Рішення № 99385796, 02.09.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2021
Номер справи
280/1756/21
Номер документу
99385796
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2021 року Справа № 280/1756/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Садового І.В.,

за участю секретаря судового засідання Войтенко Д.В.,

представника позивача – Лишенка С.С.,

представника відповідача – Хижняк В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Реклама Сервіс-Україна» (69118, м. Запоріжжя, вул. Возз`єднання України, буд. 17, кв. 5; код ЄДРПОУ 32292300)

до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; код ЄДРПОУ 37573068),

про визнання протиправними дій та скасування доручень, -

ВСТАНОВИВ:

04.03.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Реклама Сервіс-Україна» (далі – позивач, ТОВ «Реклама Сервіс-Україна») до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (далі – відповідач, Департамент), Комунального підприємства «Градпроект», відповідно до якого позивач просив суд:

- визнати дії Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради щодо видання доручення №342/18, 343/18 від 01.11.2018 протиправними;

- скасувати доручення Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради №342/18, 343/18 від 01.11.2018;

- зобов`язати Комунальне підприємство «Градпроект» відновити за власний рахунок засіб розміщення зовнішньої реклами демонтований ним на підставі доручення Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради №342/18, 343/18 від 01.11.2018, шляхом монтажу за місцем його попереднього розташування;

- судові витрати покласти на відповідачів.

Ухвалою суду від 09.03.2021 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 01.04.2021 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі №280/1756/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Реклама Сервіс-Україна» до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, Комунального підприємства «Градпроект» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог до Комунального підприємства «Градпроект» про зобов`язання Комунального підприємства «Градпроект» відновити за власний рахунок засіб розміщення зовнішньої реклами, демонтований ним на підставі доручень Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради №342/18 та №343/18 від 01.11.2018, шляхом монтажу за місцем його попереднього розташування.

Ухвалою суду від 01.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/1756/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження), призначений судовий розгляд справи на 30.04.2021.

Ухвалою суду від 29.04.2021 задоволено клопотання Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради про розгляд справи №280/1756/21 з повідомленням (викликом) сторін. Призначене судове засідання на 11.05.2021 о/об 14:00 год.

Ухвалою суду від 11.05.2021 провадження у справі зупинене до 14.07.2021 за клопотанням представників сторін про примирення.

14.07.2021 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 14.07.2021 розгляд справи відкладено до 29.07.2021.

Ухвалою суду від 29.07.2021 залишено без розгляду клопотання Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради про залучення третьої особи у справі №280/1756/21.

Ухвалою суду від 29.07.2021 провадження у справі зупинене до 17.08.2021 за клопотанням представників сторін про примирення.

Ухвалою суду від 17.08.2021 продовжено процесуальний строк визначений ухвалою суду від 29.07.2021 до 02.09.2021.

Ухвалою суду від 02.09.2021 провадження у справі поновлено.

У судовому засіданні 02.09.2021, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні здійснювалась аудіо фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу «Акорд».

Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві від 25.02.2021 (вх.12904 від 04.03.2021). Зокрема зазначено, що діями Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, вчиненими за відсутності на те правових підстав порушено права ТОВ «Реклама Сервіс-Україна», як суб`єкта розміщення зовнішньої реклами та власника демонтованих засобів зовнішньої реклами. Позивач стверджує, що у липні 2020 року ним до відповідача через Центри надання адміністративних послуг м. Запоріжжя були надані дві заяви на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Запоріжжя біля залізничного переїзду, вул. Іванова та вул. Магістральна, проте жодної інформації щодо стану розгляду заяв не отримав, тому на думку позивача застосуванню підлягає принцип мовчазної згоди, за якого через відсутність відповідей щодо розгляду заяв позивач автоматично набуває права на розміщення рекламних конструкцій. Вказує на те, що з метою приведення регулювання відносин, які виникають під час розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя, у відповідність до діючого законодавства України, виконавчим комітетом Запорізької міської ради №600 від 17.12.2018 було внесено зміни до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.02.2013 №45 «Про затвердження Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя та Порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами» (далі – Рішення 45), та викладено його у новій редакції, що дійсне на дату здійснення демонтажу рекламних конструкцій належних позивачу. Так, пунктом 5.26 вказаного рішення передбачено, що виконавчий комітет міської ради згідно з чинним законодавством та регламентом роботи виконавчого комітету приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні. У разі прийняття рішення про надання дозволу, керівник Робочого органу протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого рішення підписує обидва примірники дозволу, скріплює їх печаткою, один примірник якого надається Адміністратору для видачі заявнику. Другий примірник дозволу залишається Робочому органу для обліку і контролю. Видача дозволу реєструється в Журналі реєстрації. Оскільки рішення дозвільним органом не було прийняте та направлено у строк, визначений Рішенням №45 позивач вважає що він мав дозвіл на розташування рекламних конструкцій за адресою: м. Запоріжжя, біля залізничного переїзду, вул. Іванова та вул. Магістральна. Крім того позивач зазначає, що не отримував, з незалежних від нього причин, жодного припису та, як наслідок, про наявність обґрунтованих підстав та причин для демонтажу рекламних засобів йому було невідомо. З огляду на зазначене, у відповідача були відсутні підстави для видання доручень №342/18, №343/18 від 01.11.2018 про демонтаж рекламних конструкцій, власником яких є ТОВ «Реклама Сервіс-Україна». Просить задовольнити позовні вимоги.

Заперечення проти позовних вимог викладено у відзиві на позовну заяву від 22.04.2021 (вх. 24212 від 28.04.2021). Зокрема зазначено, що 05.10.2018 Департаментом, як робочим органом з питань розміщення зовнішньої реклами в м.Запоріжжя, складені акти №342/18 та №343/18 про виявлення окремо розташованих двосторонніх наземних рекламних засобів розміром 3,0х6,0 за адресою: м. Запоріжжя, біля залізничного переїзду, вул. Іванова та вул. Магістральна, які розміщені без дозволу, та видано приписи про необхідність їх демонтування. В підтвердження правомірності вищевказаних приписів зазначає, що дозволів на розміщення перелічених рекламних конструкцій позивач не отримував. У зв`язку з невиконанням вимог приписів Комунальному підприємству «Градпроект» видано оскаржувані доручення №342/18 та №343/18 від 01.11.2021. Стверджує, що виданню оскаржуваного доручення передував винесений припис, що був направлений на адресу позивача, проте не отриманий ним. Звертає увагу на пункт 3.1.2 Порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами (далі – Порядок демонтажу) яким передбачено, що припис надсилається поштою рекомендованим листом із повідомленням або через кур`єрів юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності осіб за такою адресою, відмови отримати повідомлення чи нез`явлення до поштового відділення за отриманням повідомлення, вважається, що воно вручене їм належним чином в день відправлення. У зв`язку з наведеним вважає, що доручення №342/18 та №343/18 від 01.11.2018 на демонтаж рекламних засобів, видані відповідно до чинного законодавства, встановленого Порядком демонтажу, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Просить у задоволенні позову відмовити.

Не погодившись з аргументами відповідача викладеними у відзиві, позивач подав до суду відповідь на відзив від 05.05.2021 (вх. 26015 від 07.05.2021) в якій зауважив, що відповідачем при здійсненні перевірки та складанні оскаржуваних доручень не дотримано Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя (далі - Порядок розміщення) та Порядку демонтажу. Також наголосив, що винесення приписів про демонтаж засобів зовнішньої реклами не належить до компетенції відповідача. Крім того зазначає, що оскільки рішення дозвільним органом не було прийняте та направлено у строк, визначений Рішенням 45, то на думку позивача він має дозвіл на розташування рекламних конструкцій за адресою: м. Запоріжжя, біля залізничного переїзду, вул. Іванова та вул. Магістральна.

Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив від 12.05.2021 (вх. 27795 від 18.05.2021) в яких зазначено, що позивач безпідставно продовжує наполягати на відсутності компетенції відповідача, щодо винесення приписів про демонтаж засобів зовнішньої реклами оскільки у відзиві відповідачем чітко визначені повноваження департаменту, як робочого органу у сфері розміщення об`єктів зовнішньої реклами в м.Запоріжжі.

Також, 27.07.2021 від позивача надійшли письмові пояснення (вх.№42570), в яких зазначено, що з причин від нього не залежних, жодного припису не отримував тому про наявність обґрунтованих підстав та причин для демонтажу рекламних засобів йому невідомо, а посилання відповідача на те, що листом Комунального підприємства «Градпроект» на адресу позивача було направлено лист про отримання від Департаменту оскаржуваних доручень є безпідставними, оскільки Комунальне підприємство «Градпроект» не здійснює управлінських функцій і виконувати його вказівки та повідомлення позивач не зобов`язаний.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

10.07.2020 представником ТОВ «Реклама Сервіс-України» через Центри надання адміністративних послуг подані заяви №318/20 та №319/20 про видачу дозволу на розміщення зовнішньої реклами (а.с.72-77).

Листом від 15.07.2020 №03-03/127 повідомлено представника позивача про результати розгляду заяви, відповідно до яких відмовлено у встановленні пріоритетів на заявлені місця розташування рекламних засобів на підставі пунктів 5.4, 5.55, 11,1 Порядку розміщення зовнішньої реклами м.Запоріжжя. В обґрунтування відмови зазначено, про відсутність зазначених рекламних засобів в схемах місць розміщення зовнішньої реклами, крім того, в наданих документах відсутній комп`ютерний макет місця (розміром не менше як 6х9 см.), на якому планується розташування рекламного засобу, також повідомлено що формат об`єктів зазначених в заявах не відповідає наданим ескізам рекламних засобів в частині конструктивного рішення (а.с.78).

Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради 05.10.2018 складені акти виявлення рекламних засобів, вивісок, табличок, що розміщені самовільно або з іншими порушеннями та приписи на усунення порушень законодавства №342/18, №343/18 якими зобов`язано позивача в п`ятиденний термін демонтувати рекламні конструкції зі встановленого місця (а.с.61-68).

У зв`язку з невиконанням вимог приписів №342/18, №343/18 від 05.10.2018, відповідачем прийняті доручення №342/18, №343/18 від 01.11.2018 на демонтаж рекламного засобу, вивіски, таблички, яким доручено Комунальному підприємству «Градпроект» провести демонтаж рекламних засобів за адресою: м. Запоріжжя, біля залізничного переїзду, вул. Іванова та вул. Магістральна, згідно Порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами, затвердженого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 22.03.2013 №45 (зі змінами), які направлені на адресу позивача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового переказу (а.с.64,68).

Листом Комунального підприємства «Градпроект» від 07.11.2018 №746р повідомлено позивача про запланований демонтаж на підставі доручень №342/18, №343/18 від 01.11.2018 та зазначено, що беручи до уваги складність конструкцій які підлягають демонтажу Комунальне підприємство «Градпроект» при здійсненні демонтажу не зможе забезпечити цілісність конструкцій та їх подальше використання за призначенням, тому запропоновано у п`ятиденний строк власними силами демонтувати незаконні рекламні засоби (а.с.71).

Комунальним підприємством «Градпроект», в межах функцій Оператора зі справляння плати та нагляду за станом зовнішньої реклами, передбачених пунктом 4.2.4. Порядку розміщення, затвердженого Рішенням №45 (зі змінами) та на виконання Доручень на демонтаж рекламного засобу, вивіски, таблички, виданих робочим органом з питань розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя, 14.08.2020 року було здійснено демонтаж рекламних конструкцій, власником яких є ТОВ «Реклама Сервіс-Україна», та складено відповідні акти №342/18 та №343/18 (а.с.81-82).

Не погодившись з правомірністю дій відповідача щодо видачі доручень та з вимогою скасувати доручення №342/18 та №343/18 від 01.11.2018, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів визначені Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно п. 5 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету міністрів України № 2067 від 29.12.2003, для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 12.05.2016 №235 функції Робочого органу покладено на департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради.

Відповідно до п. 2.2. Положення про Департамент в новій редакції (попередня редакція положення затверджена рішенням Запорізької міської ради № 52 від 25.01.2017), затвердженого рішенням Запорізької міської ради № 33 від 30.09.2020 року (далі - Положення), одним із основних завдань департаменту є забезпечення реалізації політики у сфері відносин з розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя.

Згідно розділу 3 пункту 44 Положення (стара редакція Положення п. 46 розділ 3), департамент виконує функції робочого органу у сфері розміщення об`єктів зовнішньої реклами в м. Запоріжжя, здійснює контроль за додержанням порядку розміщення зовнішньої реклами у м. Запоріжжя.

Таким чином функції Робочого органу покладені на Департамент як рішенням Запорізької міської ради, так і рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради, тому твердження позивача про покладання на Департамент функцій Робочого органу з питань розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя виконавчим комітетом Запорізької міської ради за межами повноважень не відповідає дійсності.

Разом з тим, пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до п. 45 Типових правил, контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи міських рад та інші органи відповідно до законодавства.

Так відповідний Порядок розміщення та Порядок демонтажу затверджені Рішенням №45. В подальшому 17.12.2018 року рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 600 внесені зміни до Рішення № 45 та викладені в новій редакції.

Відповідно до Порядку розміщення Департамент в межах своєї компетенції:

- забезпечує контроль за дотриманням цього Порядку всіма особами незалежно від форм власності та відомчої належності;

- звертається до юридичних і фізичних осіб з вимогами про усунення виявлених порушень у визначений у вимогах термін;

- подає уповноваженому органу виконавчої влади з питань захисту прав споживачів у Запорізькій області та Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради матеріали про порушення Порядку, (п. 4.1.8 Порядку розміщення);

- надає приписи на усунення порушень Порядку, приписи та/або доручення на демонтаж рекламних засобів, (п. 4.1.9 Порядку розміщення).

Зазначені акти та рішення Запорізької міської ради не скасовані у встановленому законодавством порядку, не визнані незаконними, отже на даний час є діючими та обов`язковими для виконання на території міста Запоріжжя.

Відповідно до пункту 2.8. Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Запоріжжя, затвердженого рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №45 від 22.02.2013 (зі змінами, внесеними рішеннями виконавчого комітету Запорізької міської ради від 17.12.2018 №600), дозвіл - документ установленої форми, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк у певному місці.

Розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволів, продовження строку дії, переоформлення, видачу дублікатів, анулювання, внесення змін до дозволів, зупинення та поновлення розгляду зазначених заяв; прийняття рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу та продовження строку його дії, або про відмову в установлені такого пріоритету, його продовженні та інше здійснюється робочим органом з питань розміщення зовнішньої реклами (розділ 4 Порядку).

Відповідно до Положення про департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, в редакції, затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 30.09.2020 №33, департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради виконує функції робочого органу у сфері розміщення об`єктів зовнішньої реклами в м. Запоріжжя, здійснює контроль за додержанням порядку розміщення зовнішньої реклами у м. Запоріжжя.

Відповідно до пунктів 4.1.4.-5.31 Порядку, видача дозволів на розміщення зовнішньої реклами здійснюється через Адміністратора відповідної філії Центру надання адміністративних послуг м. Запоріжжя (далі - Адміністратор).

Для одержання дозволу заявник або уповноважена ним особа подає Робочому органу через Адміністратора заяву, в якій вказує: - об`єкт, на який видається дозвіл з зазначенням кількості площин та формату або загальної площі; - адреса об`єкту, на який видається дозвіл (із зазначенням конкретної відстані (кількість метрів) від точки прив`язки (житловий будинок, технічний колодязь тощо) до місця розташування об`єкту); - повне найменування суб`єкта господарювання, якому видається дозвіл, та його юридична адреса; - ідентифікаційний код заявника згідно ЄДРПОУ.

До заяви в двох примірниках в кольоровому друку заявником додаються: - комп`ютерний макет місця (розміром не менше як 6x9см), на якому планується розташування рекламного засобу; - фотокартка місця розташування рекламного засобу (розміром не менше як 6x9см); - ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.

За достовірність відомостей, викладених у заяві, несе відповідальність заявник.

Заява та документи, що подаються до неї, перевіряється Адміністратором (на відповідність до вимог Порядку та чинного законодавства) та передаються до робочого органу.

За наявності документів, передбачених пунктом 5.1. цього Порядку, заява, протягом трьох робочих днів з дати її надходження до робочого органу, реєструється у журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (далі - Журнал реєстрації).

Робочий орган протягом п`яти робочих днів з дати реєстрації заяви перевіряє:

- місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце зареєстрованого в установленому Порядку дозволу чи пріоритету іншого заявника;

- наявність місця, зазначеного в заяві, в схемі місць розміщення засобів зовнішньої реклами;

- достовірність відомостей, викладених в заяві.

Після перевірки п. 5.4. керівник робочого органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце (далі - Пріоритет) або про відмову у встановленні Пріоритету.

У разі прийняття рішення про встановлення Пріоритету робочий орган через Адміністратора видає заявнику для оформлення два примірники погоджувальних частин до дозволу за формою згідно з додатком 3 з реєстраційним номером відповідно до Журналу реєстрації та визначає заінтересовані органи (особи), з якими необхідно їх погодити.

У разі прийняття рішення про відмову у встановленні Пріоритету робочий орган надає через Адміністратора вмотивовану відповідь.

Пріоритет встановлюється строком на три місяці з дати прийняття керівником Робочого органу відповідного рішення.

Відмова у встановленні Пріоритету, продовженні строку його дії може бути оскаржена у порядку, встановленому законодавством.

У разі прийняття керівником Робочого органу рішення про встановлення Пріоритету на місце, яке перебуває в комунальній власності територіальної громади м. Запоріжжя, заявник протягом десяти робочих днів укладає з виконавчим комітетом Запорізької міської ради в особі Оператора договір на тимчасове користування цим місцем.

Дозвіл погоджується з власником місця або уповноваженими ним органами (особами).

На вимогу робочого органу дозвіл додатково погоджується з Національною поліцією, відповідним центральним або місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об`єктів природно-заповідного фонду, утримувачем інженерних комунікацій, департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради.

У разі відмови у погодженні дозволу вищезазначеними органами (особами) заявникові та робочому органу надсилається вмотивоване повідомлення за підписом фізичної особи чи керівника підприємства, установи, організації або уповноваженої ними особи. Відмова у погодженні дозволу може бути оскаржена у порядку, встановленому законодавством.

Робочий орган протягом не більш, як п`ятнадцяти робочих днів з дати одержання належним чином оформлених двох примірників матеріалів до дозволу готує та подає виконавчому комітету міської ради пропозиції та проект відповідного рішення.

Виконавчий комітет міської ради згідно з чинним законодавством та регламентом роботи виконавчого комітету приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні. У разі прийняття рішення про надання дозволу, керівник Робочого органу протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого рішення підписує обидва примірники дозволу, скріплює їх печаткою, один примірник якого надається Адміністратору для видачі заявнику. Другий примірник дозволу залишається Робочому органу для обліку і контролю. Видача дозволу реєструється в Журналі реєстрації.

Дозвіл надається на строк, затверджений рішенням виконавчого комітету міської ради, з урахуванням строку погодження власником місця розміщення рекламного засобу, або уповноваженою ним особою, але не більше ніж на п`ять років.

Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного засобу.

Підстави для відмови у встановленні Пріоритету:

- подання суб`єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно зі встановленим переліком;

- виявлення в документах, поданих суб`єктом господарювання, недостовірних відомостей;

- невідповідність наданих заявником документів до вимог чинного законодавства.

Підстави для відмови у видачі дозволу:

- негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі дозволу;

- відсутність погодження матеріалів Пріоритету з органами (особами), визначеними Робочим органом;

- чинним законодавством можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі дозволу.

Отже, наведеними правовими нормами визначено таку процедуру отримання дозволу на розміщення реклами у місті Запоріжжі: суб`єкт господарювання з метою отримання відповідного дозволу подає через Адміністратора заяву та передбачені Порядком документи, де вони приймаються і не пізніше наступного дня, передаються до робочого органу - департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради. В робочому органі документи реєструються, протягом п`яти днів з моменту цієї реєстрації Департамент перевіряє місце розташування рекламного засобу, наявність місця, зазначеного в заяві в схемі місць розміщення засобів зовнішньої реклами та достовірність відомостей, викладених в заяві, після чого приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету. У разі прийняття рішення про встановлення Пріоритету робочий орган через Адміністратора видає заявнику для оформлення два примірники погоджувальних частин до дозволу та визначає заінтересовані органи (особи), з якими необхідно їх погодити. У подальшому робочий орган протягом не більш, як п`ятнадцяти робочих днів з дати одержання належним чином оформлених двох примірників матеріалів до дозволу готує та подає виконавчому комітету міської ради пропозиції та проект відповідного рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні.

Судом встановлено, що на час прийняття спірних доручень у ТОВ «Реклама Сервіс-Україна» були відсутні чинні дозволи на розміщення рекламних засобів за адресою: м.Запоріжжя біля залізничного переїзду, вул. Іванова та вул. Магістральна.

Крім того, лише 10.07.2020 позивачем через центр надання Адміністративних послуг подані заяви №318/20 та №319/20 про видачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами. Департамент, розглянувши зазначені заяви, прийняв рішення про відмову у встановленні пріоритетів на заявлені місця розташування рекламних засобів та відповідно до п. 5.7. Порядку та надав вмотивовану відповідь через Адміністратора.

05.10.2018 Департаментом складені акти виявлення рекламних засобів, вивісок, табличок, що розміщені самовільно або з іншими порушеннями та приписи на усунення порушень законодавства №342/18 та №343/18.

Припис надсилається поштою рекомендованим листом із повідомленням або через кур`єрів юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності осіб за такою адресою, відмови отримати повідомлення чи нез`явлення до поштового відділення за отриманням повідомлення, вважається, що воно вручене їм належним чином в день відправлення (п. 3.1.2 Порядку демонтажу).

З матеріалів справи вбачається, що приписи на усунення порушень законодавства від 05.10.2018 №342/18 та №343/18 були надіслані Департаментом позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення 08.10.2018 (поштове відправлення №6910501282772). Однак вказані приписи повернулися з конвертом до Департаменту у зв`язку з неотриманням його адресатом за закінченням терміну зберігання (а.с.69).

У випадку, зазначеному у підпункті 3.1.2 Порядку демонтажу, демонтаж рекламних засобів та усунення невідповідностей проводиться власником рекламного засобу самостійно за власний рахунок у термін, вказаний у Приписі. У разі невиконання власником рекламного засобу вимог Припису, демонтаж рекламного засобу здійснює уповноважене підприємство на підставі Доручення за власні кошти, які підлягають поверненню особами, якими рекламний засіб було розміщено.

Крім того суд зазначає, що доручення про демонтаж видається на виконання припису та не може бути розглянуто окремо, оскільки будь-яке рішення органу місцевого самоврядування повинно мати логічне правове завершення та виявлене порушення повинно бути усунуте. Тому розгляд питання видачі доручення, як предмету позову, не скасовує та не визнає недійсним видачу припису, який на даний час є дійсним.

Вимога щодо визнання незаконними доручень про демонтаж рекламних засобів є похідною від вимоги щодо визнання недійсним припису. Неможливо оскаржити лише доручення та залишити дійсним припис, оскільки не зважаючи на виданий Департаментом розпорядчий документ, порушення залишиться не усунутим.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради стосовно надання доручень №342/18 та №343/18 від 01.11.2018 Комунальному підприємству «Градпроект» на демонтаж рекламних засобів, вчинені в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з урахуванням встановленого Порядку демонтажу, обліку, зберігання і реалізації спеціальних конструкцій, які призначені для розміщення зовнішньої реклами.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Реклама Сервіс-Україна».

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не проводиться.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Реклама Сервіс-Україна» (69118, м. Запоріжжя, вул. Возз`єднання України, буд. 17, кв. 5; код ЄДРПОУ 32292300) до Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; код ЄДРПОУ 37573068) про визнання дій протиправними та скасування доручень, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 06.09.2021.

Суддя І.В.Садовий