
єдиний унікальний номер справи 546/817/21
номер провадження 2-о/546/27/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2021 року м. Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Зіненка Ю.В., за участі секретаря судового засідання Гудзенко С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу № 546/817/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Решетилівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту смерті особи в порядку ст. 317 ЦПК України,-
встановив:
Заявниця звернулася до суду із вказаною вище заявою, у якій просила встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_2 у місті Краснодон (Сорокине) Луганської області. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 Краснодонським міськрайонним управлінням юстиції Міністерства юстиції було видане свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , у зв`язку з чим 30.08.2021 вона звернулася до Решетилівського ВДРАЦС з метою реєстрації смерті її чоловіка, однак ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні даної дії, оскільки рішення суду про встановлення факту смерті особи є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на території непідконтрольній українській владі. Встановлення даного факту заявниці необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
03 вересня 2021 року ухвалою судді у справі відкрите провадження та призначене судове засідання на 15 год. 20 хв. 03.09.2021.
Заявниця до суду не з`явилась, надала суду заяву, у якій просила справу слухати за її відсутності, заяву підтримує та просить задовольнити (а.с. 24).
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, у письмовій заяві просив розглянути справу за їх відсутності (а.с. 25).
Суд, дослідивши письмові докази, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перемістилася з тимчасово окупованої території в с. Сухорабівка Решетилівського (Полтавського) району Полтавської області, що підтверджується довідкою № 1624-497 від 13.04.2016 (а.с. 4).
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , 1944 року народження, є дружиною ОСОБА_2 , 1946 року народження (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер в місті Краснодон Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого відділом записів актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції самопроголошеної «Луганської Народної Республіки», тобто установою, що діє на тимчасово окупованій території. Зокрема факт смерті ОСОБА_2 підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 450 від 12.11.2020 та довідкою при причину смерті № 450 від 12.11.2020 (а.с. 5, 6, 7).
Постановою Верховної Ради України від 12 травня 2016 року № 1351-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» м. Крансодон Луганської області перейменовано у м. Сорокине Луганської області.
Населений пункт м. Сорокине (минула назва - Крансодон) Луганської області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, що затверджений Розпорядженням КМУ від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.
За положеннями ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Заявниця позбавлена можливості зареєструвати смерть чоловіка у державному органі України, оскільки документи про смерть чоловіка, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Суд зазначає, що свідоцтво про смерть, видане органом, який здійснює повноваження на тимчасово окупованій території, не є документом, на підставі якого здійснюється державна реєстрація смерті особи з наведених вище підстав.
Разом з тим, суд вважає можливим врахувати свідоцтво про смерть як доказ факту смерті чоловіка заявниці у сукупності з іншими дослідженими судом доказами, враховуючи вимоги міжнародно-правових актів і принципів, адже відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142). При цьому, за логікою Міжнародного суду ООН і ЄСПЛ, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
З огляду на викладене, аналізуючи та оцінюючи наведені вище докази, суд приходить висновку про підтвердження факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 в м. Краснодон Луганської області. Встановлення факту смерті необхідно заявниці для проведення реєстрації смерті державними органами України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 263-265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Решетилівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту смерті особи в порядку ст. 317 ЦПК України задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сорокине (колишня назва – Краснодон) Луганської області, Україна, ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Макіївка Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Решетилівський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, або у разі подання апеляційної скарги – після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не скасоване.
Копію рішення негайно після проголошення видати заявниці.
Заявниця – ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа – Решетилівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), місцезнаходження: вул. Покровська, 9, м. Решетилівка Полтавської області, 38400, код ЄДРПОУ 22548098.
Суддя Ю. В. Зіненко