Рішення № 99360075, 03.09.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2021
Номер справи
580/4667/21
Номер документу
99360075
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2021 року справа № 580/4667/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

06.07.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач) в якій, з урахуванням позовної заяви у редакції від 14.07.2021р., позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.06.2021 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та виплату її у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 03.09.2019 №18/214 вих 19 без обмеження максимального розміру пенсії;

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області викладену у листі від 29.06.2021р. №4210-4198/Г-03/8-2300/21, щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та виплату її у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 03.09.2019 №18/214 вих 19 без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 03.09.2019 №18/214 вих 19 без обмеження максимального розміру пенсії на підставі заяви від 14.06.2021р.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсії по інвалідності згідно Закону України “Про прокуратуру”, яку призначено за рішенням суду. Крім того, вказав, що має вислугу років в органах прокуратури більше 10 років, у зв`язку із чим набув право на отримання пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру”. Крім того, вказано, що при переведенні з одного виду пенсії на інший, має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Зважаючи, що пенсія позивачу призначена 12.12.2005р. у розмірі 90% грошового забезпечення, такий же відсоток пенсії має застосовуватись при переведенні на інший вид пенсії. Також, звернуто увагу, що оскільки пенсія позивачу призначена у 2005 році, тобто до набрання чинності Законом №3668-VІ, і рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.02.2020 у справі №580/202/20, яке набрало законної сили 27.05.2020, підтверджено право позивача на отримання пенсії без обмеження граничного розміру, у зв`язку із чим позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 16.07.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

11.08.2021р. до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що у разі переведення позивача на пенсію за вислугу років, відсоток розрахунку пенсії від заробітної плати визначається згідно із Законом №1697-VII, що діє на час звернення та становить 60%, розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність - 17690 грн. Оскільки, розмір пенсії позивача по інвалідності, призначений на виконання рішення суду, становить 36188,24 грн., переведення його на пенсію за вислугу років призведе до зменшення розміру пенсії, у зв`язку із чим відповідачем правомірно відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за вислугу років. При цьому, приписи Закону №3668-VI щодо обмеження максимального розміру пенсії розповсюджуються на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно матеріалів пенсійної справи позивача, з 12.12.2005р. ОСОБА_1 , призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991р. №1789-ХІІ «Про прокуратуру», у розмірі 90% від заробітку.

Згідно з довідкою МСЕК серії 12 ААА №543970 з 20.07.2017р. позивачу встановлено II групу інвалідності.

Прокуратою Черкаської області видано довідку від 03.09.2019р. №18/214 вих 19, згідно якої сума заробітної плати для нарахування пенсії — 58166,56 грн.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року у справі №580/3134/19 позивача з 03.09.2019 переведено на пенсію з інвалідності відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.02.2020р. у справі №580/202/20, яке набрало законної сили 27.05.2020р., зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 09.01.2020 виплату ОСОБА_1 пенсії без обмежень її граничного розміру.

14.06.2021 позивачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області заяву, в якій просив перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.06.2021р., оскільки при здійсненні даного перерахунку пенсії (переходу з виду на вид відповідно до Закону України “Про прокуратуру” №1697 від 14.10.2014р.) та згідно наданої довідки про розмір заробітної плати від 03.09.2019р. №18/214 вих19, виданої Прокуратурою Черкаської області, розмір пенсії зменшується та складає 17690 грн., так як відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Станом на 01.06.2021р. розмір пенсії за вислугу років ОСОБА_1 становить 36096,54 грн. та розраховується 60% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади прокуратури згідно довідки від 03.09.2019р. №18/214 вих19, виданої Прокуратурою Черкаської області, без обмеження максимального її розміру згідно рішення суду.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Листом від 29.06.2021р. №4210-4198/Г-03/8-2300/21 повідомило позивача, що у разі переведення позивача на пенсію за вислугу років відсоток розрахунку пенсії від заробітної плати визначається згідно із Законом №1697-VII, на 14.06.2021, - 60%, та розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність - 17690 (1769 грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб) х 10).

Законодавчих підстав для обчислення Вашої пенсії із 14.06.2021р. у розмірі 90% місячної заробітної плати за відповідною (прирівняною) та без обмеження пенсії максимальним розміром немає, тому, рішенням від 23.06.2021 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за вислугу років згідно із заявою від 14.06.2021, оскільки розмір пенсії зменшується.

Вважаючи вказане рішення та лист відповідачів протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Загальні принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, регулює Закон України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).

На підставі ч.1 ст.9 Закону №1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Суд врахував, що станом на час звернення позивача із заявою про перехід на інший вид пенсії питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України регулюються Законом України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності 15 липня 2015 року.

Відповідно до ч.11 ст. 86 Закону №1697-VII прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.

Згідно з ч.1 ст.86 Закону №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Згідно з ч. 2 ст. 86 Закону № 1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Суд врахував, що оскільки позивач до часу виникнення спору отримував пенсію по інвалідності, звертаючись до відповідача згаданою вище заявою він виявив намір змінити вид його пенсії на пенсію за вислугу років.

Згідно відомостей трудової книжки позивача, наявної в матеріалах справи та довідки Прокуратури Черкаської області від 03.09.2019р. №11-45вих 19, підтверджується, що станом на 03.09.2019р. Позивач має стаж роботи в органах прокуратури на прокурорських посадах 28 років 04 місяці 10 днів.

Таким чином, позивач має право на пенсію за вислугу років відповідно до положень Закоку України “Про прокуратуру”.

Оскільки нормами спеціального Закону питання права прокурора на переведення з одного виду пенсії на інший не врегульовано, застосуванню підлягають загальні приписи пенсійного законодавства.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсій на інший здійснюється з дня подачі заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсій на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.

Як встановлено вище судом, підставами прийняття оскаржуваного рішення стало те що у разі переведення позивача на пенсію за вислугу років, відсоток розрахунку пенсії від заробітної плати визначається згідно із Законом №1697-VII, що діє на час звернення та становить 60%, при цьому, при цьому, розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність - 17690 грн.

Надавши оцінку вказаним підставам, судом враховано, що ОСОБА_1 з 12.12.2005р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991р. №1789-ХІІ «Про прокуратуру», у розмірі 90% від заробітку.

Так, пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ).

Згідно з частинами першою, другою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Частиною дванадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

У подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям вказаного Закону від 08 липня 2011 року № 3668-VІ не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, в редакції Закону від 08 липня 2011 року № 3668-VІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Надалі, Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ (далі - Закон № 76-VІІІ) до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), який набрав чинності 15 липня 2015 року.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ (далі - Закон № 213-VІІІ) внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, а саме: в частину п`ятнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ - максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Також, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про прокуратуру».

Таким чином, з моменту призначення позивачу пенсії згідно з Законом України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ до статті 50-1 вказаного Закону неодноразово вносились зміни.

У той же час, нова редакція статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами (Законами № 76-VІІІ та № 213-VІІІ), з огляду на наступне.

Відповідно до частин другої, третьої статті 22, частини першої статті 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Судом враховано, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 12.12.2005р. отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991р. №1789-ХІІ «Про прокуратуру», у розмірі 90% від заробітку.

Як уже зазначалось, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Крім того, Законом №213-VІІІ внесено зміни до частини п`ятнадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Однак, вказана норма набрала чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Частиною другою розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

У контексті викладеного слід зазначити, що застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини першої статті 58 Конституції України.

Тобто, безпідставним, на переконання суду, є застосування до правовідносин норм Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ в цій частині, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності. Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Натомість, позивачу пенсія призначена відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ.

Таким чином, враховуючи те, що позивач вже є пенсіонером за вислугою років і пенсія призначена до 01 січня 2016 року, тому до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ.

Варто також наголосити, що постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопад 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Більш того, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: " 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що доводи відповідачів, про відсутність підстав для переведення позивача на пенсію за віком, оскільки відсоток розрахунку пенсії від заробітної плати визначається згідно із Законом №1697-VII, що діє на час звернення та становить 60%, при цьому, розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність є безпідставними, оскільки вказані положення Закону №1697-VII застосовуються при призначенні пенсії прокурорським працівникам, а не при перерахунку чи переведенні на інший вид вже призначеної пенсії.

З огляду на те, що позивачу було призначено з 12.12.2005р. пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991р. №1789-ХІІ «Про прокуратуру», у розмірі 90% від заробітку, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ, до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження 60% заробітної плати, а також обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ.

З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.06.2021р. та необхідність його скасування.

Із зазначених вище підстав, відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надану Листом від 29.06.2021р. №4210-4198/Г-03/8-2300/21 слід також визнати протиправною.

При цьому, судом враховано, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду та Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №580/202/20 вже було підтверджено право позивача на пенсію без обмеження граничним розміром.

Адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Для цього адміністративний суд наділений відповідними повноваженнями, зокрема, ч. 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Підсумовуючи наведене, обираючи належним та ефективний спосіб відновлення порушеного права позивача, суд доходить висновку про необхідність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 03.09.2019р. №18/214 вих 19 без обмеження максимального розміру пенсії на підставі заяви від 14.06.2021р.

Згідно частин 1,2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, з огляду на недоведеність відповідачем правомірності спірного рішення та обгрунтованість позовних вимог, адміністративний позов належить задовольнити в повному обсязі.

Згідно положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до положень ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 23.06.2021р. про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та виплату її у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 03.09.2019 №18/214 вих 19 без обмеження максимального розміру пенсії.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області викладену у листі від 29.06.2021р. №4210-4198/Г-03/8-2300/21, щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та виплату її у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 03.09.2019 №18/214 вих 19 без обмеження максимального розміру пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 21366538) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП — НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Черкаської області від 03.09.2019 №18/214 вих 19 без обмеження максимального розміру пенсії на підставі заяви від 14.06.2021р.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Білоноженко