Рішення № 99360105, 31.08.2021, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
600/1786/21-а
Номер документу
99360105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1786/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області, оформлене листом від 18.03.2021р. №44/123/55/01-2021, про відмову в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Чернівецькі і області оформити та подати необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав про наявну вислугу років, яка дає право на отримання пенсії за вислугою років. Позивач зазначив, що період служби з 15.02.2015 р. по 15.03.2015 р. під час участі в АТО повинен зараховуватись до вислуги років у трикратному розмірі, а саме має бути збільшена на 2 місяці. Крім того, період служби на посадах у підрозділах міліції особливого призначення «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області з 16.06.2004 р. по 27.02.2014 р. повинен зараховуватись до вислуги років у півтора кратному розмірі, а саме розрахована відповідачем вислуга років повинна бути збільшена на 4 роки 10 місяців 4 дні. Також позивач зазначив, що період служби у підрозділах конвойної служби міліції з 01.02.2003 р. по 16.06.2004 р., а також у підрозділах патрульної служби з 16.06.2000 р. по 01.02.2003 р., повинен зараховуватись до вислуги років у співвідношенні 40 днів за один місяць, а тому вважає, що вказана вислуга повинна бути збільшена відповідачем на 1 рік та 4 місяці. На підставі вказаного позивач стверджує, що його вислуга років для призначення пенсії становить 27 років 02 місяці 21 день, а тому відповідач протиправно відмовив в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. З вказаних обставин, позивач вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Головним управлінням Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач) подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити. У відзиві відповідач стверджує про їх безпідставність, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства пенсія за вислугу років поліцейським призначається незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2018 р. по 30.09.2019 р. і на день звільнення мають вислугу 24 календарних років і більше. Відповідач вказує, у спірних правовідносинах вказані позивачем періоди служби підлягають зарахуванню до вислуги років в календарному обчислені, а не в пільговому, як помилково вважає позивач. Крім того відповідач зазначив, що приписи Порядку обчислення вислуги років суперечать приписам ст. 12 Закону №2262-ХІІ, а тому застосуванню у спірних правовідносинах підлягає саме закон, оскільки має вищу юридичну силу. З вказаних підстав, відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 20.04.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

11.05.2021 р. до суду надійшла заява відповідача про закриття провадження в адміністративній справі, оскільки між сторонами вже існує завершений судовим розглядом аналогічний спір, вирішений не на користь позивача.

Ухвалою суду від 13.05.2021 р. відмовлено у задоволенні заяви відповідача про закриття провадження в адміністративній справі.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Позивач з 21.01.200 р. по 16.05.2019 р. проходив службу в органах МВС України та в органах Національної поліції України. Згідно розрахунку вислуги років позивача, складеного ГУНП в Чернівецькій області, станом на день звільнення - 16.05.2019 р. час служби позивача в календарному обчислені складає 20 років 10 місяців 15 днів, в пільговому обчислені (без календарної вислуги) складає 27 років 02 місяці 20 днів. (а.с. 11, 15-22).

Згідно довідки ГУНП в Чернівецькій області від 20.05.2019 р. №2608/123/12/01-2019 вказано період служби позивача в органах МВС України та в органах Національної поліції України на різних посадах, зокрема:

- з 16.06.2000 р. по 01.02.2003 р. на посадах в окремій роті патрульно-постової служби міліції при Чернівецькому міському відділі УМВС України в Чернівецькій області (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 30:40);

- з 01.02.2003 р. по 16.06.2004 р. на посаді міліціонера окремого взводу конвойної служби міліції при УМВС України в Чернівецькій області (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 30:40);

- з 16.06.2004 р. по 27.02.2014 р. – на посадах у оперативному взводі окремої роти міліції швидкого реагування «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);

- з 15.02.2015 р. по 15.03.2015 р. участь в АТО на території Донецької та Луганської областях (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:3). (а.с. 23-24).

17.03.2021 р. позивач звернувся до пенсійного органу через Сектор з питань пенсійного забезпечення ГУНП України у Чернівецькій області про призначення пенсії за вислугу років та до Сектору з питань пенсійного забезпечення ГУНП України у Чернівецькій області щодо оформлення та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. (а.с. 11, 13).

18.03.2021 р. Сектор з питань пенсійного забезпечення ГУНП України у Чернівецькій області у листі №44/123/55/01-2021 відмовив в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, оскільки на момент звільнення позивача зі служби в поліції вислуга років становила – 20 років 09 місяців 22 дні. (а.с. 14).

Мотивувальна частина

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 pоку N 2262-XII (далі – Закон №2262-XII.

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 1-2 Закону №2262-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до п. "а" ст. 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. "б"-"д", "ж" ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу років 23 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.

У свою чергу статтею 17-1 Закону №2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Водночас Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.

У вищезазначеній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393».

Таким чином, до календарної вислуги років позивача, яка дає право на призначення йому пенсії, безпідставно не зараховано вислугу в пільговому обчисленні, зокрема, набутої за період проходження служби на наступних посадах: з 16.06.2000 р. по 01.02.2003 р. на посадах в окремій роті патрульно-постової служби міліції при Чернівецькому міському відділі УМВС України в Чернівецькій області (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 30:40); з 01.02.2003 р. по 16.06.2004 р. на посаді міліціонера окремого взводу конвойної служби міліції при УМВС України в Чернівецькій області (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 30:40); з 16.06.2004 р. по 27.02.2014 р. – на посадах у оперативному взводі окремої роти міліції швидкого реагування «Беркут» при УМВС України в Чернівецькій області (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5); з 15.02.2015 р. по 15.03.2015 р. участь в АТО на території Донецької та Луганської областях (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:3).

На підставі матеріалів справи судом встановлено, що вислуга років позивача, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, становить більше 23 календарних років і 6 місяців.

Відповідно до п.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1 (далі - Постанова 3-1) уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Отже, з урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у оформленні всіх необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірності відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

На підставі вказаного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору в даній категорії справ, суд не вирішує питання про відшкодування вказаних судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області, оформлене листом від 18.03.2021р. №44/123/55/01-2021, про відмову в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

3. Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Чернівецькі і області оформити та подати необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.

Найменування сторін:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (вул. Головна, 24, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40109079).

Суддя Т.М. Брезіна