
Справа № 745/376/21
Провадження № 2/745/141/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.08.2021 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі: головуючого - судді Стельмаха А.П., з участю секретаря Савченко Д.І., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Сосницької селищної ради Кузьменка І.М.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в смт. Сосниця цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Спаської сільської ради, Сосницької селищної ради, про визнання протиправною бездіяльності органу місцевого самоврядування, визнання недійсним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним та скасування ордеру на жиле приміщення,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся з позовом до суду та просить:
-визнати протиправною бездіяльність Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області, яка полягає у не постановці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на соціальний квартирний облік, а також у ненаданні їй, як особі з числа дітей позбавлених батьківського піклування, протягом місяця, впорядкованого соціального житла;
-визнати недійсним та скасувати рішенням виконавчого комітету Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області № 16 від 28 серпня 2017 року «Про надання гр. ОСОБА_2 житлового будинку АДРЕСА_1 »;
-визнати недійсним та скасувати ордер на жиле приміщення № 01 від 29 серпня 2017 року, виданий головою виконкому Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області гр. ОСОБА_2 на право зайняття жилого приміщення, яке складається з двох кімнат у будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги мотивує тим, що в червні 2011 року позивач, як дитина позбавлена батьківського піклування, звернулася до Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області про взяття її на соціальний квартирний облік, з метою отримання соціального житла до надання їй благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання. Рішенням виконавчого комітету Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області від 29.06.2011 року № 41, позивача взято на квартирний облік при виконкомі Спаської сільської ради, як дитину позбавлену батьківського піклування. В подальшому, після того як позивачу виповнилося 18 років, остання продовжувала перебувати на квартирному обліку Спаської сільської ради вже як особа з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. Позивачка у зв`язку з тривалим незабезпеченням Спаською сільською радою соціальним житлом до надання їй благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання, зверталась до Уповноваженого Президента України з прав дитини. Позивачка також зверталась до в.о. голови Сосницької РДА з письмовою заявою про забезпечення її соціальним житлом, як особу з числа дітей позбавлених батьківського піклування.
Листом від 17.05.2021 року № 04-20/584, на адвокатський запит, надано копії документів, та письмову інформацію. Позивачку не постановили на соціальний квартирний облік, не забезпечили позивача саме соціальним житлом та наданий позивачці житловий будинок, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , не відповідає вимогам, щодо благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання, архітектурно-планувальним, технічним нормам і санітарно-гігієнічним вимогам, установленим державними будівельними нормами позивачка вперше дізналася про порушення своїх прав після отримання листа від голови Сосницької селищної ради від 17.05.2021 року № 04-20/584.
Згідно технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1 , який було виготовлено станом на 18.04.2017 року. Будинок був зведений у 1959 році, має дерев`яні, оббиті дошкою стіни, має одну кімнату, кухню, кладову, сіні та веранду. Веранда побудована з дощок.
Інженерне обладнання в будинку складається лише з пічного опалення та електрики. Інше обладнання відсутнє. Газопровід та водопровід в будинку відсутні. З господарських споруд: сарай, літня кухня, дровітня, погрібня та погріб. Туалету та ванної кімнати в будинку не має. Вуличний туалет, колодязь та огорожа також відсутні.
Зі змісту звіту про оцінку майна, складеного 19.04.2017 року, суб`єктом оціночної діяльності СФГ «Агротехсервіс» водопровід в будинку відсутній, каналізація та водовідведення також відсутні, газифікація відсутня, літній душ відсутній, вбиральня та колодязь також відсутні. Коефіцієнт готовності, відсотки 0. Вікна та двері старі. Інженерне обладнання: електрозабезпечення. Технічний стан - задовільний.
Рішенням Спаської сільської ради № 94-УІІ від 28.08.2017 року, вказаний житловий будинок було зараховано до комунальної власності Спаської сільської ради. Спаська сільська рада після отримання Листа № 04-20/584, вказаний житловий будинок до житлового фонду соціального призначення не віднесла. Після реорганізації сільської ради зазначений будинок перебуває на балансі Сосницької селищної ради .
Рішенням виконавчого комітету Спаської сільської ради № 16 від 28 серпня 2017 року, з метою забезпечення житлом особи з числа дітей позбавлених батьківського піклування, а саме ОСОБА_2 , яка перебувала на квартирному обліку з 29 червня 2011 року, виконавчий комітет вирішив: надати позивачу житловий будинок по АДРЕСА_1 ; видати позивачу ордер для вселення в цей будинок, вказаним рішенням позивача зняли з квартирного обліку в зв`язку з поліпшенням житлових умов.
Відповідно до п. 28 Листа № 04-20/584 позивач з заявою про постановку на обліку саме з метою поліпшення житлових умов до Спаської сільської ради не зверталась.
29.08.2017 року, головою виконкому Спаської сільської ради був виписаний Ордер на жиле приміщення № 01, на право зайняття позивачем жилого приміщення площею 48,8 кв.м, яка складається з двох кімнат у вищевказаному будинку. Хоча в будинку мається лише одна кімната. Вказаний ордер був переданий позивачу лише 27.03.2018 року, тобто через сім місяців після його оформлення. Оглянувши будинок після отримання ордеру позивачкою було встановлено, що будинок взагалі не придатний до проживання, піч та груба, які знаходяться в будинку, абсолютно не придатні для їх використання. Готувати їжу та опалювати будинок неможливо.
Представником відповідача Сосницької селищної ради Портним А. було подано відзив на позовну заяву, в якому позов не визнає. Заперечує проти позову тим, що позивачка в червні 2011 року подала заяву до Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області про постановку її на квартирний облік, як дитину позбавлену батьківського піклування. Рішенням виконавчого комітету Спаської сільської ради Сосницького району Чернігівської області від 29.06.2011 року № 41, позивача взято на квартирний облік при виконкомі Спаської сільської ради, як дитину позбавлену батьківського піклування. 11.04.2015 року позивач зверталася до Уповноваженого Президента України з прав дитини, як дитина позбавлена батьківського піклування. В такому разі позивач знала про порушення її житлових прав з моменту прийняття рішення виконкомом Спаської сільської рад та звернення до Уповноваженого з прав дитини. Тому стверджувати, що позивач не знала і не вважала порушеними свої права з даного питання є безпідставним. Позивачка не зверталась з заявою до Спаської сільської ради з проханням поставити її на соціальний квартирний облік, а відтак у Спаської сільської ради не було підстав на постановку позивача на квартирний облік для отримання соціального житла. Виконком Спаської сільської ради прийнято рішення про надання позивачу будинку відповідно до норм та в межах своїх повноважень. Заявлено клопотання про застосування позовної давності.
Представник відповідача Спаської сільської ради до суду не з`явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Представник відповідача Кузьменко І.М. проти позовних вимог заперечував з підстав їх необґрунтованості, та безпідставності, посилаючись на доводи викладені у відзиві.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Частиною першою статті 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватно-правових відносин, якщо інший порядок їх розгляду не передбачено законом.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб`єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
За положеннями п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відтак, вирішуючи питання про наявність або відсутність юрисдикції суду, необхідно з`ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також зміст права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.
У порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Житлові спори - особливий різновид спорів, що стосується житлових прав та інтересів громадян і організацій.
У порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття з такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов`язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання в належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків тощо). Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі суб`єкта владних повноважень як відповідача.
Згідно з п.п 2, 4 п.6-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні, до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єднались з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
Відповідно до Конституції України кожен має право на житло. Громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту, соціальне житло надається безоплатно.
Згідно до ст. 36 ЖК УРСР, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Заочним рішенням Сосницького районного суду Чернігівської області від 23.11.2006 року (а.с. 17-19) ОСОБА_4 позбавлена батьківських прав відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 11.04.2017 року звернулась з заявою (а.с.96) до виконуючого обов`язків голови Сосницької РДА про забезпечення житлом, як особу позбавлену батьківського піклування.
Згідно Рішення виконавчого комітету Спаської сільської ради №42 від 29.06.2011 року (а.с. 35) ОСОБА_2 18.05.1996 року, зарахована на квартирний облік Спаської сільської ради.
Згідно Рішення ХІ сесії VII скликання Спаської сільської ради № VII від 03.05.2017 року (а.с. 38) затверджена програма із забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2016-2020 роки.
Згідно Рішення ХІ сесії VII скликання Спаської сільської ради № 90-VII від 29.05.2017 року (а.с. 39) вирішено: затвердити звіт про проведення незалежної оцінки вартості житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; вирішено придбати до комунальної власності Спаської сільської ради житловий будунок загальною площею -48,8 кв.м., з них житлова площа - 18 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; затвердити ціну житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 у розмірі - 35 000 грн., які сплатити ОСОБА_5 на картковий рахунок.
Житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 придбаний територіальною громадою с. Спаське, представник Спаська сільська рада в ОСОБА_5 згідно договору купівлі продажу від 18.07.2017 року (а.с.56-58) та рішення ХІ сесії VII скликання Спаської сільської ради № 94-VII від 28.08.2017 року (а.с. 61) зарахований до комунальної власності Спаської сільської ради, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.59-60).
Згідно Рішення виконавчого комітету Спаської сільської ради № 16 від 28.08.2017 року (а.с. 64) вирішено: надати ОСОБА_2 житловий будинок по АДРЕСА_1 ; видати ОСОБА_2 ордер для вселення в житловий будинок по АДРЕСА_1 , загальною площею - 48 кв.м.. з них житлова площа - 18 кв.м. та зняти ОСОБА_2 з квартирного обліку в зв`язку з поліпшенням житлових умов.
Згідно ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування, в рамках делегованих повноважень, вирішують питання про надання пільг і допомоги, пов`язаних з охороною дитинства і материнства.
Згідно ст. 33 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» - діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки і піклування.
Згідно Постанови Ради Міністрів Української РСР і Українська республіканської рада професійних спілок від 11 грудня 1984 р. N 470 «Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові. Громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення, виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР; засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік; скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; отримання грошової компенсації.
Зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Жиле приміщення, що надається громадянам для проживання, має бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним і технічним вимогам.
На підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер,
який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів.
Ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку у випадках подання громадянами не відповідних дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян або організацій на зазначене в ордері жиле приміщення, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про надання жилого приміщення, а також в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень. Вимогу про визнання ордера недійсним може бути заявлено протягом трьох років з дня його видачі.
Згідно ст. 1 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», житловий фонд соціального призначення - сукупність соціального житла, що надається громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту; соціальне житло - житло всіх форм власності (крім соціальних гуртожитків) із житлового фонду соціального призначення, що безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту, на підставі договору найму на певний строк.
Статтею 10 вказаного Закону України передбачено, що соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
Згідно «Порядку взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р. № 682. Взяття громадян на соціальний квартирний облік здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування за місцем проживання громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків з житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону. Для взяття на облік громадянин або уповноважена ним особа, що підтверджується завіреною в установленому законом порядку довіреністю, подає письмову заяву. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, беруться на облік відповідними органами місцевого самоврядування за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Взяття на облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, здійснюється за заявою піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування, а осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за їх заявою.
Соціальне житло, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа для проживання, має відповідати санітарним і технічним вимогам.
Згідно Порядку, взяття громадян на соціальний квартирний облік здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування за місцем проживання громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків з житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.
Взяття на облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, здійснюється за заявою піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування, а осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за їх заявою.
Згідно технічного паспорту на садибний/індивідуальний житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.40-43) знаходиться: житловий будинок, сарай, літня кухня, дровітня, погрібня, погріб. Житловий будинок одноповерховий, має приміщення: кімната - 18 кв.м., кухня - 11,8 кв.м., кладова - 6,5 кв.м., сіні - 6,3 кв.м., веранда - 6,2 кв.м.. Загальна площа приміщень - 48,8 кв.м., з них житлова площа - 18 кв.м., допоміжна - 11,8 кв.м. та площа літніх приміщень - 19 кв.м. Вид опалення житлового будинку пічне. Відсоток зносу житлового будинку, веранди, літньої кухні, погрібні - 50%, сараю - 65%, дровітні - 60%, погребу -40%.
Згідно звіту про оцінку майна виготовленого Селянське фермерське господарство «Агротехсервіс» ОСОБА_6 20.04.2017 року (а.с.44-55) вартість житлового будинку з надвірними спорудами площею 48,8 кв.м. - 35 000 грн. З господарсько-побутових споруд наявні: погріб та сарай. Колодязь та вбиральня відсутні. Коефіцієнт готовності - 0%.
Згідно ст. 58 ЖК УРСР на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Форма ордера встановлюється Радою Міністрів Української РСР. Ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку у випадках подання громадянами не відповідаючих дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян або організацій на зазначене в ордері жиле приміщення, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про надання жилого приміщення, а також в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень. Вимогу про визнання ордера недійсним може бути заявлено протягом трьох років з дня його видачі.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЖК УРСР жиле приміщення, що надається громадянам для проживання, має бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним і технічним вимогам.
Ордер на житлове приміщення № 01 від. 29.08.2017 року (а.с.65) ОСОБА_2 одержала 27.03.2018 року.
Щодо застосування строків позовної давності, заявлених до застосування відповідачем суд дійшов такого висновку.
Згідно частини 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Вимогами частин 3 та 4 ст.267 ЦК України встановлено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення; сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Представник відповідача просив відмовити у позові через сплив строків позовної давності, мотивуючи це тим, що вимогами ст.ст. 257, 261 ЦК України встановлена позовна давність тривалістю у три роки, від дня досягнення повноліття позивачкою. Позивачці виповнилось 18 років - 18.05.2014 року.
Доводи представника позивачки ОСОБА_1 , що позовну давність потрібно рахувати з 2021 року, саме коли отримали документи, щодо перебування ОСОБА_2 на обліку, як дитини позбавленої батьківського піклування, суд відкидає. Позивачка одержала ордер на житлове приміщення 27.03.2018 року, отже довідалась про порушені права, тож строк позовної давності закінчився 27.03.2021 року, в той час як дана позовна заява подана лише 02.06.2021 року.
За змістом пункту 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 р. № 14 «Про судове рішення у цивільній справі» встановивши, що строк для звернення з позовом пропущено без поважної причини, суд у рішенні зазначає про відмову в позові з цих підстав, якщо про застосування позовної давності заявлено стороною у спорі, зробленою до ухвалення ним рішення, крім випадків, коли позов не доведено, що є самостійною підставою для цього.
Суд зазначає, що особливістю вирішення спору про захист порушеного права за умови пропуску строку позовної давності є те, що сплив строку позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові лише за умови обґрунтованості позову, тобто за умови наявності порушеного права.
Таким чином, пропущення строку позовної давності є підставою для відмови в позові в разі доведеності позовних вимог. Позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними, оскільки відповідач надав позивачці житловий будинок, який не є благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, не відповідав встановленим санітарним і технічним вимогам, так в будинку відсутні туалет та ванна кімната. Також, орган місцевого самоврядування неправомірно не забезпечив позивачку протягом місяця після досягнення повноліття соціальним житлом. Однак, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог у зв`язку з спливом строку позовної давності.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, то відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст. ст. 259, 268 ЦПК України, ст. ст. 267,257,261 ЦК України, ст. 19 КАС України ст. 36, 58 ЖК УРСР, Законом України" Про охорону дитинства", Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні, Законом України «Про житловий фонд соціального призначення», «Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», затверджені Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470, «Порядком взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р. № 682, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Спаської сільської ради (вул. Придеснянська, буд. 53, с. Спаське, Корюківського району, Чернігівської області), Сосницької селищної ради (вул. Грушевського, буд. 15, смт. Сосниця, Корюківського району, Чернігівської області), про визнання протиправною бездіяльності органу місцевого самоврядування, визнання недійсним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним та скасування ордеру на жиле приміщення, - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду через Сосницький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний тест рішення виготовлений 06.09.2021 року.
Суддя: А.П. Стельмах