
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
02 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/673/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
26 серпня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, в якій останнє просить суд замінити боржника у виконавчому провадженні у справі №440/673/21 з Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на Решетилівську міську раду (ідентифікаційний код 21044065) та видати новий виконавчий лист, а також визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист, що виданий Полтавським окружним адміністративним судом 29 липня 2021 року /а.с.204-205/.
В обґрунтування вказаної заяви заявник зазначив, що 27 травня 2021 року набрав чинності Закон України від 28 квітня 2021 року №1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", яким розділ Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, згідно з яким з дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними, а рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради. Отже, повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою, зокрема затверджувати проект землеустрою на території Покровської сільської ради Решетилівського району належить Решетилівській міській раді.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2021 року вказану заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, призначено до розгляду у судовому засіданні на 02 вересня 2021 року.
У судове засідання з розгляду заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, представники учасників справи та Решетилівської міської ради не з`явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце розгляду заяви /а.с.213-219/.
У заяві про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області заявлено клопотання про розгляд такої заяви за відсутності його представника /а.с.205/.
31 серпня 2021 року від Решетилівської міської ради до суду надійшла заява про розгляд заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, без участі її представника /а.с.220/.
Згідно з частинами першою та третьою статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
Відповідно до частин першої та другої статті 379 вказаного Кодексу у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на положення наведених норм, суд визнав за можливе розглядати заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, за відсутності учасників справи та заінтересованої особи.
Виходячи з положень пункту 10 частини першої статті 4 та частини дев`ятої статті 205 КАС України, заява про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, розглянута судом у порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши матеріали справи та заяви, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у справі №440/673/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №3160-УБД від 23 грудня 2020 року "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки"; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5324280900:00:001:0229) у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ 01.03) за межами населених пунктів на території Покровської сільської ради Решетилівського району Полтавської області та передати таку земельну ділянку у власність ОСОБА_1 .
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2021 року у справі №440/673/21 апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у справі №440/673/21 повернуто скаржнику.
29 липня 2021 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №440/673/21 про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5324280900:00:001:0229) у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ 01.03) за межами населених пунктів на території Покровської сільської ради Решетилівського району Полтавської області та передати таку земельну ділянку у власність ОСОБА_1 .
16 серпня 2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №66496692 з примусового виконання вказаного виконавчого листа. Боржником у вказаному виконавчому провадженні ВП №66496692 є Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930).
Вирішуючи питання про заміну боржника у виконавчому провадженні, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
У статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частинами першою та другою статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Частиною п`ятою вказаної статті передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Частиною першою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного нормативного регулювання слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 жовтня 2019 року у справі №812/1408/16.
27 травня 2021 року набрав чинності Закон України від 28 квітня 2021 року №1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", яким розділ Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, згідно з яким з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними. Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у справі №440/673/21 зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5324280900:00:001:0229) у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ 01.03) за межами населених пунктів на території Покровської сільської ради Решетилівського району Полтавської області та передати таку земельну ділянку у власність ОСОБА_1 .
Отже, спірна земельна ділянка розташована на території Покровської сільської ради Решетилівського району Полтавської області за межами населених пунктів.
Водночас рішенням 1 сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання № 44 -1-VІІІ від 15 грудня 2020 року "Про початок реорганізації Покровської сільської ради Решетилівського району Полтавської області шляхом приєднання до Решетилівської міської ради" почато реорганізацію Покровської сільської ради Решетилівського району Полтавської області (ЄДРПОУ 21044059), місцезнаходження: вул. Освітянська, 8, селище Покровське, Решетилівський район, Полтавська область, шляхом приєднання до Решетилівської міської ради (ЄДРПОУ 21044065), місцезнаходження: вул. Покровська, 14 м. Решетилівка Полтавська область, а також визнано Решетилівську міську раду правонаступником всього майна, прав та обов`язків Покровської сільської ради Решетилівського району Полтавської області.
Рішенням 3 позачергової сесії Решетилівської міської ради восьмого скликання №125 -3-VIII від 27 січня 2021 року "Про затвердження Передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей, активів та зобов`язань Покровської сільської ради" затверджено Передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей, активів та зобов`язань Покровської сільської ради (додається).
Враховуючи те, що спірна земельна ділянка розташована на території Покровської сільської ради Полтавського району Полтавської області за межами населених пунктів, та беручи до уваги приписи пункту 24 Земельного кодексу України та те, що Решетилівська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Покровської сільської ради Полтавського району, суд доходить висновку про те, що у спірних відносинах має місце публічно-правове правонаступництво, яке виникло внаслідок передачі адміністративної компетенції щодо розпорядження спірною земельною ділянкою від Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області до Решетилівської міської ради, яка є уповноваженим органом щодо розпорядження землями комунальної власності за межами населених пунктів.
Суд враховує, що на примусовому виконанні державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукмасла Миколи Миколайовича перебуває виконавче провадження № 66496692 з виконання виконавчого листа у справі №440/673/21 від 29 липня 2021 року.
За таких обставин суд доходить висновку про наявність підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні №66496692 з виконання виконавчого листа у справі №440/673/21, виданого 29 липня 2021 Полтавським окружним адміністративним судом, з Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області його правонаступником - Решетилівською міською радою (вул. Покровська, буд. 14, м. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 21044065).
Таким чином, заява Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у частині заміни боржника у виконавчому провадженні у справі №440/673/21 підлягає задоволенню.
Стосовно заяви Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в частині визнання виконавчого листа №440/673/21, виданого Полтавським окружним адміністративним судом 29 липня 2021 року, таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає, що в даному випадку відсутні правові підстави, які встановлені статтею 374 Кодексу адміністративного судочинства України для такого визнання.
Таким чином, заява Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у справі №440/673/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 229, 248, 256, 294, 295, 374, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Заяву Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про заміну боржника у виконавчому провадженні та визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у справі №440/673/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчому провадженні №66496692 з виконання виконавчого листа у справі №440/673/21, виданого 29 липня 2021 року Полтавським окружним адміністративним судом, з Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, буд. 23, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39767930) його правонаступником - Решетилівською міською радою (вул. Покровська, буд. 14, м. Решетилівка, Решетилівський район, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 21044065).
У задоволенні іншої частини заяви відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи та Решетилівській міській раді (ідентифікаційний код 21044065).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень КАС України.
Суддя Н.І. Слободянюк