
Справа № 473/3265/21
РІШЕННЯ
іменем України
"03" вересня 2021 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючої судді Ротар М.М., за участю секретаря судових засідань Пащєнко Ю.В.
представника позивача Мельника М.М.,
відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача Вишневського А.А.
перекладача Каримшакова Нурлана Абиловича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську Миколаївської області адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби в м. Києві та Київської області до громадянина Республіки Узбекистан ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України, затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення,
встановив
03 вересня 2021 року Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київської області звернулося до суду з позовом до громадянина Республіки Узбекістан ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України, затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, 02.09.2021 року працівниками Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області виявлено громадянина Республіки Узбекістан ОСОБА_1 , який порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме, знаходиться на території України без наявності документів, що б надавали йому право законного перебування в Україні.
02.09.2021 року відповідача було затримано в адміністративному порядку на строк до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин порушення міграційного законодавства, та прийнято рішення про його поміщення до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Проведеною Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 прибув на територію України 15.10.2020 року з туристичною метою. Дозволу на імміграцію в Україну не оформляв, для отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в Україні до компетентних органів не звертався, будь-яких інших дій щодо легалізації свого становища в Україні не вживав. В той же час, 08.07.2021 року відносно відповідача було прийняте рішення про його примусове повернення в країну походження в строк до 04.08.2021 року.
Проте відповідач не виконав в установлений строк рішення про примусове повернення в країну походження та не оскаржив його, а тому позивач просив примусово видворити останнього за межі території України.
Також, оскільки відповідач добровільно не виконав рішення про примусове повернення, не має документа, що посвідчує його особу та дає йому право на виїзд за межі території України, а тому Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області просило затримати відповідача з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на строк, необхідний для забезпечення ідентифікації та примусового видворення за межі України, тобто на шість місяців.
В судовому засіданні представник позивача Мельник М.М. підтримав позовні вимоги.
Відповідач та його представник у судовому засіданні позов не визнали, вказували на те, що відповідач має можливість та бажання самостійно залишити територію України та повернутися на батьківщину.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.09.2021 року працівниками Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області виявлено громадянина Республіки Узбекістан ОСОБА_1 , який порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме, знаходиться на території України без наявності документів, що б надавали йому право законного перебування в Україні.
В цей же день, згідно ст. 263 КпАП України, відповідача було затримано в адміністративному порядку на строк до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин порушення міграційного законодавства, та прийнято рішення про його поміщення до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Проведеною Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 прибув на територію України 15.10.2021 року з туристичною метою. Дозволу на імміграцію в Україну не оформляв, для отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в Україні до компетентних органів не звертався, будь-яких інших дій щодо легалізації свого становища в Україні не вживав, законних джерел існування, власності, родинних зв`язків в Україні не має.
В той же час, 08.07.2021 року відносно відповідача було прийняте рішення про його примусове повернення в країну походження в строк до 04.08.2021 року, притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 203 КпАП України.
Вказане рішення було доведено до відома ОСОБА_1 у встановленому порядку у присутності перекладача і взято зобов`язання про добровільний виїзд з України у строк до 04.08.2021 року.
Рішення про примусове повернення в країну походження ОСОБА_2 не виконав в установлений строк, про причини невиконання органи Державної міграційної служби не повідомив.
Так, правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їхнього в`їзду в Україну та виїзду з України врегульовано Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі – Закон).
Згідно ч.1 ст. 26 Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до ч. ч.5,6 ст. 26 Закону іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.
Згідно ч.1 ст. 30 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави
З викладеного слідує, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Як встановлено в судовому засіданні, зокрема з пояснень учасників справи, відповідач є громадянином Республіки Узбекістан, не має документів, що надають йому право перебувати на території України, не має паспортного документа. Останній вчинив порушення законодавства України про правовий статус іноземців, сім`ї, близьких родичів та власного житла, постійного джерела прибутку в Україні не має, з заявами про визнання його біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався та не отримував вказаного статусу. Раніше прийняте рішення про примусове повернення відповідач у встановлений строк без поважних причин не виконав.
За встановлених обставин, ОСОБА_2 підлягає примусовому видворенню з території України.
В свою чергу, особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені положеннями ст. 289 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само уразі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або)забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Судом встановлено, що відповідач не має документів, що надають йому право здійснити виїзд за межі території України, не виконав рішення про примусове повернення, що дає підстави вважати, що останній буде ухилятися від виконання рішення про примусове видворення та є підставою для його затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні, звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 8-10, 77, 241-246, 271, 288, 289, 371 КАС України, суд
ухвалив
позовну заяву Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби в м. Києві та Київської області до громадянина Республіки Узбекістан ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України, затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення, задовольнити.
Примусово видворити з території України громадянина Республіки Узбекістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Затримати громадянина Республіки Узбекістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, на строк, необхідний для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, але не більше, як на шість місяців з дати фактичного затримання, а саме з 02.09.2021 року.
Рішення суду в частині примусового видворення з території України звернути до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.М. Ротар