Рішення № 99359315, 01.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2021
Номер справи
520/10072/21
Номер документу
99359315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 вересня 2021 року Справа № 520/10072/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ) до Державної міграційна служба України (вул. Володимирська, буд. 9,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ37508470) третя особа: Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення

В С Т А Н О В И В:

Позивачі, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просять суд:

- скасувати рішення Державної міграційної служби України, від 30.12.2020 р. про визнання недійсними посвідок на постійне проживання на території України, видані на ім`я ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позивачі є громадянами Сполучених Штатів Америки, постійно проживають в Україні за адресою: АДРЕСА_2

Позивач, ОСОБА_1 прибув в Україну на запрошення Харківської релігійної громади.

Так, 15.04.2002 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до ВГП та ІС УМВС України в Харківській області із заявою про залишення їх в Україні на постійне проживання разом із дітьми.

Керівництвом ВГП та ІС УМВС України в Харківській області 05.06.2002 р. на підставі п.1 ч.2 ст. З Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" було прийнято рішення про залишення громадян США, Позивачів, на постійне проживання в Україні та документовано тимчасовими посвідками на постійне проживання в Україні терміном дії - до 05.06.2004 р., які було продовжено 06.04.2004 р. на термін дії - безстроково.

В подальшому, за заявою ОСОБА_6 та ОСОБА_2 в їх посвідки були внесені діти.

Рішенням Державної міграційної служби України, від 30.12.2020 р., яке винесено на підставі висновку Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, були визнані недійсними посвідок на постійне проживання на території України, видані на ім`я Позивачів.

Вважаючи зазначене рішення протиправним позивачі звернулись до суду з даним позовом.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено, судом спірним рішенням Державної міграційної служби України, яке винесено на підставі висновку Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, були визнані недійсними посвідок на постійне проживання на території України, видані на ім`я Позивачів.

Зі змісту вказаного висновку встановлено, що підставою для визнані недійсними посвідок на постійне проживання на території України, видані на ім`я, є те, що Позивачі документовані посвідками на постійне проживання з порушенням чинного законодавства України, оскільки рішення по особистій справі було прийнято 05.06.2002 р. керівництвом ВГП та ІС УМВС України в Харківській області відповідно до Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.1994 р. № 3929-ХІІ, незважаючи на те, що 07.08.2001 р. вже набрав чинності Закон України «Про імміграцію» від 07.06.2001 р.

Правовідносини з приводу документування тимчасовою посвідкою на постійне проживання регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та Законом України «Про імміграцію».

Згідно п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні .

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про імміграцію" дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.

Вказана норма регулює відносини, які виникають між уповноваженим органом та іноземцем при скасуванні дозволу на імміграцію та не передбачає випадків скасування посвідки на постійне проживання в Україні.

Так, при наданні Позивачам посвідок на постійне проживання в Україні третя особа проводила перевірку підстав залишення на постійне проживання на території України позивача, підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію не виявив, та 05.06.2002 надав посвідку на постійне проживання в Україні.

Посилання Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в висновку на те, що Позивачі документовані тимчасовими посвідками на постійне проживання з порушенням чинного законодавства України є необґрунтованими.

В висновку Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області не наведено жодних посилань на обставини, які б підтверджували обґрунтованість скасування посвідки на постійне проживання відповідно до вимог діючого законодавства.

При розгляді питання щодо підстав прийняття рішення про скасування посвідки на постійне проживання в Україні необхідно звернути увагу на те, що перебування іноземця чи особи без громадянства на території України на законних підставах є визначальним для визначення його правового статусу.

Так, відповідно ст.26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, які знаходяться в Україні на законних підставах користуються тими ж правами та свободами, а також несуть такі ж самі обов`язки, що і громадяни України.

Згідно законодавства України надання іноземному громадянину дозволу на імміграцію в Україні і отримання їм посвідки на постійне проживання в Україні є підтвердженням знаходження його на території країни на законних підставах.

Таким чином, враховуючи відсутність законних підстав для скасування Позивачам посвідок на постійне проживання в Україні, Рішення є незаконним та необґрунтованими.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно- правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд вважає позовні вимоги такими що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 13, 14, 132, 134, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 , до Державної міграційна служба України (вул. Володимирська, буд. 9,м. Київ,01001, код ЄДРПОУ37508470) третя особа: Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення– задовольнити.

Скасувати рішення Державної міграційної служби України, від 30.12.2020 р. про визнання недійсними посвідок на постійне проживання на території України, видані на ім`я ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної міграційної служби України (вул. Володимирська, буд. 9, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 37508470) на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 01 вересня 2021 року.

Суддя Сагайдак В.В.