Рішення № 99413877, 06.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
380/10702/21
Номер документу
99413877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2021 року

справа №380/10702/21

провадження № П/380/10857/21

Львівський окружний адміністративний суду у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) про визнання протиправними дій та зобов`язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) (71010, м. Львів, вул. Личаківська, 744 код ЄДРПОУ 14321653) з вимогами:

- визнати протиправними дії Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 року по лютий 2018 року включно з урахуванням лютого 2015 року як базового місяця;

- зобов`язати Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 по лютий 2018 включно з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, виплату здійснити із урахуванням виплачених сум;

- визнати протиправною бездіяльність Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 13.01.2020 з урахуванням абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078, виходячи з суми індексації у березні 2018 року, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходжу і розрахованої як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу;

- зобов`язати Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 13.01.2020 з урахуванням абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078, виходячи з суми індексації у березні 2018 року, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходу і розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, виплату здійснити із урахування виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що відповідно до витягу з послужного списку ОСОБА_1 , останній проходив військову службу з 2012 року до 10.08.2016 та з 21.12.2017 до 13.01.2020 у 7 прикордонному загоні (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) ДПС України. Представником позивача скеровано адвокатський запит на адресу Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) про надання довідки про нараховану та виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із 2015 року до часу звільнення з військової служби. У відповідь на вищезазначений запит Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) скерував довідки про нараховану та виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення, відповідно до яких ОСОБА_1 нараховано індексацію грошового забезпечення: за період з січня 2015 року по червень 2015 року у загальному розмірі 2870,82 грн, виплата якої проведена у листопаді-грудні 2015 року (довідка №216); з липня 2015 року по серпень 2016 року у загальному розмірі 6150, 20 грн (довідка №218); за січень 2018 року у розмірі 1036, 52 грн, за лютий 2018 року у розмірі 1103, 51 грн, за грудень 2018 року у розмірі 71, 08 грн (загальний розмір 2301, 90 грн) (довідка № 299); за період з січня 2019 року по грудень 2019 року у загальному розмірі 1930, 15 грн (довідка №299); за січень 2020 року у розмірі 90, 79 грн. (довідка №299). Із змісту наданої на адвокатський запит відповіді Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) № 11/3810 від 26.03.2020 слідує, що ОСОБА_1 виплачено індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по 31.08.2016 та з січня 2018 року по лютий 2018 року включно з урахуванням лютого 2015 року як базового місяця. Таким чином, нарахування та виплата індексації позивачу проведена з порушення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, що призвело до порушення майнових прав ОСОБА_1 , оскільки виплата індексації позивачу проведена у розмірі меншому ніж законодавчо визначено. Представник позивача вважає, що саме січень 2008 року повинен бути визначений як базовий місяць при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення у період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 по лютий 2018 року.

Щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у період з березня 2018 по листопад 2018 року, представник позивача стверджує, що відповідач не нарахувавши позивачу індексацію у період з березня 2018 року по листопад 2018 року брав до уваги лише пункт 1-1 Порядку №1078, відповідно до якого індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка, однак оминув норми абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078.

Ухвалою суду від 06.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішено розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.

Відповідач позов не визнав, 16.08.2021 за вх. №59494 надійшов відзив на позовну заяву, позовні вимоги заперечив, просив суд у задоволенні позову відмовити повністю. Зазначив, що на день виключення позивача зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення, спору між позивачем та Львівським прикордонним загоном щодо зазначених в позові вимог не було. Зазначив, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивачу здійснювалась відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Крім цього, зазначив, що розрахунок індексації грошового забезпечення, зокрема визначення базового місяця, є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

10.08.2016 наказом начальника 7 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) ДПС України № 180-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 виключено із списків особового складу загону та усіх видів забезпечення з 10.08.2016.

11.08.2016 наказом начальника 27 прикордонному загону Західного регіонального управління ДПС України № 158-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 зараховано у списки особового складу та поставлено на усі види забезпечення з 11.08.2016.

20.12.2017 наказом начальника 27 прикордонного загону Західного регіонального управління ДПС України № 336-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 виключено із списків особового складу загону та усіх видів забезпечення з 20.12.2017.

21.12.2017 наказом начальника 7 прикордонному загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) ДПС України № 331-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 зараховано у списки особового складу та поставлено на усі види забезпечення.

09.01.2020 наказом начальника 7 прикордонному загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) ДПС України № 331-ос лейтенанта ОСОБА_1 звільнено з військової служби на підставі пп. «ґ» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та наказом начальника цього ж прикордонного загону від 13.01.2020 № 11-ос виключено із списків особового складу загону та усіх видів забезпечення.

Як встановлено із матеріалів справи вислуга років станом на січень 2020 року становить – 23 роки 03 місяці 10 днів. Проходження військової служби підтверджується витягом із послужного списку, із зазначенням посад.

Представник позивача звернувся до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) з адвокатським запитом про надання довідки про нараховану та виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із 2015 року до часу звільнення з військової служби.

У відповідь на вищезазначений запит, Львівський прикордонний загін (військова частина 2144), листом від 26.03.2020 №11/3810 скерував довідки про нараховану та виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення, відповідно до яких ОСОБА_1 нараховано індексацію грошового забезпечення:

за період з січня 2015 року по червень 2015 року у загальному розмірі 2870, 82 грн, виплата якої проведена у листопаді-грудні 2015 року (довідка №216) (а.с 34);

з липня 2015 року по серпень 2016 року у загальному розмірі 6150, 20 грн (довідка №218) (а.с.35);

за січень 2018 року у розмірі 1036, 52 грн, за лютий 2018 року у розмірі 1103, 51 грн, за грудень 2018 року у розмірі 71, 08 грн (загальний розмір 2301, 90 грн); за період з січня 2019 року по грудень 2019 року у загальному розмірі 1930, 15 грн; за січень 2020 року у розмірі 90, 79 грн. (довідка № 299) (а.с.36);

Крім цього, повідомлено, що індексацію грошового забезпечення за період липень 2015-лютий 2018 року не було проведено у зв`язку з відсутністю фінансових ресурсів для її нарахування та виплати відповідно до пункту 6 статті 5 Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» із змінами та пункту 6 Постанови КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та відповідними бюджетними асигнуваннями згідно кошторисних призначень на відповідний період не передбачено виплату індексації грошових доходів. Обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення індексації із січня 2016.

Позивач вважаючи, що у період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 року по лютий 2018 року відповідач протиправно застосував лютий 2015 року як базовий місяць для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, а у період з березня 2018 по грудень 2018 року не врахував абзаци третій, четвертий, шостий пункту 5 Порядку №1078, звернувся з вказаним позовом до суду.

При вирішення справи, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з ст. 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Згідно з ст. 8 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Преамбулою Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно ч. 2 ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до п.1-1 Порядку № 1078, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Так, відповідно до пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

З аналізу пунктів 2, 5 Порядку №1078 випливає, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, в якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Аналогічна правова позиція випливає зі змісту постанов Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 803/203/17 і від 22.07.2020 у справі № 400/3017/19.

Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.01.2008.

Отже, січень 2008 року є місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів).

Проте, судом згідно з довідкою №216 про нараховану та виплачену індексацію грошових доходів населення за період 2015 р. (а.с. 34), довідки про нараховану індексацію грошових доходів населення за період 2015, 2016 р. (а.с. 35) та довідки №299 про нараховану та виплачену індексацію за період з січня 2018 по січень 2020 (а.с 36) встановлено, що за період грудня 2015 року по 31.08.2016 та з січня 2018 року по лютий 2018року нараховано та виплачено індексацію

Згідно листа відповідача від 26.03.2020 №11/3810, встановлено, що при здійсненні нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення у період з січня 2016, така здійснювалась із врахуванням базового місяця листопад 2015 року.

За встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що дії Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 року по лютий 2018 року включно з урахуванням лютого 2015 року як базового місяця є протиправним .

Відтак, суд вважає за необхідне зобов`язати Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 по лютий 2018 включно з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, із урахуванням виплачених сум.

Застосування січня 2008 року як базового місяця при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення узгоджується з позицією апеляційних судів, викладеної зокрема у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2021 року (Справа № 380/4647/21), від 17 серпня 2021 року (Справа № 460/1370/21), від 17 серпня 2021 року (Справа № 300/195/21), від 28 серпня 2021 року (Справа № 380/5776/20), від 25 серпня 2021 року (Справа № 380/3031/21), від 18 серпня 2021 року (№ 380/5057/21), від 26 травня 2021 року (Справа № 380/10/21), Першого апеляційного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року (справа №200/1689/21-а), від 10 серпня 2021 року (№200/963/21-а), від 04 серпня 2021 року (справа №200/1523/21-а), від 28 липня 2021 року (№200/1583/21-а), Другого апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2021 року (справа № 480/4914/20), Третього апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2021 року (справа № 160/1497/21), П`ятого апеляційного адміністративного суду від 8 серпня 2021 року (Справа № 420/9198/20), від 18 серпня 2021 року (Справа № 400/3331/20), від 18 серпня 2021 року (Справа № 420/10139/20), від 19 серпня 2021 року (Справа № 420/5349/20), від 19 серпня 2021 року (Справа № 400/5897/20), Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року (Справа № 620/889/21), від 04 серпня 2021 року (Справа № 580/1049/21), від 29 липня 2021 року (Справа № 580/1432/21), від 14 липня 2021 року (Справа № 620/6868/20), Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року (Справа № 600/1965/21-а), від 05 серпня 2021 року (Справа № 560/5998/21).

Що стосується позовних вимог про нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 13.01.2020 з урахуванням абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078, виходячи з суми індексації у березні 2018 року, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходу і розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, суд зазначає наступне.

Згідно із абзацом другим пункту п`ятого Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Водночас відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року по листопад 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%.

Разом з цим, у контексті спірних правовідносин необхідно звернути увагу на те, що питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку № 1078.

Так, відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суми індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) необхідно враховувати дві складові: розмір підвищення грошового доходу особи та суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу і встановлювати, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу особи суму індексації, що склалася у місяці його підвищення.

Так, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, то індексація не нараховується; якщо ж розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. При цьому, до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 Порядку № 1078.

Разом з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078 обов`язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.

Відтак відповідач, не здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по листопад 2018 року включно врахував лише норми абзаців першого та другого пункту 5 Порядку № 1078, згідно з якими у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Саме тому, з урахуванням зазначених норм, відповідач не нараховував та не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний період.

Однак, на переконання суду, відповідач у межах спірних правовідносин безпідставно оминув норми абзацу третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації його грошового забезпечення у місяці підвищення доходу (березень 2018 року), не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу, у зв`язку з чим дійшов необґрунтованого висновку про відсутність підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по листопад 2018 року.

Відтак суд не може брати до уваги нарахування та виплату індексації грошового забезпечення в період з грудня 2018 року по січень 2020 року, оскільки відповідачем не нараховано індексацію грошового забезпечення за попередній період неправомірно відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку № 1078 та не надано доказів виплати таких сум нарахування.

З урахуванням викладеного вище та встановлених обставин справи суд зазначає, що нарахування позивачу суми індексації грошового забезпечення в період з грудня 2018 року по липень 2019 року не свідчить про належне та у повному обсязі виконання відповідачем свого обов`язку, передбаченого Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком № 1078, в частині нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період.

З огляду на зазначене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з п.242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов`язані у п`ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік. Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням.

Оскільки грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону, а індексація є складовою частиною заробітної плати (грошового забезпечення), тому суд наголошує, що сам факт звільнення позивача з військової служби зобов`язував відповідача провести з позивачем повний розрахунок, у тому числі в частині виплати індексації його грошового забезпечення.

31.05.2017 Кабінет Міністрів України посилив соціальний захист військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу, які звільняються зі служби, а також членів їх сімей та вніс зміни до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 року №375 "Про внесення змін до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових нагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу", грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового та начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам звільненим зі служби, для відшкодування утриманих сум ПДФО з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.

Таким чином, нарахування та виплату позивачу слід проводити з врахуванням п.2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.

Оскільки за спірний період відповідач протиправно, без наявності для цього обґрунтованих підстав не нараховував відповідно до чинного законодавства та не виплачував позивачу індексацію його грошового забезпечення, його слід зобов`язати вчинити відповідні дії, з метою відновлення порушених прав позивача.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч.1ст. 5 Закону України "Про судовий збір" і такий фактично не сплачувався, то відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.

Керуючись ст. ст. 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) (71010, м. Львів, вул. Личаківська, 74 код ЄДРПОУ 14321653) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправними дії Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 року по лютий 2018 року включно з урахуванням лютого 2015 року як базового місяця.

Зобов`язати Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 по 31.08.2016 та з січня 2018 по лютий 2018 включно з урахуванням січня 2008 року як базового місяця та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 13.01.2020 з урахуванням абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078, виходячи з суми індексації у березні 2018 року, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходжу і розрахованої як різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу;

Зобов`язати Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 13.01.2020 з урахуванням абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078, виходячи з суми індексації у березні 2018 року, визначеної з урахуванням розміру підвищення доходу і розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу та здійснити виплату із урахування виплачених сум.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.