
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 вересня 2021 року № 520/14094/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Шевченківської селищної ради (вул. Центральна, буд. 9,смт. Шевченкове,Шевченківський район, Харківська область,63601, код ЄДРПОУ04400156) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати незаконним та скасувати рішення дванадцятої сесії восьмого скликання Шевченківської селищної ради № 66/12-УІІІ від 13.07.2021 “Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність”;
-зобов`язати Шевченківську селищну раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населеного пункту с. Березівка Куп`янського району Харківської області, розроблений ФО-П ОСОБА_2 , та передати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325782000:02:000:0144 площею 2.00 гектара цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, розташовану за межами населеного пункту с. Березівка, Куп`янський район, Харківська область.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що Рішенням XXXV сесії Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області від 21.09.2020 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1 » позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Березівка, за рахунок земель сільськогосподарського призначення колективного сільськогосподарського підприємства КСП «Дружба» на території Березівської сільської ради, вид угідь - рілля.
На підставі вказаного наказу за замовленням позивача та іншої особи ФОП ОСОБА_2 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства розташованих за межами населених пунктів с. Березівка Куп`янського району Харківської області.
Селище Березівка розташоване на території Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області.
19.04.2021 року представником Шевченківської селищної ради та іншими власниками/користувачами суміжних земельних ділянок підписано акт погодження меж земельної ділянки від року, який є складовою вказаного проекту землеустрою.
31.05.2021 року проект землеустрою та електронний документ перевірено державним кадастровим реєстратором Відділу у Ніжинському районі Міськрайонного управління у Ніжинському районі та м. Ніжині Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Супрун І.О. та здійснено внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, для відображення на Публічній кадастровій карті України, зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 2,000 га за кадастровим номером 6325782000:02:000:0144 з цільовим призначенням 01.03 Для ведення особистого селянського господарства, місце розташування : Харківська область, Куп`янський район, за межами населеного пункту с. Березівка.
Відповідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ- 7420906962021 від 31.05.2021, державна реєстрація зазначеної земельної ділянки за кадастровим номером 6325782000:02:000:0144 відбулася на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробленого 17.05.2021 ФО-П ОСОБА_2 , загальні відомості про земельну ділянку: кадастровий номер: 6325782000:02:000:0144, місце розташування: Харківська область, Куп`янський район, за межами населеного пункту с. Березівка, цільове призначення 01.03 Для ведення особистого селянського господарства , форма власності: інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня, площа: 2,0000 гектарів.
В липні 2021 року позивач звернувся до Шевченківської селищної ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу йому земельної ділянки в приватну власність для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням дванадцятої сесії восьмого скликання Шевченківської селищної ради № 66/12-VIII від 13.07.2021 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність» відмовлено ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га кадастровий номер 6325782000:02:000:0144, розташованої за межами населеного пункту с. Березівка на території Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області.
Вказане рішення мотивовано тим, що згідно Схеми поділу земель колективної власності АТ «Дружба» дана земельна ділянка відноситься до земель переданих в колективну власність, які підлягають поділу на земельні частки (паї). При цьому в рішенні містяться посилання на Указ Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» № 720/95 від 08.08.1995 року, ст. 12, п. «г» ч. 1 ст. 81 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), ст. 49-1 Закону України «Про землеустрій», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Позивач вважає вказане рішення таким, що порушує права та законні інтереси позивача, незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до Шевченківської селищної ради подав заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в приватну власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту с. Березівка на території Шевченківської селищної ради Куп`янського району Харківської області, з метою подальшої приватизації.
Шевченківською селищною радою розглянуто заяву та прийнято рішення № 66/12- VIII від 13 липня 2021 року «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність».
Суд вказує, що відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин належить:
а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.
Згідно з пп. б) ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Статтею 118 Земельного кодексу України передбачено, що у випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.
Суд вказує, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" доповнено статтею 14-1 такого змісту: у разі якщо власники земельних часток (паїв) після розподілу земельних ділянок, що підлягали паюванню, до 1 січня 2019 року не прийняли рішення про розподіл інших земель, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, що не було припинено як юридична особа, та якщо такі землі не передані у власність у порядку, визначеному законом, розподіл таких земель проводиться згідно з вимогами цієї статті за згодою більшості осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю).
Організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою, на території якої такі землі розташовані.
З метою інформування осіб, зазначених у частині першій цієї статті, про проведення розподілу земель, що залишилися у колективній власності, сільська, селищна, міська рада розміщує у загальнодоступних місцях відповідних населених пунктів, публікує у друкованих засобах масової інформації районної державної адміністрації або районної ради та оприлюднює на власному офіційному веб-сайті (за наявності) оголошення про проведення зборів осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю).
В оголошенні повідомляються:
мета, дата, місце і час проведення зборів;
прізвище, номер службового телефону особи, в якої можна отримати інформацію щодо проведення зборів.
Розподіл земельних ділянок проводиться за умови реєстрації більшості осіб, визначених в абзацах другому - четвертому частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю).
Збори веде сільський, селищний, міський голова або уповноважена відповідною радою особа.
Землі, зазначені у частині четвертій статті 7 цього Закону, які залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності територіальної громади, на території якої вони розташовані.
Сільськогосподарські угіддя, які підлягали паюванню, однак не були передані до приватної, державної або комунальної власності у порядку, визначеному законом, за рішенням зборів осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю), можуть бути розпайовані у порядку, встановленому цим Законом.
У разі, якщо земельні ділянки, зазначені у частинах сьомій - восьмій цієї статті, не були сформовані як об`єкти цивільних прав, їх формування може здійснюватися за проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель. Визначення меж земельних ділянок, зазначених у абзаці дев`ятому частини четвертої статті 7 цього Закону, здійснюється з урахуванням будівельних норм, державних стандартів і норм.
За результатами розподілу оформляється протокол, що підписується особами, які брали участь у зборах, головуючим та секретарем зборів.
До протоколу додається список реєстрації учасників зборів, засвідчений їхніми підписами. Кожен аркуш зазначеного списку підписується головуючим та секретарем зборів і скріплюється печаткою сільської, селищної, міської ради.
Секретар зборів у дводенний строк після закінчення зборів подає протокол сільській, селищній, міській раді.
Після отримання протоколу зборів сільська, селищна, міська рада протягом місяця приймає рішення про затвердження протоколу розподілу земельних ділянок та прийняття у комунальну власність відповідних земель. Це рішення та протокол зборів є підставою для державної реєстрації права власності територіальної громади та/або громадян на відповідні земельні ділянки.
До державної реєстрації права власності на земельні ділянки, що залишилися у колективній власності, сільська, селищна, міська рада може надати такі земельні ділянки в оренду на строк до державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок у масиві земель сільськогосподарського призначення, що залишилися у колективній власності, здійснюється з урахуванням вимог, визначених частиною п`ятою статті 37-1 Земельного кодексу України.
Розподіл між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок, має бути здійснений до 1 січня 2025 року.
У разі якщо до 1 січня 2025 року протокол про розподіл земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між особами, визначеними абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю), не оформлений у порядку, визначеному цією статтею, та не поданий на затвердження органу місцевого самоврядування, вважається, що суб`єкти права колективної власності відмовилися від права колективної власності на землю, а зазначені землі (крім не витребуваних часток (паїв) і сформованих за їх рахунок земельних ділянок, а також нерозподілених земельних ділянок) передаються у комунальну власність в порядку визнання майна безхазяйним".
Земельна ділянка кадастровий номер 6325782000:02:000:0144 відповідно до Схеми поділу земель колективної власності АТ «Дружба», відноситься до земель колективної власності, до пайового фонду дані земельні ділянки не включені і не розпайовані , що підтверджується доданою до матеріалів справи копією листа Відділу № 4 Управління у Куп`янському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 11.08.2021 року № 213/432-21.
Тобто, селищна рада зобов`язана здійснити організацію розподілу земель, що залишилися у колективній власності (не розпайовані) між власниками цих земельних часток та їх спадкоємцями. Лише у разі передачі цих земельних часток у комунальну власність в порядку визнання майна безхазяйними, селищна рада зможе розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність гр. ОСОБА_1 .
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення № 66/12-УІІІ від 13 липня 2021 року «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі у власність» прийнято відповідно до вимог чинного законодавства України, а зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межам населеного пункту с. Березівка Куп`янського району Харківської області, розроблений ФО-П ОСОБА_2 , та передати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325782000:02:000:0144 площею 2.00 гектара цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, розташовану за межами населеного пункту с. Березівка, Куп`янського району Харківської області - незаконним.
Суд вказує, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Відповідач надав підтвердження правомірності прийнятих своїх дій, а відтак довів правомірність того, що він діяв у відповідності до приписів ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, оскаржувані постанови прийняті з урахуванням всіх обставин, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Шевченківської селищної ради (вул. Центральна, буд. 9,смт. Шевченкове, Харківська область,63601, код ЄДРПОУ 04400156) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.В.Зінченко