Рішення № 99385248, 06.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
200/9825/21
Номер документу
99385248
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2021 р. Справа№200/9825/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) про визнання протиправними дії та стягнення заборгованість з призначеної пенсії,

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та стягнення заборгованість з призначеної пенсії.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що позивач з 19.10.2017 року перебуває на обліку у Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Маріуполя та отримує пенсію відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 р. по справі №200/2819/20-а позовні вимоги позивача до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії - були задоволені.

Визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №6848 від 06.12.2019 року.

Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до загального стажу періоди роботи позивача на підприємстві АОЗТ «Укртехнострой» з 01.06.1998 року по 31.03.1999 року, 01.09.1999 року по 30.09.1999 року, 01.12.1999 року по 31.12.1999 року, 01.02.2000 року по 29.02.2000 року, 08.10.2003 року по 07.10.2005 року, та врахувати довідку по заробітній платі для призначення пенсії № 379 від 03.03.2014 року, надану відокремленим підрозділом «Шахта Бутівська» державного підприємства «Макіїввігілля» за період з 09.01.1989 року по 31.12.1994 року та зробити перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі, нарахування та виплату його пенсії з врахуванням спірного стажу та заробітної плати, з 07.12.2017 року.

13.05.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання інформації щодо виконання вищезазначеного рішення суду та нарахуванню його пенсії.

З отриманої відповіді від 01.06.2021 року позивач довідався, що після перерахунку з 01.03.2021 року його пенсія обчислюється із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % замість 1,35%.

Також у листі відповідача щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2020 р. було зазначено, що суми пенсійних виплат за рішенням суду з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 29573,92 грн., які не закладено до бюджету, будуть виплачуватись за окремим фінансуванням на зазначені цілі.

Позивач вважає, дії відповідача протиправними та відповідач порушує його право на отримання належної пенсії та просить суд

Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо невиплати заборгованості з призначеної пенсії ОСОБА_1 за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 29573,92 грн.,(реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований(а) за адресою: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .)

Стягнути з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з призначеної пенсії за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 29573,92 грн.

Допустити негайне виконання постанови суду в частині присудження виплати пенсії позивачу, в межах місячної суми пенсії.

Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2021 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % замість 1,35%.

Зобов`язати Маріупольське об`єднану управління Пенсійного фонду України Донецької області, здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу з 01.03.2021 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.

28 серпня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому вказується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком призначену згідно Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2019 по справі № 200/5750/19-а у відповідності п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058 « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5750/19-а від 29.07.2019 Маріупольським ОУ ПФУ Донецької області було призначено пенсію та враховано до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи на «Шахті ім.. XXV з`їзду КПРС» Макіївського виробничого об`єднання «Макіїввугілля» з 15.01.1986 по 03.11.1986 та з 09.01.1989 по 27.02.1995.

Заборгованість по пенсії ОСОБА_1 за період з 07.12.2017 по 30.09.2020 складає 29573,92 грн.

Виплата заборгованості буде здійснена відповідно до ст.. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п. 15 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.

З 01.04.2020 в автоматичному режимі проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з додаванням стажу відповідно до абз. З ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

Пенсію Позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 28 років 11 місяців 18 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 складає 06 років, та заробітної плати за період з 01.11.1989 по 31.10.1997 та з 01.10.2000 по 31.10.2017 за даними персоніфікованого обліку, складає 7673,43 грн. Проіндексований середній заробіток за 2016 - 5426,60, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,41404.

Розмр пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 складає 2679,33 грн.

Головне управління, як орган державної влади, в силу вимог частини 2 ст. 19 Конституції України, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Проте, управління не є розпорядником коштів. Фінансування пенсійних виплат здійснюється централізовано на підставі сформованої територіальним управлінням розрахункової потреби на фінансування пенсійних виплат, надісланої до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області не суперечать чинному законодавству, а позовні вимоги ОСОБА_1 , безпідставні.

На підставі вищевикладеного, управління просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачем у справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання АДРЕСА_1 .

Відповідачем 1 є Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області яке на момент виникнення спірних правовідносин було юридичною особою код ЄДРПОУ 42171861.

Відповідачем 2 є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010 та суб`єктом владних повноважень.

Згідно розрахунку стажу позивача ОСОБА_2 він працював на різноманітних роботах, в тому числі і на пільгових з 1989 року по 2019 року.

Згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5750/19-а від 29.07.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27А) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Скасовано рішення Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя № 22 від 3 березня 2017 року «Про відмову в призначенні пенсії» стосовно ОСОБА_1 .

Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до стажу позивача, що дає право на пенсію на пільгових умовах, передбачених п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періоди його роботи з 15 січня 1986 року по 3 листопада 1986 року та з 9 січня 1989 року по 27 лютого 1995 року на посаді електрослюсаря підземного четвертого розряду на Шахті імені XXV з`їзду КПРС Макіївського виробничого об`єднання «Макіїввугілля».

Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за вх. № 6848 від 3 березня 2017 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2819/20-а від 19.05.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №6848 від 06.12.2019 року.

Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: вул. Зелінського, буд. 27 а, м. Маріуполь, Донецька область, 87548) зарахувати до загального стажу періоди роботи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підприємстві АОЗТ «Укртехнострой» з 01.06.1998 року по 31.03.1999 року, 01.09.1999 року по 30.09.1999 року, 01.12.1999 року по 31.12.1999 року, 01.02.2000 року по 29.02.2000 року, 08.10.2003 року по 07.10.2005 року, та врахувати довідку по заробітній платі для призначення пенсії № 379 від 03.03.2014 року, надану відокремленим підрозділом «Шахта Бутівська» державного підприємства «Макіїввігілля» за період з 09.01.1989 року по 31.12.1994 року та зробити перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі, нарахування та виплату його пенсії з врахуванням спірного стажу та заробітної плати, з 07.12.2017 року.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, місцезнаходження: вул. Зелінського, буд. 27 а, м. Маріуполь, Донецька область, 87548).

Заборгованість по пенсії ОСОБА_1 за період з 07.12.2017 по 30.09.2020 складає 29573,92 грн.

З 1 березня 2021 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», проведено індексацію пенсії.

Пенсії перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій у розмірі 1,11.

Середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії складає 7673,43 грн (1,41404* 5626,60 грн середньомісячний заробіток за 2014-2016 рік).

Розмір пенсії з 01.03.2021 р - 2679,33 грн (7673,43 грн* 0,34917).

Виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам здійснюється з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р № 1706 та постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 р «Про облік внутрішньо переміщених осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 05.11.2014 р «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 р «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2021 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % замість 1,35% та зобов`язання Маріупольське об`єднану управління Пенсійного фонду України Донецької області, здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу з 01.03.2021 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%, суд зазначає наступне.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ст. 25 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс = ------------, де:

100% х 12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

Для особи, яка брала участь у солідарній і накопичувальній системах, визначається один коефіцієнт страхового стажу як сума коефіцієнта страхового стажу за період участі тільки в солідарній системі та коефіцієнта страхового стажу, визначеного за період участі в солідарній і накопичувальній системах.

Відповідно до ст. 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п`яти років.

Згідно з ст. 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Відповідно до ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Судом встановлено, що з 19.10.2017 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно пункту 2 частини 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Загальний страховий стаж, який враховано по 31.10.2017 р., складає: 29 років 11 місяців 17 днів, з них для визначення коефіцієнту стажу враховано за списком № 1 - 6 років.

Пенсія нарахована з урахуванням коефіцієнту стажу 0,29917: (29 років стажу * 12 міс. + 11 міс.)) / (12 міс. * 100%) згідно статті 25 Закону.

Вартість одного року страхового стажу збільшена на 1,35 %, при цьому коефіцієнт стажу складає 0,40388 (0,29917 х 1,35).

Заробітна плата розрахована відповідно до ст. 40 Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" відповідно даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.10.2017 рік та складає: 2765,40грн (0,73462 індивідуальний коефіцієнт*3764,40 грн. середній заробіток відповідно до ст..40 Закону).

Розмір пенсії з 19.10.2017 року склав 1373,00 грн. з них:

1116,89 грн. - розмір пенсії за віком (2765,40 грн. *0,40388), ст.27 Закону;

124,22 грн. - доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3);

131,89 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати (1373,00грн).

Перерахунок пенсії проведено з 07.12.2017 року.

Після перерахунку загальний страховий стаж, який враховано по 31.10.2017 р., складає: 33 роки 0 місяців 18 дні з них за списком 1- 12років.

Коефіцієнт страхового стажу з кратністю 1,35 склав: 0,44550 (0,34917*1,35).

Заробітна плата розрахована відповідно до ст. 40 Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи " відповідно довідки про заробітну плату № 379 за період з 01.11.1989р. по 31.10.1994р. та даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000р. по 31.10.2017 р. та складає: 5323,01грн (1,41404 індивідуальний коефіцієнт*3764,40 грн середній заробіток відповідно до ст..40 Закону).

Розмір пенсії з 07.12.2017 року склав 2371,40 грн. (5323,01 грн. *0,44550), ст.27 Закону.

Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.12.2019 року проведенню перерахунку пенсії з 01.03.2019 року підлягають пенсії, у яких застосовано вартість величини оцінки одного року стажу як 1,0% так і 1,35% (жовтень - грудень 2017).

При цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу 1,0%.

У разі зменшення після проведеного перерахунку розміру пенсії по справам, у яких при призначенні пенсії було враховано величину оцінки одного року страхового стажу 1,35 - розмір пенсійної виплати не перераховується (залишається без змін). Тобто залишається 1,35 та показник середньої ЗП 3764,40 грн..

При застосуванні показника 1,0 коефіцієнт стажу з 01.03.2019р. складає 0,33000 (33*12+)/1200), що зменшує розмір пенсійної виплати. Тому перерахунок пенсії з 01.03.2019 року позивачу не проводився.

З 01.04.2020 року проведено перерахунок пенсії згідно абзацу 3 ч.4 статті 42 Закону.

Страховий стаж, який враховано по 31.12.2019 р., складає: 34 роки 11 місяців 18 дні з них за списком 1- 12років.

Коефіцієнт страхового стажу з кратністю 1,35 склав: 0,47138.

Розмір пенсії з 01.04.2020 року - 2509,16 грн. (5323,01 грн.*0,47138), ст.27 Закону

З 1 березня 2021 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», проведено індексацію пенсії.

Пенсії перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій у розмірі 1,11.

Середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії складає 7673,43 грн. (1,41404* 5626,60 грн. середньомісячний заробіток за 2014-2016 рік).

Розмір пенсії з 01.03.2021 р - 2679,33 грн. (7673,43 грн.* 0,34917).

Суд зазначає, що 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-VIII (далі - Закон № 2148), яким Прикінцеві положення Закону № 1058 доповнено, зокрема, п.п. 4-3, 4-4.

Згідно з п. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058 у редакції Закону № 2148 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень цього Закону у редакції Закону № 2148 з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Таким чином, враховуючи те, що виплата пенсії позивача після перерахунку поступово збільшувалась з кожним наступним перерахунком, звуження обсягу прав і свобод позивача через перерахунок пенсії не відбулось.

Підсумовуючи наведене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність протиправних дій відповідача під час проведення перерахунку пенсії позивачу.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо невиплати заборгованості з призначеної пенсії ОСОБА_1 за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 29573,92 грн.,(реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований(а) за адресою: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .) та стягнення з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з призначеної пенсії за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 29573,92 грн., суд зазначає наступне.

Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.

Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Судом встановлено, що розмір недоотриманої пенсії позивача за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. становить 29573,92 грн.

Згідно із ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

08 червня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", пунктом 1 якої затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", а саме, пункт 15 доповнено реченням такого змісту: "Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.".

При цьому, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-IV, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, ви яким строком.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

У преамбулі до Закону № 1058 зазначено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Жодних змін до Закону № 1058 з приводу особливостей виплати заборгованості пенсіонерам, які є внутрішньо переміщеними особами, Верховною Радою України не приймалось.

Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.

Стаття 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачає, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», місце проживання житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.

Отже, виходячи із зазначених норм законодавства, правової та соціальної природи пенсії, право громадянина на призначення йому пенсії не може пов`язуватися з такою умовою, як постійне місце проживання (реєстрація місця проживання), а держава відповідно до конституційних принципів зобов`язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.

Відповідно до статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та рівні перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидії дискримінації в Україні» дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користування правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Відповідно до положень статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Враховуючи наведене, позивачу безпідставно не виплачується пенсія у повному обсязі саме за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р.

Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Відповідно до наведених вимог процесуального законодавства при частковому задоволенні позову такий судовий збір підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень на користь позивача у розмірі 454,00 грн. (пропорційно до задоволених позовних вимог).

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) про визнання протиправними дії та стягнення заборгованість з призначеної пенсії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо невиплати заборгованості з призначеної пенсії ОСОБА_1 за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 29573,92 грн.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з призначеної пенсії за період з 07.12.2017 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 29573,92 грн.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати ОСОБА_1 пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

У задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2021 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % замість 1,35%, відмовити.

У задоволенні позовної вимоги про зобов`язання Маріупольське об`єднану управління Пенсійного фонду України Донецької області, здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу з 01.03.2021 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%, відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Судове рішення складено та підписано суддею головуючим 05 вересня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О.В. Хохленков