
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у заміні сторони виконавчого провадження її правонаступником
06 вересня 2021 року СєвєродонецькСправа № 2а-9445/10/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до Державного підприємства “Первомайськвантажтранс” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття,
ВСТАНОВИВ:
28.08.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до Державного підприємства “Первомайськвантажтранс” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття.
В обґрунтування заявник зазначив, що на виконанні у ВДВС Первомайського МУЮ перебував виконавчий лист, виданий Луганським окружним адміністративним судом на підставі постанови від 31.01.2011 у справі № 2а-9445/10/1270.
Відповідно до наказу Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 62, заявника було визнано правонаступником боргових зобов`язань Первомайського міського центру зайнятості.
Згідно з актом прийому-передачі на балансі Первомайського міського центру зайнятості обліковується заборгованість державного підприємства «Первомайськвантажтранс» зі сплати страхових внесків.
Просив замінити Первомайський міський центр зайнятості як сторону виконавчого провадження з виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2011 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття в сумі 7823,28 грн.
Ухвалою суду від 30.08.2021 призначено розгляд заяви Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 на 06.09.2021.
Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, розгляд заяви просив проводити без його участі.
Боржник у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки немає перешкод для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно частини 9 статті 205 КАС України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали, суд дійшов наступного.
Частиною першою статті 52 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Під публічним правонаступництвом у сфері управлінської діяльності органів державної влади слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Частиною п`ятою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Аналіз наведених норм, свідчить проте, що заміна сторони, що вибула, може мати місце тільки в результаті правонаступництва, що відбулося в матеріальних правовідносинах, тому не завжди є можливою.
Судом встановлено, що 31.01.2011 у справі № 2а-9445/10/1270 Луганським окружним адміністративним судом винесено постанову, якою адміністративний позов Первомайського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття задовольним; стягнув з Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» (і.к. 26402902, м.Первомайськ, вул.Тельмана,9, п/р НОМЕР_1 в ПФ «ЛЦВ ПІБ» м.Первомайська, код 304308) на користь Первомайського міського центру зайнятості ( м.Первомайськ, вул.Куйбишева,16, р/р 37174971900054 УДК Луганської обл., МФО 804013, код платежу 50040100) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття у розмірі 7823,28 грн.( сім тисяч вісімсот двадцять три гривні двадцять вісім копійок) (арк. спр. 53-54).
Ухвалою суду від 13.08.2012 заяву представника Первомайського міського центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за позовом Первомайського міського центру зайнятості до ДП “Первомайськвантажтранс” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 7823,28 грн задоволено; замінено боржника у справі № 2а-9445/10/1270 за позовом Первомайського міського центру зайнятості до ДП “Первомайськвантажтранс” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 7823,28 грн. на державне підприємство “Первомайсьвугілля” (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, буд. 18а, код ЄДРПОУ 32320594) (арк. спр. 55-56).
Ухвалою суду від 23.09.2015 відновлено втрачене судове провадження в адміністративній справі 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття в частині: розрахункової відомості про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік, постанови Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2011, ухвали Луганського окружного адміністративного суд від 13.08.2012 про заміну сторони виконавчого провадження (арк. спр. 59-60).
Ухвалою суду від 10.05.2017, залишеної без змін ухвалою суду апеляційної інстанції від 13.06.2017 та постановою суду касаційної інстанції від 20.12.2018, у задоволенні заяви Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття відмовлено (арк. спр. 87-88, 128-130, 166-169)
12.04.2011 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 2а-9445/10/1270 та постановою від 22.04.2011 у виконавчому провадженні ВП № 26029760 відкрито провадження (арк. спр. 102).
Відповідно до листа № 10098/13/02 від 10.05.2017 стягувачу повернуто виконавчий лист 24.06.2011 (арк. спр 105).
Судове рішення до теперішнього часу не виконано, зазначена обставина не є спірною між заявником, боржником та підтверджена матеріалами справи.
Місто Перевальськ входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, який затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 79-р). На момент розгляду питання заміни сторони виконавчого провадження знаходиться на непідконтрольній Україні території.
Відповідно до пункту 2 та 6 Розділу І Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 16.12.2020 № 2663 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.12.2020 за № 1305/35588) служба складається з Державного центру зайнятості, Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості (далі - регіональні центри зайнятості), міських, районних і міськрайонних центрів зайнятості (далі - базові центри зайнятості), у разі їх створення, Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості України, закладів професійної (професійно-технічної) освіти державної служби зайнятості, інших закладів освіти державної служби зайнятості (далі - заклади освіти Служби), а також підприємств, установ, організацій, утворених Службою. Державний центр зайнятості, регіональні та базові центри зайнятості є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, кутові штампи та печатки із зображенням Державного Герба України, своїм найменуванням та кодом за ЄДРПОУ, інші печатки та штампи (за наявності).
Тобто, Перевальський міський центр зайнятості входить до складу Державної служби зайнятості.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Первомайський міський центр зайнятості є юридичною особою, ідентифікаційний номер 13392964, місцезнаходження: вул. Свердлова, буд. 273, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100.
Наказом Луганського обласного центру зайнятості № 62 від 15.04.2015 «Щодо роботи Перевальського міського центру зайнятості», з метою організації належної роботи обласної служби зайнятості та оптимізації видатків, Лисичанський міський центр зайнятості визначено правонаступником боргових зобов`язань Перевальського міського центру зайнятості (арк. спр. 174-175).
Згідно з актом прийому - передачі за боржником рахується заборгованості зі сплати страхових внесків до фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття станом на 17.04.2015 (арк. спр. 176-177).
Згідно довідки Луганського обласного центру зайнятості від 13.07.2021 № 1692/06-21, штатна чисельність працівників Перевальського міського центру зайнятості з 16.04.2015 становить 0 одиниць. Тобто, фактично всі функції Перевальського районного центру зайнятості здійснюються Старобільським районним центром зайнятості (арк. спр. 178).
На момент звернення із заявою Лисичанського міського центру зайнятості до суду про заміну сторони виконавчого провадження стягувач - Перевальський районний центр зайнятості не припинено.
Жодних підстав правонаступництва в розумінні частини другої статті 104 ЦК України заявником не надано, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 55 КАС України та частини першої статті 264 цього кодексу. Факт вибуття сторони виконавчого провадження відсутній.
Суд критично оцінює посилання заявника на наказ Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 62 «Щодо роботи Первомайського міського центру зайнятості», відповідно до якого Лисичанський міський центр зайнятості визнано правонаступником боргових зобов`язань Первомайського міського центру зайнятості, оскільки зазначений наказ не є нормативно-правовим актом в розумінні частини другої статті 117 Конституції України, не встановлює, не змінює та не припиняє прав та обов`язків для сторін, не підлягає застосуванню з огляду на положення принципу законності закріпленого статтею 9 КАС України.
Також суд не приймає до уваги посилання заявника на довідку № 1692/06-21 від 13.07.2021 щодо відсутності працівників в Перевалькому міському центрі зайнятості, оскільки заявником не надано належних доказів передачі зобов`язань Перевальського міського центру зайнятості до заявника.
Суд зазначає, що під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно-правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції. Відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Лисичанського міського центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до Державного підприємства “Первомайськвантажтранс” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття.
Суд звертає увагу, що заявником не надано доказів правонаступництва, а документам долученим до заяви, судами надано оцінку.
Крім того, у постанові від 20.12.2018 у даній справі Верховний Суд встановив факт відсутності підстав правонаступництва Лисичанського міського центру зайнятості в розумінні частини другої статті 104 Цивільного кодексу України, та публічного правонаступництва в розумінні статті 379 КАС України.
Керуючись статтями 241, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до Державного підприємства “Первомайськвантажтранс” про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
СуддяТ.В. Смішлива