
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2021 року Справа № 160/10621/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо обмеження права позивача на право вибору виду пенсійного забезпечення, протиправної відмови з боку відповідача у переведенні позивача на вид пенсійного забезпечення за вислугою років (в редакції Закону 2262-ХІІ від 17.07.2009 року) відмови Відповідача у призначенні розміру мого пенсійного забезпечення на рівні - 90 відсотків від розміру мого грошового забезпечення (19 609 грн., 00 коп.) у відповідності до довідки від 22.04.2021 №6/135 виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) перевести позивача на вид пенсійного забезпечення за вислугою років (в редакції Закону 2262-ХІІ від 17.07.2009 року), встановивши розмір мого пенсійного забезпечення на рівні 90 відсотків від розміру мого грошового забезпечення (19 609 грн., 00 коп.) у відповідності до довідки від 22.04.2021 №6/135 виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити перерахунок та провести відповідні виплати пенсійного забезпечення за вислугу років на картковий рахунок позивача з дати отримання звернення від 07.05.2021 року, виходячи з розміру 90 відсотків від розміру мого грошового забезпечення (19 609 грн., 00 коп.) у відповідності до довідки від 22.04.2021 р. №6/135 виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач полковник запасу, звільнений з військової служби у запас у відповідності до наказу Міністра оборони України від 10.08.2009 №643 відповідно до частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок військову службу» у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я) з посади військового комісара Центрально-Міського районного військового комісаріату м. Кривого Рогу, на підставі наказу військового комісара Центрально-Міського районного військового комісаріату м. Кривого Рогу 06.09.2009 року №85 був виключений із списків особового складу військового комісаріату, видів забезпечення і направлений для зарахування на військовий облік до військового комісара Центрально-Міського районного військового комісаріату м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у зв`язку з бажанням переходу на інший вид пенсійного забезпечення - з цивільної пенсії на військову, за вислугою років, маючи вислугу років на військовій службі в Збройних Силах України - 34 роки 08 міс. (календарна), пільгова - 35 років міс., був змушений звернутися з заявою до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Дніпро стосовно отримання довідки «Про розмір грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років» з метою подальшого звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для відповідного переведення на вид пенсійного забезпечення за вислугою років. За результатами розгляду звернення Дніпропетровським обласним територіальним комплектування та соціальної підтримки м. Дніпро на адресу позивача була надана Довідка 22.04.2021 №6/135 «Про розмір грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років», яку в подальшому разом з заявою про переведення позивача, полковника запасу Збройних України ОСОБА_1 , вислуга років на військовій службі - 34 роки 08 міс. (календарна), пільгова - 35 років 07 міс. на отримання пенсійного забезпечення за вислугою на підставі Довідки «Про розмір грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років» позивач направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в петровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26), за результатом розгляду заяви, враховуючи право на вибір пенсії, всупереч вимогам статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», абз. 2 пункту 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону 1058-IV позивачу було відмовлено у переході на вид пенсійного забезпечення за вислугою років.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 року відкрито провадження у справі №160/10621/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
02.08.2021р., на виконання вимог вищевказаної ухвали суду, відповідач подав до канцелярії суду письмовий відзив на позов, у якому останній просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі посилаючись на те, що до 01.12.2017 р. ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримував пенсію за вислугу років призначену відповідно до ЗУ від 09.04.1992 Р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 21.11.2017 р. від позивача на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшла власноруч написана заява від 07.11.2017 р. (№13571/4017 від 21.11.2017) про припинення виплати пенсії у зв`язку з переходом на інший вид пенсії, пенсії за віком. Згідно атестату про зняття з обліку від 23.11.2017 р. №425, виплату пенсії за вислугу років призначену ОСОБА_1 на підставі Закону №2262-XII припинено з 01.12.2017 р., у зв`язку з переходом на пенсію за іншим законом, Законом України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, як зазначає відповідач, починаючи з 01.12.2017 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на підставі ЗУ від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 07.05.2021 р. Головним управлінням за №13572/К-0400-21 було зареєстровано звернення ОСОБА_1 з питання переведення з пенсії за віком на пенсію за вислугу років на підставі довідки від 22.04.2021 р. №6/135 виданої на його ім`я Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
У зв`язку з тим, що заявником подано заяву, яка не відповідає встановленій Порядком №3-1 формі, не надано грошового атестату, або довідки про розмір грошового забезпечення, і довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останній 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, довідки ВАТ «Ощадбанк» або іншого документу, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк» для отримання пенсійної виплати, звернення було розглянуто відповідно до Закону України від 02.10.1996 р. №396/96-ВР «Про звернення громадян». Таким чином, Головним управлінням не приймалось рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 . Що стосується визначення розміру пенсії виходячи з 90 % сум грошового забезпечення на підставі довідки від 22.04.2021р. №6/135 виданої на його ім`я ДОТЦК та СП відповідач зазначає, що позовні вимоги в цій частині є передчасними та спрямовані на майбутнє.
11.08.2021р. позивачем подано до суду відповідь на відзив, в тексті якої позивач просить суд позовні вимоги останнього задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
До 01.12.2017 р. ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримував пенсію за вислугу років призначену відповідно до ЗУ від 09.04.1992 Р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
21.11.2017 р. позивачем на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшла заява від 07.11.2017 р. (№13571/4017 від 21.11.2017) про припинення виплати пенсії у зв`язку з переходом на інший вид пенсії, пенсії за віком. Згідно з атестатом про зняття з обліку від 23.11.2017 р. №425, виплату пенсії за вислугу років призначену ОСОБА_1 на підставі Закону №2262-XII припинено з 01.12.2017 р., у зв`язку з переходом на пенсію за іншим законом, Законом України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2017 р. отримує пенсію за віком на підставі ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV.
07.05.2021 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою щодо переведення полковника запасу Збройних Сил України ОСОБА_1 , вислуга років на військовій службі – 34 років 08 міс. (календарна), пільгова – 35 років 07 міс. З пенсії за віком, на отримання пенсійного забезпечення за вислугою років (МО) на підставі Довідки «Про розмір грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років», виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м.Дніпро №6/135 від 22.04.2021р.; враховувати, що розмір грошового забезпечення складав 16609,00 грн., встановивши (обґрунтувавши) розмір грошового забезпечення на рівні – 90 відсотків від розміру грошового забезпечення в розумінні вимог ст.13 ЗУ №2262-ХІІ – в редакції від 04.02.2009р.
02.06.2021 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було направлено на адресу ОСОБА_1 лист «Про надання відповіді» за №18136-13572/К-01/8-0400/21 в тексті якого зазначено, що для проведення розрахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262 на підставі Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.04.2021 р. за №6/135 в розмірі 90 % грошового забезпечення немає законних підстав.
Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону №2011 визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Статтею 43 Закону №2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262 встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, згідно п.5 Порядку №45, в редакції до 05.03.2019 без врахування змін, внесених Постановою КМУ №103, які визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, посадового окладу.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 4 Порядку №3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.
Згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-VI “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де ЄСПЛ установив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція ЄСПЛ була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року “Гайгузус проти Австрії”, у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 даного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Аналіз приписів ч. 3 ст. 45 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування свідчить, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії (в даному випадку, за вислугою років) на інший (за віком) пенсійний орган може враховувати заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
При призначенні пенсії за віком позивачу відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший, а має місце перехід на іншу пенсію по іншому закону.
Доводи відповідача стосовно того, що особа, яка звертається за призначенням пенсії (незалежно від виду пенсії) повинна пред`явити уповноваженій особі органу, що призначає пенсію паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації), відповідно до Порядку №3-1 суд не буре до уваги, оскільки позивач в заяві від 07.05.2021 р. просив перевести останнього з пенсії за віком на пенсію за вислугою років, а не призначити пенсію за вислугою років, оскільки призначення пенсії за вислугою років вже відбулося з 05.09.2009 року, що підтверджується протоколом за пенсійною справою – 0401004836 (Міноборони) від 05.09.209 р. за поданням про призначення пенсії від 24.09.2009 р. № ФД-110682, з доданими до останнього документами.
Суд звертає увагу відповідача, що останнім так і не надано відповідь у своєму листі від 02.02.2021 р. №18136-13572/К-01/8-0400/21 щодо переведення з одного виду пенсії на інший, незалежного від того чи прийнято заяву позивача як заяву про переведення на іншу пенсію, чи як заяву в порядку звернення громадян.
На підставі викладеного вище, та з урахуванням вищезазначених норм чинного пенсійного законодавства України, суд прийшов до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.05.2021 р. про переведення пенсії за віком на пенсію за вислугою років.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача встановити розмір пенсійного забезпечення позивача на рівні 90 відсотків від розміру грошового забезпечення (19 609 грн., 00 коп.) у відповідності до довідки від 22.04.2021 №6/135 виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити перерахунок та провести відповідні виплати пенсійного забезпечення за вислугу років на картковий рахунок з дати отримання звернення від 07.05.2021 року, виходячи з розміру 90 відсотків від розміру мого грошового забезпечення (19 609 грн., 00 коп.) у відповідності до довідки від 22.04.2021 р. №6/135 виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, суд зазначає, що зазначені вимоги є передчасними, оскільки означений перерахунок здійснюється з підстав перебування позивача на пенсії за вислугою років.
Судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Разом з тим суд позбавлений можливості зобов`язати відповідача перевести позивача на вид пенсійного забезпечення – за вислугою років.
Вчинення таких дій входить до безпосередньої компетенції органа Пенсійного фонду України.
При цьому суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом «Про надання відповіді» від 02.06.2021 р. №18136-13572/К-01/8-0400/21.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом від 02.02.2021 р. №18136-13572/К-01/8-0400/21 «Про надання відповіді» протиправним.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.05.2021 р.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору у сумі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова