Рішення № 99385353, 12.08.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
200/5876/21
Номер документу
99385353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2021 р. Справа№200/5876/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., при секретарі судового засідання - Кудрявцеві О.Ю.,

за участю:

представника позивача - Брацила Р.Л.,

представника відповідача - Шамкій В.М. (в режимі відеоконференції),

розглянувши в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО"

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО", в якому просить суд:

- стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за не виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, у розмірі 4 559 005,44 грн та пеню у розмірі 23 706,80 грн на р/р НОМЕР_1 Донецьке ГУК/Мар`їнська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000. ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2020 рік, що наданий відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 1489 осіб.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» у відповідача у 2020 році повинно було бути працевлаштовані 60 осіб з інвалідністю, однак за даними звіту працювало лише 36 осіб.

Отже, відповідач не виконав законодавчий норматив по створенню 24 робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Згідно відповіді Маріїнського районного центру зайнятості від 2 квітня 2021 року на запит Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідачем не надавались до вказаного центру звіти за формою 3-ПН у 2020 році, у зв`язку із чим центр не направляв у 2020 році до відповідача осіб з інвалідністю.

Згідно розрахунку сума адміністративно-господарських санкцій за не виконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у 2020 році становить 4 559 005,44 грн.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлашту-вання інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, за порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій позивачу станом на 11 травня 2021 року нараховано пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення, у зв`язку з чим станом на 23 квітня 2020 року відповідачу нарахована пеня у сумі 23 706,80 грн.

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зауважує, що доказами, які свідчать про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, є наказ по підприємству стосовно створення відповідного робочого місця та звіти за формою № 3-ПН.

Посилається при цьому на правову позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 2 травня 2018 року у справі № 804/8007/16 (а.с. 1-7).

У відповіді на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Відповідно до звіту за формою 10-ПІ за 2020 рік на підприємстві відповідача середньооблікова кількість штатних працівників склала 1489 осіб, з них 36 осіб, яким відповідно до законодавства встановлена інвалідність, штатна кількість працівників, які повинні працювати на підприємстві у відповідності до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», становить 59 осіб.

Товариство не порушувало приписів щодо нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки такі робочі місця були створені, про що відповідач інформував центри зайнятості, подаючи у визначені строки звіти за формою 3-ПН та направляючи інформаційні листи.

Відповідно до витягу зі штатного розкладу відокремленого підрозділу ДТЕК Луганська ТЕС на підприємстві були вільними в різні періоди від 14 до 18 вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю, а на іншому підрозділі, ДТЕК Курахівська ТЕС, - 24 вакансії.

Таким чином, відповідачем було створено 74 робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, що свідчить про виконання нормативу.

У 2020 році відповідач щомісяця направляв до центрів зайнятості звітність за формою 3-ПН: по відокремленому підрозділу ДТЕК Курахівська ТЕС - до Мар`їнського районного центру зайнятості, по відокремленому підрозділу ДТЕК Луганська ТЕС - до Новоайдарського районного центру зайнятості, де зазначав про наявність вільних робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Зазначене, на переконання відповідача, свідчить про виконання товариством обов`язку стосовно створення робочих місць для осіб з інвалідністю, в тому числі, спеціальних робочих місць, а також обов`язку щодо інформування центрів зайнятості про наявність таких робочих місць.

Також вказує, що протягом 2020 року товариство додатково зверталось з листами до Новоайдарського районного центу зайнятості, Луганського міського центру зайнятості, Мар`їнського районного центру зайнятості, Управління соціального захисту населення Мар`їнської РДА про направлення на підприємство осіб з інвалідністю для працевлаштування.

Крім цього для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів товариство приймало участь у ярмарках вакансій, що підтверджується листами № 01-28/1819-20 від 18 листопада 2020 року, № 01-28/1846 від 25 листопада 2021 року.

Відповідач наполягає, що обов`язок підприємства по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування, оскільки статтею 18-1 вказаного Закону такий обов`язок покладений на державну службу зайнятості.

Посилається при цьому на правову позицію Верховного Суду, наведену, зокрема, у постановах від 23 липня 2019 року у справі № 820/2204/16, від 31 липня 2019 року у справі № 812/1164/18 та інші.

З огляду на викладене відповідач вважає, що ним здійснено всі можливі заходи для працевлаштування інвалідів, а саме систематичне повідомлення центрів зайнятості про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів, а тому застосування до нього адміністративно господарських санкцій та стягнення пені є безпідставним (а.с. 55-59 т. 1).

У відповіді на відзив на позов позивач зазначає доводи, аналогічні тим, що вказані у адміністративному позові, також зауважує, що факт подання звітів за формою 3-ПН не свідчить про виконання відповідачем вимог ч. 3 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення», крім цього у зверненнях (листах) відокремлених підрозділів відповідача до Новоайдарського та Мар`їнського районних центрів зайнятості міститься лише запит на інформацію щодо наявності на обліку у центрах осіб з інвалідністю, а не прохання направляти цих осіб до цих підрозділів відповідача для працевлаштування, у зв`язку із чим центри таких осіб до структурних підрозділів відповідача не направляли.

Посилається при цьому на постанови Верховного Суду від 9 червня 2021 року по справі № 920/474/20 та від 25 квітня 2018 року по справі № 819/537/16 (а.с. 14-18 т. 2).

У додаткових поясненнях відповідач вказує, що у структурі Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" є три відокремлених підрозділів і звіти за формою 3-ПН подавались саме структурними підрозділами, а не Товариством: Курахівською ТЕС - до Мар`їнського районного центру зайнятості, Луганською ТЕС - до Новоайдарського районного центру зайнятості (діяльність Зуєвської ТЕС з 13 березня 2018 року припинена з зв`язку з захопленням майна невідомими особами) (а.с. 82-84 т. 2).

Ухвалою суду від 24 травня 2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 19 т. 1).

Ухвалою суду від 7 червня 2021 року розгляд адміністративної справа вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 17 червня 2021 року о 14-00 год (а.с. 25 т. 1).

Ухвалою суду від 17 червня 2021 року відкладено підготовче засідання у справі на 13 липня 2021 року о 15-30 год (а.с. 51 т. 1).

Ухвалою суду від 12 липня 2021 року вирішено проведення підготовчого засідання у справі, яке призначене на 13 липня 2021 року о 15-30 год, здійснювати в режимі відеоконференції з використанням системи EasyCon за участю представника відповідача, Шамкій Вікторії Миколаївни (а.с. 28 т. 2).

Ухвалою суду від 13 липня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 10 серпня 2021 року о (а.с. 36 т. 2).

Ухвалою суду від 29 липня 2021 року вирішено проведення судового засідання у справі, яке призначене на 10 серпня 2021 року, здійснювати в режимі відеоконференції з використанням системи EasyCon за участю представника відповідача, Шамкій Вікторії Миколаївни (а.с. 54 т. 2).

Протокольною ухвалою суду від 10 серпня 2021 року оголошено перерву у розгляді справи до 14-00 год 12 серпня 2021 року (а.с. 66 т. 2).

Ухвалою суду від 11 серпня 2021 року вирішено проведення судового засідання у справі, яке призначене на 12 серпня 2021 року, здійснювати в режимі відеоконференції з використанням системи EasyCon за участю представника відповідача, Шамкій Вікторії Миколаївни (а.с. 77 т. 2).

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні (в режимі відеоконференції) заперечувала проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, код ЄДРПОУ 13492430, місцезнаходження: 87555, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сєрова, буд. 1а, є державною організацією (установою, закладом) зі статусом юридичної особи (а.с. 11 т. 1).

Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року № 129 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 27 березня 2017 року № 477), зареєстрованого в Мінюсті 28 квітня 2011 року за № 528/19266, Фонд соціального захисту інвалідів є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України. Фонд як бюджетна установа є правонаступником Фонду як урядового органу.

За змістом ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII Фонд соціального страхування захисту інвалідів та його відділення мають право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Таким чином, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є належним відповідачем у даній справі.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», юридична особа, код ЄДРПОУ 31831942, місцезнаходження: 85612, Донецька область, Мар`їнський район, м. Курахове, вул. Енергетиків, буд. 34, перебуває на обліку у Донецькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів; має відокремлені підрозділи: Зуївська ТЕС, код ЄДРПО 26160818 (м. Харцизьк Донецької області), Курахівська ТЕС, код ЄДРПОУ 26160824 (Марїнський район Донецької області), Луганська ТЕС, код ЄДРПОУ 26174683 (Новоайдарський район Луганської області) (а.с. 12, 61-67 т. 1).

Як встановлено судом ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 26 лютого 2021 року подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2020 рік за формою № 10-ПОІ, в якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача становила 1489 осіб (код рядка 01); з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 36 особи (код рядка 02); кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 59 осіб (код рядка 03) (а.с. 8 т. 1).

У зазначеному звіті ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не визначило суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

26 березня 2021 року позивач звернувся до Мар`їнського районного центру зайнятості із запитом щодо подання ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» звітів за формою 3-ПН, інформації щодо направлення на підприємство осіб з інвалідністю, щодо відмови у працевлаштуванні з боку відповідача, інформацію щодо запропонованих роботодавцем в односторонньому порядку умов неповного робочого дня або неповного робочого тижня для осіб з інвалідністю; інформацію щодо наявності заявок на перекваліфікацію осіб з інвалідністю (а.с. 14 т. 1).

Листом від 2 квітня 2021 року Мар`їнським районним центром зайнятості позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом 2020 року не надавало звіти за формою 3-ПН, інформацію щодо направлення на підприємство осіб з інвалідністю; інформацію про відмову в працевлаштуванні з боку підприємства; інформацію щодо запропонованих роботодавцем в односторонньому порядку умов неповного робочого дня або неповного робочого тижня для осіб з інвалідністю; інформацію цодо наявності заявок на перекваліфікацію осіб інвалідністю (а.с. 15 т. 1).

Вважаючи, що відповідач не виконав законодавчого нормативу щодо працевлаштування інвалідів, позивачем розраховано суму адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, яка за його підрахунком становить 4 559 005,44 грн, а також суму пені, нарахованої за несвоєчасну сплату штрафної санкції за період з 16 квітня по 11 травня 2021 року, яка склала 23 706,80 грн та звернувся до суду із даним позовом.

Під час розгляду справи судом встановлено, що наказами по відокремленому підрозділу «Луганська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» протягом 2020 року вносились зміни до штатного розкладу, за наслідком яких змінювалась штатна чисельність працівників Луганської ТЕС - від 31 грудня 2019 року (зміни штатного розкладу введені в дію з 1 січня 2020 року), 10 лютого 2020 року, 25 лютого 2020 року, 20 травня 2020 року, 1 червня 2020 року, 12 червня 2020 року, 1 вересня 2020 року (а.с. 76-84 т. 1).

Наказом по відокремленому підрозділу «Курахівська теплова електрична станція» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» від 27 грудня 2019 року з 1 січня 2020 року затверджений штатний розклад (а.с. 85 т. 1).

Відокремленими підрозділами Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» «Луганська теплова електрична станція» та «Курахівська теплова електрична станція» щомісяця протягом 2020 року подавались до Новоайдарського районного центру зайнятості та Мар`їнського районного центру зайнятості відповідна звітність та інформація про попит на робочу силу (вакансії) (за формою № 3-ПН) (а.с. 86-250 т. 1, 1-6, 85-121, 16 т. 2).

Як підтверджується матеріалами справи директор структурного підрозділу відповідача - Курахівської ТЕС - протягом 2020 року звертався до Мар`їнського районного центру зайнятості із листами, в яких просив повідомити інформацію про осіб з інвалідністю, які звернулись за допомогою до центру зайнятості (а.с. 98, 135, 188, 206, 212, 225, 236, 239, 249-250 т. 1).

Крім того директор структурного підрозділу відповідача, Луганської ТЕС, протягом 2020 року звертався до Новоайдарського районного центру зайнятості із листами, відповідно до яких просив сприяти проведенню політики зайнятості, працевлаштування осіб з інвалідністю на підприємствах ВП «Луганська ТЕС» ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», та просило направляти громадян, які є особами з інвалідністю, та які відповідно до рекомендацій МСЕК можуть працювати на підприємстві згідно з вимогами до посад наданих у звіті про наявність вакансій (а.с. 89, 100, 105, 110, 114-115, 126, 130, 138, 143, 151, 156, 164, 169, 182, 189, 196, 201, 207, 215, 219, 226, 231, 240, 248 т. 1, а.с. 1, 94, 104 т. 2).

З матеріалів справи вбачається, що директор Курахівської ТЕС ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» звертався також до Управління праці та соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області та просив повідомити інформацію про осіб з інвалідністю, які звертались за допомогою з працевлаштування до управління (а.с. 72-75, 136-137, 176-177, 213-214 т. 1).

У лютому 2020 року директор Курахівської ТЕС ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» звертався до Мар`їнського районного центру зайнятості щодо участі у міні-ярмарку вакансій та послуг; у листопаді фахівець Курахівської ТЕС брала участь у міні-ярмарку вакансій та у круглому столі з питань працевлаштування осіб з інвалідністю (а.с. 99, 237-238 т. 1).

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходить з наступного.

Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі - Закон № 875-XII) визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина 1 ст. 19 Закону № 875-XII встановлює для підприємств (об`єднань), установ і організацій нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Так, абзацем першим встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначаються в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч. 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ).

Суд зазначає, що адміністративно-господарські санкції за не зайняті особами з інвалідністю робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв`язку зі скоєнням правопорушення.

Згідно із ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій необхідно виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.

Проаналізувавши нормативно-правові приписи ст.ст. 18 та 19 Закону № 875-XII суд дійшов висновку, що обов`язком підприємств (установ, організацій) є:

- виділення та створювання робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць;

- створювання для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством;

- надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю (у випадку появи вільних вакансій);

- звітування (щорічне) Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії) та Порядку її подання», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики від 31 травня 2013 року № 316 (у редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 5 грудня 2016 року № 1476) форма № 3-ПН подається роботодавцем до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії.

Як встановлено судом під час розгляду справи відповідачем виконані вимоги законодавства щодо виділення та створення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць, створені для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечені інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, про що відокремлені підрозділи ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (Курахівська ТЕС та Луганська ТЕС) повідомляли Мар`їнський та Новоайдарський районні центри зайнятості щомісячними звітами за формою 3-ПН та інформаційними листами.

Як пояснила представник відповідача (і це не спростовувалось під час розгляду справи позивачем) зазначені звіти подавались не пізніше ніж через три робочі дні з дати з`явлення вільних вакансій на підприємстві.

Суд відхиляє доводи позивача, що інформаційними листами відповідач лише направляв запит на інформацію щодо наявності на обліку у центрах осіб з інвалідністю, а не прохання направляти цих осіб до цих підрозділів відповідача для працевлаштування, так як судом встановлено, що структурними підрозділами відповідача направлялись як листи із запитами щодо інформації про осіб з інвалідністю, так і листи, в яких міститься прохання направляти до структурних підрозділів відповідача таких осіб для працевлаштування, про що судом зазначено в установчій частині рішення із посиланням на аркуші справи.

Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Деякі питання реалізації норм Законів України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення" звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом.

Інформацію про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Судом під час розгляду справи встановлено, на виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, відповідачем 26 лютого 2020 року до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту було подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2020 рік (а.с. 8 т. 1).

Проаналізувавши наведені вище нормативно-правові приписи та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем виконані вимоги ч. 3 ст. 18 Закону № 875-XII, спрямовані на створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та наступного їх працевлаштування.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що невиконанням нормативу по забезпеченню працевлаштування осіб з інвалідністю є саме не працевлаштування зазначених осіб, так як приписи ч. 3 ст. 19 Закону № 875-XII передбачають здійснення працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць в и х о д я ч и з вимог ст. 18 цього Закону, яка, в свою чергу, визначає обов`язки суб`єктів господарювання.

Крім цього, як вбачається із приписів ч. 1 ст. 18 Закону № 875-XII, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ст. 18-1 Закону 875-XII особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна (ч. 1); Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань (ч. 3).

Таким чином, обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування - такий обов`язок покладений на державну службу зайнятості.

Також суд зазначає, що доказів наявності відмови з боку відповідача особам з інвалідністю у прийнятті їх на роботу суду не надано.

Враховуючи, що за висновком суду в діях відповідача відсутній склад правопорушення (обов`язки, покладені на нього ч. 3 ст. 19 Закону № 875-XII, виконані), суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені - є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у його постановах від 20 травня 2019 року по справі № 820/1889/17, від 3 грудня 2020 року у справі № 812/1189/18, від 11 серпня 2021 року по справі № 260/557/19 та відповідно до якої обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Своєчасно та в повному обсязі надавши інформацію про попит на вакансії підприємство, фактично, вживає усіх залежних від нього передбачених законом заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих інвалідів установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

На підставі викладено, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» про стягнення з товариства на користь Державного бюджету України адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2020 році, у розмірі 4 559 005,44 грн, та пені у розмірі 23 706,80 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до (код ЄДРПОУ 13492430, місцезнаходження: 87555, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сєрова, буд. 1а) Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 31831942, місцезнаходження: 85612, Донецька область, Мар`їнський район, м. Курахове, вул. Енергетиків, буд. 34) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - відмовити.

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивні частини проголошені в судовому засіданні в присутності представника позивача та представника відповідача (в режимі відеоконференції).

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 6 вересня 2021 року.

Суддя Н.П. Волгіна