
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
06 вересня 2021 р. Справа № 120/5631/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса М.Б., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 11 Регіональної військово - лікарської комісії про зобов`язання вчинити дії
УСТАНОВИВ
02.06.2021 у Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до 11 Регіональної військово - лікарської комісії (далі - відповідач). У позовній заяві позивач просить:
- зобов`язати відповідача провести медичне обстеження (огляд) для визначення причинного зв`язку отриманого поранення в період проходження військової служби під час проведення антитерористичної операції у вересні 2015 та відповідно до п. 21.24 Положення про військово - лікарську експертизу у Збройних Силах України повідомити про прийняте рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 28.01.2021 звернувся до відповідача із заявою про проведення медичного обстеження (огляд) для визначення причинного зв`язку отриманого у 2015 році поранення в період проходження військової служби під час проведення антитерористичної операції.
Листом відповідача від 09.02.2021 № 177 позивача повідомлено, що для прийняття рішення про проведення медичного обстеження (огляд) для визначення причинного зв`язку отриманого поранення в період проходження військової служби під час проведення антитерористичної операції необхідно надати довідку про обставини травми або Акт службового розслідування.
Також повідомлено, що показання свідків не є підставою для встановлення у військовослужбовців (колишніх військовослужбовців) факту перенесеного захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Не погоджуючись із вказаною відповіддю, позивач з метою зобов`язання відповідача провести щодо нього медичне обстеження (огляд) для встановлення причинного зв`язку отриманого поранення звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 07.06.2021 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку передбаченому ст. 262 КАС України та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
23.06.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що відповідно до ст. 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 № 1109/15800 (зі змінами).
Пункт 1.2 глави 1 розділу І Положення передбачає, що військово - лікарська експертиза - це: медичний огляд, у тому числі, колишніх військовослужбовців з метою установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Відповідач зазначив, що згідно пункту 21.7 глави 21 розділу II Положення, постанова ВЛК про причинний зв`язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок, у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва).
Згідно пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення, при медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 4 січня 1994 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за № 177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, ВЛК можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи).
Показання свідків не є підставою для встановлення у військовослужбовців (колишніх військовослужбовців) факту перенесеного захворювання, травми (контузії, каліцтва, поранення).
Прийняття ВЛК постанов про встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва) без наявності документів, передбачених пунктом 21.7 та абзацом першим пункту 21.8 цієї глави, забороняється.
З огляду на викладене, відповідач вказав, що вимоги позивача щодо проведення відповідачем медичного обстеження (огляду) для визначення причинного зв`язку отриманого поранення в період проходження військової служби під час проведення антитерористичної операції є безпідставними, оскільки встановлення ВЛК причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва) колишніх військовослужбовців здійснюється виключно на підставі документів, передбачених пунктом 21.7 та абзацом першим пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення.
Надавши оцінку аргументам сторін, що наведені у заявах по суті справи та поданим доказам суд встановив таке.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.4).
28.01.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення медичного обстеження (огляд) для визначення причинного зв`язку отриманого поранення в період проходження військової служби під час проведення антитерористичної операції (а.с.26-27).
Листом відповідача від 09.02.2021 № 177 позивача повідомлено, що для прийняття рішення про проведення медичного обстеження (огляд) для визначення причинного зв`язку отриманого поранення в період проходження військової служби під час проведення антитерористичної операції необхідно надати довідку про обставини травми або Акт службового розслідування.
Також повідомлено, що показання свідків не є підставою для встановлення у військовослужбовців (колишніх військовослужбовців) факту перенесеного захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення (а.с.28).
Не погоджуючись із вказаною відповіддю, позивач з метою проведення щодо нього медичного обстеження (огляду) звернувся до суду із цим позовом.
Правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров`я в Україні регулюються Законом України «Основами законодавства України про охорону здоров`я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі - Закон № 2801-XII) (станом на день виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 70 Закону № 2801-XII, військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.
Порядок встановлення причинного зв`язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на збори та колишніх військовослужбовців зі службою у Збройних Силах України регламентовано Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 (далі - Положення № 402).
Згідно п. 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України;
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Пунктом 1.3 глави 1 розділу І Положення № 402 передбачено, що основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема, визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.
Відповідно до п. 2.1, 2.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Пунктом 2.4.5 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК).
Згідно п. 1.1 глави 2 розділу І Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
У разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв`язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Причинний зв`язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов`язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК. (пр 21.1, 21.2 глави 21 розділу II Положення № 402).
Відповідно до п. 21.3 глави 21 розділу II Положення № 402 причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.
У випадку відсутності підстав для зміни або визначення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5, 21.6 цієї глави, протокол не складається, а заявнику надається письмове роз`яснення.
Згідно пункту 21.7 глави 21 розділу II Положення № 402, постанова ВЛК про причинний зв`язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за № 169/5360 (зі змінами)), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва). На військовослужбовців довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) оформляється у 2 примірниках, перший подається у госпітальну (гарнізонну) ВЛК, а другий зберігається постійно в особовій справі військовослужбовця. У виняткових випадках допускається розгляд ВЛК копії вказаної довідки, засвідченої відповідною посадовою особою та скріпленої гербовою печаткою військової частини (закладу охорони здоров`я Збройних Сил України).
Згідно пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення № 402, при медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 4 січня 1994 року № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 1994 року за № 177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, ВЛК можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи).
Показання свідків не є підставою для встановлення у військовослужбовців (колишніх військовослужбовців) факту перенесеного захворювання, травми (контузії, каліцтва, поранення).
Прийняття ВЛК постанов про встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва) без наявності документів, передбачених пунктом 21.7 та абзацом першим пункту 21.8 цієї глави, забороняється.
З аналізу вищенаведених норм Положення № 402 суд доходить висновку, що позивач (колишній військовослужбовець) має право звернутися до ВЛК з метою встановлення причинного зв`язку його захворювання (п. 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402, п. 2.4.5 глави 1 розділу ІІ Положення № 402).
За результатом проведення медичного огляду та за наявності підстав для встановлення причинного зв`язку захворювання ВЛК приймає відповідну постанову.
Підставами для прийняття постанови ВЛК та встановлення причинного зв`язку захворювання є подання особою необхідних документів, обов`язковими із яких є довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідчена копія Акта про нещасний випадок (пункт 21.7 глави 21 розділу II Положення № 402).
За відсутності підстав (зокрема у разі неподання вказаної вище довідки чи акта), суб`єкту звернення надається відповідне роз`яснення.
При розгляді цієї справи судом встановлено та позивачем не заперечується той факт, що звертаючись 28.01.2021 до 11 Регіональної військово - лікарської комісії із заявою про визначення причинного зв`язку отриманого поранення в період проходження військової служби ним не надано обов`язкових документів подання яких в силу п. 21.7 глави 21 розділу II Положення № 402, є умовою для прийняття відповідачем рішення у формі постанови про встановлення причинного зв`язку.
Наслідком недотримання позивачем обов`язкових умов для розгляду ініційованого ним питання та прийняття відповідного рішення (у формі постанови) є те, що заявнику надано роз`яснення (п. 21.3 глави 21 розділу II Положення № 402).
Відтак, роз`яснивши позивачу листом від 09.02.2021 № 177 причини неприйняття рішення про встановлення причинного зв`язку, відповідач діяв у спосіб передбачений нормами Положення № 402, адже підстав для прийняття рішення у формі постанови за встановлених обставин у ВЛК не було.
Щодо посилань позивача на свідчення ОСОБА_2 від 25.10.2020 та ОСОБА_3 від 27.10.2020, які на його думку повинні бути врахованими при прийнятті відповідачем рішення, то суд критично оцінює такі аргументи, оскільки згідно пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення № 402, такі показання не вважаються допустимими доказами, що можуть враховуватися з метою встановлення причинного зв`язку.
До того ж, нормами пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення № 402 чітко встановлено заборону ВЛК приймати постанову про встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва) без наявності довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок.
Підсумовуючи встановлені при розгляді цієї справи обставини, суд зазначає, що для вирішення питання про визначення причинного зв`язку отриманого в період проходження військової служби поранення передбачено чіткий порядок звернення зацікавленої особи. При зверненні необхідно дотриматися визначених Положенням № 402 обов`язкових умов, зокрема подання до Комісії довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок. Цих умов позивач не дотримався, а тому за результатом розгляду його заяви відповідачем правомірно надано йому роз`яснення у формі листа від 09.02.2021 № 177 та повідомлено, що підстави для розгляду відповідного питання та прийняття щодо нього рішення у формі постанови відсутні.
Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 183/5932/17 не є доречними, оскільки у справі № 183/5932/17 розглядалось за правилами цивільного судочинства питання про встановлення факту, що має юридичне значення. Тому, підстави для висновку про подібність спорів і, як наслідок, для застосування позиції суду Касаційної інстанції відсутні.
З огляду на це, вимоги адміністративного позову задоволенню не підлягають.
При вирішенні процесуального питання про розподіл судових витрат суд не встановив їх понесення учасниками справи.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ
У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )
Відповідач: 11 Регіональна військово - лікарська комісія (вул. К. Коріатовичів, 185, м. Вінниця, 21014, код ЄДРПОУ 24979848)
Суддя Богоніс Михайло Богданович