
Справа № 583/2337/21
2/583/637/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2021 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого Плотникової Н.Б.
при секретарі Логвиненко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом
Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради
до ОСОБА_1
про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,
ВСТАНОВИВ:
15.06.2021 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 24222,61 грн. та сплачений судовий збір в сумі 2270 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що на підставі заяви відповідача від 10.10.2016 р. їй була призначена житлова субсидія. Під час перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, було встановлено, що 04.12.2015 р. за гр. ОСОБА_1 був зареєстрований автомобіль KIA SORENTO, 2012 р.випуску, вартістю 475741,89 грн., який 12.04.2017 р. перереєстровано на нового власника. У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 приховала відомості про право власності на транспортний засіб, вартість якого понад 50000 грн., який придбаний протягом 12 місяців перед зверненням, вона надмірно отримала 24222,61 грн. житлової субсидії. В добровільному порядку відповідач виплачені кошти не повернула, тому позивач звернувся з даним позовом до суду.
Представник позивача Сенченко Н.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просить їх задовольнити.
Представник відповідачки ОСОБА_1 - адвокат Безпалько С.В. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та просив застосувати строки позовної давності.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлена належним чином.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Умови та порядок призначення житлових субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
Відповідно до п. 6 Положення ( в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщення (будинку) осіб.
Згідно п. 13 Положення ( в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Судом встановлено, що 10.10.2016 р. відповідачка ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії. Разом із заявою позивач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням субсидії, в якій вказала, що майно вартістю понад 50 тисяч гривень не придбавала протягом 12 місяців перед зверненням (а.с.4).
Рішенням про призначення субсидії від 22.11.2016 р. відповідачці була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня місяця 2016 р. по квітень місяць 2017 р. включно щомісячно на суму 3702,26 грн. (а.с. 5).
Управлінням Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Сумській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності управління соціального захисту населення Охтирської міської ради за період з 01.01.2015 р. по 30.09.2019 р. та встановлено невідповідність інформації, на підставі якої призначено субсидію окремим громадянам.
Для підтвердження вищезазначеної інформації на запит управління до Територіального сервісного центру № 5943 Регіонального сервісного центру МВС України в Сумській області отримано відповідь за № 31/18/5943-2087 від 21.12.2019 р. згідно якої за ОСОБА_1 04.12.2015 р. був зареєстрований автомобіль KIA SORENTO, 2012 року випуску, 12.04.2017 р. вказаний автомобіль вартістю 475741,89 грн. перереєстрований на нового власника (а.с. 16).
Згідно з пп. 5 п. 5 Положення (в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
16.03.2021 р. за вих. № 1658 ОСОБА_1 було направлено повідомлення № 10 про повернення житлової субсидії в розмірі 24222,61 грн. (а.с. 18).
За нормами ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню, зокрема, безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; а також інше майно, якщо це встановлено законом.
Відповідно до наданого позивачем перерахунку за період з 01.10.2016 р. по 30.04.2017 р. з урахуванням розрахунку невикористаної суми субсидії відповідно до постанови КМУ № 534 від 23.08.2016 р. загальна сума до повернення складає 24222,61 грн.
Доводи представника відповідачки - адвоката Безпалько С.В. щодо спливу позовної давності є необґрунтованими виходячи з такого.
Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 260 ЦК України позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253 - 255 цього Кодексу.
Згідно з частинами першою, п`ятою статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частина четверта статті 267 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи відповідачу стало відомо про подання відповідачем недостовірних відомостей щодо її майнового стану 23.12.2019 р. після проведення перевірки правильності та повноти інформації, наданої на призначення субсидії заявником ОСОБА_1 (довідка від 23.12.2019 р. ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради за період з 01.01.2015 р. по 30.09.2019 р.), позов пред`явлено 15.06.2021 року, тобто в межах строку позовної давності.
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 24222,16 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2270,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст. ст. ст. ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (код ЄДРПОУ: 23294808, вул. Перемоги, 1 м. Охтирка Сумська область) надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 24222,61 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять дві грн. 61 коп.) та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 06.09.2021 р.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Н.Б. Плотникова