
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2021 р. Справа№200/8659/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою на підставі виданої уповноваженим органом - Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" довідки про розмір грошового забезпечення від 3 червня 2021 року за № 33/25-1164 за листопад 2019 року відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 1 грудня 2019 року, виходячи від суми 15 630,72 грн щомісячного грошового забезпечення, без обмеження її граничного розміру;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою, на підставі виданої уповноваженим органом - Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" довідки про розмір грошового забезпечення від 3 червня 2021 року за № 33/25-1164 за листопад 2019 року відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 1 грудня 2019 року, виходячи від суми 15 630,72 грн щомісячного грошового забезпечення, без обмеження її граничного розміру, а також виплатити різницю між розміром перерахованої пенсії (з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою та вже виплачених щомісячних сум на підставі вищезазначеної довідки про розмір грошового забезпечення.
Також позивач у позові заявив клопотання про допущення до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з відповідача заборгованість з пенсійних виплат, що виникла внаслідок не проведення перерахунку та виплати йому позивачу пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою, на підставі виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" довідки від 3 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення за № 33/25-1164 за листопад 2019 року відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 1 грудня 2019 року, виходячи від суми 20 315,72 грн щомісячного грошового забезпечення у межах суми стягнення за один місяць.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Донецькій області та йому з 18 липня 2008 року призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
У червні 2021 року за заявою представника позивача Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» надіслала на його адресу та на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку № 33/25-1194 від 4 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988, згідно якої за прирівняною посадою поліцейського (старшина (молодший склад поліції)) розмір грошового забезпечення складає: посадовий оклад - 1 900,00 грн; оклад за спеціальним званням старший сержант поліції - 1 000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 35% - 1 015,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) 40,00% - 1 562,87 грн; премія (відсотків нарахованого грошевого забезпечення) 185,33% - 10 152,13 грн; усього -15 630,00 грн.
18 червня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із запитом про перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки № 33/25-1164 від 3 червня 2021 року з 1 грудня 2019 року.
6 липня 2021 року позивач отримав лист від відповідача, в якому повідомлялось, що незважаючи на те, що до Головного управління області надійшла довідка про грошове забезпечення, в якої зазначено, що в листопаді 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988, підвищено грошове забезпечення поліцейських за рахунок введення нових щомісячних видів грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії, а саме - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, підстав для перерахунку пенсії немає, так як після визнання противоправними та скасування пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалося.
Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому в перерахунку пенсії, та вказує, що такі дії порушують його соціальні, конституційні права на отримання пенсії (а.с. 1-11).
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, абзацом 1 п. 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 рік відповідно до Постанови № 988.
Частинами 2 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 р. передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств.
Відповідач зазначає, що управлінням відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України № 103 було здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 4952лк від 13 березня 2018 року, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 1 900,00 грн, оклад за військовим званням - 1 000,00 грн, надбавка за стаж служби 35% - 1 045,00 грн, премія 13,30% - 520,70 грн.
Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103, на підставі якого проводився перерахунок пенсії, визнано протиправним та нечинним частково рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, однак після визнання протиправним та скасування зазначеного пункту інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
У зв`язку зі скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988, яка є чинною; розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою, жодним чином не переглядалися та не змінювалися, а перерахунок пенсій означеній категорії осіб проводився не лише з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років, а й урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Таким чином, на переконання відповідача скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії.
Також відповідач зауважив, що позовні вимоги позивача про виплату йому пенсії без обмеження граничного розміру є необґрунтованими, так як жодного обмеження граничним розміром розміру пенсії ОСОБА_1 пенсійним органом не здійснювалось.
Щодо встановлення судового контролю відповідач зазначив, що згідно ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи і підлягає виконанню на всій території України.
Враховуючи наведене, відповідач вважає, що таке прохання позивача є необґрунтованим (а.с. 44-46).
Ухвалою суду від 19 липня 2021 року відкрито провадження у справі за даним позовом; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 38-39).
Ухвалою суду від 18 серпня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у загальному позовному провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на адміністративний позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років (а.с. 15-17).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та суб`єктом владних повноважень, який здійснює у спірних правовідносинах владні управлінські функції та є належним відповідачем у даній справі (а.с. 49).
Як встановлено судом з 18 липня 2008 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 53% грошового забезпечення (вислуга років - 21 рік): у розмірі 1 452,00 грн, з надбавками - 1 855,00 грн (а.с. 34).
Рішенням відповідача від 12 квітня 2018 року (оформлене протоколом) здійснено перерахунок розміру пенсії позивача відповідно до ) постанови кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» з 1 січня 2016 року на підставі довідки від 13 березня 2018 року № 4952лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії; яка надійшла до відповідача від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Донецькій області та відповідно до якої грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу встановлено у розмірі 4 435,70 грн та складалось з: посадового окладу 1 900,00 грн, окладу за військове звання 1 000,00 грн, процентної надбавки за стаж служби 35% 1 015,00 грн, премії (13,30%) 520,70 грн. Після перерахунку пенсії розмір пенсії позивача склав: 2 350,92 грн (4 435,70 грн х 53%) (а.с. 33-34).
Станом на час звернення позивача до суду розмір його пенсії складає 2 350,92 грн (виходячи із розміру грошового забезпечення: посадовий оклад 1 900,00 грн, оклад за військове звання 1 000,00 грн, процентна надбавка за стаж служби 35% 1 015,00 грн, премія (13,30%) 520,70 грн). Також щомісячно позивач отримує додатково до основного розміру пенсії надбавки: як учаснику бойових дій в розмірі 782,25 грн, адресну допомогу в розмірі 85,68 грн; всього - 2 918,85 грн (а.с. 35).
Судом встановлено, що позивач через свого представника звернувся із адвокатським запитом до ДУ ТМО МВС України по Донецькій області» з проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 березня 2019 року у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії (а.с. 20-23).
Листом від 7 червня 2021 року № Є-651/8 Державна установа «Територіальне медичне об`єднання міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» повідомило представника позивача, що сектором із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об`єднання міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» підготовлено та листом від 4 червня 2021 року № 33/25-1194 надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку стосовно ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського від 3 червня 2021 року № 33/25-1164 (а.с. 25).
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 23 червня 2021 року № 33/25-1164, виданої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського старшина (молодший склад поліції) становив: посадовий оклад - 1 900,00 грн, оклад за спеціальним званням старший сержант поліції - 1 000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) (35%) - 1 015,00 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (40%) - 1 562,87 грн, премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (185,33%) - 10 152,13 грн, всього - 15 630,00 грн (а.с. 24).
У примітці вказано, що довідка складена з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі 826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 (а.с. 24).
18 червня 2021 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду країни в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії згідно оновленої довідки № 33/25-1164 від 3 червня 2021 року (а.с. 26-30).
Відповідач листом № 0500-1609-8/26135 від 30 червня 2021 року повідомив позивача (листом № 0500-1502-8/26502 від 1 липня 2021 року - представника позивача) про відмову у перерахунку пенсії позивачу, зазначивши, що підстав для перерахунку пенсії немає, так як після визнання противоправними та скасування пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалося (а.с. 32-33).
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо перерахунку розміру пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного позову із даним позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2020 року (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Крім цього, пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно з п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року (отже, набуло чинності 19 листопада 2019 року), визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 6 квітня 2016 року.
За таких обставин оскаржуваний пункт 3 Постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Таким чином, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, позивач після скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських,наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).
Крім цього, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Таким чином, починаючи з 19 листопада 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним судовим рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, враховуючи приписи ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на отримання пенсії в перерахованому розмірі, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами № 988 і № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, - з 1 грудня 2019 року.
Суд застосовує, як норми прямої дії, ч. 2 ст. 3, ст. 8, ст. 19, ст. 46, ч.ч. 1 та 2 ст. 55 Основного Закону України та ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки після набрання чинності судовими рішеннями у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 держава, в особі її органів виконавчої влади, не вчинила жодних дій на відновлення порушених прав осіб, в тому числі і позивача, які були порушенні внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21 лютого 2018 року в частині її положень, які в подальшому визнані нечинними.
Суд зауважує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За висновком суду під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій надав до суду жодних належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх відмови позивачу у перерахунку розміру його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області", від 3 червня 2021 року за № 33/25-1164.
Отже, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку його пенсії на підставі вказаної вище довідки з 1 грудня 2019 року та зобов`язання відповідача зробити такий перерахунок та здійснити виплату перерахованої пенсії з 1 грудня 2019 року з врахуванням виплачених раніше сум - підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача в частині визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати перерахованої пенсії без обмеження її граничного розміру, суд погоджується із доводами відповідача, що з боку пенсійного органу такого обмеження не відбувалось.
Отже, позовні вимоги в цій частині є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
Щодо клопотання позивача про звернення до негайного виконання рішення суду в частині стягнення з відповідача заборгованості з пенсійних виплат, що виникла внаслідок не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою, на підставі довідки від 3 червня 2021 року № 33/25-1164 виходячи від суми 20 315,72 грн щомісячного грошового забезпечення у межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми с т я г н е н н я за один місяць.
Проаналізувавши наведену норму суд дійшов висновку, що допущення до негайного виконання може мати місце у випадку, якщо судом присуджено пенсійні виплати шляхом їх стягнення.
Позовні вимоги позивача спрямовані на зобов`язання відповідача вчинити певні дії (перерахувати та виплатити); вимог щодо стягнення певних сум позивачем не заявлено.
Як наслідок, дане клопотання позивача задоволенню не підлягає.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналізуючи вказані нормативно-правові приписи суд дійшов висновку, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком судом.
У відзиві на позові відповідач зазначає про визнання Головним управлінням обов`язковості виконання судового рішення.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження обґрунтованості вірогідності невиконання відповідачем даного судового рішення, суд вважає, що підстави для зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення у справі станом на час розгляду даної справи - відсутні.
Також суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутись до суду із заявою про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду і після набрання ним чинності.
Враховуючи наведене адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» позивач є звільнений від сплати судового збору (посвідчення серія НОМЕР_2 від 14 серпня 1998 року, а.с. 18).
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки відповідно до положень Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати противоправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку та виплати з 1 грудня 2019 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою на підставі довідки, виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області", від 3 червня 2021 року за № 33/25-1164 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи від суми щомісячного грошового забезпечення 15 630,72 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 1 грудня 2019 року перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за останньою штатною посадою, на підставі довідки, виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області" Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області", від 3 червня 2021 року за № 33/25-1164 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року - відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із урахуванням розмірів щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи від суми щомісячного грошового забезпечення 15 630,72 грн та виплатити різницю між розміром перерахованої на підставі довідки від 3 червня 2021 року за № 33/25-1164 пенсії та вже виплаченої позивачу пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна