
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2021 року Справа №480/3962/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 58-ої окремої мотопіхотної бригади ім. Гетьмана Івана Виговського (Військова частина А1376) Міністерства оборони України та Військової частини А4427 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до 58-ої окремої мотопіхотної бригади ім. Гетьмана Івана Виговського (Військова частина А1376) Міністерства оборони України, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність 58-ї окремої мотопіхотної бригади ім. Гетьмана Івана Виговського (в/ч А1376 пп В0425) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за час проходження служби за період з 07.11.2017 по 28.02.2018 включно, виходячи з грошового забезпечення станом на день прийняття наказу про виключення його зі списків особового складу;
- зобов`язати 58-му окрему мотопіхотну бригаду ім. гетьмана Івана Виговського (в/ч А1376 пп В0425) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби з 07.11.2017 по 28.02.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 07.11.2017 по 07.05.2020 він проходив військову службу у Військовій частині А4427, яка знаходиться на фінансовому забезпеченні військової частини А1376. У період з 07.11.2017 по 28.02.2018 нарахування грошового забезпечення відповідачем не здійснювалося.
На звернення позивача до відповідача, щодо виплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2017 по 28.02.2018, командир Військової частини А1376 повідомив позивача, що вказана індексація не нараховувалась та не виплачувалась у зв`язку з відсутністю наявного фінансового ресурсу.
Позивач вважає таку відмову протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 13.05.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач (ВЧ А1376) надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що, звертаючись до суду із позовом, позивач визначив відповідача, який, на його думку, допустив порушення його прав зокрема, військову частину А1376 (ЄДРПОУ 26614840), та визначив період, з 07.11.2017 по 28.02.2018, за який, на переконання позивача, має бути нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення.
При цьому з тексту позовної заяви, і з документів доданих до позову, можна встановити, що позивач проходив службу не у Військовій частині А1376, до якої представник позивача пред`явив позов, а у військовій частині А4427.
Отже, позивач не навів жодних доказів, які б підтверджували порушення його прав з боку відповідача, а тому в даній справі військова частина А1376 є неналежним відповідачем.
Відповідач зазначив, що військова частина А1376 ніяким чином не порушувала права позивача, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 12.07.2021 військову частину А4427 залучено до участі у справі в якості співвідповідача та встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач (ВЧ А4427) позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що індексація грошового забезпечення не може вважатися складовою грошового забезпечення в розумінні ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", оскільки не є постійною та сталою величиною.
Крім того, з огляду на положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. При цьому механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у поточному році за минулі періоди не передбачено.
Враховуючи, що в межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у квітні 2016-2018 року у Міністерства оборони України не було, позивачу правомірно не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення. Вважає, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства і в межах наданих повноважень. Просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що відповідно до довідки військової частини А4427 від 31.07.2021 №2795, позивач дійсно проходив службу у військовій частині А4427 та за період з 07.11.2017 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась.
Також у вказаній довідці зазначено, що військова частина А4427 з 01.01.2016 по теперішній час перебуває на фінансовому забезпеченні військової частини А1376.
15.03.2021 позивач звернувся до командира військової частини А4427 з вимогою нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період служби у військовій частині А4427.
На вказану вимогу позивач отримав лист №460 від 05.09.2021, за підписом командира військової частини А1376, у якому зазначалось, що можливість виплатити індексацію грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у період січень 2015 року – лютий 2018 року у Міністерстві оборони не було.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до абзацу 2 ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
В силу ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Так, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами 1 та 5 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу положень ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції від 28.12.2014 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Згодом Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року N 911-VIII у частині першій статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 15, ст. 111) цифри "101" замінено цифрами "103".
Приписами ч. 2 ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно ч. 6 ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції від 28.12.2014) проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII у Законі України "Про індексацію грошових доходів населення" у статті 5, зокрема у частині шостій слова "бюджету Пенсійного фонду України" та "інших" виключено.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 (в редакції від 29.01.2014) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 р. № 77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078 і від 9 грудня 2015 р. № 1013" в абзаці другому пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, цифри "101" замінено цифрами "103".
Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Твердження відповідача, що відповідно до положень Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік, суд вважає необґрунтованими, оскільки частина шоста статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", на яку посилається відповідач, не обмежує проведення передбачених чинним законодавством України виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.
Дана позиція суду узгоджується з постановою Верховного суду від 19 червня 2019 року по справі № 825/1987/17 (адміністративне провадження № К/9901/50622/18).
На підставі досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2017 по 28.02.2018 та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний період є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, а також те, що позивач був звільнений з військової служби з Військової частини А4427, суд відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині зобов`язання Військової частини А4427 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2017 по 28.02.2018.
Щодо позовних вимог позивача до Військової частини А1376, то суд зазначає, що вони не підлягають задоволенню, оскільки позивач проходив службу та був звільнений саме з Військової частини А4427, а відновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах відбувається шляхом задоволення вимог до Військової частини А4427.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки судовий збір не сплачувався позивачем, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до 58-ої окремої мотопіхотної бригади ім. Гетьмана Івана Виговського (Військова частина А1376) Міністерства оборони України та Військової частини А4427 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А4427 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2017 по 28.02.2018.
Зобов`язати Військову частину А4427 (вул.Некрасова, 50, смт.Вороніж, Шосткинський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 00046692) нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 07.11.2017 по 28.02.2018.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько