
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
01 вересня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3267/19
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Клочко К.І., розглянувши у письмовому провадженні матеріали заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
3 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із заявою в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України.
Ухвалою суду від 5 серпня 2021 року заяву ОСОБА_1 призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Надаючи правову оцінку вимогам заяви ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю; визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 5 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 2 серпня 2019 року №4092/Г-03, відповідно до статей 52, 55, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з 5 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року на підставі довідки Полтавського ОВК, з урахуванням 77% грошового забезпечення за відповідною посадою.
Рішення набрало законної сили 7 вересня 2020 року.
Між іншим, 14 квітня 2021 року Полтавським окружним адміністративним судом постановлено окрему ухвалу, якою заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб`єкта владних повноважень - відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, вчинені на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року у справі №440/3267/19; копію окремої ухвали направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов неналежного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року у справі №440/3267/19 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області результати належного виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року у справі №440/3267/19 повідомити Полтавський окружний адміністративний суд упродовж 30 днів з дня отримання копії цієї окремої ухвали.
Ухвалою суду від 14 червня 2021 року заяву ОСОБА_1 щодо встановлення судового контролю у справі та подання звіту про виконання судового рішення задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали звіт про повне виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року у справі №440/3267/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
22 липня 2021 року до суду надійшов звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року, зі змісту якого вбачається, на виконання листів Пенсійного фонду України №2800-030202-9/24228 від 25 травня 2021 року та №2800-030202-9/29884 від 23 червня 2021 року Головним управлінням сформовано виплатні - відомості згідно пункту 1.2 вказаного листа. Щодо осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" сформовано відомості та заявку на загальну суму 129354445,71 грн (за червень 2021 року) та 123401693,73 грн (за липень 2021 року) ("основна відомість, пенсія за поточний місяць", "додаткова відомість ВПО, пенсія за поточний місяць" та "будинки-інтернати", ОГД, поховання). У вказаних заявках передбачені видатки, які визначені вищезазначеним листом Пенсійного фонду України, а саме: виплати пенсії через банк, пенсії через поштові відділення; утримання з пенсії (аліментів та інших відрахувань згідно постанов ВДВС); коштів на відрахування з пенсій на користь будинків-інтернатів. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, як територіальним органом, сформовано та направлено відомості по типам відомостей, які затверджені Пенсійним фондом України (згідно листів 2800-030202-9/24228 від 25 травня 2021 року та №2800-030202-9/29884 від 23 червня 2021 року). Серед вказаних відомостей рядок (інформація) щодо включення сум, які утворились після перерахунку пенсії на підставі рішень судів відсутня. Про фактично використані кошти вказано в меморіальному ордері за червень 2021 року. Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Положення), затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України. Згідно пункту 4 частини шостої вказаного Положення, Головне управління Фонду має право користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв`язку та іншими технічними засобами. Пенсійний орган зазначає, що суми, які утворились як заборгованість за результатами перерахунку (розрахунку) на підставі рішень судів обліковуються у реєстрі, володільцем якого є Пенсійний фонд України (реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою). Відповідний витяг з вказаної системи долучено. При цьому додатково з метою повного виконання судового рішення та враховуючи, що розпорядником коштів щодо виплати пенсій є Пенсійний фонд України, Головним управлінням пенсійного фонду України в Полтавській області як територіальним органом здійснено запит №1600-0404-5/30449 від 22 квітня 2021 року, №1600-0404-5/27733 від 13 квітня 2021 року та №1600-0404-5/43900 від 23 червня 2021 року до Пенсійного фонду України щодо можливості виплати заборгованості пенсії, нарахованої на виконання рішення суду. На думку Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, ним, як управлінням територіального органу Пенсійного фонду України вчинено дії, спрямовані на виконання рішення суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України від 5 червня 2012 року №4901-VІ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (надалі – Закон №4901-VІ) виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Судом встановлено, що, виконуючи рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 у справі №440/3267/19, яке набрало законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області як територіальним органом, здійснено запити №1600-0404-5/30449 від 22 квітня 2021 року, №1600-0404-5/27733 від 13 квітня 2021 року та №1600-0404-5/43900 від 23 червня 2021 року до Пенсійного фонду України щодо можливості виплати заборгованості пенсії ОСОБА_1 .
Витягом з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою підтверджено, що до вказаного реєстру ГУ ПФУ у Полтавській області внесено інформацію про рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року у справі №440/3267/20, яке набрало законної сили, та іншу інформацію, внесення якої передбачено законодавством України.
Таким чином, відповідач не відмовляється від виконання рішення суду, натомість Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області вживаються конкретні заходи в межах своїх повноважень для виконання зазначеного судового рішення.
Суд враховує, що статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно із статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
На казначейських рахунках Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області станом на момент розгляду даної заяви ОСОБА_1 відсутнє надходження коштів з Державного бюджету України для фінансування видатків по судовим рішенням.
Водночас, подальше виконання рішення суду у справі №440/3267/19 залежить від отримання Пенсійним фондом України коштів з Державного бюджету України, за рахунок яких забезпечується виплата пенсій згідно статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та відповідно отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу.
Позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості пенсії позивачу, створює перешкоди для виконання рішення суду.
З урахуванням наведеного вище та з урахуванням тієї обставини, що наразі Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього вищевказані дії, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі, суд не вважає, що відповідач у подальшому буде ухилятися від виконання судового рішення та не вбачає підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/3267/19 шляхом накладення штрафу.
Наведене вище узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, що викладений у постанові від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19 (№К/9901/7195/20).
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому копію ухвали суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя К.І. Клочко