
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/10975/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області за участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ФО-П ОСОБА_2 , про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська,35) за участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ФО-П ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №3876621-2407-1350 від 01.06.2021 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01 червня 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення №3876621-2407-1350, яким позивачу нараховано до сплати податкове зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за період 2020 рік в сумі 68 523,89 грн. Позивач зазначає, що період нарахування орендної плати згідно Договору оренди землі №С-4715 від 24.01.2020 року розпочався 30.10.2020 року після реєстрації вказаного договору. Відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене з порушення встановлених вимог та правил податкового законодавства і підлягає скасуванню.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами у справі та залучено до участі у справі якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ФО-П ОСОБА_2 .
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2021 року у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Львівській області про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін відмовлено.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Між ОСОБА_1 (Орендар) та Львівською міською радою (Орендодавець) укладено Договір оренди землі №С-4715 від 24.01.2020 року, який зареєстровано у Книзі записів реєстрації Договорів оренди землі 24.01.2020 року. Відтак, відповідно до умов Договору він є чинним. Відповідно до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Головним управлінням ДПС у Львівській області отримано листа від 29.04.2021 року Львівської міської ради, яким надано перелік діючих договорів оренди землі станом на 01.04.2021 року на території Львівської територіальної громади, у т.ч. надано інформацію про діючий договір оренди землі №С-4715 від 24.01.2020 року (адреса земельної ділянки: АДРЕСА_3 , площею 0,2438 га). У відповідності до вимог ст. ст. 269-289 Податкового кодексу України, Головне управління ДПС у Львівській області здійснило правомірно та законно нарахування ОСОБА_1 орендної плати за 2020 рік в сумі 68523,89 грн.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ФО-П ОСОБА_2 , надав пояснення щодо позовних вимог. Зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на те, що для визначення початку перебігу та закінчення строку дії договору оренди землі має значення не момент його підписання, а момент вчинення реєстраційних дій (внесення відповідної інформації до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень) щодо права оренди, оскільки саме тоді договір набирає чинності в частині вступу його сторін у права та обов`язки.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Між ОСОБА_1 (Орендар) та Львівською міською радою (Орендодавець) укладено Договір оренди землі №С-4715 від 24.01.2020 року.
Головним управлінням ДПС у Львівській області отримано листа від 29.04.2021 року Львівської міської ради, яким надано перелік діючих договорів оренди землі станом на 01.04.2021 року на території Львівської територіальної громади, у т.ч. надано інформацію про діючий договір оренди землі №С-4715 від 24.01.2020 року (адреса земельної ділянки: АДРЕСА_3 , площею 0,2438 га).
Позивач орендну плату за 2020 рік на користь Львівської міської ради не сплатив, внаслідок чого Головне управління ДПС у Львівській області 01.06.2020 року прийняло податкове повідомлення-рішення №3876621-2407-1350 на підставі якого визначило позивачу податкове зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік у сумі 68 523,89 грн.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду про його скасування.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
За правилами статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі Закон № 161-XIV) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 161-XIV відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 Закону № 161-XIV встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 1.1 ст.1 Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України) цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За визначенням підпункту 14.1.147 пункту 14.1 ст.14 ПК України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
За змістом підпункту14.1.73 пункту 14.1статті 14 цього Кодексу землекористувачі - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, ПК України визначив обов`язок й орендаря сплачувати плату за землю у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата) (підпункт14.1.136. пункту 14.1ст.14 ПК України).
Відповідно до пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПК України об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Підпунктом 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до пункту 288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Порядок обчислення плати за землю регламентує стаття 286 ПК України.
У відповідності з підпунктом 286.1 цієї статті ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов`язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пункт 286.3 статті 286 ПК України).
За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. У разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни (пункт 286.4 статті 286 ПК України).
Згідно пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Якщо такий перехід відбувається після 1 липня поточного року, то контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних щодо: розміру площі земельної ділянки, що перебуває у власності та/або користуванні платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий орган за місцем знаходження земельної ділянки проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Статтею 287 ПК України регулюється питання строку сплати плати за землю.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 цієї статті, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно з пунктом 287.5 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, з аналізу наведених норм слідує, що обов`язок платника податків сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності виникає саме з дня набрання чинності договору оренди земельної ділянки, тобто з моменту його державної реєстрації.
Відтак, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня виникнення права користування земельною ділянкою, тобто з дня державної реєстрації права оренди відповідно до договору оренди земельної ділянки. Сплата орендної плати є обов`язком орендаря, яке кореспондується з його правом користування земельною ділянкою.
Вказаний висновок висловлено Верховним Судом у постанові від 18.06.2021 у справі №400/1730/19.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 30.10.2020 року проведено державну реєстрацію за ОСОБА_1 права оренди земельної ділянки по АДРЕСА_3 , площею 0,2438 га, кадастровий номер 4610136800:04:002:0113.
Отже, право користування позивача вказаною земельною ділянкою виникло лише 30.10.2020 року. Тобто, до 30.10.2020 року ОСОБА_1 не був платником орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_3 , площею 0,2438 га, кадастровий номер 4610136800:04:002:0113, що безумовно свідчить про протиправність нарахування позивачу на підставі податкового повідомлення-рішення від №3876621-2407-1350 від 01.06.2021 року податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 68523,89 грн. як орендарю вказаної земельної ділянки.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення №3876621-2407-1350 від 01.06.2021 року є протиправним.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач повинен сплатити орендну плату за земельну ділянку починаючи з місяця, в якому він набув право власності, тобто проведено державну реєстрацію земельної ділянки.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про задоволення позову.
Судові витрати слід стягнути з відповідча.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №3876621-2407-1350 від 01.06.2021 року, винесене Головним управлінням ДПС у Львівській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська,35, код ЄДРПОУ 43968090) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.