
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 вересня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2370/20
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання протиправним рішення і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації, яким просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Виноградівської районної держадміністрації про призначення субсидії та рішення Департаменту соціального захисту Закарпатської ОДА про відмову в ретроспективній верифікації субсидії;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Виноградівської районної держадміністрації відновити порушене законне право на субсидію та призначити житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року;
- зобов`язати відповідача відшкодувати моральну шкоду у розмірі 15 000 грн.;
- стягнути з відповідача судовий збір та судові витрати у розмірі 840 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у березні 2018 року для продовження виплати житлової субсидії він звернувся до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, проте в усній формі йому повідомили про відмову у наданні субсидії. Підставою відмови у наданні житлової субсидії була названа несплата ним єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування. Рішення про відмову в наданні житлової субсидії в усній формі є порушенням норм чинного законодавства. Після цього він звернувся повторно із заявою на що отримав письмову відповідь Управління з соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації від 04.11.2019 року № 01-176/01-29/5568 з посиланнями на норми Положення, із зазначенням, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
З цього приводу зазначає, що разом з ним зареєстрована та проживає донька, яка досягла 18 - річного віку у 2014 році, в цей час вона була студенткою, навчалась на денній формі навчання за кошти фізичних осіб. Договір про навчання доньки був укладений на термін з 2013 року по червень 2019 року, копію якого він подавав разом з пакетом документів з питанням про призначення субсидії. А отже відмова у продовженні надання субсидії на комунальні послуги з травня 2018 року суперечить нормам Положення № 848 від 21.10.1995 р..
Також, Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації посилається на те, що за доньку не було сплачено єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування, але, як зазначалося вище, донька не працює, не є фізичною особою підприємцем та не підпадає під інші критерії, передбачені ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а отже не може бути платником соціального внеску, ні особою, за яку такий внесок має бути зроблений.
В листопаді 2019 року він знову звернувся до Управління з соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації та отримав письмову відповідь від 03.12.2019 року № 0-202/01-29/6033, у якій знов було відмовлено в наданні субсидії, попри те, що донька продовжує навчання, джерел доходів не має та загальний рівень доходів нашої сім`ї не змінився.
Слід зауважити, що управління соціального захисту обґрунтовує свою відмову у наданні субсидії за один і той самий період різними підставами.
Представником відповідача 1 до суду було подано відзив на позовну заяву згідно якого, відповідач не погоджується з позовними вимогами з огляду на те, що позивачу відповідно до поданої заяви від 26.01.2017 року про призначення житлової субсидії було призначено субсидію на 4 місяці, з січня 2017 р. по квітень 2017 р. На наступні періоди субсидія призначалась шляхом автоматичного розрахунку житлової субсидії по квітень 2018 року включно. Починаючи з травня 2018 року набули чинності зміни до постанови КМУ «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848
З 1 травня 2018 року гр. ОСОБА_1 автоматично субсидію не продовжено з вище зазначених підстав, а саме не сплати єдиного соціального внеску протягом трьох місяців особою із складу домогосподарства ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,), а також відсутності інформації про сімейний стан зареєстрованих у житловому приміщені осіб.
Надалі у зв`язку зі змінами у чинному законодавстві України в частині оформлення субсидії на житлово-комунальні послуги позивачу необхідно було звернутися до управління соціального захисту населення із заповненою заявою про призначення житлової субсидії, а також декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, бланки яких зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.05.2018 р. за №548/32000 та затверджені наказом Міністерства соціальної політики України 02.05.2018 р. №604. Про що його було неодноразово поінформовано. Проте, такої заяви від позивача не надходило.
На заяви (клопотання) позивача від 22.10.2019 p., від 25.11.2019 р. та від 17.01.2020 р. про причину припинення виплати субсидії відповідачем 1 неодноразово повідомлялося про не призначення субсидії з травня 2018 року із зазначенням конкретної причини та запрошено до управління соціального захисту населення Виноградівської райдержадміністрації для визначення права щодо призначення житлової субсидії.
Позивач до управління соціального захисту населення після 1 травня 2018 жодного разу не звертався з необхідним пакетом документів для призначення житлової субсидії.
Натомість від позивача надходили заяви клопотання та запити, які не могли бути підставою для призначення субсидії.
Відповідачем 2 відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 03 липня 2020 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході розгляду адміністративної справи, 26 січня 2017 року позивачем подано до Управління соціального захисту населення заяву про призначення житлової субсидії, (а.с. 29).
Відповідно до рішення про призначення субсидії, ОСОБА_1 субсидія не призначалась з 01 травня 2018 року у зв`язку з несплатою ЄСВ протягом 3 місяців, (а.с. 30).
22 жовтня 2019 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА з клопотанням в якому просить повернути йому борг по субсидії за опалювальний період за 2018-2019 роки та призначити субсидію на опалювальний період 2019-2020, як продовження попередньо призначеної, (а.с. 33).
04 листопада 2019 року Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА надало відповідь на клопотання від 22.10.2019 року, в якій зазначили, що житлову субсидію було призначено по квітень 2018 року. З травня 2018року субсидію не продовжено відповідно до підпункту 3 пункту 6 Положення. Одночасно проінформували, що сплата ЄСВ відсутня у дочки ОСОБА_2 , (а.с. 33).
03 грудня 2019 року Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА надало відповідь на клопотання від 25.11.2019 року, в якій повторно інформують, що сплата ЄСВ відсутня у дочки ОСОБА_2 . За звернення у січні 2017 року не вказано у декларації, що дочка навчається, договір про платне навчання не подавався. Слід відмітити, що надісланий договір дійсний до 30 червня 2019 року. Для визначення права щодо призначення житлової субсидії необхідно звернутися до управління соціального захисту населення, (а.с. 32).
30 січня 2020 року Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА надало відповідь на клопотання від 17.01.2020 року, в якій зазначили, що для визначення права щодо призначення житлової субсидії необхідно звернутися до управління соціального захисту населення, (а.с. 31).
20 березня 2020 року Департаментом соціального захисту населення надано відповідь позивачу, в якій зазначають, що згідно поданої заяви від 26.01.2017р. №267 заявнику була призначена житлова субсидія з січня 2017 р. по квітень 2018 р. З травня 2018 року субсидію автоматично ОСОБА_1 не продовжено, так як згідно декларації про доходи та інформації ДФС у дочки заявника доходів не має. Крім цього, для автоматичного продовження житлової субсидії, працівникам управління не відомо про сімейний стан ні заявника, ні його дочки. Тому, для розгляду питання про можливість призначення сім`ї житлової субсидії у 2020 році, рекомендуємо ОСОБА_1 звернутися до управління соціального захисту населення Виноградівської РДА та надати необхідну інформацію про усіх зареєстрованих у домогосподарстві осіб, в тому числі, інформацію про свій сімейний стан та сімейний стан дочки ОСОБА_2 , (а.с. 17).
Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом міністрів України.
Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 ( далі по тексту - Положення № 848, у редакції на момент призначення субсидії).
Це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо- тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (п.1 Положення № 848).
Відповідно до п.2 Положення №848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п.3 Положення №848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Відповідно до п.6 Положення №848 субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
Субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу ( п.7 Положення №848).
Відповідно до п.8 Положення №848 для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється, виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг).
Відповідно до п.12 Положення №848 якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, або в якої відсутні доходи, але вона навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії.
Відповідно до п. 14 Положення №848 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій (п. 12 Положення №848).
Таким чином, держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг, на умовах та у порядку, визначеному Положенням №848. В свою чергу на громадян, яким призначено субсидію, покладається обов`язок щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Громадяни, які вже отримали субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг мають право її отримати на наступний період за умови відсутності простроченої заборгованості понад два місяці за отримані житлово-комунальні послуги. При цьому, законодавцем визначено можливість призначення субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії, у разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 внесено зміни до Положення (та його назву, чинну на час вирішення судового спору), які набрали чинності з 01.05.2018.
Так, згідно з п. 9 Положення №848 (в редакції, чинній з 01.05.2018) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Пунктом 10 Положення №848 (в редакції, чинній з 01.05.2018) передбачено, що для розрахунку житлової субсидії враховуються доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; інші доходи.
Відповідно до абз.16 п.16 Положення №848 (в редакції, чинній з 01.05.2018) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;
настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Отже, з 01.05.2018 під час призначення житлової субсидії підлягали врахуванню також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, наявність такої обставини, як зміна складу сім`ї члена домогосподарства, зумовлювала подання нової заяви та декларації.
Як зазначив відповідач у поданому суду відзиві, підставою для непризначення позивачу житлової субсидії на новий період та взагалі припинення її виплати є відсутність сплати ЄСВ дочки ОСОБА_2 .
З матеріалів справи встановлено, що субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначено ОСОБА_1 за його заявою з 2017 року.
Суд встановив, що позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА із заявою від 26.01.2017 про призначення житлової субсидії до якої додано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначено дві особи, що зареєстровані у житловому приміщенні/будинку: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , (а.с. 29).
Таким чином, враховуючи вищенаведене у позивача був відсутній обов`язок подавати нову заяву та декларація, оскільки склад зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, склад сім`ї члена домогосподарства не змінився.
Крім того, судом встановлено, що відповідно до довідки ДВНЗ «Ужгородський національний університет" № 1247 від 18.02.2020, ОСОБА_2 є інтерном першого року денної форми навчання ( на договірній основі) з фаху «Педіатрія» факультету післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Термін закінчення навчання 30.06.2021 р., (а.с. 10).
Враховуючи вищенаведене, Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації не скористалось правом отримання необхідної інформації та протиправно самостійно не здійснило розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарства, яке отримувало субсидію у попередньому періоді.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відмова Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА в призначенні позивачу житлової субсидії на наступний період є необґрунтованою та прийнята без урахування фактичних обставин.
Таким чином, рішення Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА про призначення субсидії від 15 червня 2018 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Позовна вимога визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту Закарпатської ОДА про відмову в ретроспективній верифікації субсидії не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на клопотання позивача відмовив йому у з мотивів відсутності доходів у дочки заявника. Відтак, спору щодо проведення ретроспективній верифікації субсидії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо призначення субсидії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити, як передчасної.
Що стосується позовної вимоги зобов`язати Управління соціального захисту населення Виноградівської районної держадміністрації відновити порушене законне право на субсидію та призначити житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року, судом встановлено наступне.
Прийняття рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій відноситься до компетенції визначених чинним законодавством державних органів, повноваження яких із зазначеного питання не можуть перебиратися судом. Прийняттю суб`єктом владних повноважень відповідного рішення (про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії) передує встановлення та оцінка таких обставин, як наявність у особи права на призначення субсидії, достатності поданих заявником документів, а в разі призначення субсидії - розрахунок її суми здійснюється з дотриманням вимог, наведених в пунктах 5, 6 зазначеного Положення.
Отже, питання про призначення житлової субсидії відноситься до дискреційних повноважень Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА.
Таким чином, позовна вимога про зобов`язання відповідача призначити позивачу житлову субсидію задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Суд вважає, що належним способом захисту прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах, з урахуванням ч.2 ст. 9 КАС України, буде зобов`язання відповідача вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Стосовно вимог позивача про стягнення моральної шкоди суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права.
Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні.
Згідно зі ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала:
1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;
2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;
3) в інших випадках, встановлених законом.
Отже, в позовній заяві про відшкодування моральної шкоди має бути зазначено, в чому полягає моральна шкода, яким неправомірними діями чи бездіяльністю заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами цей розмір підтверджується. Обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. В матеріалах справи відсутні документи, які б підтверджували факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, обґрунтування розміру заявленої моральної шкоди, а також інші обставини, що мають значення для вирішення цієї вимоги.
Таким чином в частині відшкодування моральної шкоди позовна заява задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про стягнення судового збору суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст. 5, 19, 77, 139, 246, 262 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання протиправним рішення і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА про призначення субсидії від 15 червня 2018 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації ( 90300, Закарпатська область, Виноградівський район, м. Виноградів, вул. Миру,54, код ЄДРПОУ 03192903) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк