
Справа № 420/15123/21
У Х В А Л А
06 вересня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул. Канатна, 83)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
25 серпня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:
прийняти позовну заяву та розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження;
прийняти заяву про поновлення пропущеного строку на звернення до суду;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 з 05.03.2019 року в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №11/1759 від 08 вересня 2020 року, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення №11/1759 від 08 вересня 2020 року, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року;
стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача сплачений ним судових збір у розмірі 908 грн.00 коп.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Ухвалою суду від 30 серпня 2021 року адміністративний позов було залишено без руху на підставі ч. 1 ст. 123 КАС України. Позивачу роз`яснено, що для усунення недоліків позовної заяви він має надати заяву про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та доказами поважності причин його пропуску.
Для усунення вказаних недоліків позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
01 вересня 2021 року представником позивача через канцелярію суду подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Заява обґрунтована тим, що позивач не зміг своєчасно реалізувати своє право з огляду на те, що відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом, з 12 березня 2020 року на всій території України діє карантин.
Позивач посилався на те, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), суд за заявою учасників справи поновлює процесуальні строки, встановлені нормами КАС України.
Окрім того, в обґрунтування пропущеного строку звернення до суду, позивач посилався на практику застосування Верховним Судом положень ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, згідно якої у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Вирішуючи клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності з ч.ч. 2, 3 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що предметом позову є перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/1759 від 08 вересня 2020 року, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року, а підставою цього позову стала відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/1759 від 08 вересня 2020 року, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року.
Вказана відмова викладена у листі відповідача від 08 липня 2021 року.
Разом із тим, з моменту отримання позивачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/1759 від 08 вересня 2020 року, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України, до звернення до суду, яке відбулось 25 серпня 2021 року, шестимісячний строк звернення до суду пропущений.
Що стосується вказаних позивачем причин пропуску строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Щодо посилання на обмеження, пов`язані із дією карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19).
Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19”, з подальшими змінами, установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин. Термін дії карантину неодноразово продовжувався.
17 липня 2020 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 18.06.2020 № 731-IX.
Відповідно до п. 3 вказаного Закону, пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України викладено в такій редакції: “ 3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.”.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що саме лише констатування дії карантину не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Водночас, враховуючи, що карантин щодо запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 запроваджений з 12 березня 2020 року та триває на день звернення позивача до суду, а також відмову відповідача листом від 08 липня 2021 року у здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №11/1759 від 08 вересня 2020 року, наданою Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року, з метою дотримання права позивача на доступ до суду, суд вважає можливим визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду.
Окрім того, суд приймає посилання позивача на приписи ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, згідно якої перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв`язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, у строк, наданий судом, недоліки адміністративного позову позивачем усунуто.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161,171 КАС України.
Разом із тим, відповідно до ч. 4 ст. 123 КАС України, суд вправі повернутись до вирішення питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду й після відкриття провадження у справі, якщо дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Одеському окружному адміністративному суду.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені ст. 170 КАС України, відсутні.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 3 ст. 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Так, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до ст. 12 КАС України, критеріїв, визначених ч. 3 ст. 257 КАС України, суд вважає, що характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників справи не вимагають проведення підготовчого провадження, з огляду на що справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач разом із позовною заявою клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
При цьому, статтею 50 КАС України визначені наслідки незалучення у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Так, якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред`явити вимоги до сторони, така сторона зобов`язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.
У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред`явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред`явленого цією третьою особою до такої сторони.
На підставі викладеного, враховуючи, що спірні правовідносини виникли щодо перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1759 від 08 вересня 2020 року, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Адміністрацію Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
У відповідності з ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч.ч. 6-9 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
З огляду на зазначене, з метою повного та всебічного з`ясування обставин у справі, суд дійшов висновку про необхідність витребування від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчених копій письмових доказів, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), а саме: протокол про призначення пенсії; Перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, здійснений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та постанови КМУ №704, постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 1, перерахунок з 01.01.2018 року; актуальну інформацію щодо нарахування та виплати пенсії у період з 05.03.2019 року по 25.08.2021 року (розмір та складові грошового забезпечення, з яких розрахований основний, відсотковий розмір пенсії); рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1759 від 08 вересня 2020 року; довідку про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1759 від 08 вересня 2020 року.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У відповідності зі ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 14, 49, 50, 72, 80, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 263, 293 КАС України,
УХВАЛИВ:
Поновити ОСОБА_1 пропущений з поважних причин строк звернення до суду із цим позовом.
Прийняти позовну заяву до розгляду.
Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Адміністрацію Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 00034039; вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601).
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, – Адміністрація Державної прикордонної служби України, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Визначити відповідачу строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Повідомити, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Запропонувати позивачу надати відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву разом із документами, що підтверджують надіслання відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи.
Запропонувати відповідачу надати протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення. Заперечення подаються до суду разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
Встановити третій особі семиденний строк з дати отримання цієї ухвали для подання пояснень до позовної заяви та семиденний строк з дати отримання відзиву на позовну заяву для подання пояснень щодо відзиву, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження та справа буде розглянута у строк не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження.
Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії письмових доказів, які знаходяться в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), а саме: протокол про призначення пенсії; Перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, здійснений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та постанови КМУ №704, постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 1, перерахунок з 01.01.2018 року; актуальну інформацію щодо нарахування та виплати пенсії у період з 05.03.2019 року по 30.08.2021 року (розмір та складові грошового забезпечення, з яких розрахований основний, відсотковий розмір пенсії); рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1759 від 08 вересня 2020 року; довідку про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1759 від 08 вересня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані докази протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Повідомити учасникам справи про можливість подання заяв по суті справи засобами електронної пошти: inbox@adm.od.court.gov.ua або o.gluhanchuk@adm.od.court.gov.ua.
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов`язки.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя О.В. Глуханчук