за наслідками якої складено акт перевірки, також є протиправними. Вказане слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

До канцелярії суду представником Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області надано відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що оскаржуваний припис про усунення порушень земельного законодавства винесено у відповідності до вимог чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та помилковими, тому не підлягають задоволенню.

Суд дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадстру у Харківській області № 513-ДК від 04.11.2020 року було передбачено здійснити заходи державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення (господарський двір), державної форми власності на території Донецької селищної ради Балаклійського району Харківської області за межами населених пунктів.

На підставі наказу проведено обстеження земельної ділянки площею 14,0000 га, що розташована на території Донецької селищної ради межами населених пункту смт. Донець Балаклійського району Харківської області кадастровий номер 6320256000:01:000:0459 та встановлено, що на земельній ділянці площею 11,8793 га розміщуються господарські будівлі і споруди (господарський двір), про що було складено акт обстеження земельної ділянки від 20.11.2020 року за № 513-ДК/474/АО/10/01/-20.

Також, відповідно до ст. ст. 6, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель - головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Балаклійському, Барвінківському, Борівському та Ізюмському районах управління з контролю за використанням та охороною земель у відношенні ТОВ "Агросет" проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельною ділянкою площею 11,8793 га, розташованого на території Донецької селищної ради поза межами населеного пункту смт Донець, вул. Журавлинна, 3, Балаклійського району Харківської області, що має кадастровий номер 6320256000:01:000:0459, та законності її використання.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року №513-ДК/557/АП/09/01/-20, у висновках якого зафіксовано порушення. Так, на земельній ділянці розміщуються господарські будівлі і споруди (господарський двір). Земельна ділянка по периметру огороджена парканом, вільного доступу не має та використовується ТОВ "Агросет" без відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо надання її у власність чи користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо цієї земельної ділянки, чим порушено вимоги ст. ст. 125, 126 ЗК України та ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Відповідальність за вчинене правопорушення передбачено ст. 53-1 КУпАП.

Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області у відношенні позивача винесено припис №513-ДК/0298Пр/03/01-20 від 17 грудня 2020 року про усунення виявлених порушень вимог земельного законодавства України, а саме статей 125, 126 ЗК України в 30-денний день шляхом припинення самовільного використання земельної ділянки й приведення її у придатний для використання стан згідно її цільового призначення.

Не погоджуючись з оскаржуваним приписом, позивач звернувся до суду з позовом.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 187 ЗК України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно зі статтею 188 ЗК України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Відповідно до пп. 25-1 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Держгекадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Згідно з положенням Головне управління Держгеокадастру наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

Структурним підрозділом Головного управління є Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокдастру у Харківській області.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19 червня 2003 року № 963-IV, який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до статті 4 Закону №963-IV, об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Положеннями ст. 6 Закону №963-IV передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Відповідно до статті 9 Закону №963-IV, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.

Згідно положень частини 1 статті 10 вказаного Закону 963-IV, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов`язкові для виконання приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

У висновках акту перевірки ГУ Держгеокадастру у Харківській області дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року №513-ДК/557/АП/09/01/-20 зазначено, що в порушення ст. ст. 125, 126 ЗК України та ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" земельна ділянка кадастровий номер 6320256000:01:000:0459 використовується ТОВ "Агросет" без відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо надання її у власність чи користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо цієї земельної ділянки, відповідальність за вказане порушення передбачена 53-1 КУпАП.

На підставі вказаних висновків постановою ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 17.1.2020 року № 513-ДК/0218По/08/01/-20 накладено на посадову особу підприємства штраф 340,00 грн., передбачений 53-1 КУпАП, за самовільне зайняття земельної ділянки.

В оскаржувану в цій справі приписі №513-ДК/0298Пр/03/01-20 від 17.12.2020 року відповідач зазначив, що на усунення виявлених порушень позивачу слід припинити самовільне використання земельної ділянки та привести її у придатний для використання стан.

Зміст вказаних документів свідчить, що в результаті здійснення обстеження та перевірки вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки кадастровий номер 6320256000:01:000:0459, Головне управління Держгеокадастру дійшло висновку, що земельна ділянка використовується ТОВ "Агросет" без документів, які підтверджують право власності/користування або оренди такої земельної ділянки. Тобто, за висновками відповідача, підприємство самовільно зайняло земельну ділянку.

Суд не погоджується з такими висновками відповідача, з огляду на наступне.

За змістом статті 1 Закону № 963-IV, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки (стаття 212 ЗКУкраїни).

Самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу (ст. 53-1 КУпАП).

На спростування самовільного зайняття вказаної земельної ділянки в позовній заяві позивач зазначив, що 23 червня 2017 року звертався до Головного управління Держгеокадастру щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 11,8793 га. (смт Донець, вул. Журавлинна, 3, Харківська область). Проте, листом Головного управління від 08.08.2017 року було відмовлено. Копії вказаних документів надано позивачем до суду.

Також, 21.03.2019 року позивач звертався до Донецької селищної ради щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

За результатами розгляду заяви рішенням Донецької селищної ради LXVІІ сесії VII скликання від 11.04.2019 року №1808-VII (зі змінами, внесеними рішенням Донецької селищної ради VІ сесії VII-І скликання від 23.07.2020 року №364-VII-І) надано ТОВ "Агросет" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення для обслуговування нежитлового об`єкту "Журавлі", розташованої по вул. Журавлинній, 3 в смт. Донець Балаклійського району Харківської області (під господарськими будівлями та дворами), з метою подальшого отримання її в оренду.

В позовній заяві позивач зазначив, що запитів щодо отримання правовстановлюючих документів на користування ТОВ "Агросет" згаданої земельної ділянки, до проведення обстеження та перевірки дотримання вимог земельного законодавства, підприємство не отримувало, та відповідно було позбавлено можливості надати такі документи до перевірки. Відповідачем жодними доказами цього не спростовано, не надано до суду запитів щодо витребування цих документів або відмови позивача їх надати до проведення перевірки щодо використання земельної ділянки.

Таким чином, починаючи з 2017 року та на момент винесення спірного припису (грудень 2020 року) тривала процедура оформлення документів та отримання ТОВ "Агросет" зазначеної земельної ділянки у користування на законних підставах згідно договору оренди, що підтверджено згаданими вище документами, копії яких надано до суду.

Після винесення спірного припису, рішенням Донецької селищної ради ІІІ сесії VIII скликання від 24.12.2020 року №107-VIII (п.1-4) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (для обслуговування об`єкту МТК "Журавлі") площею 11,8793 га, розташованої по АДРЕСА_1 , передано ТОВ "Агросет" в оренду земельну ділянку кадастровий номер 6320256000:01:000:0459 (вул. Журавлинна, 3 смт. Донець, Балаклійський район, Харківська область) для ведення сільськогосподарського виробництва терміном на 49 років. Встановлено орендну плату та доручено Донецькому селищному голові укласти договір оренди земельної ділянки.

Так, між Донецькою селищною радою Балаклійського району Харківської області (Орендодавець) та ТОВ "Агросет" (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 897 від 16.03.2021 року, за умовами якого Орендодавець на підставі рішення Донецької селищної ради від 24.12.2020 року №107-VIII, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 6320256000:01:000:0459 (вул. Журавлинна, 3 смт. Донець, Балаклійський район, Харківська область). Договір укладено строком на 49 років.

Вказаний договір є чинним, не розірваний сторонами та не визнаний недійсним.

Суд звертає увагу, що на вказаній земельній ділянці розташовані будівлі та споруди, що належать на праві власності ТОВ "Агросет" за договором купівлі - продажу нерухомого майна, укладеним 18.06.2007 року з ЗАТ "Щебелинське", який визнано дійсним рішенням Господарського суду Харківської області від 03.10.2007 року по справі №38/351-07. Балаклійським БТІ прийнято рішення про реєстрацію права власності за ТОВ "Агросет" на нежитловий об`єкт - МТК "Журавлі" (Харківська область, Балаклійський район, смт Червоний Донець, вул. Журавлина, буд. 3).

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно положень ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно положень п.1 ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.

Відповідно до ч.1, 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав. Відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню.

Державним реєстратором Зміївської міської ради 16.04.2021 року внесено запис №41645114 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права оренди земельної ділянки площею 11,8793 га. за ТОВ "Агросет", набутого згідно договору оренди земельної ділянки № 897 від 16.03.2021 року, що підтверджено Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №253972101 від 22.04.2021 року.

У постанові від 19 червня 2019 року по справі № 910/4055/18 Верховний Суд відмітив, що при вирішенні питання про наявність ознак самовільного зайняття земельної ділянки необхідно враховувати, що саме по собі користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. У вирішенні таких спорів необхідним є встановлення наявності у особи, в силу закону, права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування. Отже, самовільне зайняття земельної ділянки є відмінним від користування земельною ділянкою за відсутності належним чином оформлених документів на неї.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оскільки визначена в оскаржуваному приписі земельна ділянка площею 11,8793 га. кадастровий номер 6320256000:01:000:0459, розташована за адресою: вул. Журавлинна, 3 смт. Донець, Балаклійський район, Харківська область, із земель сільськогосподарського призначення, використовуються ТОВ "Агросет" за наявності рішення органу місцевого самоврядування щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в оренду, за наявності вчиненого правочину - договору оренди земельної ділянки, укладеного ТОВ "Агросет" з Донецькою селищною радою щодо цієї земельної ділянки, а також з проведенням державним реєстратором державної реєстрації права оренди вказаною земельною ділянкою, висновки Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, що земельна ділянка використовується ТОВ "Агросет" без документів, які підтверджують право власності/користування або оренди такої земельної ділянки, в порушення ст. 125, 126 ЗК України підприємство самовільно зайняло земельну ділянку, не відповідають дійсності та є спростованими матеріалами справи.

Щодо направлення позивачу запитів на отримання інформації, до початку проведення перевірки, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Положеннями частини 1 статті 10 Закону 963-IV визначено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що контроль за використанням та охороною земель є прямим обов`язком інспекторів. Законодавством визначено перелік конкретних дій та заходів, на вчинення яких уповноважено державних інспекторів.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 27.02.2020 року по справі №818/1512/17.

В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 20 листопада 2020 року №513-ДК/557/АП/09/01/-20 Головним управлінням зазначено, що земельна ділянка кадастровий номер 6320256000:01:000:0459 використовується ТОВ "Агросет" без відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо надання її у власність чи користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо цієї земельної ділянки, чим порушено ст. 125, 126 ЗК України.

Суд звертає увагу, що графа акту перевірки "підписи осіб, що були присутні при перевірці" не заповнена, підпису та даних осіб, присутніх при перевірці, не містить.

Крім того, в акті обстеження земельної ділянки від 20.11.2020 року за № 513-ДК/474/АО/10/01/-20 відповідач також зазначив, що документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди згаданої вище земельної ділянки - на момент обстеження не надано. Графи акту обстеження "копію акту отримав" та "копію акту надіслано поштою" також не заповнені.

Натомість, в позовній заяві представник позивача зазначив, що жодних офіційних запитів щодо надання документів. які засвідчують право користування ТОВ "Агросет" земельною ділянкою кадастровий номер 6320256000:01:000:0459, на адресу підприємства не надходило.

В свою чергу, доказів щодо направлення таких запитів та звернень позивачу, а також відмови позивача в наданні такої інформації, відповідачем до суду не надано, як і не надано доказів повідомлення посадових осіб ТОВ "Агросет" про проведення перевірки, доказів надсилання / отримання представником підприємства актів обстеження та актів перевірки, пояснень з цього приводу відзив на позов також не містить.

За таких підстав, роблячи висновок, що в порушення ст. ст. 125, 126 ЗК України та ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" земельна ділянка, яка була предметом перевірки, використовується ТОВ "Агросет" без відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо надання її у власність чи користування (оренду) та за відсутності вчиненого правочину щодо цієї земельної ділянки, відповідач як ініціатор проведення перевірки, не вчинив всіх передбачених законодавством дій, спрямованих на отримання до перевірки документів, які б підтверджували зайняття та використання підприємством земельної ділянки на законних підставах.

За таких підстав, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування припису Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі управління з контролю за використанням та охороною земель №513-ДК/0298Пр/03/01-20 від 17 грудня 2020 року про усунення виявлених порушень.

З приводу позовних вимог в частині визнання незаконними дій відповідача щодо проведення перевірки на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №513-ДК від 04.11.2020 року, за результатами якої 20.11.2020 року складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №513-ДК/557/АП/09/01/-20, суд зазначає наступне.

За приписами ч.1 ст. 10 Закону 963-IV, державні інспектори Держгеокадастру мають право складати акти перевірок у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель.

В Додатку 13 до наказу Держгеокадастру від 07.02.2020 № 39 “Про бланки Держгеокадастру” міститься бланк Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області наділено повноваженнями проводити перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складати за результатами таких перевірок акти за встановленою формою, що і було зроблено відповідачем шляхом здійсненні перевірки та складанням за результатами акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №513-ДК/557/АП/09/01/-20 від 20.11.2020 року.

Отже, протиправних дій при здійсненні перевірки та складанням за результатами акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №513-ДК/557/АП/09/01/-20 від 20.11.2020 року відповідач не вчинив, будь - яких пояснень з приводу того, в чому полягає незаконність дій Головного управління, позовна заява не містить. Крім того, суд зазначає, що перевірка проведена на підставі наказу Головного управління Держгеокадстру у Харківській області № 513-ДК від 04.11.2020 року, який позивач не оскаржує.

Отже в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ТОВ "Агросет".

Суд звертає увагу, що згідно ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 295, п.15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" (код ЄДРПОУ 34329080, адреса: вул. Центральна, буд. 57, с. Шебелинка, Балаклійський район, Харківська область, 64251) до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822, адреса: вул. Космічна, буд. 21, 2 під., 8,9 пов., м. Харків, 61145) про визнання дій протиправними та скасування припису – задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в особі управління з контролю за використанням та охороною земель №513-ДК/0298Пр/03/01-20 від 17 грудня 2020 року про усунення виявлених порушень.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросет" (код ЄДРПОУ 34329080) судові витрати в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення в повному обсязі складено 06 вересня 2021 року.

Суддя О.В.Шевченко