№2а-719/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2010 року Іллічівський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді Журавля П.І.,
при секретарі Кравченко М.Л.,
за участю:
представника позивача Каранфілова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Іллічівського міського суду Одеської області адміністративну справу за позовом Іллічівської міської ради Одеської області до Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» (треті особи Одеська обласна державна адміністрація, Державна податкова інспекція у м. Іллічівську)про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошових коштів у сумі 304387 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Іллічівська міська рада Одеської області звернулась до Іллічівського міського суду Одеської області із адміністративним позовом до Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про визнання бездіяльності відповідача по державній реєстрації договорів оренди землі товариства з обмеженою відповідальністю «ОВАСАК», товариства з обмеженою відповідальністю «МАТІД», товариства з обмеженою відповідальністю «ГАММА ТРАНСБАН», товариства з обмеженою відповідальністю «АВТО СЕРВІС КОМПАНІЯ» протиправною та стягнення недоотриманих за період несвоєчасної реєстрації договорів оренди землі коштів у сумі 304387 гривень.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що Одеська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», як структурний підрозділ Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» здійснює державну реєстрацію договорів оренди землі. Всупереч вимогам законодавства відповідач неправомірно порушує встановлені законодавством строки державної реєстрації договорів оренди землі, чим завдає збитки Іллічівський міській раді Одеської області.
Відповідач заперечував проти позову посилаючись на те, що Одеська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», а тому не може виступати належним відповідачем по справі.
Третя особа Одеська обласна державна адміністрація підтримала позовні вимоги та надала клопотання про розгляд справи без її участі.
Третя особа Державна податкова інспекція у м. Іллічівську не заперечувала проти задоволення позову.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1088 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру» Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель.
Пунктом 3.2. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди)та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04 травня 1999 року №43 (зареєстровано в Мінюсті 4 червня 1999 р. за N 354/3647)передбачено, що державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Отже, Одеська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», як відокремлений структурний підрозділ Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, а саме: державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.
Пунктом 1 частини 1 статті 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до частини 2 статті 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Враховуючи те, що Одеська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства щодо якого КАС України не визначена окрема предметна підсудність, а також те, що позивачем по справі є орган місцевого самоврядування справа підлягає розгляду Іллічівським міським судом Одеської області як адміністративним судом.
Згідно статті 142 Конституції України до матеріальної і фінансової основою місцевого самоврядування, зокрема, належить земля.
Частиною 1 статті 60 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні » передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на землю.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно пункту 34 статті 26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні » питання регулювання земельних відносин вирішується на пленарному засіданні ради сесії.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Згідно статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Пунктом 12 Перехідних положень ЗК України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність здійснюють відповідні міські ради.
Реалізуючи надані повноваження Іллічівська міська рада Одеської області прийняла рішення від 19.12.2008 року №512/124-V «Про передачу в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «МАТІД» земельної ділянки площею 1,00га» (а.с.21), рішення від 24.10.2008 року №485/52-V «Про передачу в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «ГАММА ТРАНСБАН» земельної ділянки площею 0,3081га» (а.с.20), рішення від 30.11.2007 року №339/115-V «Про передачу в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «АВТО СЕРВІС КОМПАНІЯ» земельної ділянки площею 2,6000га» (а.с.19), рішення від 19.12.2008 року №512/30-V «Про передачу в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «ОВАСАК» земельної ділянки площею 0,02526га» (а.с.22), згідно з якими було передано в оренду земельні ділянки комунальної власності.
20 серпня 2009 року Державна податкова інспекція у м. Іллічівську листом №20696/15-03 (а.с.10) повідомила Іллічівську міську раду Одеської області про те, що вищезазначені підприємства отримали рішення міської ради про передачу в оренду земельних ділянок, однак договори оренди з Іллічівською міською радою не уклали, у звязку з чим, місцевий бюджет щомісячно втрачає чималі платежі.
Виконавчими органами Іллічівської міської ради були підготовлені та направлені письмові звернення до вказаних підприємств з вимогою повідомити причини, по яким договори оренди не були укладені.
У відповідь на листи міської ради ТОВ «ОВАСАК», ТОВ «МАТІД», ТОВ «АВТО СЕРВІС КОМПАНІЯ» та ТОВ «ГАММА ТРАНСБАН» надіслали листи (а.с.23-30) в яких зазначалось, що затримка з укладанням договорів оренди землі повязана із затримкою документів Одеською регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».
Відповідно до статті 125, ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною 5 статті 126 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Статтю 13 Закону України « Про плату за землю» передбачено, що п ідставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статті 15 Закону України « Про плату за землю» землекористувачі сплачують орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права користування земельною ділянкою.
Частиною 1 статті 202 ЗК України визначено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року N 2073 «Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» термін державної реєстрації договорів оренди землі не повинен перевищувати 10 днів.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що бездіяльність Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» по державній реєстрації договорів оренди землі ТОВ «ОВАСАК», ТОВ «МАТІД», ТОВ «АВТО СЕРВІС КОМПАНІЯ» та ТОВ «ГАММА ТРАНСБАН» є протиправною.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 69 Бюджетного кодексу України до доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать 75 відсотків плати за землю - для бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення.
Згідно наданого розрахунку ДПІ у м. Іллічівську, у звязку з не оформленням згаданими вище підприємствами договорів оренди земельних ділянок, бюджет м. Іллічівська недорахувався платежів у розмірі 304 387 (триста чотири тисячі триста вісімдесят сім) гривень, які повинні були поступити до місцевого бюджету в якості орендних платежів за користування землею.
Відповідно до статті 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене.
Частиною 1 статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим не майновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин суд дійшов висновку, що внаслідок протиправної бездіяльності Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» по державній реєстрації договорів оренди землі ТОВ «ОВАСАК», ТОВ «МАТІД», ТОВ «АВТО СЕРВІС КОМПАНІЯ» та ТОВ «ГАММА ТРАНСБАН», бюджет м. Іллічівська зазнав збитків у розмірі 304 387 тисяч гривень.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із статтею 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного та керуючись ст. 142 Конституції України, ст.ст. 12, 116, 124-126, 202 ЗК України, ст.ст. 22, 1166 ЦК України, ст. 69 БК України, ст.ст. 16, 26, 60 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні », ст.ст. 1, 13, 18 Закону України «Про оренду землі», 13, 15 Закону України «Про плату за землю»,ст.ст. 2, 3, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Іллічівської міської ради Одеської області задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» по державній реєстрації договорів оренди землі товариства з обмеженою відповідальністю «ОВАСАК», товариства з обмеженою відповідальністю «МАТІД», товариства з обмеженою відповідальністю «АВТО СЕРВІС КОМПАНІЯ» та товариства з обмеженою відповідальністю «ГАММА ТРАНСБАН».
Стягнути з Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» (65078, Одеська обл., м. Одеса, вул. Космонавтів, буд. 32, код ЄДРПОУ 26455235) на користь Іллічівської міської ради Одеської області (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, буд. 33, код ЄДРПОУ 25932851) 304387 (триста чотири тисячі триста вісімдесят сім) гривень збитків (упущеної вигоди), завданих Іллічівській міській раді Одеської Області протиправною бездіяльністю Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» по державній реєстрації договорів оренди землі товариства з обмеженою відповідальністю «ОВАСАК», товариства з обмеженою відповідальністю «МАТІД», товариства з обмеженою відповідальністю «АВТО СЕРВІС КОМПАНІЯ» та товариства з обмеженою відповідальністю «ГАММА ТРАНСБАН».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Іллічівський міський суд заяви про апеляційне оскарження постанови протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається до Іллічівського міського суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного суду, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя