
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
06 вересня 2021 р. № 520/8473/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без руху у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1215 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача військової частини А1215 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 середнього заробітку за період з 30.08.2019 року по 29.04.2021 року;
- зобов`язати відповідача військову частину А1216 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за період з 30.08.2019 року по 29.04.2021 року.
Ухвалою суду від 24.05.2021 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито в зазначеній справі спрощене провадження в порядку ст. 262 КАС України.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, заявлено клопотання про зобов`язання відповідача сплатити судовий збір за позовні вимоги про стягнення середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні, які не стосуються соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій та на які не поширюються пільги зі сплати судового збору, згідно приписів п.1 ч.1 ст.5 та п.13 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" та залишити позовну заяву без руху через не сплату судового збору.
Суд, дослідивши поданий до суду відзив на позов та заявлене в ньому клопотання, зазначає наступне.
Згідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 року № 1082-IX установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2021 року - 2270 грн.
Зі змісту адміністративного позову та позовних вимог вбачається, що позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру, а отже ставка судового збору за звернення до суду з даним позовом становить 908,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду із позовом щодо надання оцінки правомірності бездіяльність відповідача військової частини А1215 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 середнього заробітку за період з 30.08.2019 року по 29.04.2021 року.
При цьому, у позовній заяві позивачем також вказано, що згідно п.п. 1, 13 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" та рішення верховного Суду від 27.06.2018 року у справі №572/2088/17 звільнений від сплати судового збору.
До матеріалів позовної заяви позивачем долучено копію посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 12.12.2018 року, відповідно до якого останній має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Суд також зазначає, що відповідно до положень ст.131 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із ст.1, 2 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом, і включається до складу судових витрат. Платниками цього платежу є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
У контексті вищенаведених законодавчих норм Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 28 листопада 2013 року № 12-рп/2013 зазначив, що “гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя, від 14 травня 1981 року № (81) 7: “У тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати” (підпункт 12 пункту D).
Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України.
Так, за висновками Європейського суду з прав людини, загалом прийнятним вважається встановлення в національному законодавстві процесуальних обмежень та вимог з метою належного здійснення правосуддя; проте вони не повинні підривати саму суть права на доступ до суду (рішення Європейського суду з прав людини від 16 грудня 1992 року у справі “Хаджіанастасіу проти Греції”, пункти 32-37).
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року справа “Креуз проти Польщі” “право на суд” не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя (“KREUZ v. POLAND” № 28249/95).
Суд зазначає, що приписами ст. 5 Закону України “Про судовий збір” передбачено пільги щодо сплати судового збору. Зокрема, відповідно до п. 13 ч.1. ст. 5 Закону України “Про судовий збір” визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, Герої України – у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Статус, права, пільги учасників бойових дій встановлені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Згідно із положеннями ч.2 ст.22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Суд зазначає, що аналіз п.13 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір” в сукупності з ч.2 ст. 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій закріплених законодавством саме через набуття такого статусу.
Таким чином, сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.
Суд зазначає, що перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими ОСОБА_1 звернувся у цій справі.
Відтак, хоча вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушені права нерозривно пов`язані саме зі статусом учасника бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які в свою чергу встановлені Конституцією України та іншими законами.
Зазначена позиція суду відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постановах від 09.10.2019 року по справі № 9901/311/19, від 20.01.2021 року по справі № 9901/258/20 та ухвалі від 02.02.2021 року по справі № 9901/83/20.
Відтак, зазначена підстава, вказана позивачем для звільнення його від сплати судового збору за звернення до суду із позовною заявою є необґрунтованою та такою, що не підлягає врахуванню.
Згідно із положеннями ч.1 та ч.2 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч.13 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Отже, під час розгляду справи судом встановлено, що дана позовна заява позивачем подана без додержання приписів ст. 160, 161 КАС України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку позивачем подано до суду позовну заяву не у відповідності до вимог КАС України.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про необхідність надання позивачу терміну для усунення недоліків позовної заяви.
Таким чином, позивачу для усунення порушень вимог ст. 160, 161 КАС України, необхідно надати до суду оригінал документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, за наступними реквізитами: ГУК Харків обл/мХар Основ"ян/22030101, код 37874947, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача: 899998, рахунок UA678999980313141206084020661, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім`я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд".
Суд зазначає, що згідно з пунктом 7 частини 1 статті 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом
Таким чином, враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для відкладення судового засідання.
Керуючись ст.ст. 160, 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Надати позивачу - ОСОБА_1 час п`ять днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн.
Повідомити позивача про необхідність виправлення зазначених недоліків адміністративного позовну.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали адміністративний позов буде залишено без розгляду на підставі п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Мельников Р.В.