
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 серпня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2001/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дору Ю.Ю.,
при секретарі судових засідань Завидняк А.В.
та осіб, що беруть участь у справі:
позивача - не з`явився;
представника позивача - Розман С.Ю.;
відповідача - не з`явився;
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_1 - Кузка С.О;
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні ОСОБА_1 , у якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення першої сесії VІІІ скликання Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 01.12.20 № 18 "Про затвердження старости села Ганичі Нересницької сільської ради".
Позовну заяву мотивовано тим, що оскаржуване рішення суперечить Регламенту Нересницької сільської ради та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме шляхом таємного голосування, хоча таке не передбачено при вирішенні питання про обрання старост сіл.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав. До суду надійшло клопотання про закриття провадження по справі, оскільки оскаржуване рішення є таким, що втратило чинність згідно рішення Нересницької сільської ради від 16.07.2021 р. «Про обрання т.в.о. старости Ганичівського старостинського округу №5 ОСОБА_1.»
Представник третьої особи проти позову заперечив, надавши суду пояснення. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте із дотримання вимог Регламенту та Закону України «Про місцеве самоврядування».
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/2001/21 та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
30.08.2021 р. ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження по даній справі у зв`язку із втратою чинності оскаржуваним рішенням.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, якою визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 01 грудня 2020 року відбулася перша сесія VIII скликання Сільської Ради, на якому вирішувалося питання, у тому числі, і щодо затвердження старост сіл у межах територіальної громади Сільської Ради.
Так, рішенням Сільської Ради від 01.12.20 р. №18 «Про затвердження старости села Ганичі Нересницької сільської ради» затверджено протоколи № 4 і № 7 постійно діючої комісії з результатів таємного голосування виборів старости села Ганичі Нересницької сільської ради, а також затверджено ОСОБА_1 старостою села Ганичі Нересницької сільської ради.
Порядок діяльності органів місцевого самоврядування врегульовується Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Рішенням Сільської Ради від 01.12.20 № 24 «Про затвердження Регламенту Нересницької сільської ради VIII скликання» регламент було затверджено.
Згідно із п.п. 5.2. і 5.4. Регламенту Сільської Ради встановлено, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім передбачених законодавством випадків, в яких рішення приймаються таємним голосуванням (прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень сільського голови та обрання і звільнення секретаря ради). Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії. (а.с.8-10)
Таємне голосування здійснюється депутатами в місцях проведення пленарного засідання ради по визначених законодавством питаннях шляхом використання бюлетенів, виготовлених лічильною комісією, яка обирається сесією ради. Рішення лічильної комісії щодо результатів голосування приймаються більшістю голосів членів комісії та затверджуються радою простим голосуванням.
Як зазначено у ч.1 ст.54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. У відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Отже, до переліку рішень, які приймаються сільською радою таємним голосуванням, не включено питання щодо обрання і затвердження старости села. Відтак, сільська рада повинна була затвердити старост сіл за пропозицією відповідного сільської голови, а не внаслідок проведення таємного голосування, оскільки будь-яких правових підстав для обрання і затвердження старости села таємним голосуванням не передбачено.
Як вбачається із протоколів засідання лічильної комісії Нересницька сільська рада провела таємне голосування за кандидатів на посаду старости села Ганичі (а.с.14-16). Так, з протоколу №4 від 01.12.20 р. засідання лічильної комісії з виборів старости села Ганичі Нересницької сільської ради слідує, що в бюлетень для таємного голосування внесено три кандидатури. Після проведення таємного голосуванні і підрахунку голосів комісія встановила, що жоден з кандидатів не набрав більше половини складу ради, у зв`язку з чим цією комісією не визначено переможця. У подальшому, за пропозицією одного з депутатів Нересницької сільської сади зазначена комісія вирішила провести повторне таємне голосування з виборів старости села Ганичі, включивши до бюлетенів для голосування двох кандидатів, які перед цим набрали найбільшу кількість голосів.
Згідно з протоколом №7 від 01.12.20 р. засідання лічильної комісії з виборів старости села Ганичі Нересницької сільської ради найбільшу кількість голосів здобув ОСОБА_1 , якого комісія запропонувала вважати обраним старостою села Ганичі.
Отже, обрання на посаду старости села Ганичі відбулося з порушенням законодавства - шляхом проведення таємного голосування, яке суперечить Регламенту Нересницької сільської ради. Відповідно до пунктів 16.1. і 16.2. Регламенту сільської сади сільський староста є посадовою особою місцевого самоврядування, який представляє інтереси внутрішньої громади (жителів одного або більше населених пунктів територіальної громади, які не є адміністративним центром територіальної громади). Старости затверджуються радою за пропозицією сільського голови на строк повноважень ради в населених пунктах громади, які визначаються рішенням ради. Повторно кандидатура на посаду старости, яка не набрала необхідної кількості голосів, не подається (на) наступне пленарне засідання.
Відтак, з урахуванням положень Регламенту Нересницької сільської ради, кандидатура ОСОБА_1 на посаду старости села Ганичі не могла бути подано повторно.
Разом з тим, незважаючи на це, депутати повторно вирішували питання щодо затвердження ОСОБА_1 на вказану посаду, як це вбачається із протоколів (а.с.14-16).
Отже, оскаржуване рішення Нересницької сільської ради прийняте не у спосіб та не на підставах, передбачених законодавством, а відтак є протиправним і беззаперечно підлягає скасуванню.
В подальшому, під час розгляду справи, Нересницькою сільською радою відповідно до рішення від 16.07.2021 р. №594 «Про обрання т.в.о. старости Ганичівського старостинського округу №5» було вирішено обрати т.в.о. старости Ганичівського старостинського округу №5 ОСОБА_1 , а рішення першої сесії VIII скликання Нересницької сільської ради №18 від 01.12.2020 р. «Про затвердження старости села Ганичі Нересницької сільської ради» визнано таким, що втратило чинність.
Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме суд вважає за необхідним визнати протиправним рішення першої сесії VІІІ скликання Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 01.12.20 № 18 "Про затвердження старости села Ганичі Нересницької сільської ради". Щодо позовної вимоги про скасування рішення першої сесії VІІІ скликання Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 01.12.20 р. № 18 "Про затвердження старости села Ганичі Нересницької сільської ради", то суд відмовляє у її задоволенні, оскільки, як вбачається, таке рішення втратило чинність, згідно рішення Нересницької сільської ради від 16.07.2021 р.
У відповідності до ч.1 ст. 139 КАС України, суд встановив, що в матеріалах справи міститься доказ сплати судового збору - Квитанція № 5555 від 21.05.2021 р. Таким чином, необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області (вул. Грушевського, буд. 25,с. Нересниця, Тячівський район, Закарпатська область,90540, код ЄДРПОУ 04351720) за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення першої сесії VІІІ скликання Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 01.12.20 № 18 "Про затвердження старости села Ганичі Нересницької сільської ради".
У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нересницької сільської ради Тячівського району Закарпатської області (вул. Грушевського, буд. 25,с. Нересниця, Тячівський район, Закарпатська область,90540, код ЄДРПОУ 04351720) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 30 серпня 2021 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 06 вересня 2021 року.
СуддяЮ.Ю.Дору