
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 вересня 2021 року м. Рівне №460/11049/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Янчук Володимир Володимирович,
відповідача: представник Нестерчук Олена Ігорівна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі – відповідач, ГУ ДПС), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») від 18 березня 2021 року № 149247-2407-1717.
За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що в грудні 2020 року ним був укладений договір оренди земельної ділянки з Дубенською міською радою. В квітні 2020 року позивач отримав спірне податкове повідомлення-рішення, яким податковий орган визначив йому грошове зобов`язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за 2021 рік в сумі 101019,69грн. Разом з тим, позивач не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає його протиправним, оскільки в травні 2020 року він відчужив об`єкт нерухомого майна, який знаходився на орендованій ним земельній ділянці, у зв`язку з чим право оренди земельної ділянки та, відповідно, обов`язок щодо внесення орендної плати перейшли до нового власника нерухомого майна. Також позивач повідомив про те, що він звертався до відповідача із заявою, у якій повідомляв про наведені вище обставини та просив скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення, однак у зв`язку з отриманням вказаної заяви відповідач жодних дій не вчинив. За наведених обставин, позивач просить задовольнити позов повністю.
Ухвалою суду від 10 серпня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 460/11049/21. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження та судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 06 вересня 2021 року. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем був поданий відзивів на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що в січні 2021 року контролюючим органом від Дубенської міської ради отриманий лист з переліком орендарів, з якими укладені договори оренди землі, до якого серед інших включений позивач. У вказаному Переліку було зазначено, що згідно з умовами Договору оренди землі та нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, розмір орендної плати, що підлягає сплати позивачем, становить 101019,69грн. Таким чином, у відповідності до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України відповідачем прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення про визначення позивачу податкового зобов`язання з орендної плати фізичних осіб за 2021 рік в сумі 101019,69грн. Відповідач звертає увагу на те, що укладений між Дубенською міською радою та позивачем договір оренди земельної ділянки, за яку спірним податковим повідомленням-рішенням останньому визначене податкове зобов`язання, є чинним, а в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься запис про реєстрацію за позивачем права оренди відповідної земельної ділянки. З огляду на вказане, відповідач стверджує, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому просить відмовити в задоволені позову повністю.
Позивач правом на подання до суду відповіді на відзив не скористався.
Представник позивача в судовому засіданні, з підстав наведених у позові, заявлені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позов, та просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В судовому засіданні 06 вересня 2021 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши думку представника позивача та представника відповідача, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
24 грудня 2020 року ОСОБА_1 (учасник № 2) визнаний переможцем земельних торгів (аукціон № 30093), організатором яких була Дубенська міська рада, по об`єкту торгів: ЛОТ № 4 (№ 60619) Передача в оренду строком на 5 років на конкурентних засадах (аукціон) земельної ділянки кад. № 5610300000:02:001:2651 площею 724 м. кв. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказані обставини підтверджуються доданими до позовної заяви копіями Протоколу земельних торгів (аукціон № 30093, лот № 60619) від 24 грудня 2020 року та Акта відслідковування процедури проведення земельних торгів від 24 грудня 2020 року.
Того ж дня, на підставі вказаного вище Протоколу проведення земельних торгів між Дубенською міською радою як Орендодавцем та ОСОБА_1 як Орендарем укладений Договір оренди землі (далі - Договір), згідно з пунктами 1-5, 8 та 9 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_1 .
В оренду передається земельна ділянка площею 0,0724 га, яка відноситься до земель житлової та громадської забудови (склад угідь – землі під малоповерховою забудовою), на підставі протоколу проведення земельних торгів (аукціон) від 24 грудня 2020 року.
На земельній ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна.
В оренду передається тільки земельна ділянка. Кадастровий номер 5610300000:02:001:2651.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 297467грн і підлягає щорічній індексації.
Договір укладено строком на 5 (п`ять) років.
Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і становить 33,959966 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, в розмірі 101019,69 грн/рік, яка щорічно уточняється Орендарем.
Відповідно до умов пункту 10 Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнта індексації, визначеного Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлений за результатами земельних торгів. Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.
Також пунктом 11 Договору встановлено, зокрема, що орендна плата вноситься на рахунок місцевого бюджету на р/р UA748999980334179815000017003 в Дубенському УДКСУ Рівненської області, МФО 899998, код платежу 18010900, в строки, визначені чинним законодавством.
Орендна плата за земельні ділянки комунальної власності, набуті в оренду за результатами земельних торгів, вноситься у такі строки:
- за перший рік - не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди,
- починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України.
Крім того, у пункті 14 Договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Після укладення Договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно був внесений запис від 29 грудня 2020 року № 39992294 про реєстрацію за ОСОБА_1 права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:2651, що стверджується витягом від 30 грудня 2020 року № 239372205.
Листом від 27 січня 2021 року № 451/05-02-26/21 Дубенська міська рада на адресу відповідача перелік орендарів, з якими укладено договори оренди та додаткові угоди, до якого був включений ОСОБА_1 . Відповідно до такого переліку, розмір орендної плати у 2021 році орендаря ОСОБА_1 згідно з Договором оренди землі від 24 грудня 2021 року на земельну ділянку площею 0,0724 га з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки 397467грн, розмір орендної плати 33,959966 %, становить 101019,69грн.
18 березня 2021 року ГУ ДПС винесене податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») № 149247-2407-1717 (далі – оскаржуване (спірне) податкове повідомлення-рішення), яким податковий орган визначив ОСОБА_1 податкове зобов`язання за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА З ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» за 2021 рік в сумі 101019,69грн.
Також з матеріалів справи слідує, на орендованій земельній ділянці ОСОБА_2 розпочав будівництво житлового будинку, що підтверджується копією Повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 31 березня 2021 року, реєстраційний номер РВ051210331930.
В подальшому, 06 травня 2021 року між ОСОБА_1 як Продавцем та ОСОБА_3 як Покупцем укладений Договір купівлі-продажу незавершеного будівництвом житлового будинку, посвідчений приватним нотаріусом Дубенського міського нотаріального округу Рівненської області Стадійчук О.В. та зареєстрований в реєстрі за № 380, відповідно до пункту 1 якого Продавець за цим договором продав, а Покупець купив незавершений будівництвом з відсотком готовності 64/1000 житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 . Незавершений будівництвом житловий будинок розташований на земельній ділянці розміром 0,0724 га, яка перебуває у власності територіальної громади м. Дубна в особі Дубенської міської ради, кадастровий номер земельної ділянки 5610300000:02:001:2651. Цей незавершений будівництвом житловий будинок належить Продавцю на праві власності, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, отриманою в порядку безпосереднього доступу нотаріуса до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 06 травня 2021 року, інформаційна довідка № 255485705. Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 41655692. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2344653156103.
На підставі вказаного вище Договору купівлі-продажу право власності на незавершений будівництвом житловий будинок, який знаходиться на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , перейшло до ОСОБА_3 , про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесений запис про право власності від 06 травня 2021 року № 41833269. Вказане підтверджується долученою до позову копією Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06 травня 2021 року за № 255578349.
07 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дубенської міської ради із заявою у якій просив припинити право оренди земельної ділянки площею 0,0724 га, наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, в АДРЕСА_1 , у зв`язку з відчуженням розташованого на ній нерухомого майна. Заява зареєстрована в Дубенській міській раді 07 травня 2021 року за № К-1051/АП.
24 травня 2021 року позивач скерував на адресу відповідача лист, за змістом якого повідомляв, зокрема, що з 07 травня 2021 року він не користується земельною ділянкою (кадастровий номер 5610300000:02:001:2651) за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з укладенням договору купівлі-продажу розташованого на вказаній земельній ділянці незавершеного будівництвом житлового будинку. До вказаного листа ОСОБА_1 були долучені копії, зокрема, договору оренди землі від 24 грудня 2020 року, Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06 травня 2021 року № 255578349, Договору купівлі-продажу незавершеного будівництвом житлового будинку від 06 травня 2021 року, заяви до Дубенської міської ради від 07 травня 2021 року (№ К-1051/АП).
Крім того, 24 травня 2021 року ОСОБА_1 надіслав до ГУ ДПС заяву, у якій, покликаючись на обставини щодо відчуження незавершеного будівництвом житлового будинку, що знаходиться на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 , просив, зокрема, здійснити звірку розрахунків по сплаті орендної плати по вказаній земельній ділянці, а також скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.
В ході судового розгляду учасниками справи не надані суду докази, якими підтверджуються розгляд Дубенською міською радою заяви позивача від 07 травня 2021 року, а ГУ ДПС заяв позивача від 24 травня 2021 року.
Позивач, не погоджуючись зі спірним повідомленням-рішенням та вважаючи його протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
В свою чергу, частина друга статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).
За приписами пункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), землекористувачі - це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно із підпунктами 14.1.72 і 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, земельним податком визнається обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності – обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У підпунктах 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України встановлено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Відповідно до підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України, об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
За правилами пункту 287.7 статті 287 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Згідно з пунктами 288.1 - 288.4 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
У частинах першій та другій статті 120 Земельного кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі – ЗК України) встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Аналогічним чином перехід права власності на земельну ділянку до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, унормовують положення статті 377 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України).
При цьому, пунктом «е» частини першої статті 141 ЗК України встановлено, що набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
У відповідності до частини третьої статті 7 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі – Закон № 161), до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Відповідно до статті 31 Закону №161, договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Аналіз зазначених вище норм права дає можливість визначити, хто саме є платником земельного податку, що є об`єктом оподаткування, з якого моменту виникає (набувається, переходить) обов`язок сплати цього податку, подію (явище), з якою припиняється його сплата, умови та підстави сплати цього платежу у разі вчинення правочинів із земельною ділянкою чи будівлею (її частиною), які на ній розташовані.
Як вказано вище по тексту рішення, 24 грудня 2020 року між Дубенською міською радою та ОСОБА_1 укладений договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:2651, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В подальшому належний позивачу незавершений будівництвом житловий будинок, розташований на вказаній вище земельній ділянці, був відчужений на підставі договору купівлі-продажу від 06 травня 2021 року, укладеного між ОСОБА_1 (Продавець) та ОСОБА_3 (Покупець).
07 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дубенської міської ради із заявою, що зареєстрована у Раді за вхідними номерами К-1051/АП, у якій повідомив про укладення договору купівлі-продажу незавершеного будівництвом житлового будинку, що знаходиться на орендованій ним земельній ділянці, та просив припинити його право оренди на таку ділянку.
Разом з тим, жодних дій щодо розірвання із позивачем договору оренди землі від 24 грудня 2020 року, внесення змін до такого договору в частині визначення особи орендаря, або ж укладення договору оренди відповідної земельної ділянки з ОСОБА_3 , Дубенською міською радою вчинено не було. Доказів на підтвердження протилежного учасниками справи не надано та судом в ході розгляду справи не здобуто.
При цьому, пунктом 35 Договору оренди землі від 24 грудня 2020 року чітко визначено, що перехід права оренди земельної ділянки до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Суд роз`яснює, що в розумінні положень підпунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14, підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1, пункту 269.2 статті 269, підпунктів 270.1.1, 270.1.2 пункту 270.1 статті 270, пункту 287.7 статті 287 ПК України платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов`язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права.
Якщо певна фізична чи юридична особа набула право власності на будівлю або його частину, що розташовані на орендованій земельній ділянці, то до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Таким чином, до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені. При цьому обов`язок сплати земельного податку не ставиться в залежність від факту реєстрації права власності чи користування земельною ділянкою під належними йому на праві власності нежитловими приміщеннями, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України, та виникає у фізичної особи з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року в справі № 21-775а15, від 02 грудня 2015 року в справі №21-3517а15, від 08 червня 2016 року по справі № 21-804а16, від 12 вересня 2017 року по справі № 21-3078а16, а також підтримана Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року в справі № 825/308/17, від 19 червня 2018 року в справі № 822/2696/17, від 18 квітня 2019 року в справі № 807/292/18, від 17 грудня 2019 року в справі № 804/4739/16, від 05 лютого 2021 року в справі № 826/16051/16, від 12 березня 2021 року в справі № 826/10421/16.
Отже, до нового власника об`єкта нерухомості переходить і встановлений податковим законом обов`язок зі сплати податку за земельну ділянку (орендної плати), на якій розташоване набуте ним майно.
При цьому, з аналізу змісту норм частини третьої статті 7 Закону № 161 та частини першої статті 377 ЦК України слідує, що при виникненні у іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, право попереднього власника або користувача земельної ділянки припиняється автоматично, в силу закону, без «оформлення» припинення такого права будь-якими актами та документами. Вказані норми є імперативними і відступ від них на підставі договору не допускається. Договір оренди при цьому не припиняється в цілому, оскільки має місце заміна сторони у зобов`язанні. Тобто, у всіх випадках переходу права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право на земельну ділянку виникає у набувача одночасно із виникненням права на зведені на ній об`єкти.
Отже, в силу наведених вище законодавчих норм договір оренди землі від 24 грудня 2020 року, в зв`язку з набуттям ОСОБА_3 права власності на нерухоме майно, розташоване на відповідній земельній ділянці, на підставі договору купівлі-продажу від 06 травня 2021 року, припинився для орендаря – ОСОБА_1 як правопопередника, однак є діючим та обов`язковим для орендаря правонаступника – ОСОБА_3 .
Таким чином, з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно за іншою особою у попереднього власника не виникає обов`язку зі сплати орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований відповідний об`єкт нерухомості, який відчужено.
Зважаючи на цю обставину, суд вважає, що з 07 травня 2021 року позивач не є користувачем земельної ділянки та, відповідно, не є платником земельного податку, а відтак нарахування відповідачем податкового зобов`язання за спірним податковим повідомленням-рішенням є безпідставним.
В свою чергу, покликання відповідача на те, що договір оренди земельної ділянки, на якій розташований відчужений об`єкт нерухомості, є дійсним, як на підставу для продовження обов`язку позивача по сплаті орендної плати за таку ділянку, суд вважає необґрунтованим, оскільки таке суперечить наведеним вище висновкам суду та правовим позиціям Верховного Суду, а також такі обставини не звільняють нового власника від обов`язку внесення орендної плати за земельну ділянку, на якій розташоване набуте ним майно.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність прийнятого ним рішення.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли повне підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною першою статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи
Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір в сумі 1010,20грн, що підтверджується наявним в матеріалах справи оригіналом квитанції від 22 липня 2021 року № 9.
Відтак, судові витрати позивача в частині сплаченого судового збору в зазначеній вище сумі підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, вул. Відінська, 12, м. Рівне, Рівненська область, код ВП ЄДРПОУ 44070166) задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області форми "Ф" № 149247-2407-1717 від 18.03.2021.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, вул. Відінська, 12, м. Рівне, Рівненська область, код ВП ЄДРПОУ 44070166) судові витрати по сплаті судового збору на суму 1010 (одну тисячу десять) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 07 вересня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля