Рішення № 99415477, 07.09.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2021
Номер справи
500/4035/21
Номер документу
99415477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4035/21

07 вересня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тербудсервіс" про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тербудсервіс", у якій позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 26206,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскільки відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував самостійно узгоджені суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та податку на прибуток підприємств то у нього, станом на 22.06.2021, виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 26206,00 грн, з огляду на що податковий орган просить стягнути її в судовому порядку.

Ухвалою суду від 19.07.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін, призначено у справі судове засідання.

Судове засідання, призначене на 12.08.2021, не відбулось з підстав перебування головуючої судді в основній щорічній відпустці, про що складено відповідну довідку (арк. справи 37).

У встановлений судом строк відповідач не надав суду відзиву на позов, в судове засідання не прибув, про причини не прибуття суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце проведення судового засідання.

07.09.2021, через відділ документального забезпечення суду, надійшло клопотання представника позивача в якому просить, розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, суд, керуючись частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (далі - КАС) не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та розглянув дану справу в порядку письмового провадження відповідно до частини третьої статті 194 КАС України.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи слідує, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Тербудсервіс» (далі – ТОВ «Тербудсервіс») – зареєстроване як юридична особа 30.03.2017 з основним видом економічної діяльності « 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування (основний)», перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Тернопільській області, як платник податків та платник єдиного соціального внеску, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (арк. справи 8-10).

Судом встановлено, а відповідачем не спростовано, що останній, станом на 22.06.2021, несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 26206,00 грн.

Заявлена в позовних вимогах сума податкового боргу ТОВ «Тербудсервіс» підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема: довідкою про наявність податкового боргу від 23.06.2021 (арк. справи 11), розрахунками сум позовних вимог з податкового боргу (арк. справи 12, 13), уточнюючим розрахунком податкових зобов`язань з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за січень 2020 року (арк. справи 17), декларацією з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за грудень 2020 року (арк. справи 19-20), декларацією з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за січень 2021 року (арк. справи 21-22), податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (арк справи 23-25), світлокопією інтегрованої картки платника податку ТОВ «Тербудсервіс» з платежу «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» за період з 31.12.2020 по 31.05.2021 (арк. справи 26-27), світлокопією інтегрованої картки платника податку ТОВ «Тербудсервіс» з платежу «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» за період з 31.12.2020 по 31.05.2021 (арк. справи 26-27), світлокопією інтегрованої картки платника податку ТОВ «Тербудсервіс» з платежу «податок на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства» за період з 31.12.2020 по 31.05.2021 (арк. справи 28).

Судом встановлено, що ТОВ «Тербудсервіс» був платником податку на додану вартість та подав до контролюючого органу податкову звітність з податку на додану вартість, а саме:

- уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за січень 2020 року в якому самостійно задекларовано суму податкового зобов`язання – 20489,00 грн (основний платіж), а також штрафну санкцію в розмірі 615,00 грн;

- декларацію з податку з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за грудень 2020 року в якій самостійно задекларував суму податкового зобов`язання – 1813,00 грн;

- декларацію з податку з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за січень 2021 року в якій самостійно задекларував суму податкового зобов`язання – 612,00 грн.

Також, ТОВ «Тербудсервіс» подано 23.02.2021 звітну податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2020-тий рік, у якій задекларовано зобов`язань з податку на прибуток на суму 19828, 00 грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.

Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пункту16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України до обов`язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Статтею 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк. вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Статтею 36 Податкового кодексу України визначено обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2).

Статтею 49 Податкового кодексу України визначено порядок та строки подання платниками податків податкових декларацій до контролюючих органів.

В пункті 49.1 статті 49 Податкового кодексу України зазначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (пункт 49.2 статті 49 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, «грошове зобов`язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Правовими положенням підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України.

Відповідно до приписів статті 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Таким чином, шляхом подання податкових декларацій платника податку на додану вартість за 2020 рік (в тому числі уточнюючого розрахунку), відповідач самостійно визначив та узгодив податкове зобов`язання податку на додану вартість на загальну суму 23529,00 гривень.

Водночас, з інтегрованої картки платника податку відповідача з платежу «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» за період з 31.12.2020 по 31.05.2021 слідує, що у відповідача була наявна переплата та відбувалась часткова сплата задекларованого зобов`язання відповідачем, з огляду на що, податковим органом заявлено до стягнення податковий борг з податку на додану вартість у сумі, що становить 6378,00 грн.

Також, згідно з п.п.133.1.1 пункту 133.1 статті 133 Податкового кодексу України платниками податку на прибуток підприємств - резидентами є суб`єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

Порядок обчислення та сплати податку на прибуток підприємств визначений статтею 137 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пункту 137.1. статті 137 Податкового кодексу України податок податку на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.

Об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу (пп. 134.1.1. пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що податковий борг відповідача у розмірі 19828,00 грн виник внаслідок несплати ним сум податкового зобов`язання самостійно визначеного у поданій 23.02.2021 податковій декларації з податку на прибуток підприємства за звітний 2020 рік №9372523415 (арк. справи 23-25).

У відповідності до приписів пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання набуває статусу податкового боргу.

Пунктами 59.1 та 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як підтверджується матеріалами справи, у зв`язку з несплатою податкового боргу згідно статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу надсилалась податкова вимога форми «Ю» від 17.03.2020 №9898-54 (арк. справи 16), з часу виставлення якої податковий борг платника не переривався, а отже, відповідно до статті 60 Податкового кодексу України зазначена податкова вимога не відкликалася.

На час розгляду справи судом, доказів погашення податкового боргу в сумі 26206,00 грн відповідач не надав, а суд не здобув.

Пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 95.3, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином за відсутності понесених судових витрат у даній справі, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з відповідача на користь суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тербудсервіс" про стягнення податкового боргу, - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з рахунків у банках Товариства з обмеженою відповідальністю "Тербудсервіс", що обслуговують такого платника та за рахунок готівки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Тербудсервіс" кошти у розмірі податкового боргу в сумі 26206 (двадцять шість тисяч двісті шість) гривень 00 коп., в тому числі по платежах:

- податок на додану вартість в розмірі 6378 (шість тисяч триста сімдесят вісім) гривень 00 коп. на р/р UA198999980313090029000019751, код одержувача 37977726, МФО 899998, код бюджетної класифікації 30 14010100;

- податок на прибуток приватних підприємств в розмірі 19828 (дев`ятнадцять тисяч вісімсот двадцять вісім) гривень 00 коп. на р/р UA758999980333189318000019751, код одержувача 37977599, МФО 899998, код бюджетної класифікації 85 11021000.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07 вересня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 44143637);

відповідач: - Товариство з обмеженою відповідальністю "Тербудсервіс" (місцезнаходження: вул. Оболоня, 49 оф. 62, м. Тернопіль, 46008, код ЄДРПОУ: 41246367).

Головуючий суддя Мірінович У.А.